Yeni Türk Ticaret Kanunu ile e-imza hayatın bir parçası

Elektronik imzayı ticaret hayatının ayrılmaz bir parçası yapan uygulamaları beraberinde getiren Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Yasanın getirdiği kolaylıklardan yararlanmak isteyenler, e-imzalarını Türkiye’nin ilk elektronik sertifika sağlayıcısı E-GÜVEN’den alabilir. E-GÜVEN, elektronik imza hizmetinin yanı sıra adreste kimlik kontrolü, kurulum ve eğitim hizmeti de sunuyor.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girmesiyle beraber şirketlerde yönetim kurulu kararları e-imza ile alınabiliyor. Şirket kayıtları ve mahkemeye delil olarak verilebilen her şey için e-imza kullanılabiliyor. Ayrıca ticaret odalarının yayınladığı noter onaylı ticari sicil kayıtları da artık e-imzalı gönderebiliyor.
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nuna ek olarak bu kanun kapsamında değerlendilebilecek önemli yeniliklerden biri de Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi. Kayıtlı Elektronik Posta- KEP’te hizmet sağlayıcı yetkisi ve düzenleme de e-imza ile gerçekleştirilebiliyor. Bankalar kişi ve kurumların e-postalarına doğrudan e-imzalı tebligat yapabiliyor.
Konuyla ilgili olarak E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun şu açıklamayı yaptı: ”Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun da e-imzanın Türkiye’deki yolculuğu açısından önemli bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum. Ticari bilgilerin güvenliğini e-imza ile güvence altına alan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile e-devlet ile birlikte kamu tarafında yaygınlık kazanan e-imzanın ticaret hayatında da yayılmasını sağlamak için önemli bir adım atmış olduk.”
Yasanın sağladığı e-imza kolaylıklarından yararlanabilmek için Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN’in (www.e-guven.com) adresine girerek çevrimiçi formu doldurarak e-imza almak yeterli. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, elektronik imza hizmetinin yanı sıra; adreste kimlik kontrolü, kurulum ve eğitim hizmeti de sunuyor. Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) önderliğinde 2003 yılında kurulan E-GÜVEN Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş., bilgi güvenliği alanında Türkiye’nin en güçlü ve güvenilir kurumu olmayı hedeflemekte. Türkiye’de kurumların ve bireylerin İnternet ve ilgili uygulamalardan daha etkin ve güvenilir bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak sertifika otoritesi hizmetleri sunan E-GÜVEN, en ileri teknolojileri kullanmakta; uluslararası standartlarla uyumlu bir güvenlik altyapısı ve ağına sahip bulunmakta. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN, elektronik ortamda ticari işlemlerin ve bilgi alışverişinin güvenle yapılabilmesi için, açık anahtar altyapısında çalışan anahtarları kişisel kimliklerle ilişkilendirerek elektronik sertifika üretmekte. (www.e-guven.com)