Ağustos 2003 Sayı: 95

Telepati
Konular

Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan: "2004 Türkiye için veri yılı olacak"
Ekinalan, Türkiye'de 2004 yılında veri alanında devrim yaşanacağına işaret ederek; 2004'ün veri komünikasyonun çok ciddi olarak kullanıldığı ve kullanımının yaygınlaştırılması için çok efor sarf edildiği bir yıl olacağını, Türk Telekom'un da bunun için ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros: "Türkiye uzayda da iddialı"
Toros, Türkiye'nin uydu haberleşmesinde kaydettiği büyük ilerlemenin Türksat serisi ile gerçekleştiğini vurgulayarak, "Türksat 1 serisi uydular, çok kısa sürede kara geçti" dedi.

Eğitim Gönüllüleri'ne Compex desteği
Müjdesi geçtiğimiz ay düzenlenen Compex Digital Fuarı'nda verilen Compex Bilgisayar Atölyesi, kısa sürede kurularak çocuklarla buluştu.

KOBİ'lere dev teknoloji desteği
KOBİ'lere e-iş, yazılım ve ARGE desteğiyle birlikte 23 değişik teknoloji desteği sağlanmasını içeren KOSGEB Destekleri Yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Türkiye'de İnternet üzerinden ses iletişimi (VoIP) ve iktisadi etkinlik
Son dönemde Türk telekomünikasyon sektöründe gündemin en sıcak konusunu, VoIP yani İnternet tabanlı ses iletişimi oluşturmaktadır.

Intel, IBM, Cisco Systems ve The Ritz-Carlton'dan kablosuz yaşam alanı örneği
Kablosuz yaşamı yaygınlaştırmak amacıyla biraraya gelen Intel, IBM, Cisco Systems ve Türkiye'nin Intel tarafından 'Kablosuz İnternet Erişim Alanı' olarak onaylanan ilk oteli The Ritz-Carlton İstanbul, 'Kablosuz Teknolojiler Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey' başlığı altında bir seminer düzenledi.

Hem eve hem ofise uygun Xerox yazıcılar
Xerox, yeni siyah beyaz lazer yazıcıları Phaser 3120 ve 3130 ile ev ve küçük ofislerde lazer yazıcı kullanımını artırmayı hedefliyor.

DPT bünyesinde kurulan 'Bilgi Toplumu Dairesi', 'Bilgi Toplumu Bakanlığı' için iyi bir başlangıç
TBD Kamu-BİB Çalışma Grubu tarafından 19-22 Haziran 2003 tarihleri arasında Kuşadası'nda bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Kamu-BİB toplantısına e-devlet damgasını vurdu.

KOBİ'ler için zor şartlarda bile başarmak kolay mı?
Türkiye ekonomisinin küçük ve en önemli dişlileri olan KOBİ'lerin zor ekonomik şartlar altında başarılı olması kolay değil. Ancak, imkansız da değil.

HP Türkiye de artık bir EKT kuruluşu
HP, bu yıl ilkini düzenlediği "HP ile Mobil Yaşam" etkinliğinde; iş ortaklarıyla birlikte, mobil iş ve yaşam tarzına yönelik çözümlerini ve başarılı uygulamalarını tanıtırken, artık sadece bilişim sektöründe değil, çözümlerini genişleterek, Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojileri (EKT) alanında hizmet sunacaklarının müjdesini verdi.

İkinci el otomobil pazarında, Otomax.com'un dünyada bir benzeri yok
İki sene önce çalışma hayatına başlayan Otomax.com, İnternet üzerinden 2. el otomobil satımı kulvarının önemli yapı taşlarından birini oluşturuyor.

Software AG ve Tridion stratejik ortaklığa imza attı
Software AG ve Tridion firmaları geçtiğimiz ay düzenledikleri bir toplantıyla stratejik teknoloji ortaklıklarını ilan ettiler.

Karel yeni çözümlerini bayileri ile paylaştı
Karel, Türkiye'de 500'den fazla işletmede kullanılan DS200 serisi telefon sistemlerindeki son gelişmeleri İstanbul Divan Kuruçeşme'de gerçekleştirdiği bir toplantı ile bayilerine tanıttı.

CheckPoint'den, çok katmanlı güvenlik çözümleri
İnternet güvenliğinde pek çok ilke imza atmış bulunan Check Point, ilk "çok katmanlı güvenlik çözümü"nü geliştirdi.

Microsoft Kervanı Türkiye turunu tamamladı
32 ile yaptığı ziyaretlerle binlerce çocuğa bilgisayar götüren Microsoft Bilişim Kervanı, Anadolu'da büyük ilgi gördü.

Video konferans uygulaması, DiaSa'nın verimliliğini arttırıyor
Sabancı Holding ve Carrefour bünyesinde indirim marketler zinciri Dia ortaklığında faaliyet gösteren uluslararası firma Dia-Sa, İstanbul ofisiyle İspanya'da ki merkez ofisini, Tandberg Video Konferans Sistemlerini kullanarak birbirine bağladı.

'Tek Ağ-Dünyalar Kadar Seçenek'te güvenlik önlemleri
Bütünleşik sistemler ve ağlar, işletmeler için iş hayatının vazgeçilmez araçları haline geldi. Dolayısıyla enformasyon ve komünikasyon teknolojileri (EKT) sektörü, firmaların bu yönde artan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeni ürün ve hizmetlerle kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor.

Türkiye'nin geleceğinde ARGE ve Nortel Networks Netaş'ın rolü
Kime sorsanız, yoksulundan zenginine, memurundan işsizine, "daha iyi koşullarda yaşamak" herkesin ortak isteği. Bu istek, konulmamış hedef, aslında itici gücümüz.

Borusan Teknoloji Grubu'nda amaç: "Daha iyiyi, daha düşük bedellerle sunabilmek"
Yıllarını bilişim ve telekom sektörüne vermiş, EKT (Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojileri) sektörünün deneyimli ve renkli simalarından Tayfun Türkalp, geçtiğimiz ay Borusan Teknoloji Grubu şirketlerinden Pargem ve Borusan Bilişim'in genel müdürlüğünü üstlenmişti.

Ev sineması, Samsung ile keyif veriyor
Samsung, hepsi birarada ev sineması paketiyle sayısal amplifikatör, DVD, VCD, VHS, MP3 disk, CD çalar ve radyoyu biraraya getirdi.

Geleceğin mağazası Almanya'da açıldı
Metro Group, Extra Future Store ile perakende sektörünün geleceğine yön veriyor.

Kurumsal Mobil Meydan Muharebesi: GSM telefon, kişisel sayısal yardımcılara (PDA) karşı...
Günümüzde mobil teknolojiler, artık daha fazla telaffuz edilmeye başlandı.

Erişim kazandıran deneyim
Türkiye'nin lider Net kapılarından Mynet, İnternet kullanıcılarının İnternet'ten daha iyi hizmet alabilmeleri, en ekonomik şartlarla İnternet'ten sürekli faydalanmaları amacıyla hazırladığı Mynet İnternet Erişim hizmetini satışa sundu.

Sürekli hareket halinde olan Motorola C350 kullanıcıları için özel
Motorola, C350 kullanıcıları için portatif ahizesiz görüşme araç kiti, FM radyo kulaklığı ve mobil veri çözümü-GPRS Manager'dan oluşan üçlü bir aksesuar seti üretti.

NTelekomünikasyon sektörünün sürekli ve düzenli büyüyen gücü
2000 yılı Temmuz ayı itibari ile geniş bayi örgütü ile tüketiciye hizmet vermeye başlayan Mep İletişim ve Dış Ticaret A.Ş., çağdaş pazarlamanın tüm unsurlarını içeren modern bir şirket olarak organize edilmiş.

Telsim'den 'ara bağlantı' borcu hakkında açıklama
Türk Telekom A.Ş. tarafından yapılan bu işlem, başkaca örneklerde de olduğu üzere, mahkeme kararlarının bütün gerçek ve tüzel kişileri bağlayıcı nitelikte olduğunu gözardı etmek suretiyle yapılan hukuk dışı bir mahsup işlemi olup, şirketimizin Türk Telekom A.Ş.'ye bu nitelikte bir borcu bulunmamaktadır.

Nokia, makineler arası uygulamalara yönelik ilk GSM modülünü tanıttı
Nokia 12 GSM modülü, EDGE ve yer saptama hizmetlerinin gelişimine yönelik Java tabanlı uygulamaları sunuyor.

İlk ticari EDGE kullanımı başladı
Amerikalı operatör Cingular Wireless, Ericsson'un desteği ile 3. Kuşak (3K) kablosuz komünikasyon teknolojisi EDGE'yi kullanan ilk ticari mobil servisi pazara sundu.

Siemens Mobile satış ekibi, kapsama alanını genişletti
Avrupa'nın ve Türkiye'nin 2. büyük GSM telefon üreticisi Siemens Mobile'nin satış ekibi tüm Türkiye'yi kapsama alanına aldı.

Sony Ericsson'la Dünya Kaykay Şampiyonası
Sony Ericsson'un T310 için düzenlediği Kaykay Turnuvası'nın Türkiye ayağı Bağdat Caddesi'nden başladı, Boğaziçi'nde devam etti.

Turkcell iş dünyasına kurumsal mobil çözümleri anlatıyor
Turkcell Kurumsal Hizmetler, iş yaşamında kârlılık ve performansı artıran çözümlerini tanıtmak için Türkiye çapında Organize Sanayi Bölgeleri'ne ziyaretler düzenliyor.

Mobil e-devlet projelerinde Turkcell altyapısı
Başta ABD, Avrupa ve bazı Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere, devletler uzun bir süre önce, asli işlevleri olan kamu hizmetini daha etkin biçimde yerine getirebilmek için teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanmaya başladılar.

Digiturk-Vestel işbirliğiyle sayısal TV'ye geçiş kolaylaştı: ZAP
Beyazıt Öztürk'ün oynadığı reklam filmleriyle beğeni toplayan ve merak uyandıran "ZAP", uygun fiyat ve ödeme koşulları ile, Türkiye'nin her yerinden sayısal görüntü ve sese ulaşmayı sağlıyor.

Kablosuz telemetri ağları en hızlı ve en düşük maliyetli çözümler
Enformasyon ve komünikasyon teknolojileri (EKT) ile destekli yaşamın vazgeçilmez unsurları olan "akıllı uç birimler"; iş ortamında olduğu kadar iş dışı sosyal yaşam ortamında da hızla yaygınlaşarak, Dr. Gordon E. Moore'nin 1965'te Fairchild laboratuarlarında çalışırken yayınladığı ve yarıiletken tümleşik devrelerin olası evrimini gösterdiği kendi adıyla anılan yasadakinden çok daha büyük bir hızla çoğalmakta.

Comturk ürün portföyünü genişletti
Uydudan çift yönlü İnternet teknolojisi ile - Türk Telekom ve İnternet servis sağlayıcılarının kablolu servisleriyle ulaşmadıkları noktalar da dahil olmak üzere- Türkiye'nin her yerinde, kesintisiz, sınırsız ve geniş bantlı İnternet erişimi sağlanıyor.


Köşe Yazarları


Finans
Şekerbank'da artık sanal dünyada
Visa Hollywood kampanyası talihlileri belirlendi
Universal Kart ve Gemplus'dan akıllı kart konusunda ortak yatırım
Bireysel kredi kolaylığı
Finansal kurumlar, e-imza projesiyle e-güvene kavuşuyor
E-ticaret hacminde yüzde yüz büyüme
EMV sertifikasyon çalışmalarını tamamlayan ilk şirket
Albaraka Türk 'çağrı merkezi' hizmetinizde

Kısa Haberler

'Bilişim Kurultayı' her yıl olduğu gibi, bu yıl da 20.kez, Türkiye Bilişim Derneği-TBD tarafından Eylül'ün ilk haftasında İstanbul'da düzenleniyor : "Bilişim'03"
Digiturk Oto-Kazan yarışmasının talihlisi arabasını teslim aldı
Perakende sektörü için...
Koç Bryce'da yeni Genel Müdür
Meteksan Sistem'e yeni danışman
TEPUM teknoloji'ye ödül
Yeni Megane II'ye OYTEK katkısı
"Yıldızlı Geceler" başlıyor
DorukNet'ten yeni çözüm
BSA turizm sektörünü denetliyor
Onur Erduran BOS'da

"Türkiye jeoekonomik avantajlarını kullanmalı"

Telefon görüşmelerinizi dinlemek, arşivlemek veya postalamak mümkün

ANKARA
Haberler

Türk Telekom'un özelleştirmesine ilişkin yeni yasa Meclis'te
Aycell-Aria birleşmesinde Telekomünikasyon Kurumu yetkili
Rekabet için; "Telekomünikasyon Enstitüsü"
TK "Yetkilendirme Yönetmeliği Taslağı" görüşe açıldı
Telekomünikasyon Kurumu Faaliyet Raporu açıklandı
TK'da "Bilgi Çağının Değerlendirilmesi" semineri yapıldı
200 bin "port"luk ADSL ihalesinde sona yaklaşıldı
Rekabet Kurulu'ndan Turkcell ve Telsim'e red
Bakanlar Kurulu Aycell-Aria birleşmesi için karar aldı
Türk Telekom'dan yeni zam
Mehmet Toros, Türk Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı oldu
Türk Telekom GSM operatörlerine özendi
Bulgar Telekom'da mutlu son
Türkiye'nin gözü Pakistan ve Kırgız Telekom'da
Aycell birleşmeye hazırlanıyor Turkcell de Meclis'e el attı
Telsim ve Turkcell, Türk Telekom'a borçları olmadığını açıkladılar
PTT'den vatandaşlara "Ağ üzerinden anında erişimli" posta hizmeti
GSM aboneleri daha çok vergi ödeyecek
Mobil telefon hırsızlarına sıkı takip
GSM mobil abonelerine önemli bir hizmet
Irak için mobil telefon şebekesi ihalesi
Avrupa e-devlet Bakanlar Konferansı yapıldı
Türkiye, Irak Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisayar sistemini kurmaya talip
Meclis'e "akıllı kart"la girilecek
İhale teyit işlemleri İnternet üzerinden yapılabilecek
İnternet üzerinden vergi beyan dönemi yaklaştı
CHP'den İnternet cafeler için yasa teklifi
e-imzanın gecikmesi bekleniyor
ECDL Belgesi işe girişlerde kolaylık sağlıyor
TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması'na son başvuru : 08.08.2003
e-ticareti de kapsayan tüketici yasası yürürlükte
TTK Başkanı Doç. Dr. Ziya Selçuk: "Dersler, bilgi toplumu ile ilişkilendirilmeli"
Teknoloji Üniversitesi geliyor
İnternet'te yüksek fiyata soru önergesi
"Hedef gümrüklerde GPRS ile onay sistemi"
Bina içi haberleşmede profesyonel çözümler

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar