Geleceğin teknolojileri ve inovasyon= ‘Netaş’

Baykan Çallı

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ülkemizin ilk ‘4. Nesil-LTE Mobil ve Sabit Kablosuz Geniş Bant Erişim Teknolojisi’ Netaş tarafından hayata geçirildi.
Yenilikçi teknolojileri ile yıllardır faaliyetini sürdürmekte olan ve ülkemizde Telekom sektörünün okulu kabul edilen Netaş, her geçen gün başarılarına yenilerini ekliyor. Ülkemizin 2023 öngörüsü doğrultusunda logosunu da yenileyerek aralıksız çalışmaları ile yeni teknolojileri kullanıcılar ile buluşturan Netaş, ses getiren projelere imza atmaya devam ediyor. Yapmış olduğu yatırımlar ve inovasyon ile ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayan Netaş, geliştirmiş olduğu ilk 4. Nesil-LTE Mobil ve Sabit Kablosuz Geniş Bant Erişim Teknolojisi sayesinde her yerden kesintisiz erişim imkânı yaratıyor.

Müjdat Altay: “Geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde, dünyada telsiz haberleşme alanında söz sahibi çokuluslu firmaların eriştiği noktadayız.”
Türkiye’de bir ilke imza atarak ülke ekonomisine büyük katkılar sunduklarını belirten Netaş Genel Müdürü Müjdat Altay, “Karşınızda ilk niteliği taşıyan projelerle bulunmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz. Geliştirmiş olduğumuz teknolojinin ülke nezdinde büyük ilerlemelere katkı sağlayacağı inancındayım. Yıllardır yapmakta olduğumuz ARGE çalışmaları ve yatırımlar bizi bugün bu noktaya taşıdı ve daha ilerilere taşımaya devam ediyor. Ülkemizin 2023 öngörüsü için de çok önemli olduğunu düşündüğüm teknoloji sayesinde kendi teknoloji süreçlerimizde daha yetkin bir konuma ulaşacağız. Ulusal telekomünikasyon sanayisi oluşturma hedefiyle çıktığımız yolda, bugüne kadar bilgi ve haberleşme teknolojileri alanında çok sayıda yeniliğe imza attık. ARGE tecrübemizle geliştirilen teknolojilerle, ülkemize 2 milyar doların üzerinde döviz tasarrufu sağladık. Bugün, yıllar önce aldığımız stratejik kararlar doğrultusunda ARGE’ye yaptığımız yatırımlarla, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu teknolojiyi size sunmaktan gurur duyuyoruz. 4. Nesil-LTE (Long Term Evolution), gerçek zamanlı mobil ve yüksek geniş bant veri iletimi sağlamaya odaklanan bir teknoloji. Geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde, dünyada telsiz haberleşme alanında söz sahibi çokuluslu firmaların eriştiği noktadayız. Çok geniş bir uygulama alanına sahip LTE ile ülkemizde 3.Nesil’den 4. Nesil’e geçiş sürecini yerli ürünlerle sağlayabilecek ve milyarlarca dolar döviz tasarrufu elde edebileceğiz. Bu teknoloji, kamu güvenliğinde daha hızlı, yüksek çözünürlükte ve gerçek zamanlı haberleşmeye de olanak sağlayacak” dedi.

Engel Arkası Algılama Sistemi
ARGE ve inovasyon ile ortaya koydukları bir başka gelişmelerin sürekli olarak geliştiğini vurgulayan Altay, “Yaptığımız çalışmalar kapsamındaki bir başka yeniliğimiz ise ‘Engel Arkası Algılama Sistemi’. Kamu güvenliği operasyonlarında ve özel güvenlik uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlanan “Engel Arkası Algılama Sistemi’, çalışmalarımızda gelmiş olduğumuz noktayı gözler önüne seriyor. Duvar arkasındaki nesneleri detaylarıyla görüntüleyen bu sistem için, Netaş’ta tasarladığımız ve geliştirdiğimiz ultra geniş bant radar teknolojisi üzerinde, halen çok az sayıda ülkede, çok az sayıda uzman laboratuvar çalışıyor. Ortaya koymuş olduğumuz teknolojilerin, kamu güvenliği ve savunmanın yanı sıra, günlük yaşamın farklı alanlarında önemli avantajlar sağlayacağına inanıyoruz. ARGE, inovasyon ve yaratıcılıkla farklılaşamaya devam ediyoruz. İleri teknoloji ürünleri ülkemize sunmak ve avantaj yaratmak bizim için çok önemli. Bu sayede ülke olarak 2023 hedeflerine daha hızlı ulaşacağımızı düşünüyorum. Ayrıca Netaş olarak bizde, küresel bir marka olarak daha fazla ön planda yer alacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Tayfun Acarer: “Bilişim ve Haberleşme teknolojileri ülkemizin temel taşını oluşturuyor”
Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda emin adımlar ile ilerlediğini ve bu ilerlemenin bilişim ve haberleşme teknolojileri sayesinde daha hızlı ve sağlam gelişim gösterdiğini söyleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, “Geçmişten günümüze çok büyük değişimler katlanarak ilerledi. Bu gelişimler ülkeleri izledikleri stratejileri tamamen farklılaştırdı ve farklılaştırmaya devam ediyor.
Yenilikler gelişmekte olan ülkelere hız katmanın yanında büyük avantajlar yaratıyor. Bu yeniliklerin başında en çok katma değer yaratan sektörün bilişim ve haberleşme teknolojileri olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde yatırımların artması ve teknolojideki ilerleme, hükümetimizin ARGE yasasında almış olduğu kararlar neticesinde büyük hızla ilerliyor. ARGE yasasının sektör için önemi bugün burada bir kez daha yerini bulmuş oluyor. Gelişen teknolojilere karşı nasıl tavır alacağımız çok önemli. Bu noktada ortak altyapının çok önemli olduğunu herkese hatırlatmak istiyorum. Gelişen teknolojilere uygun altyapının sağlam olarak oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde gelişim yerine yerimizde saymaya devam ederiz. 2023 hedeflerimize ulaşabilmemiz adına doğru adımların doğru zamanda ve en uygun şekilde atılması gerekiyor. Bilişim ve Haberleşme sektörü olarak hedeflere hızla ilerlemekteyiz” dedi.

Binali Yıldırım: “Gelişmeler sağlam adımlarla ilerliyor fakat bu ülkenin potansiyeline hala ulaşabilmiş değiliz”
Türkiye’nin çok genç bir nüfusa sahip olduğunu ve bu potansiyelin iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Genç nüfusumuzu ülkemizin gelişimi adına değerlendirmemiz gerekiyor. Nitelikli iş gücü Bilişim ve Haberleşme sektörü için olduğu kadar ülkemizin gelişimi adına da büyük önem arz ediyor. Ülkemizin potansiyeline henüz ulaşabilmiş değiliz fakat elimizdeki fırsatları da kaçırmış değiliz.
Türklerin en önemli özelliği son dakika başarısıdır. Ülkemiz ve gelecek nesiller için istediğim şey yüksek teknolojiye odaklanılması. Yüksek teknolojiye ulaşılabilmesi için ne gerekiyorsa bizler bunun arkasındayız. Gerek ARGE için gerekse inovasyon için her türlü desteğe hazır olarak buradayız. Bu desteği sağlamak adına ARGE kapsamından ayrı sadece Bilişim ve Haberleşme teknolojilerine özel olarak fon oluşturmuş bulunuyoruz. Bu fonun bütçesini 300 milyon TL olarak belirledik. Yüksek teknolojiye ulaşabilmemiz için gayret sizlerden destek ise bizden. Bu sayede ülkemizin gerçek potansiyeline ulaşacağız.”

4.Nesil-LTE Mobil ve Sabit Kablosuz Geniş Bant Erişim Teknolojisi
Netaş’ta Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu teknoloji, istenilen bant genişliğinde, frekanstan bağımsız ve istenilen frekansta çalışma özelliğine sahip. LTE’nin çekirdek teknolojisi olan OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplex) modülasyonu ile geliştirilen bu teknolojinin hayata geçirilme aşamasında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden danışmanlık desteği alındı. Proje, bu özelliğiyle üniversite ve sanayi işbirliğinin verimli bir örneğini oluşturuyor.
Bu teknolojiyle, bilhassa sınır ve kritik alan güvenliği gibi konularda, yüksek hızlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme ihtiyacı yerli teknolojiyle karşılanabilecek. Acil haberleşmede; mobil istasyonlar arası görüntülü haberleşme ve sabit istasyonlardan kablosuz görüntü alımı; sayısal karasal yayıncılıkta, frekans bandının daha verimli kullanımı; hızlı trenlerle yapılacak demiryolu ulaşımında ise, güvenlik, gözetim, trafik yönetimi gibi alanlarda büyük avantajlar sağlıyor.

Engel Arkası Algılama Sistemi
“Ultra Geniş Bant Radar Teknolojisi” temelli bu sistem, kamu güvenliği operasyonlarında ve özel güvenlik uygulamalarında kullanılmak üzere tasarlandı.
Bu teknoloji, duvar arkasındaki nesneleri detaylarıyla görüntülemek, nesnenin canlı mı cansız mı olduğunu, metal, tahta, cam gibi hangi malzemeden yapıldığını anlamak, boyutlarını çıkartmak ve yerlerini cm hassasiyetinde belirlemek gibi olanaklar sağlıyor.
Ultra Geniş Bant Radar Teknolojisi’nin getirdiği bir diğer avantaj ise; kullanılan sinyallerin tespit edilememesi, bozulamaması, dolayısıyla sağladığı yüksek gizlilik ve güvenilirlik. Sistemin ileri teknolojik yetenekleri arasında, saniyede 48 milyon adet, çok kısa süreli (200 picosaniye) darbe göndererek hedef tarama, saniyede alınan 40 milyar örneği işleyebilen özel tasarım işlemci donanımı, ileri işaret ve görüntü işleme algoritmaları bulunuyor. Rehine kurtarma ve özel amaçlı operasyonlarda kullanılabilen Engel Arkası Algılama Sistemi, değişik araç veya sistemlerle bütünleştirilerek silah, teçhizat ve mühimmat tespitinde, kar ya da enkaz altında arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılabiliyor. İTÜ ile Boğaziçi Üniversitesi’nden danışmanlık alınan proje çalışmaları sırasında elde edilen ilerlemeler, ulusal ve uluslararası konferanslarda Netaş tarafından bilim dünyasıyla paylaşıldı.