Ağustos 2002 Sayı: 83

Telepati

Konular

Telekom işletmecilerine uygulanacak cezalar belirlendi
Telekomünikasyon Kurumu tarafından işletmecilere uygulanacak İdari Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Uydu konferans sistemleri ve kablosuz ofisleriyle MCT yeni yönetim ve eğitim merkezinde
Yönetim geliştirme ve eğitim danışmanlığı alanında uluslararası birikimini Türk iş dünyasına sunan ve bu konuda Türkiye'nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Management Centre Türkiye, 10. kuruluş yıldönümünde, yüksek teknoloji ile donatılmış yeni ofisine taşındı.

Elektronikte Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülü 2002'de geri sayım başladı
Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından düzenlenen, "Elektronikte Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülü" yarışmasına 5 Temmuz 2002 tarihine kadar kabul edilen başvuruları yapan firmalar, 4 kopya halinde düzenleyecekleri başvuru raporlarını en geç 20 Eylül 2002 tarihine kadar TESİD'e gönderecek.

Dış kaynak kullanımı stratejik planlar içinde yerini almalı
Accenture araştırması çok az sayıda şirketin dış kaynak kullanımını stratejik yönetimin değişmez bir parçası olarak kullandığını gösterdi.

Tüfekçi: "Haberleşmeyle ilgili tüm birimler aynı çatı altında toplanmalı"
Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Hasan Tüfekçi, telekomünikasyon, haberleşme ve iletişim ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının şu anki hukuki yapılarını muhafaza etmek kaydıyla Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili, ilişkili veya ona bağlı olmaları gerektiğini söyledi.

Zaman, şirketinizi bakıma alma zamanı...
Ülkemiz yaklaşık bir buçuk senedir ekonomik açıdan zor bir süreç yaşıyor.

e-Türkiye için Başbakanlığa bağlı bir 'müsteşarlık'
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bahçeli, e-Türkiye Projesi'nin koordinasyon ve yürütülmesi görevini üstlenmesinin ardından bugüne kadar çalışmaları sürdüren 13 çalışma grubunun koordinatörleri ile Başbakanlıkta bir toplantı gerçekleştirdi.

ITD-GVZ işbirliği
Ses tanıma teknolojileri geliştirme alanında Türkiye'deki ilk kuruluş olan GVZ ve sesli sistemler, ödeme sistemleri ve e-iş alanında faaliyet gösteren ITD bir iş ortaklığı anlaşması imzalayarak güçlerini birleştirdiler.

Örnek kurumlararası e-ticaret uygulaması
Migros Türk'ün verimliliğini üst seviyelere taşıyacak kurumlararası elektronik ticaret (B2B) projesinin elde ettiği başarı, projenin teknolojik altyapısını sunan OBASE'in Türkiye temsilciliğini yaptığı MicroStrategy firması tarafından dünyaya duyuruldu.

Elektronik veri alışverişi işortaklarınızla mesafeyi kısaltıyor
Elan Bilişim Sistemleri, müşterileri ile onların iş ortakları arasında bir "arayüz" oluşturmak amacıyla "Clearing Center" adlı bir hizmet sunacağını açıkladı. Elan bu yeni hizmetini, Alman EDI Center ile işbirliği yaparak sunacak.

Çağrı merkezleri ile ilgili Türkçe bilgi kaynağı
Çağrı merkezi yönetimi alanında Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarından Sistema Yönetim ve Bilgi Çözümleri, sektör tarafından ilgi duyulan bir konu olan çağrı merkezleri ile ilgili bilgilere Türkçe ulaşabilme imkanı sunarak bu alanda bir boşluğu giderdi.

GSM üzerinden Spor Toto
Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü'nün GSM, etkileşimli TV, çağrı merkezleri ve Internet üzerinden Müşterek Bahis Oyunları'nın oynatılması amacıyla yaptığı ihaleyi İntel-Tek Internet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık Ticaret A.Ş. firması kazandı.

Eğitimde teknoloji kullanımı için ortak girişim
Eğitim teknolojileri entegratörü Bekdata önderliğinde bir araya gelen enformasyon ve komünikasyon teknolojileri sektörünün dev firmaları, teknolojiyi her alanda eğitim kurumlarına taşımayı hedefleyen "Eğitimde Teknoloji Devrimi" ortak girişimini ve Akıllı Kampanya'yı 16 Temmuz 2002 Salı günü Kuruçeşme Divan'da yapılan bir toplantıyla tanıttılar.

Türkiye'de mobil pazarlama dönemi başladı
Mobil pazarlama hem dünyada hem de Türkiye'de yepyeni bir kavram. Bu yöntem, pazarlama çalışmalarının hedefi olan tüketiciye zaman ve mekan kısıntısı olmaksızın ulaşmayı sağlıyor.

Mobil dünyaya resim, ses, müzik, animasyon, grafik geliyor… MMS ile yaşam renkleniyor…
Türkçe deyişiyle Çoğul Ortam Mesajlaşması… ÇOM…

Kurumsal uygulama ve sistemleri başarılı bir mobil stratejiye dönüştürmenin yolu
Piyasa koşulları rekabetle zorlaşıyor, kurumlar minimum yatırımla maksimum getiriyi elde etmek istiyor ve bu ortamda verinin en kısa zamanda bilgiye dönüşmesi gerekiyor.

Genişbant Internet hizmeti: Skyrunner
İlk defa 7 ay önce Ocak ayında, 76. sayımızda "Net'te devrim" başlığıyla kapaktan duyurduğumuz; 54 ve 55. sayfalarımızda da detaylı olarak anlattığımız Superonline'ın genişbant uydu hizmeti Skyrunner, dünyada ve ülkemizde yaşanan sektörel, ekonomik ve politik olumsuzlukların biraraya gelmesi sonucunda biraz gecikmeli de olsa tüketicilerin hizmetine sunuldu.

Türk Telekom rekabete hazırlanıyor
Tekelci bir ortamdan rekabetçi bir ortama geçerken Türk Telekom, pazarlama politikasında da bir değişim sürecine girmiş ve müşteri memnuniyeti odaklı bir pazarlama anlayışını tüm personeline benimsetme çalışmaları başlatmış durumda.

Bir teknoloji şirketinden teknoloji kullanımı dersi
NetOne, düzenlediği toplantıyla basın mensuplarına e-iş ve Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM - Customer Relationship Management) uygulamalarını anlattı.

Seçime giderken haberleşme özgürlüğümüzü de tartışalım
Türkiye'de haberleşme tarifeleri neredeyse konuşmamak için hazırlanıyor. Telekom sektörü ülkemizde de yanlış yapılan hesaplar ile dünyadaki bazı örneklerde olduğu gibi kan kaybetmeye devam ediyor.

Türkiye'nin ilk toplu satın alma sistemi
Kocaeli Sanayi Odası, Türkiye'nin ilk toplu satın alma sistemi OrtakNet'i yaşama geçirdi. Şu anda 153 üyesi bulunan sistem, üye firmaların satın alma taleplerini birleştirerek zaman, para ve kaynak tasarrufu sağlıyor.

Kablosuz iletişimde bilgiye süratli, sürekli ve güvenli erişim
Koç Topluluğu, E-dönüşüm Projesi kapsamında, holding bünyesinde yer alan şirketlerde kablosuz ağ erişimini kurmak amacıyla Cisco Systems ile işbirliği yaptı.

Kurumsal Internet hizmetlerinde yeni lider
Bir Borusan iştiraki olan Bnet, Comnet İletişim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin %100 hissesini satın alarak kurumsal Internet Servis Sağlayıcılığı alanında sektör lideri oldu.

E-güvenlik vizyonu
Yaşlı gezegenimiz, çevresine dolanan sayısal bilgisayar ağlarının kollarında bugüne dek hiç olmadığı kadar hızla dönüyor. Daha önceleri günler, haftalar alan işler artık baş döndürücü hızlarda yapılabiliyor.

Virüslere karşı etkin koruma
Kurumsal Internet çözümlerinde Türkiye'nin tercih edilen servis sağlayıcılarından DorukNet, hayata geçirilen yeni AntiVirüs Koruma Sistemi ile bilgi ve iletişim sektörünün başlıca sorunu olan virüs tehlikesine karşı yüksek koruma imkanı tanıyor.

Kendi e-işinizi, kendiniz kurun
Turkticaret.net yeni paketleri Webkolik, Webkolikextra ve E-işkolik ile girişimcilerin e-ticaret yapmaları için altyapıyı, uygun bir maliyetle sunuyor. Alan adı tescili, sınırsız Web alanı ve e-postaya ek olarak Turkticaret.Net'in diğer katma değerli hizmetlerini bir araya getiren paketler, bu alanda bir ilki oluşturuyor.

UMTS günah keçisi mi; yoksa kurtarıcı mı?
Üçüncü nesil haberleşme sistemleri olarak adlandırılan UMTS'e yapılan yatırımlar son yıllarda dünyada ve Avrupa'da telekomünikasyon sektöründe yaşanan krizin en büyük nedenlerinden biri olarak görülürken; bir taraftan da verilecek UMTS lisanslarının ülkelerin bütçelerine ciddi gelirler sağlayacağı öne sürülüyor.

Türünün ilk örneği: Joey
Siz nasıl isimlendirirseniz "O" olabilen bütünleşik iletişim cihazı Joey, neredeyse kişisel bilgisayar gücünde bir el bilgisayarı ama aynı zamanda da bir GSM telefon.

Net üzerinden ücretsiz Windows XP eğitimi
Türkiye'deki bilgisayarlaşma sürecine önemli katkılarda bulunan Microsoft Türkiye, bilgisayar kullanıcılarına yeni bir hizmet daha sunuyor: Internet üzerinden Windows XP eğitimi.

Devrim yaratan çip: MRAM
Motorola'nın geliştirdiği dünyanın ilk 1 Mbit MRAM
(Magneto-Resistive Random Access Memory) genel amaçlı bellek çipinin seri üretimine 2004 yılında başlanacak.

Rekabet olmazsa olmaz, ama kurallarıyla birlikte
Küreselleşen dünyamızda yaşanmakta olan telekom krizi, ülkemizi etkileyen ekonomik ve politik olumsuzluklar, özelleştirme, rekabetçi piyasa, Türk telekom pazarının yeni ve eski oyuncuları, yabancı sermaye gibi çok önemli konularda Siemens Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Süleyman İlden ile görüştük.

Passport 8600'ün Türkiye'deki kullanıcı sayısı artıyor
Nortel Networks / Netaş'ın optik Ethernet ve yerel alan ağı stratejisinin çok önemli bir parçası ve dünya çapında kendini kanıtlamış bir ürün olan Passport 8600'ün Türkiye'deki kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.

Telsim ve Siemens yeniden
Telsim ve Siemens AG arasındaki görüş farklılıklarından kaynaklanan ticari anlaşmazlık, tarafların yapıcı yaklaşımları ile karşılıklı mutabakat sağlanarak giderildi.

Arabada UMTS servislerinin keyfi
Siemens Mobile, video, müzik yayını, mobil eğlence, şehir rehberi, resimli mesaj gibi servisleri sağlayan araç içi GPRS ve UMTS uygulamalarını Monako'da tanıttı.

Telekom'un akıllı şebeke ihalesi Başarı-Huawei konsorsiyumunun
Türk Telekom'un geçen yıl açtığı ve toplam maliyeti 11 milyon Dolar olan akıllı şebeke ihalesini Başarı Telekom-Huawei konsorsiyumu kazanırken, projenin yaklaşık 12 ayda tamamlanması planlandı.

MaxiMeSaj ile daha renkli bir hayat
Turkcell, Çoğul Ortam Mesaj Servisi (MMS-ÇOMS) olan "MaxiMeSaj" ı tüm Türkiye'de kullanıma sundu. Aboneler, Turkcell'in Türkiye'deki kapsama alanı içinde yer alan her yerden, ÇOMS uyumlu GSM telefonlarıyla başka bir GSM telefona veya e-posta adresine renkli resim, ses kaydı, melodi ve yazı içeren mesajlar gönderebilecek.

Mesaj servislerinde yeni adresiniz: AloClub
Bugüne kadar birçok GSM markasını tüketicilere sunan Telsis A.Ş., şimdi de telefonları eğlenceli kısa mesaj (SMS) servisleri ile şenlendiriyor.

Crea-World Ankara iş desteği sağlıyor
Crea-World Ankara, geliştirilen mobil Internet uygulamalarının iş ya da kitle kullanımına faydalı bir servis haline gelmesi için projelere iş ve tanıtım desteği sağlıyor.

Yeni CommuniCam ile fotoğraf çekin, Sony Ericsson T300 ile gönderin
Sony Ericsson, geniş bir pazar kitlesine yönelik görüntüleme, mesaj ve oyun gibi eğlenceli çoğulortam uygulamaları sunan GSM telefonu T300'ü tanıttı.

Uygulama Servis Sağlayıcılığı ve geleceği
Her ne kadar birbiriyle ilgisiz gözükse de ASP (Application Service Provider - Uygulama Servis Sağlayıcı) piyasasının yakın geçmişi, mobil telefonların son dönemdeki sıkıntılı üçüncü kuşak (3G) hikayesine benzemektedir.

Çoğul ortam mesaj zevkini renkli yaşayın
GSM 900/1800/1900 şebekelerine uyumlu yeni üç bant ürün Nokia 6610, Java ve MMS (Multimedia Messaging Services - Çoğul Ortam Mesaj Servisleri / ÇOMS) özelliklerini, kaliteli görüntü sunan renkli ekran ile birleştiriyor.

Artık televizyonun hayatımızdaki yeri bir başka
Her geçen hayatımıza biraz daha giren Digiturk vizyonunu şöyle özetliyor: "Vizyonumuz, Digikutu'nun bir eğlence aracı olması ve gelecekte bütün eğlencemizi yönlendirmesi yönünde. Sadece bir televizyon izleme aracı olmayacak. Bu akıllı bir kutu ve evdeki herşeyi onunla yönetebileceğiz."

Kart-Sis, bayi ağı ile Türkiye çapında yaygınlaşacak


Köşe Yazıları


Finans
Yapı Kredi'de veri madenciliği uygulaması
Europay ve MasterCard artık aynı çatı altında
Kariyer.Net'in yeni üyeleri; Dışbank ve Tekstilbank

Kısa Haberler

British Airways uçaklarında Internet keyfi çok yakında
Estetik ve teknoloji birarada
TÜBİSAD yeni yönetim kurulunu ve başkanını seçti
ISS'ler yeni vizyon belirledi
NMT mobil telefon tarifesinde yeni düzenleme
İGDAŞ sesli yanıt sistemi devrede
Türk Telekom'dan Millilerimize bedava konuşma hakkı
İzmir'de CRM Günü gerçekleştirildi
Fuarcılığın duayeni Rönesans, Compex Fuarları'nın 21. yaşını kutladı
Progress Software Türkiye 13 yaşında
İpek Aşkın Netsis'te

Mynet.com Arkadaşım servisi sürekli yenileniyor

Internet Teknolojileri Derneği 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı
Bacardi'ye uluslararası sanal özel ağ çözümü
FormReader ile elle bilgi girişine son
E-posta ve faks mesajlarına kablosuz erişim
Gartner'dan "Stratejik Kaynak Kullanımı" Semineri
ES sınır tanımıyor
CMC'nin kalitesi onaylandı
KoçSistem'e 3 büyük ödül
İşinizde verimlilik için

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Telekom Yasası Ekim'de değişecek
"Dolaşım Kurum'un yetkisinde" Lübnan'la özelleştirme konusunda bilgi alışverişi Telekom Kurumu başkanlığını Alkan yürütüyor
Kurum 6 ayda Hazine'ye 250 bin dolar kazandırdı
Kurum imalatçılardan görüş alıyor
Telekom, Bulgaristan'dan sonra yeni yatırımlar peşinde Türk Telekom Afganistan'da Türk Telekom'dan bir zam, bir indirim
Aycell için kaynak Telekom'dan
Aycell, Kabil'de işbaşı yapıyor, Türkiye'de beklemede
PTT, elektrik sayacı okuyacak
Mesut Yılmaz, "RTÜK Yasası değiştirilmeli"
Baykal: "Teknoloji Bakanlığı kurulmalı"
Internet Teknolojileri Derneği yeni yönetim kurulu belirlendi
BDE ihalesiyle yaklaşık 23.000 okul daha bilgisayarla tanışacak

"Software Roadshow 2002" gerçekleşti

Symantec'ten kolay kurulabilir bütünleşik ürünler
19'uncu Bilişim Kurultayı 3-6 Eylül'de
Bilgiler Koç Sistem-EMC işbirliği ile korunuyor
Telekom Kurumu'nda iki yeni atama
Teknoloji Bölgeleri Yönetmeliği ile sonunda uygulamaya geçilebilecek
Ankara'da gözlükçülere 'bilişim suçu' davası

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar