Dünyada kredi kartı pazarı Türklere emanet

Bankacılık ve finans sektöründeki başarısıyla dünyanın öncü ülkelerinden biri haline gelen Türkiye, yurt dışına yazılım ihraç eden şirketleri ve üst düzey yöneticileriyle de sektörde liderliğe oynuyor.
Kredi kartı kullanımının hızla arttığı günümüzde, Türk şirketleri ve yöneticileri dünyada adlarından sıkça söz ettiriyorlar. Özellikle son 10 yılda gösterdiği performans ile ödeme sistemleri ve yazılımları konusunda dünyanın en gelişmiş üç ülkesi arasına girmeyi başaran Türkiye, bu konuda adeta bir ARGE merkezine dönüşmüş durumda… Yapılan araştırmalar, çok sayıda ülkede bankaların ödeme sistemlerini Türk firma ve yöneticilere emanet ettiğini gösteriyor. Rakamlar, Türkiye’nin Avrupa’da 2 milyon PoS-Point of Sale cihazı sayısı ile birinci sırada yer aldığını ortaya koyarken, 52,5 milyon kredi kartı sayısı ile ikinci, 86 milyon banka kartı adedi ile de üçüncü en büyük pazar olduğunu gösteriyor. Tüm bu başarının ardında olan sektör temsilcilerinin bir bölümü de hal-i hazırda dünyanın pek çok önemli bankasında önemli görevlerde bulunuyor.
Türk yöneticiler dünyanın pek çok önemli bankasında üst düzey yöneticilik yaparken, yerli markalar da ihraç ettikleri yazılımlar ile sektöre damgasını vuruyor. Bunlar içinde en önemlisi de Cardtek Grup olarak dikkat çekiyor. Yüzde 100 yerli sermaye ile 2001 senesinde KOSGEB desteği ile kurulan ve bugün 50’den fazla ülkeye ödeme sistemleri konusunda yazılım ihraç eden Cardtek Grup Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel, ödeme sistemleri ve banka kartları konusunda Türkiye’nin, ABD başta olmak üzere gelişmiş Avrupa ülkelerinin bile 5 ila 10 yıl ilerisinde olduğunu söyledi.
2001 yılında Türk Bankacılık ödeme sistemlerinde çipli ödemeler alanında hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Güzel, inovasyona verdikleri değer, teknik tasarım yeteneği ve altyapısındaki güçlü yapılanması ile çok kısa bir zaman içinde sektörün öncü firması haline geldiklerini kaydetti. Bunun sadece şirketlerinin başarısı olmadığına da değinen Güzel, bu başarının ardında Türk bankacılık ve finans sektörünün gücünün yattığını belirtti. Güzel, “Bugün dünyada 50’yi aşkın iş ortağı ve dağıtıcılarıyla Cardtek Grup, beş kıtadaki 100’den fazla müşterisi için yüksek teknoloji odaklı hizmetler ve ürünler sunuyor. Hindistan’a ilk yazılım ihraç eden Türk firmasıyız, İsrail’e dahi yazılım ihraç ediyoruz. Bu, grubumuzun olduğu kadar Türkiye’nin de başarısıdır. Kanada’dan Amerika’ya ve Azerbaycan’a kadar dünyanın dört bir yanında ofislerimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemde ARGE merkezimizi Türkiye olarak konumlandırmayı, satış ve operasyon birimlerimizi ise Amerika’ya taşımayı hedefliyoruz. Tamamı Türk mühendislerimizin geliştirdiği yazılımları bugün pek çok ülke kullanıyor ve Türkiye’deki yenilikleri örnek alıyor. Bununla gurur duyuyoruz” dedi.
Bankacılık ve şehir kart uygulamalarında; Temaslı ve Temassız kartların kullanıldığı (PoS, ATM, Turnike, Validatör…) alanlarda, Mobil Ödemeler ve İşlemler alanlarında yazılımlar geliştiren ve anahtar teslim çözümler sunan Cardtek Grup, dünya çapında pek çok ilke imza atmış durumda. Dünyada birçok ülkede kullanılan kredi kartlarının yazılımını Cardtek Grup şirketi SmartSoft yapıyor. Avrupa’da ilk kez temassız kartların ulaşım sektöründe kullanılmasından, Afrika’da büyük bir e-devlet projesine ve Mobil ödemeler alanında gerçekleştirilen inovatif uygulamalara kadar pek çok önemli yatırımın arkasında bulunan Cardtek Grup şirketleri, sektörün öncü markası konumunda.