Ağustos 2006 Sayı: 131

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Akgül, ”Ulaştırma Bakanlığı'nın İnternet birimi yok”
Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mustafa Akgül, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü'nün İnternet'le direkt olarak uğraşan personeli olmadığına dikkat çekerek, bakanlığın İnternet konusunda bir misyon üstlenip, bir yapılanmaya geçmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de de artık bilim adamları liseden yetişecek
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel: “OKS'de ilk 1000'e giren öğrenciler bize danışmadan, bizi tercih etmesinler.”

9'uncu Plan bilgi toplumuna dönüşen bir Türkiye hedefliyor
Yeni bir anlayışla ve katılımcılığa özen gösterilerek hazırlanmış olan 9'uncu Kalkınma Planı, istikrar içinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, bilgi toplumuna dönüşen, AB'ye üyelik için uyum sürecini tamamlamış bir Türkiye hedefleniyor.

Tesco mağaza müdürleri, Symbol MC50 ile 7–8 saat kazandılar
Tesco perakendecilik sektöründe dünya lideri kuruluşlardan biri. Sektöre girdiği 1920'lerden bu yana, değişik alanlarda genişlemeye devam eden Tesco'nun ana iş kolu gıda perakendeciliği ve bu alanda dünya çapında yaklaşık 2.000 mağaza ile hizmet veriyor.

“Bilge Adam kurumların rekabet gücünü arttırıyor”
BT-Bilgi teknolojileri sektörünün ihtiyaç duyduğu uzman iş gücünü yetiştirmek amacıyla kurulan bilgi teknolojileri eğitim merkezleri arasında en bilinen isimlerdendir Bilge Adam.

Çağrı Merkezleri el ele
Türkiye'de faaliyet gösteren dışkaynak kullanımlı çağrı merkezi şirketleri Global Bilgi öncülüğünde bir araya gelerek sektörel bir oluşumun temellerini attı: “Çağrı Merkezi Şirketleri Platformu”.

Yeni Intel® Itanium® 2 kat performans artışı sağlıyor
Intel, Çift Çekirdekli Intel® Itanium® 2 işlemcili 9000 serisinden beş yeni ürünü piyasaya sundu.

KOBİ'ler için baskılı işler sorun olmaktan çıkıyor
OKI Printing Solutions, benzersiz renkli baskı kalitesi ile sınıfının en iyi performansını bir araya getiren yenilikçi C3000 yazıcı serisini pazara sundu.

iPod'a ulaşmanın en kolay yolu
Apple'ın “iPod değiştirme kampanyası” ile şimdi dileyen herkes iPod sahibi oluyor. 1 Ağustos 2006 tarihinde başlayıp yaz boyunca devam edecek olan bu kampanyada; herhangi bir müzik-çalarını ya da eski iPod'unu tüm Apple yetkili satıcılarına getiren herkes, en son teknoloji ile donatılmış iPod modellerinden birine sahip olabilecek.

‘Açık Kaynak Kodlu Kimlik Yönetimi'nde devrim yaratacak proje
Novell, açık kaynak teknolojisi ile şirketlerin kimlik yönetimi yatırımlarının hızlı adaptasyonu için birçok açık kaynak komitesi ile biraraya gelerek “Bandit Projesi”ni yarattı. Bir çok uluslararası kimlik ve açık kaynak komitesini bünyesinde barındıran “Bandit Projesi”, kurumların kimlik yönetimi gereksinimlerine yanıt verecek.

CA akıllı depolama yönetim stratejisini güçlendiriyor Ca, “Kayıt yönetimi yazılımı ve hizmetleri”nin lideri MDY group International'ı da bünyesine kattı. Dünyanın önde gelen ‘Yönetim Yazılımları Şirketi' CA kendi alanında uzman ve lider şirketleri bünyesine katarak güçlenmeye devam ediyor.

İş yaşamından eğitime, seyahatten eğlenceye hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak
Deloitte teknoloji,medya ve telekomünikasyon sektörlerinin 2010 yılında hayatımıza getireceği yenilikleri araştırdı.

Vestel DECT telefonlar evinizi renklendiriyor
Vestel, yeni DECT telefon serisi VTT'yi Vestel showroom'larda satışa sundu. Vestel telefonlar, ana üniteyi salondaki telefon hattına bağlayıp mutfak, yatak odası ya da çocuk odasındaki farklı tasarım ve özellikle sahip el telefonlarıyla çağrılara cevap verme, dışarıyı arama ya da odalar arasında ücretsiz dahili görüşme yapma olanağı sunuyor.

En güvenli kimlik doğrulama sistemi Türkiye'de
“En Yaratıcı Yenilik Ödülü”nü alan Fujitsu PalmSecure teknolojisiyle, “Eliniz Anahtarınız”.

Sanal ortamda alışveriş keyfi
Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar, artık bulundukları noktadan her türlü ihtiyaçlarını giderebilir hale geldi. Bunun en güzel örneklerinden biri de İnternet üzerinden alışveriş.

‘Minicom' Ağustos'ta da indirimli ve ‘scooter' hediyeli
Yaz tatilinde çocukların en iyi dostu minicom olacak. e-kolay.net'in geliştirdiği “İnternet'i içinde minicom” bilgisayar, uzun yaz tatilinde çocukların hem eğlenmesi hem de yeni bilgiler öğrenmesi için ideal bir armağan.

Teknoloji yönetimi ile yüksek verim elde edin
Ülkemizin önde gelen ve seçkin bütünleştiricilerinden Oytek (Oyak Teknoloji) farklı sektörlerden müşterilerine ihtiyaçları olan teknolojik çözümleri zamanında sunarak destek vermeyi sürdürüyor.

‘Sunucu konsolidasyonu' hem yerden hem maliyetten tasarruf sağlıyor
HP, 29 Haziran'da Aija Hotel'de düzenlediği “Finans Sektörü Sunucu Konsolidasyonu Toplantısı”nda finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren firmaların BT gündemlerinden birini oluşturan sunucu konsolidasyonu konusunu detaylı bir şekilde masaya yatırdı.

Tekofaks kulaklık pazarına hızlı giriyor
Panasonic markasının Türkiye'deki temsilciliğini yürüten Tekofaks, Panasonic ve alt markası Technics'in kulaklıklarını müzik tutkunları ile buluşturuyor.

Motorola DECT'ler mekânlara renk ve hareket katıyor
Tesan, renkli ve tarz sahibi modellerle Motorola sayısal telsiz telefon (DECT) ürün gamını genişletti..

Silikon Vadisi'nden AirTies'e liderlik ödülü
Kaliforniya, USA Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren TABC (Turkish American Business Connections – Türk Amerikan İş İlişkileri) kurumu tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen “İş Dünyasında Türk – Amerikan İlişkileri” konulu konferansın bu seneki onur konuğu, AirTies Kablosuz İletişim'in kurucusu ve Genel Müdürü Bülent Çelebi oldu.

Telekom sektöründe adil rekabet dönemi başladı
Türk Telekom ile Superonline, Global, Borusan, Koç.net ve Doğan Telekom arasında, daha önce Telekomünikasyon Kurumu tarafından verilmiş olan A tipi lisans işletme hakkının hayata geçmesini mümkün kılacak ara-bağlantı sözleşmeleri imzalandı.

Alcatel optik şebekeler alanında beşinci kez üst üste dünya lideri oldu
Telekom sektöründe söz sahibi uluslararası analist firmalardan biri olan Ovum-RHK, Alcatel'in yaklaşık 11 milyar Dolar'lık optik şebeke pazarında, %16'lık pazar payı ile dünya lideri olduğunu açıkladı. ‘Triple play-ses, veri ve görüntünün bir arada olması durumu' ile ev kullanıcılarına verilen geniş bant servisleri ve kurumlara sunulan yeni yüksek hızlı ethernet servisleri, Alcatel'in bu alandaki başarısının en önemli kaynağı oldu. Alcatel'in optik şebeke sektöründeki müşterilerine Portekiz'de Cabovisao, Çin Netcom, Çin Telekom, Hollanda'da T-Mobile, Italya'da RAI Way, İspanya'da Ya.com ve Meksika'da Telmex eklendi.

Telesis, VoIP'i destekleyen bütünleşik sistemler sunuyor
Telesis Telekomünikasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mümin Güler, İnternet üzerinden haberleşmeyi sağlayan yeni ürünler tasarladıklarını ve piyasaya sunduklarını belirterek, bu yeni ürünlerin şimdiden büyük talep görmeye başladığını söyledi.

Avea ile Bu Yaz, “Gee-Ball” fırtınasına hazır olun
Dünya Kupası tüm hızıyla sürerken; bir başka futbol heyecanı da plajlarda yaşandı. 01 Temmuz 2006'da İstanbul BURC Beach'te başlayan “Avea Gee-Ball Turnuvası”, yaz boyunca sahil yörelerini renklendirecek.

IMS ile teknolojide yeni bir çığır açılıyor
Her tür cihazla, her yerden erişilebilir gerçek zamanlı ses, görüntü ve çoklu ortam işbirliği servisleri.

Tasarımın zarafeti teknolojinin gücüyle buluşuyor: MOTORAZR V3i Dolce & Gabbana
Motorola, modanın öncülerinden Dolce & Gabbana ile birlikte tasarladığı şık ve çekici MOTORAZR V3i Dolce & Gabbana modelini kullanıcılarının beğenisine sunuyor.

Samsung GSM telefonda inceliğin yeni tanımını “Ultra Serisi”yle yapıyor
Yeni “Ultra Edition” GSM telefonları daha dayanıklı ve şu ana kadar geliştirilmiş en ince tasarıma sahip.

Genç yaratıcılar Cannes Lions'da Nokia N93 ile yarıştı
Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali kapsamındaki Genç Yaratıcılar Film Yarışması bu yıl, Nokia Nseries sponsorluğunda gerçekleştirilen bir kısa film yarışmasına sahne oldu. Nokia N93 ile çekilen 30 saniyelik reklam filmlerinin katıldığı yarışmayı, Hollanda ekibi kazandı.

Şık tasarım, güvenli İnternet ve e-posta akıllı telefon M600i'de
Tam donanımlı e-posta aracı ve mobil telefon son derece şık ve ince gövdesinde dokunmatik ekran ve el yazısı tanıma özelliklerini de barındırıyor.

Toshiba artık yepyeni bir pazarda: GSM
Türkiye'nin bilişim sektörü liderlerinden biri olan Multimedya Bilgisayar, dünyada da henüz geçtiğimiz aylarda satışa sunulan Toshiba mobil telefonların Türkiye distribütörü oldu.

Türk Telekom A.Ş. yeni organizasyon yapısını açıkladı
Türk Telekom yönetimi yaklaşık 41 bin çalışanına şirketin yeni organizasyon yapısı ile ilgili bilgi verdi.

Gelişmiş ülkelerde sıkça kullanılan sistemin ülkemizdeki ilk uygulaması hayat buldu
Ülkemizde ilk defa uygulanan bir sistem ile, Devletin Ulaştırma Bakanlığı ve Telekom sektörü düzenleyici kurumu Telekomünikasyon Kurumu aracılığıyla yerli firmalara vermiş olduğu sipariş üzerine yapılan ARGE ve üretim çalışmaları tamamlandı. Üzerinde çok durulan inovasyon gerçekleşmek üzere.

Türkiye'deki ilk uluslararası TETRA toplantısı İTÜ'deydi
Türkiye'de, özellikle 1999 Marmara Depremi'nden sonra, acil durumlar ve afet yönetimi dahil kamu güvenliğinde haberleşmenin arttırılması süreci çeşitli proje ve kurumsal düzenlemelerle gündeme geliyor.


Köşe Yazarları

 


Finans
MasterCard'da küresel vizyon değişikliği

Avrupa'da ilk kez Garanti Bonus Trink ile Türkiye'de

Visa güvenliği mobil telefonlarda
“Çip Kart Okuyucu” ve “MasterCard Mobil Doğrulama” dolandırıcılığı azaltmak için ‘İki Faktörlü Doğrulama’ sunuyor

Kısa Haberler

Bölgesel ekonomik ısınma, CeBIT Bilişim Eurasia'da artacak

Adobe ürünlerinizi lisanslayın, siz de gerçek profesyonellerin arasına katılın

Bimel AVAYA'nın iş ortağı oldu

Yenilenen logosu ve Web sitesiyle Bizitek uluslararası platforma doğru...

Borusan Telekom'da direkt satışlar Sevim Özer Aksan'a emanet

Brother “Global Vision 21” vizyonu ile büyüyor

‘Korsan Avcıları' klavye başına

Ericsson, GSM teknolojisinin 15. yılını kutluyor

Fujitsu Siemens'den cazip fiyata Amilo M6450G

Motorola Yetkili Teknik Servis hizmeti GENPA'da

GENPA ‘İlk 500' listesinde 5 . sırada yer aldı

Google'dan “click-to-play” video reklamlar

HP Türkiye Ankara bölge müdürü Faruk Aydın

Internet Security Systems (ISS) Türkiye'deki bilinirliğini artırıyor

Jabra BT160 ile kendi kulaklığını kendin yarat

Kazakistan'da güçlerini birliği

Hangi şehri ararsanız arayın Alo Devrem ile Türkiye'nin tüm şehirleri 0,16 YTL

Motorola mağazalarının ilki Şanghay'da açıldı

Türkiye'nin ilk nanoteknoloji kampı Petrol Ofisi desteğiyle Gebze'de

Güzel arkadaş, güzel hediye

Seagate Pocket Drive ile büyük kapasite küçük boyut

Sentim, Sun Microsystems'in çözüm ortağı oldu

Tellcom, Türk Telekom ile A tipi ara bağlantı sözleşmesi imzaladı

Telsim CepEfekt konuşmaların fonuna ilgi çekici sesler ekliyor

Yapısal kablolama ve sistem altyapılarının duayeni Lütfü Tanyeli TURCom'a transfer oldu

Turkcell, telefondan “Radyo Seyretme” dönemini başlatıyor

USRobotics Türkiye destek merkezi açıldı

Apex Halı, G.SHDSL servisi ile ekonomiklik hedefliyor


ANKARA
Haberler

“e-Dönüşüm İcra Kurulu, projelere destek verebilen bir yapıya kavuşmalı”
“Siyasi irade İcra Kurulu'nda en üst seviyede”
E Bilgi Toplumu Strateji Raporu'nda kurumsal yapı
e-Devlet konusu nasıl algılanıyor?
Türkçe İnternet adresi yaygınlaşıyor
Türkiye ‘Uzaya Fırlatılacak Cisimler Sözleşmesi'ni imzaladı
TBD Net kapısını yeniledi
Elektronik imza sempozyumu
YASAD'dan araştırma raporu
”Tek tuşla takip” dönemi başlıyor
IBM'den, ARGE danışmanlığı hizmeti
Eczacıbaşı Bilişim'den e-imza çözümü
Cisco Systems-Genç Bilişimciler işbirliği
Faruk Aydın HP Türkiye Ankara Bölge Müdürlüğü'ne atandı
Assmann bayi toplantısı Almanya’da yapıldı
Elektronik Haberleşme Yasası sonbahara kaldı
İşsizlik Ödenekleri PTT’den ödeniyor
Milli Eğitim’den “İnternet Öneri Paketi”
Bilgisayar destekli Dil Bilimi Çalıştayı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar