Ağustos 2004 Sayı: 107

Konular

Slovakya'nın yeni nesil şebekesi Türk mühendislerden
Alcatel Teletaş, Slovak Telekom Yeni Nesil Şebeke Projesini, (NGN - Next Generation Networks) İstanbul'daki Ar-Ge bölümü bünyesinde çalışan Türk mühendislerinin katkıları ile hayata geçirdi. Slovak Telekom ise bu proje sayesinde, gelişmiş İnternet servisi ile birlikte bir dizi yenilikçi yeni geniş bant servislerini sunabilecek.

Türk Telekom'un satışının yolunu açan yasa yürürlükte
Türk Telekom'un hisselerinin yüzde 50'den fazlasının satışına ve ihaleye yabancıların da girmesine olanak sağlayan 5189 sayılı Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa 2 Temmuz 2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yasa ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koyduğu bankaların iştiraklerinin satışı da kolaylaştırılıyor. Böylece Telsim ve Star Medya Grubunun satışının da önü açılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Nortel Networks çözümleri
Haberleşme altyapısını yenileyen Boğaziçi Üniversitesi, bünyesindeki 1400 aboneye Nortel Networks ürünlerinden oluşan tümleşik altyapısı ile hizmet verecek.

Türk Telekom'un yeni fiyat tarifeleri 1 Ağustos'tan itibaren geçerli
Türk Telekom 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak 5 ayrı indirim paketi ile sektördeki liderliğini sürdürüyor. Türk Telekom'un yeni tarifeleri ile tüm sabit telefon aboneleri ilk kez büyük indirimlerden yararlanacak.

“Türk Telekom'un yaptığı indirim, yeni yatırımların önünü kapayabilir”
Türk Telekom'un, telefon görüşmelerinde yüzde 80'lere varan oranlarda indirim yapacağını duyurması üzerine, bu sektörde B tipi lisansla faaliyete hazırlanan INKO İletişim'in genel müdürü Hakan Koçer görüşlerini açıkladı.

İstanbul farklı bir uluslararası toplantıya ev sahipliği yaptı
Siemens Business Services Türkiye'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelen 9 ülkeden yaklaşık 35 basın mensubu, ülkemizin en büyük e-Devlet dönüşüm projelerinden VEDOP'u yerinde inceleme fırsatı buldu.

Başarı Servis ISO belgesiyle kalitesini belgeledi
Başarı Servis Genel Müdürü Jale Modalı, Başarı Servis'in ISO belgesiyle kalitesini belgelediğini belirterek, “Başarı Servis olarak başından beri kaliteli bir servis ağıyla çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Yaratıcılık ve teknolojiyi aynı platformda buluşturan ‘i-CAN 2004' sonuçlandı
Bilkom'un film ve müzik alanında yeni yetenekleri desteklemek amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği, i-CAN 2004 Film ve Müzik Yarışması sonuçlandı. Film ve müzik kategorisinde 1.500'ün üzerinde başvurunun yapıldığı i-CAN Yarışması'nın Park Orman'da yapılan final gecesinde dereceye giren eserler ödüllendirildi.

Telekom sektörü şirketlerinin halkla ilişkiler bölümleri ve birlikte çalışmakta olduğu halkla ilişkiler kuruluşlarının dikkatine…
Yani diller de yaşamakta, sürekli olarak gelişmekte ve zenginleşmektedir. Ancak, bu gelişme yukarıdaki örnekteki gibi seyretmekte, yabancı sözcüklerin dili işgali ile gerçekleşmemektedir.

SIP ve yeni ağ iletişim modeli
SIP, 1990'lı yılların ortalarında, diğer üniversitelerden gelen katılımcıların büyük ölçekli çoğul ortam konferanslarına katılabilmesine olanak tanımak için Columbia Üniversitesi'nde yapılan araştırmalardan doğdu.

E-kolay'dan kurumlara yönelik telefon hizmetleri
İnternet servis ve içerik sağlayıcısı E-kolay.net, ses hizmetleri alanındaki çalışmalarının kurumsal boyutunu, düzenlenen bir toplantıyla tanıttı.

Ayda 73 milyon Lira taksitle bilgisayar kampanyası
Türkiye Kamu–Sen, Vakıfbank ve Borusan Bilişim'den ortak proje: Memur ayda 62 milyon TL+KDV ödeyerek bilgisayar sahibi olacak.

Superonline ADSL İnternet erişim hizmeti sunmaya başladı
17 Mayıs 2004 tarihinde aldığı A tipi UMTH lisansıyla, telekom pazarında liderliği hedefleyen Superonline, İnternet sektöründe de pazar lideri olmanın bilinciyle çalışmalarına devam ediyor.

Net İletişim'den, çift yönlü uydu İnternet erişimi
Dünyanın en büyük uydu işletmecisi firmalarından Inmarsat, bireysel uydu İnternet erişim ekipmanı Regional Bgan'ın tanıtımı ve Net İletişim'le yapmış olduğu işbirliğinin duyurulması amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Microsoft'un Türkiye açısından stratejisi sayısal uçurumun giderilmesi
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan Microsoft'un en önemli hedef, vizyon ve stratejisini; teknolojinin kişisel düzeyden başlayıp ülke düzeyine kadar gelen bir rekabet edebilirlik sonucu yaratması, her kişi, kurum ve ülkenin potansiyelini keşfetmesinin sağlanması olarak açıkladı.

Datatraining eğitim kalitesini tescilledi
Datatraining ETG, Microsoft tarafından aldığı “Certified Partner in Learning Solutions” ünvanı ile eğitim kalitesini tescilledi.

Yana açılan LCD ekranı ile farklı bir tasarım Panasonic X300
Tekofaks Panasonic'in Türkiye pazarına sürdüğü yeni telefonu X300, video görüntü kaydı yapabilen bütünleşik kamerası ve tek tuşla yana açılan LCD ekranı sayesinde size el kamerası keyfi sunuyor.

Mobil telefonla rezervasyon yap, kısa mesajla biletini al
Turkcell'in BiletCell servisi, sinemaseverlerin mobil telefonlarıyla film sorgulamasına, rezervasyon ve mobil ödeme yapabilmesine olanak sağlıyor. Servis ilk aşamada Cinebonus Maçka'nın 6 salonunda kullanılacak.

Sektörde iki yeni firma: IPera ve KüreSER
IPera, telefonu şirketler için çok daha kullanışlı ve iş verimliliğini arttıran bir araç haline getirecek uygulamalar geliştirmeyi hedefliyor. KüreSER ise, haberleşme ekipmanlarını ürün olarak sunmak yerine, işletim uzmanlığı ile birleştirip hizmet olarak sunacak.

Üç öncü bilim adamı geleceğin fotoğrafını çekti
Haberleşme teknolojilerinin öncüleri Dr.Leonard Kleinrock, Dr.İlhan Akyıldız ve Dr.Imrich Chlamtac, Ericsson Türkiye tarafından düzenlenen, "Gelecekle Yüzleşmek" toplantısında Ericsson müşterileri, akademisyenler ve basın mensuplarıyla buluştu.

Samsung'dan yine bir ekran harikası: Samsung D410
D410 ile kullanıcıların karşısına ilk kez sürgülü kapaklı bir mobil telefonla çıkan Samsung, D410'un doğanın tüm renklerini görüntüleyebilen ekranını Deniz Akkaya'nın fotoğraflarıyla anlatıyor.

Telsim bayileriyle buluştu
Türkiye GSM sektörünün öncülerinden Telsim, Swiss Otel'de gerçekleştirdiği toplantıda geçen aylara ilişkin performans değerlendirmesi yaptı ve geleceğe yönelik hedeflerini bayileriyle paylaştı.

Bir yüzü telefon, diğer yüzü kamera: Sony Ericsson K500
Sony Ericsson yeni kamera telefonu K500'ü tüm dünyaya duyurdu.

Telekom sektörü için Barcelona'dayız…
40 sene düşünsem aklıma gelmezdi, bir gün Barcelona şehrini Paris'ten anlatacağım…

Motorola V220 yüksek teknoloji uygun fiyata
Motorola V220 hayatın ritmini yakalamak için ideal bir GSM telefon. Telefon, bütünleşik VGA sayısal kamerası ve resimli mesaj gönderme özelliği, parlak renkli ekranı, yüklenebilir oyunları ve MP3 zil sesleri ile uygun fiyatı birleştiriyor.

Düşler Atölyesi 1 yaşında
Nokia, IYF ve TEGV'nin birlikte yürüttüğü Make a Connection sosyal kampanya programı kapsamında gerçekleştirilen Düşler Atölyesi 1. yılını doldurdu.

Büyük ekranda çoğul ortam keyfi Siemens Mobile'dan: CX65
Siemens Mobile, yeni çoğul ortam mesajlaşma telefonu CX65'i Türkiye'de pazara sundu. Parlak, ekstra geniş, 65.536 renkli ekranı ve bütünleşik video kamerası ile CX65, haberleşmenin renkli yönünü kullanmak isteyenler için yeni bir seçenek.

TDMoIP: Ses ve verinin IP ağları üzerinden taşınmasına RAD'dan evrimsel yaklaşım
Yüksek hızlı IP-İnternet Protokolü ağları veri iletişiminde dünyanın en son keşfi. Bu ağların kapasitesinin sürekli gelişmesinde İnternet'in popülerliği ve düşük maliyet baş rolü oynamaktadır. Veri trafiğinin telefon trafiğinin önüne geçmesi ve IP ağlarının geleneksel TDM ağlarına göre daha ucuz tarifelerle kullanıcıya sunulması VoIP gibi teknolojilere yönelimi sağladı.

Aynı anda birden çok noktada olabilmenin yolu: Video konferans
Video konferans, farklı ortamlarda aynı altyapıyı kullanan kişilerin birbirleri ile aynı anda ses, görüntü ve veri paylaşımını sağlayan haberleşme aracıdır.

Accenture
Telekomünikasyon Şebeke İş Performansı Nasıl Geliştirilir?


Köşe YazarlarıFinans
Visa ile İnternet üzerinde gerçekleştirilen alışveriş hacmi, Türkiye'de 1 Trilyon Lira'yı aştı

InfoGenesis, Mikrosaray ile Türkiye pazarında

Bireysel Bankacılık hiç bu kadar ‘Bireysel' olmamıştı

Akbank, kurumsal ve ticari müşterileri ile ‘her dilden' konuşacak

BankEuropa ile Volvo sahibi olmak kolaylaşıyor

MasterCard kredi kartı ve Maestro banka kartı ile yapılan harcamalara NATO ve Bush Bereketi


Kısa Haberler

Telekom Atlas On-Line Türk Telekom ile “Ara Bağlantı Sözleşmesi”ni imzaladı

Avaturk, Avabox üyelik paketlerini kullanıcıların beğenisine sunuyor

Avea “Kontörpaylaş” servisi ile abonelerine kontör transferi yapabilme kolaylığı sağlıyor

Korsan yazılımda Avrupa ortalamasını tutturamadık

Bilgi güvenliğini bekleyen tehlike

Spor fanatikleri için yeni bir “fanatik.com.tr”

‘Gezici Servis' ADSL modem kurulumlarına başladı

EKA'da görev değişikliği

Hobim, dünyanın yazılım devi Microsoft'a çözüm ortağı oldu

BÜ birincisine IBM ThinkPad

IBM yazıcılarının yeni dağitıcsı Fokus Bilgisayar

Koç Bryce - Nortel Networks Netaş işbirliği ile, “TeleComNet” eğitimleri başlatıldı

Tolgar Elverici, Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı

Ev sineması bilgisayarınıza taşınıyor

Koç Bilgi Grubu A.Ş. Genel Müdürü Bülent Gönç emekli oldu

Koç Bilgi Grubu'nda telekom şirketleri ve projelerinin koordinasyonu Dr.Murad Ardaç'a emanet

LG olimpiyat oyunları boyunca boy gösterisi yapacak

Mevzuata uygun enflasyon muhasebesi programı

Netron Club'a muhteşem açılış
Network Associates ismini McAfee Inc. olarak değiştirdi
Meteksan Bilişim Grubu'ndan tiyatro topluluğu
TESİD üyeleri çözüm arayışı için tekrar birarada
Amerika'ya giden en güvenilir yol
İş zekâsında lider SAS
Mira Yayınevi'nden geleceğe yatırım
Virüsler ve diğer tehditlerle savaşmak için akıllı teknolojiler
Voiceware™ Systems artık Türkiye'de

Sedef Özkan Sky Bilişim'de


ANKARA
Haberler

Elektronik İmza Yasası uygulamada
Projesizlik, AB 6’ıncı Çerçeve Programı’nda Türkiye’yi vuruyor
İhale Yasası’nda değişiklik yeniden gündemde
Bilgi Edinme Merkezleri hizmete girdi
Kişisel veriler koruma altına alınıyor
Bilgisayarla beste yarışması
E-bildirge’de süre Ekim’e uzatıldı
TBD 2004 Bilimkurgu Öykü Yarışması
Teknoloji Holding Teknosis’i satın aldı
Kamu Yönetimi Yasası uygulamadaGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar