Ağustos 2005 Sayı: 119

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

Kayıtdışı GSM cihazları artık kullanılamayacak
ELEKTRONİK kimlik bilgisi Telekomünikasyon Kurumu kayıtlarında yer almadığı belirlenen GSM cihazlarının, bir daha kullanıma sokulmamasını öngören yasa 13 Temmuz 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İTÜ Yüksek Başarımlı Ulusal Hesaplama Merkezi faaliyette
İLERİ teknolojiler konusundaki önderliğini devam ettirerek yeni bir atılımı gerçekleştirme aşamasına gelen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Yüksek Başarımlı Ulusal Hesaplama Merkezi (National High Performance Computing Center) projesinin yeni aşamasına geçti.

İbrahim Şahin: “Önemli projelerde yoğunlaşacağız” ULAŞTIRMA Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin önümüzdeki dönemde yeni uydu projesi gibi önemli projeler üzerinde yoğunlaşacaklarını belirterek, Ulaştırma Ana Plan Stratejisi doğrultusunda çalışmaların hızlanacağını bildirdi. İbrahim Şahin, Evrensel Hizmet Yasası kapsamında oluşturulacak “Evrensel Fon”la ilgili çalışmaların Haberleşme Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulacak bir daire başkanlığı tarafından yürüteceğini dile getirdi.

Intel, bilgisayarlarda 64-bit'e geçişi tamamladı
INTEL® Celeron® D 351 işlemcisini bugün tanıtan Intel, tüm masaüstü ve sunucu işlemci serisinde Intel EM64T (Intel® Extended Memory 64 Technology) veya 64-bit bellek kullanımını hazır hale getirdi.

Elektronik imza mevzuatı çerçevesinde tüketici hakları ve sorumlulukları
ELEKTRONİK İmza Kanunu 23 Ocak 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmış ve 23 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun 13 üncü, 15 inci ve 24 üncü maddeleri doğrultusunda Telekomünikasyon Kurumuna (TK) konuya ilişkin ikincil düzenlemeleri yapma ve denetleme görevleri verilmiştir.

Sun Microsystems, Java teknolojisinin 10. yılını kutladı
BU YIL Java teknolojisinin 10.yıl kutlamalarına sahne olan JavaOne Konferansı, 27-30 Haziran tarihleri arasında San Fransisco'da gerçekleşti. Konferansta, 120 milyar Dolar'a ulaşan Java ekonomisinde “Participation Age” olarak adlandırılan Katılım Çağı'nı destekleyen girişimler ve ürünler duyurulurken, Java Topluluğu Geliştirme Programı da açıklandı.

“Evrensel Hizmet Fonu” için hazırlıklar sürüyor
KISA süre önce yürürlüğe giren Evrensel Hizmet Yasası kapsamında oluşturulması beklenen “Evrensel Hizmet Fonu”, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü'ne bağlı kurulacak bir daire başkanlığı tarafından yönetilecek.

Rekabet, kalite ve ucuzluk için Türk telekomünikasyon da özel sektörünün önü açılmalı
Telekom Dernekleri, 13 Temmuz 2005 tarihinde biraraya gelerek yaptıkları değerlendirmede, Türk Telekom'un özelleştirilmesinin ardından, telekomünikasyon sektörünü masaya yatırdı.

Türk Telekom'un ‘Kablosuz Sabit Telefon ve Temel İnternet Hizmeti' vermesi konusunda Telekomünikasyon Kurulu'nca alınan karara ilişkin basında çıkan haberlere dair açıklama
TÜRK Telekomünikasyon A.Ş., 2004 yılında şirketlerinin kamusal nitelik taşıyan hizmetlerini ülkenin her yerinde ve zamanında verilebilmesini teminen, gerekli planlamaları ve yatırımları yürütmekte olduğunu, bu kapsamda kırsal alanda kablolu şebeke ile ulaşılamayan veya maliyetin çok yüksek olduğu yerleşim alanlarına sabit kablosuz erişim yöntemlerini kullanarak hizmet götürülmesi bir zorunluluk olduğunu belirterek, kamu kaynaklarının ve frekans spektrumunun etkin ve verimli kullanılabilmesi amacıyla Telekomünikasyon Kurumu ile arasında imzalanan Görev Sözleşmesi kapsamında kablosuz erişim sistemleri kurmak ve bu sistemlere halen kablosuz telefon sistemleri (KTS) için kullanılan frekans bandı göz önüne alınarak frekans tahsisi talebinde bulunmuştur.

Yerel yönetimde İnternet çağı başlıyor
DELOİTTE, “e-Vatandaşlık 2004” başlıklı raporunu yayınladı. Raporda, aralarında Yalova'nın da bulunduğu birçok Avrupa şehrinde e-vatandaşlık ve e-devletin durumu inceleniyor. Araştırmaya göre, Avrupa şehirlerinde e-vatandaşlığın yayılmasının ardındaki en büyük etken yüzde 79 ile vatandaşlardan gelen talep.

Zorlu, ‘Türkiye'nin geleceğine' yatırım yapıyor
ZORLU Grubu, alternatif enerji konusundaki çalışmalarını ve bu alanda geliştirdiği yeni ürünleri IHEC'2005 Kongresi'nde kamuoyuna duyuracak

Kimlik yönetimi
1997 YILINDA, İnternet'in ticari kullanımının en hızlı tırmanışta olduğu dönemde, Texas San-Antonio'da bir grup resmi ve sivil katılımcının yer aldığı bir toplantı yapıldı. Toplantının amacı, ‘bu olup bitenin içinde ne oluyoruz?' bağlamındaki sorulardan birine yanıt aramaktı.

Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle kafalarımız çok karıştı
20 YILDIR Türkiye'nin gündeminde olan Türk Telekom'un özelleştirilmesi, geçtiğimiz günlerde yapılan ve Suudi Oger Group'un kazandığı ihale ile sona yaklaştı. Ancak ihale sonrasındaki tartışmalar, Türk Telekom'un özelleştirilmesi konusunda, hala toplumsal mutabakat sağlanamamış olduğunu gösteriyor.

Telekom teknolojileriyle Jolly Tur daha çekici
Jolly Tur, Digiturk'teki etkileşimli kanalı, Jolly Tatil TV'den sonra, ‘misafirlerine' yepyeni bir hizmet daha sunuyor...

Arıtech ve EDAKOM'dan Türkiye'nin en büyük haberleşme ağı
ARITECH, EDAKOM, Türk Telekom ve EDAK Ecza Koop. işbirliğiyle gerçekleştirilen EDAK G.SHDSL projesi, Türkiye'nin en geniş kapsamlı haberleşme ağı olarak gösteriliyor. Yeni sistem sayesinde, EDAKOM'a bağlı tüm EDAK üye eczaneleri, birbiriyle hızlı ve kaliteli bir şekilde haberleşebilecek.

Yüksek katma değerli ve ekonomik bir geniş bantlı ağ
1190'LARIN ortalarında Asimetrik Sayısal Abone Hattı (ADSL) teknolojisi küçük ölçekte test edilirken şu anda dünyada yaklaşık 100 milyon kişinin bu teknolojiyi kullanıyor olacağını kimse ön göremezdi. Aynı şekilde, İnternet teknolojisinin yaşantımız üzerindeki büyük etkisini de kimse önceden bilemezdi. Günümüzde geniş bant ağının ölçeği büyüdükçe, ve servisleri gittikçe zenginleştikçe, xDSL ağı mimarisi geniş bantlı ağın daha önce hayal edilemeyen içerik ve uygulamalar sağlamasını mümkün kılacak yeni gelişmelere gebe. Bu gelişmeler geniş bantlı erişim ağı geliştirmesinde IP yönünü temel alıyor.

Bilge Adam, ‘en iyi' olduğunu bir kez daha kanıtladı
MİCROSOFT'un tüm dünyadaki 1700 ‘Yetkili Eğitim Çözümleri Ortağı (CPLS)' arasından sadece 13 kurumun temsil edildiği ‘Dünya Eğitim Danışma Kurulu'nun tek Türk üyesi Bilge Adam, 2002 yılından beri her yıl üst üste aldığı “En İyi Microsoft Yetkili Eğitim Çözümleri Ortağı” ödülünü bu yıl bir kez daha almanın yanı sıra Microsoft Office Özel Ödülü'nün de sahibi olarak bir ilke imza attı.

Zhou: “ZTE için Türkiye'nin stratejik önemi var”
TELEKOMÜNİKASYON teknolojileri alanında ürünler ve sistemler sunan ve Çin'in önemli telekomünikasyon firmalarından biri olan ZTE Corporation, hem Türkiye'de hem de dünyada hızlı bir gelişme gösteriyor. ZTE Corporation Türkiye Bölge Müdürü Clara Zhou, “ZTE için Türkiye'nin stratejik bir önemi var” diyerek, ZTE'nin küresel diğer batılı firmalara göre daha genç ve daha hızlı gelişen bir yapıya sahip olduğuna işaret etti.

Gizli kahraman: Milleni.com
MİLLENİ.COM, ülkemizde faaliyetlerini sürdüren UMTH (Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri) operatörlerinden biri. Milleni.com ismini sektör ile ilgili olmayanlar duymamış olabilir. Ancak, Milleni.com, UMTH pazarında adından oldukça söz ettiriyor.

Vignette yeniden Türkiye'de
KURUM içi etkinliği ve verimliliği artırma konusunda uluslararası arenanın önde gelen isimlerinden Vignette, bölgesel çözüm sağlayıcısı ve dağıtıcısı eteration'la, gücünü Türkiye pazarına taşıyor.

Koç.net sabit telefon kartı da pazara sunuldu
TÜRKİYE'nin ses hizmetlerinde öncü şirketlerinden Koç.net, ülkemize gelen turistlerin telefon görüşmelerini kaliteli, güvenilir ve kesintisiz olarak yapabilecekleri ön ödemeli “Koç.net Phone Card”ı (Arama Kartı), British Telecom (BT) “marka” işbirliğiyle bireysel ses pazarına sundu. BT, bu işbirliğiyle ilk kez markasını, ön ödemeli bir telefon kartında ikinci bir şirket markasıyla birlikte kullandı.

Medya sektörü
DELOİTTE'un Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji (TMT) alanlarındaki küresel gelişim, eğilim ve öngörülerini içeren TMT Eğilimleri 2005 raporunu tanıttığım yazı dizimin üçüncüsü ile karşınızdayım. Bildiğiniz gibi Deloitte olarak pek çok sektörle ilgili; çok değerli veriler, öngörüler ve tavsiyeler içeren raporlarımızı her yıl düzenli bir şekilde hazırlıyoruz. TMT Eğilimleri 2005 raporu da işte böyle bir yaklaşımın ürünüdür.

Telekom ve bilişim firmaları Netone için öncelikli
Nevin Çizmecioğulları: “Sektörü hiç bilmeyen, hiç bir teknoloji tecrübesi olmayan firmalar da pazarda yer almak istiyor...”

C5, mobil yaşam mağazalarını hayata geçirecek
SERHAT Özeren ile yaptığımız söyleşiyi yayına hazırlarken, kendisini nasıl tanıtacağıma karar vermekte epeyce zorlandım. Çünkü; Uçak mühendisliği ve Elektronik Bilim Uzmanlığı eğitimi alan Özeren, Erenet'in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, TEDER başkanı, Techno Tower isimli konsorsiyumun kurucularından, Eresoft'un kurucularından ve C5 Mobile icra kurulu üyesi ve genel müdürü.

STS, ‘beep' ile perakende sektöründe
Mehmet Milli: “STS'nin mutlaka son kullanıcıyla da bir yerde buluşması gerekiyordu.”

Çok konuşulacak: Smartphone ET 960
LEVONO, ilk Business Week/IDSA Tasarım Ödülü'nü kazandı; inovatif çözümü Smartphone ET960 ile Lenovo, IDC (Uluslararası Tasarım Yarışması)'de bronz madalyanın sahibi oldu.

Ericsson İsveçli bir sistem bütünleştiricisini satın aldı
ERICSSON, telekom yönetimi alanında uzmanlaşmış İsveçli sistem bütünleştirme şirketi Teleca OSS'u, 40 çalışanı ile birlikte satın aldığını açıkladı. Ericsson'un sistem entegrasyonu, operatörlerin yeni tüketici servisleri yaratmalarına, yönetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor. Bu, “Ericsson Global Services” ürün yelpazesindeki stratejik bir alan. Ericsson'un Teleca OSS şirketini satın alması, servis işini büyütmeye odaklandığının bir göstergesi.

CPG'den çağrı merkezine yeni bir yaklaşım
CPG, çağrı merkezi kavramını iletişim merkezine dönüştüren Ericsson Solidus e-Care çözümünü Türkiye pazarına sundu. Solidus e-Care sayesinde, çağrı merkezleriyle telefonun yanı sıra e-posta ve e-sohbet yoluyla da iletişim kurulabiliyor.

Telekom dünyası devlerinden Nokia ve Avaya'da işbirliği
TELEKOM dünyasının liderlerinden Avaya ve Nokia, açık endüstri standartları tabanlı Sabit ve Mobil Bütünleşik (Fixed to Mobile Convergence–FMC) ses çözümleri alanındaki stratejik işbirliklerinin bir sonraki aşamasını açıkladı.

Siemens CX75 Kurtlar Vadisi kampanyası ile piyasada
SIEMENS, yeni modeli CX75 için Kurtlar Vadisi dizisinin oyuncularının rol aldığı bir dizi reklam filmi ve özel bir kampanya hazırladı. Dizinin oyuncuları Necati Şaşmaz (Polat Alemdar), Erhan Ufak (Güllü Erhan), Kenan Çoban (Abdülhey) ve Nevzat Yakışırboy'un (Nevzat) rol aldığı filmlerde, “CX75 Kurtlar Vadisi” kampanyası esprili bir dille anlatılıyor.

Motorola'da tasarım: “Ödünsüz Yalınlık”
MOTOROLA Design Tour 2005 kapsamında dünyayı dolaşarak Motorola'nın tasarım vizyonunu ve felsefesini aktaran Motorola Avrupa ve Singapur Tasarım Merkezleri Direktörü Ignacio Germade İstanbul'daydı.

Dünden bugüne GSM telefonlardan İnternet kullanımı
ESKİDEN kişisel bilgisayarlarımız vardı Commodere 64 veya Amiga 500 gibi. Bu bilgisayarlardı insanların gönlünde taht kuran. Daha sonra gelişmiş bilgisayarlar ve İnternet. İnsanlar, Türkiye'de İnternet'i zor tanıma imkanı buldular. Önceleri bilgisayar almak dertti, sonraları ise İnternet ücretleri. Aslında pahalı olan İnternet ücreti değil de, telefon faturalarıydı.

GSM test operatörü Yıldız-Cell'in bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi
TURKCELL ve Ericsson'un katkılarıyla üniversite bünyesinde kurularak faaliyete geçen ülkemizin ilk GSM test operatörü Yıldız-Cell, çalışmalarını sürdürüyor.

Sony Ericsson S600i geliyor
SONY Ericsson'un yeni modeli S600i içerik ve uygulamalarıyla hayatın vazgeçilmez parçası haline gelecek.

Koç.net-Turkcell işbirliği ile avantajlı arama
TÜRKİYE ses pazarının öncü şirketi Koç.net, abonelerine verdiği ses hizmetlerinin kapsamını genişleterek, GSM telefonu aramalarında ilk işbirliğini Turkcell ile yaptı. Turkcell ile ara bağlantı sözleşmesinin imzalanmasıyla, Koç.net'ten ses hizmeti alan kurumsal aboneler, ülkenin ve dünyanın her yanını olduğu gibi, artık 25,6 milyon Turkcell abonesini de avantajlı fiyatlarla arayabilecek.


Köşe YazarlarıFinans
Açık deniz'de kısa mesaj güvenliği

Visa Avrupa yönetim kurulu yeni başkanını seçti

Avrupa'da Visa ile yıllık harcama 1 Trilyon Euro'ya ulaştı


Kısa Haberler

TÜBİTAK Yasası'nın yürürlüğü durduruldu

IBM ve Arena, 5 adet Blade tanıtım merkezi açtı

Avaya ve RIM Blackberry'e güvenli kurumsal haberleşme çözümü sağlıyor

Beko Elektronik “Red Dot” tasarım ödülünü aldı

Türkiye'nin 2004 yılı ‘İlk 500' bilişim şirketi açıklandı

Sağlık ve telekom sektörleri arasında örnek bir işbirliği

İnternet'e bağlanmak için en garip 10 yer

Contactplus 1 yaşını doldurdu

Başka yerde arama

Liderlerin teknoloji alanındaki iş ortağı

Hayatı kolaylaştıran manyetik kartlar

Aventail SSL VPN, ‘Yılın Mobil Ürünü' ödülünü kazandı

UMTH'de Karel ‘dialer' kolaylığı

Milleni.com Türkiye kadrosunu güçlendiriyor

İş zekâsının önemi

Tom Davenport

Avrupa Birliği'nin İnternet'teki gözü kulağı

“beep” mağazalar zinciri perakende sektöründe

Ultra Kablolu TV ve Telekomünikasyon, Tanju Erkoç'a teslim

Eskişehir artık resmen Avrupa şehri
Türkiye'nin en büyük teknoloji perakendecisi
Teknosa 68 mağazaya ulaştı
Yazılım pazarında çığır açan projeye Türk imzası
Kayacan Paşa'yı andık

ANKARA
Haberler

Bakanlar Kurulu’ndan Türk Telekom’un Oger’e satışına onay
Rekabet Kurulu: “Satış rekabeti bozmayacak”
British Telecom’un tecrübesinden yararlanılacak
Özelleştirmeye ilişkin neler söylendi, neler yapıldı?
TELKODER: “Hisse devri olmadan, yeni işletmecilerin sorunları çözülmeli”
Acarer: “Türk Telekom’a 3’üncü nesil lisansı verilmedi”
Türk Telekom: “3K lisansı CDMA’la karıştırıldı”
Erişim ve Arabağlantı Yönetmeliği değişti
Türk Telekom personeli endişeli
Türk Telekom’dan öğrenci ve öğretmenler için ADSL promosyonu
Türk Telekom kablosuz İnternet fiyatlarını açıkladı
Türk Telekom yeni hizmetlerini servise verdi
Turkcell, IIP Sertifikalı GSM operatörü
Telsim abone sayısını artırdı
Kablolu TV hizmetleri TÜRKSAT A.Ş.’de
Karel Azerbaycan’da ihale kazandı
Alcatel ve Polycom işbirliği
Albtelekom Çalık Enerji Telekomünikasyon’un
Elektronik imza kullanıma girdi
TÜBİTAK Yasası yürürlükte
E-beyannameye yoğun talep
İşletmelere ‘Sanal Fuar' olanağı
Vakıf üniversitelerine teknolojik araştırma desteği
İçişleri Bakanlığı E-Bakanlık Projesi
AB, Bilgi Toplumu projesini beğendi
Yeni Bilim Kurulu göreve başladı
DİE'nin adı değişti
Ostim'deki KOBİ'lerin verimliliği artırılıyor
Altın Örümcek Web Ödülleri sahiplerini buldu


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar