Eugene Kaspersky’den “siber kıyamet” uyarısı

 

Kaspersky’e göre bu tehditlere ancak, endüstriyel sistemlerle altyapı merkezlerinin çevrimiçi güvenliğini yeniden tasarlamakla gerçek anlamda çözüm oluşturmak mümkün.
Brüksel’deki “2.ci Sanal Gündem Kurultayı”nda konuşan Kaspersky Lab Başkanı Eugene Kaspersky, şu anda kullanılan yazılımların, geleneksel silahlar kadar tehlikeli olduğu uyarısında bulundu. Kaspersky’e göre endüstriyel sistemler yeniden tasarlanmazsa, at bindiğimiz, mum ışığı kullandığımız günlere geri dönebiliriz.
Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider marka Kaspersky Lab Başkanı ve eş kurucusu Eugene Kaspersky, konuşma yaptığı “2’inci Sanal Gündem Kurultayı”nda, günümüzde dünyada yükselen siber savaş tehdidi hakkında katı bir uyarıda bulundu.
Kısa bir süre önce Brüksel’de gerçekleşen ve sanal gelecek, güvenlik, gelişim ve inovasyon konularına odaklanan “2.ci Sanal Gündem Kurultayı”nda konuşan Kaspersky, siber suç sorunlarına karşı artan küresel önlemleri takdir ettiğini vurguladı. Ancak Kaspersky aynı zamanda, toplumda yıkıcı bir etkisi olacağına inandığı bir “kıyamet günü senaryosu” da özetledi. Kaspersky’e göre bu tehditlere ancak, endüstriyel sistemlerle altyapı merkezlerinin çevrimiçi güvenliğini yeniden tasarlamakla gerçek anlamda çözüm oluşturmak mümkün.

Fabrikalar ve askeri üsler tehdit altında
Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun ortak oturumundaki bu konuşmasının ardından Kaspersky, konuyla ilgili olarak, “Hükümetler, UN-IMPACT ve Interpol gibi bağımsız uluslararası kuruluşlar, siber suçun boyutlarını anladı. Bununla savaşmada işbirliğine başlamış olmaları da iyi bir haber” dedi. Kaspersky, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak kötü haber, şu anda kullanılan yazılımların da, geleneksel silahlar kadar fiziksel objelere hasar verebilecek şekilde kullanılabileceğidir. Endüstriyel, taşımacılık ve elektrik sistemleri, fabrikalar ve askeri üsler tehdit altında.”
Korkutucu olan, en kötü senaryolardan birini “Yüzlerce yıl geriye gidebiliriz. Ata bindiğimiz, kağıttan kitaplar okuduğumuz, geleneksel posta ve mum ışığı kullandığımız günlere…” diye özetleyen Kaspersky, “En kötüsü ise, şu anda bu saldırılara karşı korunmanın imkansız olması. Tüm endüstriyel sistem yazılımlarının yeniden tasarlanması gerekiyor. Bu tasarım 10-20 yıl alabileceğinden, neredeyse imkansız bir görev olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Kaspersky Lab, sektörde 15. yılını kutluyor
Güvenli içerik lideri Kaspersky Lab, güvenlik araştırmalarında, teknolojik inovasyonlarda ve dünyayı siber suçlardan kurtarmada on beşinci yılını kutluyor. Eugene Kaspersky ve ortaklarının liderliğinde kurulan şirket, Bilişim güvenliği konusunda çözümlerini kendi içinde üreterek büyümeye odaklandı ve zaman içinde birçok virüsün keşfini sağlayarak alanında önemli işler başardı.
Kaspersky Lab, 26 Haziran 1997 tarihinde, Eugene Kaspersky ve ortaklarının liderliğinde kuruldu. Kaspersky Lab’in on beşinci yılında şirket büyümeye devam ederken, teknoloji alanında başlangıç yapan yeni şirketler için de dünya çapında bir başarı hikayesi modeli olarak yer alıyor. 1997 yılında sadece 20 çalışanla faaliyetlerine başlayan Kaspersky Lab, günümüzde yaklaşık 200 ülkede çalışan 2400’den fazla çalışanı ile özel sektörde kurulmuş en büyük güvenlik şirketlerinden biri olmayı başardı.
Bugün, güvenli içeriğin ve tehdit yönetimi çözümlerinin lider geliştiricilerinden olan Kaspersky Lab, dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcı ve 200.000’den fazla işletme için bilişim güvenliği sunuyor. Kaspersky Lab, rakiplerinden farklı bir büyüme stratejisi izleyerek ününü, kolaylıkla yönetilebilen ve son derece etkili bir koruma sağlamasıyla kazandı ve büyümesine güvenlik çözümlerini birleşme ve satın almalarla değil, kendi bünyesinde üreterek devam ettiriyor. Şirketin kendi uzmanlarınca tasarlanmış teknolojileriyle Kaspersky Lab ürünleri, temelden, birlikte, sorunsuz ve etkili olarak çalışmak üzere yaratılıyor.
Bunlara ek olarak Kaspersky Lab uzmanlarından oluşan ekip, ileri düzey siber tehditlerin tespit ve analizinde en sarsıcı sonuçların bazılarına imza attı. Bu uzmanlık sayesinde, dünyanın gördüğü en karmaşık zararlı yazılımlardan bazıları olan Cabir, Duqu ve Flame gibi zararlı yazılımları yakın zamanda ortaya çıkardı. Kaspersky Lab, bu tip saldırıları ortaya çıkararak ve Stuxnet benzeri tehditlerin analizinde lider rol üstlenerek, yeni nesil çevrimiçi organize suç ve siber silahlarda Dünyanın lider yetkinliğine sahip bir konuma geldi.
Kaspersky Lab Başkanı ve eş kurucusu Eugene Kaspersky konuyla ilgili olarak; “Aynı işte on beş yıl uzun bir süre. Ancak ister inanın ister inanmayın, bunu halen seviyorum. Ekibimi ve yaptığımız işi seviyorum. Son 15 yıldır, her gün, her saat, siber holiganlıktan, siber suçlar kanalıyla siber savaşa yönelik her türdeki BT tehditlerini analiz ediyor ve onlara karşı mücadele ediyoruz. Günümüzde sanal tehditlere karşı işbirliği çok daha önemli. Stuxnet, Duqu ve Flame gibi yakın zamanda gerçekleşmiş olan saldırılar, BT altyapılarının, askeri ve terörist tehditlere karşı ne kadar zayıf olduğunu gösterdi. Ancak bu saldırıların sonucu olabilecek potansiyel felaketleri önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

Kaspersky Lab’a göre son 25 yılın en zararlıları
Kaspersky Lab, 15. yılını kutlarken tarihteki en etkili 15 zararlı yazılımın bir listesini şöyle belirtiyor:

 • 1986 Brain, ilk PC virüsü olarak ortaya çıktı: Virüs, kendini disketlerin  önyükleme (boot) bölümüne yazarak yayıldı
 • 1988 Morris solucanı, İnternet'e bağlı bilgisayarların yaklaşık %10’una bulaştı (yaklaşık 6.000 bilgisayar)
 • 1992 Michelangelo, büyük çapta medya ilgisine maruz kalan ilk virüs oldu
 • 1995 Concept, ilk makrovirüs
 • 1999 Melissa devasa boyutta küresel salgınlardan sorumlu zararlı yazılımların kitle e-posta gönderimleri çağını başlattı
 • 2003 Slammer, dosyasız bu solucan, devasa boyutta küresel bir salgından sorumlu oldu
 • 2004 Cabir: Bluetooth üzerinden yayılan, Symbian için bu kavramı ilk kanıtlayan zararlı yazılım
 • 2006 Leap, MAC OSX için ilk virüs oldu
 • 2007 Storm Worm [Zhelatin] K&K sunucularının kullanımına liderlik etti
 • 2008 Koobface, Facebook’u hedef alan ilk zararlı yazılım
 • 2008 Conficker, 200’den fazla ülkede işletmeleri, ev kullanıcılarını ve devletleri etkileyen, tarihteki en büyük salgınlardan biri oldu.
 • 2010 FakePlayer, Android için kısa mesaj Truva atı
 • 2010 Stuxnet, siber savaş çağının başlangıcının sinyallerini veren, Veritabanlı Kontrol ve Gözetleme Sistemleri üzerine hedeflendirilmiş bir saldırı
 • 2011 Duqu, karmaşık bir Truva atı. Hedefleri için bilgi topluyor.

(http://www.kaspersky.com/about/press/duqu)
2012 Flame, pek çok ülkede, kişi ve kuruluşları hedefleyen bir siber silah olarak aktif olarak kullanılan, son derece karmaşık ve zararlı bir yazılım. (http://www.kaspersky.com/flame)

Kaspersky Lab
Kaspersky Lab, uç nokta koruma çözümlerinde dünyanın en büyük özel firması konumunda. Şirket, bu alanda dünyanın en büyük dört sağlayıcısı arasında yer alıyor.*Sektördeki 15 yıllık geçmişi boyunca BT güvenliğinde yenilikçi ülküsüyle yola devam eden Kaspersky Lab, bireysel kullanıcılar ve her büyüklükteki işletmeler için etkili sanal güvenlik çözümleri sağlamayı sürdürmekte. Şirket, şu anda dünya çapında 300 milyondan fazla kullanıcıya koruma sağlayarak, yaklaşık 200 ülke ve bölgede faaliyet göstermekte.
*Kaspersky Lab, Vendor tarafından, 2010 yılında yapılan “IDC Dünya Son Nokta Koruması Araştırması”nda dördüncü sırada yer alıyor. Sıralama, Dünya BT Güvenliği Ürünleri 2011-2015 Tahminleri IDC raporu ve 2010 Vendor Hisseleri – Aralık 2011 içerisinde yayımlanmış bulunmakta. **Rapordaki sağlayıcılar, son nokta koruması çözümü satışlarından 2010 yılında elde edilen gelire göre sıralanmıştır. (www.kaspersky.com.tr)