Ağustos 2008 Sayı: 155

 


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Acarer: “Sanal Mobil operatörler, GSM operatörleriyle aynı mali yükümlülüklere tabi olacak”
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 3N (3. Nesil) İhalesi'ne bir isteklinin katılması ihtimalini de dikkate alarak süreçte bir aksaklıkla karşılaşılmaması ve sektörde oluşması muhtemel rekabet aksaklıklarının önüne geçilebilmesi amacıyla çalışma yaptıklarını bildirdi.

ODTÜ Teknokent, 220 ARGE firmasına hizmet veriyor
ODTÜ Teknokent Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, sadece Türkiye'nin değil, Ortadoğu, Balkanlar ve Avrasya'yı kapsayan bölgenin de en önemli teknoparkı haline geldiklerini belirterek, ODTÜ Teknokent'ten uluslararası başarıya ulaşmış teknoloji firmalarının çıkmasını hedeflediklerini söyledi.

Doküman yönetiminde platform bağımsız bir çözüm
Doxoft, Arı Teknokent içerisinde faaliyet gösteren ve burada mevcut olan imkanlarla geliştirilen bilgi, belge, süreç yönetimi uygulamalarını gerek Türkiye'de gerekse yurt dışında ihtiyaç sahipleriyle buluşturmaya yönelik bir yazılım firması.
Türkiye'deki artan müşteri potansiyelinin yanısıra yurtdışındaki gelişmeleri, sunulan çözümleri ve hizmetleri Doxoft Genel Müdürü Alpay Göğüş ile yapmış olduğumuz söyleşiyle paylaştık.

İETT, İstanbul trafiğini HP teknolojileriyle rahatlatacak
AkYolBil Projesi'ni hayata geçirerek gerçek zamanlı yol ve seyahat bilgileri elde etmeyi ve bu bilgileri yolcularla paylaşmayı hedefleyen İstanbul Elektrikli Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), proje kapsamında ihtiyaç duyduğu tüm ürün ve çözümler için HP'yi seçti.

Mobil telekomünikasyonda kayıt dışı ekonomi ve yansımaları
Mobil telekomünikasyon sektöründe kayıt dışı ile mücadelede bugüne kadar yapılan çalışmalar ve gelinen aşama ve bundan sonra yapılması gereken çalışmaları değerlendirmek ve tartışmak üzere MOBİSAD (Mobil İletişim Sistemler ve Araçları İşadamları Derneği), TEDER (Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırma Derneği) ve TÜTED (Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği) tarafından 25 Temmuz 2008'de İstanbul Çırağan Kempinski'de düzenlenen “Mobil telekomünikasyonda Kayıt Dışı ve Yansımaları” adlı panele Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Sivil Toplum Kuruluşları başkanları ve operatör başkanları katıldı.

ASUS ‘Sayısal Ev'in kapılarını açtı
Geliştirdiği ve piyasaya sunduğu bilişim ürünleriyle dünya teknoloji pazarının lider kuruluşlarından ASUS, mini PC piyasasını hareketlendirecek yeni cihazlarını düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. 15 Temmuz günü İstanbul Ritz Carlton Otel'de düzenlenen etkinlikte konuşan ASUS Asya Pasifik ve Orta Doğu Satış Direktörü Marvis Hsiao, ASUS'un ‘Netbook' kavramını yaratan EeePC'sinden sonra ev ve ofis kullanımı için tasarlanan mini bilgisayar kavramının da tüm dünyada ses getireceğinden emin.

Yönetilen servisler pazarı 2012'de 66 milyar Dolar'a ulaşacak
Cisco ve Ovum tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Yönetilen Metro Ethernet, Sanal Özel Ağ (VPN), Ses iletişimi ve güvenlik hizmetlerine olan talebin artacağını ve küresel olarak pazarın 2012 yılında 66 milyar Dolar'a ulaşacağını gösteriyor.

Trend Micro, e-posta şifreleme pazarına giriyor
Trend Micro, E-Posta Şifreleme İstemcisi 5.0 ve InterScan Messaging Hosted Security (IMHS) için e-posta şifreleme ürününü tanıtarak e-posta şifreleme çözümleri pazarına girdiğini duyurdu.

Video konferans yaygınlaşıyor
İş dünyasında haberleşme şekil değiştiriyor. Video konferans, seyahat zorunluluğunu ortadan kaldırarak verimliliği artırıyor. Türkiye'nin önde gelen bilgi teknolojileri danışmanı Probil ve Video Konferans alanının lideri Tandberg'in işbirliği ile sunulan çözümler, yüksek ses ve görüntü kalitesi sayesinde yüz yüze görüşmeye yakın doğal haberleşme garanti altına alıyor.

Veri Depolama Teknolojileri
Günümüzde gittikçe artan yeni hizmetler, karmaşıklaşan yapılar, ortaklıklar ve tam anlamıyla müşteri odaklı olma ihtiyacı, telekomünikasyon kurumlarını tetikleyen birincil unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

Turkcell ARGE Merkezi'nin yeni üssü açıldı
Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. yeni binasında faaliyete başladı. 3 Temmuz 2008 günü TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gebze Yerleşkesi Teknoloji Serbest Bölgesi'nde yapılan Turkcell'in yeni teknoloji üssünü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım törenle hizmete açtı.

Nortel, 2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın resmi telekom ağı altyapı ortağı oldu
Londra Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi (LOCOG) Nortel'i, Resmi Ağ Altyapısı Ortağı ve Londra 2012'nin en yeni sponsoru olarak ilan etti.

Pakistan'ın ilk WiMAX Rev-e şebekesini Alcatel-Lucent kuracak
Pakistan'ın en büyük mobil operatörü ve tamamen Orascom Telecom Holding'e bağlı bir yan kuruluş olan Pakistan Mobile Communications Limited ("Mobilink"), ilk ticari şebekesini kurmak için Alcatel-Lucent'i seçti.

Ericsson'dan SDP çözümleri
Ericsson Türkiye, gelişmiş Servis Dağıtım Platformu (SDP) çözümlerini tanıtmak amacıyla 25 Haziran tarihinde Four Seasons Bosphorus Oteli'nde “Çoklu ortam-Multimedya Ritmi” etkinliğini gerçekleştirdi.

ZyXEL Türkiye'nin 2008 yılı ciro hedefi 25 milyon Dolar
Ülkemizdeki pazar payını artırmaya devam eden ZyXEL Türkiye, 2008 yılı sonu ciro hedefini 25 milyon Dolar olarak belirledi.

Bircom'dan dünyanın en büyük ‘callshop' projesi
Dünyanın en büyük ‘arama merkezi-callshop' projesine Suudi Arabistan'da imza atan Bircom, Callipso CallShop çözümüyle yönetilen 13 bin adet kabin yerleştiriyor.

Siemens DECT telefonlar hem ekolojik hem ekonomik...
Tüm üretim safhalarını ekolojik hale getiren Siemens Ev ve Ofis Cihazları Bölümü, ECO DECT kavramıyla telefonlarda hem yüzde 60'a varan enerji tasarrufu sunuyor, hem de bu ürünlerin etrafa yaydıkları manyetik dalgaları yüzde 80 oranında düşürüyor.

Siemens'ten Bilişim Teknolojileri Konçertosu
Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri 23 Haziran'da düzenlediği “IT ECOncerto” toplantısı ile iş ortaklarının yanısıra, bilişim sektöründeki şirket ve STK'leri de bir araya getirdi.

Google çevrimiçi reklamda büyüme bekliyor
Google EMEA Çevrimiçi Pazarlama Direktörü David Thacker, Türkiye'de yüzde iki seviyesinde olan çevrimiçi reklam pazarının İnternet kullanımının çoğalması ve yeni satış kanallarının oluşturulmasıyla artacağını anlattı.

Huawei, Türkiye'de ARGE Merkezi açacak
Huawei Türkiye'nin Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Tufan Ünal, Türkiye'nin haberleşme ve bilişim alanında diğer Ortadoğu ülkeleri tarafından model alınan bir ülke olduğunu söyleyerek, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Avea ve Tellcom'la stratejik projelere imza attıklarını belirtti.

Motorola ‘Kurumsal Gezginlik'te dünya lideri
Motorola, 9 Ocak 2007'de kablosuz barkod okuyucuları ve kapalı alan kablosuz veri aktarımında uzman olan Symbol Technologies'i 3,9 milyar Dolar'a satın almasıyla başlayan, kurumsal gezginlikte gerçek çözümün adresi olma sürecini tamamlayarak, bugün alanında bir dünya lideri haline geldi.

Plantronics'den Bluetooth kulaklık çözümleri
Dünyanın önde gelen kulaklık üreticilerinden Plantronics, mobil haberleşmenin vazgeçilmez hale geldiği günümüzde yeni Bluetooth kulaklık çözümleri ile karşımıza çıkıyor.

Sony Ericsson şık tasarımıyla dikkat çeken yeni kameralı telefonlarını duyurdu
Cyber-shot™ telefon C905 ve kameralı telefon S302 modelleri fotoğraf bilgi, becerisi veya bütçesi ne olursa olsun herkesin, istedikleri her anı kolayca yakalayarak profesyonel bir fotoğrafçı gibi fotoğraflamasına imkan veriyor.

Toshiba'nın ilk HSUPA özellikli telefonu: Portégé G810
Toshiba, Portégé G810'u satışa sunuyor. Bir mobil telefondan fonksiyonellik bekleyenler için mükemmel bir telefon olan G810 ile ofisiniz ya da dostlarınızla haberleşmede kalın, İnternet'te gezinin, fotoğraf ya da video paylaşın ya da gitmek istediğiniz yere nasıl ulaşmanız gerektiğini kontrol edin.

Test Merkezi
Sony Ericsson Walkman mobil telefonları ailesinin en yeni üyesi W350, bir telefondan çok, taşınabilir müzik oynatıcı görünümüne sahip. Telefonu elinize aldığınızda dikkatinizi çekecek ilk özellikler kuşkusuz boyutları, ağırlığı ve ön kapak üzerinde bulunan oynatma, durdurma, geri ve ileri al düğmeleri olacaktır.

Avea çalışanları, Bilişim Teknolojileri Sınıfları'nda öğrencilerle buluştu
Türkiye genelinde 51 ilde yer alan Bilişim Teknolojisi Sınıflarını (BTS), çalışanları ile ziyaret eden Avea, İstanbul, İzmir, Ankara, Trabzon, Adana ve Kars'ta çocukların heyecanına ortak oldu.

Mobiliz: “Araçlar rölantide çalışırken yılda 6 Milyar YTL kayba yol açıyor”
Araç takip sisteminin öncü firmalarından Mobiliz, 6.5 milyon adet ticari aracın kullanımda olduğu Türkiye'de, bu araçların gereğinden uzun rölantide çalıştırılmasından doğan yıllık kaybın minimuma indirilmesi için yeni bir çözüm sunuyor.

Türk Telekom'dan e-Öğrenme projesi
Türk Telekom, Türk Telekom Akademi Eğitim Net kapısını hayata geçirdi. e-Öğrenme Projesi kapsamında Türk Telekom, bağlı ortaklıklar ve bayilerinde çalışan, ilk etapta 30 bin kişi, haberleşme ağları, pazarlama ve satış, kişisel gelişim gibi farklı alanlarda eğitim programlarına ulaşabiliyor. İlk 7 ay sonunda toplam 73.834 saat eğitim verildi.

Vodafone Türkiye'nin ‘ARGE üssü' Vodafone Teknoloji
Vodafone Türkiye'nin ARGE şirketi Vodafone BT Hizmetleri'nin unvanı, olağanüstü genel kurul toplantısında alınan kararla “Vodafone Teknoloji Hizmetleri” olarak değişti.

Turkcell 200 ülkede kesintisiz hizmet sunuyor
Turkcell müşterilerinin yurtdışında hizmet aldığı ülke sayısı son anlaşmalarla 200'e ulaştı. Böylece GSM haberleşmesinin bulunduğu ülkelerin yüzde 91'i Turkcell'in uluslararası kapsama alanına girmiş oldu.


Bu Sayı


Köşe Yazarları


Finans
Dünyanın en gelişmiş banka kredi kartlarından biri: AsyaCard DIT
Avea ve Akbank'tan kamu çalışanlarına özel indirim kampanyası
24 saat kullanılan İnternet yüz yüze iletişimin tahtını zorluyor
Garanti'nin ticari kartları iki büyük ödül aldı
Bonus Trink dünya çapında iki ödül aldı
Koçfinans, kredi işlemlerini Kredinet'e taşıdı
The Banker'dan Türk icadı kredi makinasına Jüri Özel Ödülü
TEB, son üç yılda PoS alanında yüzde 1.250 büyüdü
Barter sistemi ile milyon sınırını geçtiler

Kısa Haberler

Siemens'ten çocuklu ailelere özel ev telefonu: Gigaset E450

Türkiye'nin ilk ‘Hacker-Korsan Savunma Timi' göreve hazır

Acıbadem Sağlık Grubu, SYS işbirliği ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi

AirTies bayilerini sanal ortamda tek çatı altına topluyor

Avea Astroloji Paketi'yle burç yorumları ‘cep'te

Avea'dan “Sınırsız Kamu Tarifesi”

Türkiyenin yükselen değeri telekomun geleceği Bilişim zirvesi '08 de tartışılacak

Borusan Telekom Stratejik Müşteriler Satış Genel Müdür Yardımcılığı'na Suavi Akar getirildi

‘CWIZ WEB'den Ara' teknolojisi ile İnternet üzerinden firmalara ulaşmak artık mümkün

Datagate, ABD'li Belkin'in Türkiye distribütörü oldu

Electro World'de yeni Genel Müdür

General Mobile'dan bir ilk daha: En ucuz çift SIM kartlı GSM telefonu

HP Türkiye'nin yeni Genel Müdürü Serdar Urçar oldu

IBM, unutkanlığı ortadan kaldırıyor

İşverenler personel alımında en çok çevrimiçi İK sitelerini tercih ediyorlar

Koçsistem'den motivasyon etkinliği

Medyasoft'un Genel Müdürü Doğu Pabuçcuoğlu oldu

Mobil haberleşmede Minton imzası; çift SIM kart artısı
‘En İyi Dağıtıcı Performansı' ödülü Penta'ya
VeriFone FoodX işbirliği
Vodafone'dan abonelerine trafik uyarısı
İnternet'te yüksek hız ve güvenlik arayanlara ZyXEL'den özel kampanya

ANKARA
Haberler
Başbakanlık, ‘Lisanslı Yazılım’ı zorunlu kıldı
Elektronik Belge Standartları belirlendi
Kamu bilişim ve haberleşme teknolojisi projeleri kılavuzu hazır
“Birlikte Çalışabilirlik” esasları belirlendi
Adres bilgileri tek merkezde tutulacak
Güneydoğu Anadolu Projesi’ne Web Sitesi
Microsoft, Windows kullanıcılarını aydınlattı
Windows XP’nin geleceği
Windows Vista üzerinde kaydettiğimiz önemli ilerlemeler
Uyumluluk konusunda çalışmalarımız
Windows Vista’nın Ötesi
Kurumsal yazılımların kullanıcı verimliliğine etkisi
Doğu Pabuçcuoğlu, Medyasoft’un Genel Müdürü oldu
OYTEK, Saha Hizmetleri alanında “ISO 20000” Belgesi’ni aldı
Tekno-Tur’08, 8 durakta 1000 firmaya ulaştı
Xerox Türkiye’den yurtdışına transfer
ECDL Sertifika Programı onaylandı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar