Ağustos 2010 Sayı: 179


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Inventram A.Ş. yerli silikon vadisi yaratmayı hedefliyor
ARGE’ye en çok yatırım yapan şirketler arasında yer alan Koç Holding, Koç Üniversitesi işbirliğiyle, sanayi ve üniversite iş ortaklığının Türkiye’de bu yapıdaki ilk ve tek örneği olan Inventram A.Ş.’yi kurdu.

Exper’in yenilenen Karizma serisi şimdi daha güçlü, daha eğlenceli, daha karizmatik
Türkiye’nin lider ve yenilikçi bilgisayar üreticisi Exper, diz üstü bilgisayar ürün ailesinin en çok tercih edilen modeli Karizma’ya, Intel’in yeni Core işlemcilerini destekleyen 2 model daha ekledi.

Yeşilköy Pazarı’nda bir teknoloji tezgâhı
Teknoloji perakendeciliğinin Türkiye’deki öncüsü Vatan Bilgisayar, diz üstü bilgisayarların herkesin alabileceği uygun fiyatlarda olduğunu göstermek için düzenlediği etkinlikle herkesi şaşırttı.

Yeni HP Deskjet baskı maliyetlerini düşürürken çevre üzerindeki etkiyi de azaltıyor
HP, yüksek kaliteli, güvenilir baskı deneyimini, uygun yazıcı ve kartuş fiyatının yanı sıra, çevreci yaklaşımıyla beraber sunan yeni Deskjet baskı sistemini piyasaya sürdü.

Onuncu yılında ‘Bilişim Zirvesi 2010’un ana teması: “Oyun Yeniden Başlıyor”
2010’da 10’uncu yılını kutlayan Bilişim Zirvesi’nin içeriği; bireylerden topluma, sektörlerden ülkelere kadar en önemli konulara dokunacak şekilde 10’uncu yıl için yeniden tasarlandı.

IBM dünyayı tuz zerreciğine sığdırdı
1.000 adedinin tek bir tuz tanesine sığdırıldığı 3 boyutlu haritanın yapımında, 15 nanometre kadar küçük desenler kullanıldı.

Sony, yeni VAIO P ile daha akıllı ve şık bir mobil bilgi işlem deneyimi sunuyor
Sadece 600 gram ağırlığındaki bu şık diz üstü bilgisayarlar, dururken veya yürürken iki elle çalışmak için yeni bir tasarım ile net, parlak, geniş ekran VAIO Display Plus’a da sahip.

Lenovo’nun çevreci yatırımları devam ediyor
Lenovo, masa üstü bilgisayarları, diz üstü bilgisayarları, iş istasyonları ve monitörlerinin üretiminden dağıtımına çevreci bir yaklaşım sürdürüyor.

Viyana Siemens City’deki veri merkezi yenilendi
Siemens’in yeni veri merkezi inşası kapsamında, Viyana’daki mevcut Siemens veri merkezi 4000 m² alanı kapsayacak şekilde genişletildi.

Airties’tan 3N İnternet’i paylaştıran çözüm
AirTies yazlıklarda, teknelerde veya dönemsel olarak kullanılan mekanlarda kesintisiz ve hızlı 3.Nesil (3N) İnternet bağlantısı sağlayacak Air 4420-3G ürününü pazara sunuyor.

ZyXEL’den kendisi küçük mahareti büyük yeni bir medya sunucusu: NSA-221
ZyXEL’in yetenekli yeni güvenli ağ veri depolama ve medya sunucusu NSA-221, CEBIT’deki duyurusunun ardından Türkiye’ye de geldi.

İş dünyası Teldat 3Ge çözümü ile 3.Nesle geçiyor
Ülkemizde, kısa bir süre önce Bircom tarafından sunulmaya başlanan ve yönlendiricilerin ekonomik bir şekilde 3.Nesil teknolojisiyle buluşturan Teldat 3Ge çözümü, dünyanın başlıca finans ve bankacılık kurumlarının da tercihi haline geldi.

Bulgar VIVACOM, stratejik dönüşümü için Alcatel-Lucent’ı seçti
Alcatel-Lucent, Bulgaristan’ın lider telekomünikasyon operatörü VIVACOM ile 5 yıllık bir anlaşma yaptı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Huawei merkezini ziyaret etti
Çin Halk Cumhuriyeti’nde resmi temaslarda bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yeni nesil telekomünikasyon çözümlerinde lider firmalardan Huawei’nin Shenzen’deki genel merkezini ziyaret ederek Huawei Yönetim Kurulu Üyesi William Xu ile görüştü.

Helyum Bilişim Hizmetleri gerçek güvenliği kullanıcılarla buluşturuyor
Helyum Bilişim, hizmetleri ve sürekli gelişen ürün yelpazesiyle, küçük orta ya da büyük ölçekli tüm şirketlere özel bütünleşik çözümler sunarak, gün geçtikçe adını bilişim sektörüne kazıyan bir kuruluş.

Artan değeriyle Türk Telekom Grubu
Türk Telekom Grup şirketlerinde gelirler, yatırımlar, öngörüler ve sosyal sorumluluk projeleri.

Arnavutluk’un GSM operatörü, Gantek’in sunduğu çözüm ile gelir kaçaklarını önlüyor
Türkiye’nin ve bölgenin lider sistem tümleştiricisi Gantek, Eagle Mobile’ın “Fraud Yönetim Sistemi” ihalesini aldı.

“Telefonsuz İnternet”in fiyatı da sade olmalı
Türkiye’de İnternet fiyatının düşmesi ve İnternet kullanımının yaygınlaşması için “telefonsuz İnternet (Yalın ADSL)” hizmetinin artık başlaması gerektiğini belirten TELKODER, bu hizmetin bedelinin herkesin satın alabileceği seviyelerde olması gerektiğini vurguluyor.

Kurumsal gezginlik çözümlerinde Motorola imzası
Motorola, haberleşmede yenilik denildiğinde dünyanın her yerinde ilk akla gelen firmalardan; şirket tüm dünyayı daha gelişmiş bağlantılarla donatmaya odaklandı.

Avaya, Nortel satın almasıyla çözüm ve hedeflerini büyütüyor
Avaya, Nortel kurumsal çözümlerini bünyesine kattıktan hemen sonra ürün ve hizmet yol haritasını duyurmuştu.

Biletix’ten iPhone, iPod Touch ve iPad’ler için özel uygulama
Biletix iPhone uygulaması, kullanıcıların Biletix.com sitesindeki etkinlikleri araştırmalarını ve dilediklerinde kredi kartları ile tamamen güvenli bir ortamda bilet satın almalarını sağlayan bir mobil uygulama.

LG’den en genç Android özellikli akıllı telefon: LG Optimus
LG Electronics’in geliştirdiği ve özellikle gençlerin büyük ilgisini çekecek Android işletim sistemli yeni akıllı telefonu LG Optimus (LG GT540), akıllı telefon deneyimini yaşamak isteyenler için iyi bir seçim.

Nokia geliştiricilere yeni fırsatlar sunuyor
7 Temmuz 2010’da Sofa Otel’de düzenlenen Türkiye’deki ilk Nokia Geliştiriciler Günü konferansında Nokia yerel yazılım şirketlerine ve bağımsız geliştiricilere yeni iş fırsatlarını ve uygulamaları kolayca geliştirmelerini sağlayan teknolojilerini tanıttı.

Yeni kurumsal asistan Motorola ES400
Motorola Kurumsal Gezginlik Çözümleri tarafından piyasaya sunulan yeni ES400 ile mobil ekipler işlerini zaman ve mekân bağımsız halledebilirken, şirketler de bu sayede kar paylarını artırabilecek.

C5 Elektronik çıtayı yükseltti
Teknoloji sektörünün önde gelen firmalarından C5 Elektronik A.Ş., yeniden yapılanma sürecini ve yakın dönem hedeflerini çalışanlarıyla paylaştığı “buluşma” toplantısında hep birlikte hedefe kilitlendi ve çıtayı yükseltti.

2010’un en değerli markası yine Türk Telekom
Türk Telekom, İngiliz marka değerleme şirketi Brand Finance’nın gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında geçen yılki başarısını 2010 yılında da sürdürerek ilk sırada yer aldı.

İnnova, VMware’in kurumsal iş ortağı seviyesine yükseldi
Bililişim teknolojileri altyapısı ve sistem yönetim çözümlerine yönelik yatırımlarına devam eden İnnova, sanallaştırma alanında sunduğu yazılım ve çözümler ile sektörün lider şirketi VMware ile işbirliğini Çözüm Sağlayıcı Kurumsal İş Ortağı seviyesine taşıdı.

Turkcell 3.Nesil (3N) 1 yaşında
Turkcell, 3N’nin 1. yaş kutlamaları çerçevesinde tüm 3N destekli GSM telefonu sahibi ve 3N’ye ilk kez geçen bireysel abonelerine Turkcell 3N servislerini ücretsiz deneme fırsatı sunuyor.

Erkan Akdemir: “Türkiye’nin tek ARGE sertifikasına sahip GSM operatörüyüz”
Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Türkiye’nin tek ARGE sertifikasına sahip operatörü olarak 3.Nesil (3N) altyapısı hatta 4N altyapısı üzerine benzersiz ürünler geliştiriyoruz.”

BT Radianz 10’uncu yılını kutluyor
BT, bu ay, dünyanın en büyük finansal topluluğu ağını destekleyen BT Radianz hizmetlerinin 10’uncu yılını kutluyor.

Vodafone, 3G+ ile mobil geniş bandın ilk yılını kutluyor
Vodafone, Türkiye’nin 3G+ teknolojisine geçişinin 1. yıldönümünde, mobil İnternet’i yaygınlaştırmak için, Vodafone markalı 3.Nesil (3N) özellikli akıllı telefon “Vodafone 840”ı ayda 1 TL’ye pazara sundu.

TTNet, ADSL abone sayısında 6 milyona ulaştı
İnternet’i her keseye ve her eve uygun, cazip fiyat avantajları ile sunma amacı taşıyan TTNet, Günlük İnternet paketi ve bilgisayar kampanyaları ile kullanıcıları hizmetleri ile buluşturuyor.

Test Merkezi
Eskiden müzik seti denince akıllarda beliren resim iki adet kasetçalar (biri kaydeden cinsten), FM kanallarını da çekebilen bir radyo, iki büyük hoparlör kutusuydu. Eğer o sette bir de CD çalar varsa, resmen zenginliğin ve lüksün sembolü oluverirdi. Kasetler son 4-5 yılda hayatımızdan çıktı gitti. Yerine sayısal müzik biçimleri geldi. CD ise artık can çekişiyor; sanatçılar albümlerini microSD bellek kartları ile sunmaya başladılar bile. İşte böyle bir zamanda ünümüzün müzik setleri de farklı bir hal alıyor.

iPod eğlencesi Pioneer kalitesi ile buluştu
Serinin üçüncü yeni modeli olan şık tasarımlı XW-NAV1 AV sistemi, sizi sınırsız eğlence seçenekleriyle dolu bir dünyaya götürüyor.

Samsung C750 LCD televizyonlar ile 3 boyutlu eğlence
Tüketici elektroniğinin ödüllü pazar lideri Samsung, C750 LCD televizyonlar ile 3 boyutlu eğlence dünyasını evinize getiriyor.

Yönlemede yeni bir neslin temsilcisi tasarım ve performans harikası Navigon 8410
Navigon 8410; 5 inç dokunmatik ekranı, ince ekran çerçevesi ve özel cam yüzeyi ile sınıfının en iyisi.

3.Boyut, Eutelsat ile Dünya Kupası’nın yıldızı oldu
Kullanılan yeni teknolojiler 2010 Dünya Kupası heyecanını daha da arttırdı. Teknoloji gösterisine dönüşen Kupa’da üç boyutun (3B) yıldızı epeyce parladı.

Dünyanın en yeni uydu ağı geliyor
Globalstar ikinci nesil uydular için 90 günlük fırlatma penceresini* açtı. İlk 6 uydunun Eylül ayında fırlatılması bekleniyor.

Ericsson şirketi Bizitek, 2010’da da büyümeye devam ediyor
Geçen yıl Ericsson tarafından satın alınan Türk bilişim şirketi Bizitek, 2010 yılında %65 büyümeyi hedefliyor.

Yansımalar..
Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman, standart parçacık fiziğini anlattığı kitabının adını, biraz da medyatik bir ad olması için, ‘Tanrı Parçacığı’ adını koymuştu. Kitapta, diğer parçacıklara ‘kütlelerini’ kazandıran etkileşimden sorumlu olduğu varsayılan ‘Higgs’ bosonuna (kuvvet taşıyıcı) uzanan hikaye anlatılıyor.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 

Finans

Akbank’tan iPad kullanıcılarına özel iki öncü uygulama daha

Garanti ve Verifone, Boğaziçililere ulaşımda kolaylık sağlıyor

“İŞ’TE KOBİ” halkın favorisi
İş Bankası, bankacılıkta yeni çağı ‘Biyokimlik’le açtı
SmartSoft Fraud çözümüyle milisaniyede kart sahtekarlığına son
T-Bank’ın bilişimde inovatif ortağı Infosys’ten FinacleTM

Kısa Haberler


Genç girişimciden çok anlamlı bir girişimci daha

Alcatel OT-800 ile “Paylaşılacak Çok Şey Var”

Callpex’te İnsan Kaynaklarının başına Esra Taştan geçti

Cisco Üniversitelileri ödüllendirdi

Doruknet’in yeni Pazarlama Müdürü: Aslı Cem Avcılar

D- Smart’tan yasadışı kullanıma karşı uyarı

Elektronik imzayla tanışan yeminli mali müşavirlere E-GÜVEN’den eşsiz hizmet

General Mobile DST Surf ile kendini farklı hisset

Global Bilgi’ye hem Avrupa’dan hem Türkiye’den birincilik ödülü

Huawei’den büyük kentlere yönelik yeni nesil optik taşıma ağı sistemi

Logitech’ten kablosuz yeni bir çözüm: Logitech MK250

Microsoft Türkiye’ye “Yılın Ülkesi” ödülü

Pegasus’un Facebook oyunu ile kazanın

Philips LED TV ile eğlence hayat buluyor

Samsung USB Movie özelliği ile eğlenceyi salonunuza taşıyor

Baz istasyonları ve GSM telefonları güvenli ellerde

Akşam evden ‘bedava konuşma’ yıl sonuna kadar uzadı

Turkcell’liler pizza ile yüzde 50 indirimli buluşuyor

Türksat’tan 3 yeni kampanya

Webrazzi’den Facebook’un 6 yıllık gelişimini gösteren bir infografik


 GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar