200’den fazla ülkeye 400 PoP üzerinden bağlanabilirlik

 

Tata Communications, en üst katman (Tier-1) küresel İnternet omurgasına İstanbul'dan erişimi açmak için Turkcell Superonline ile işbirliğine gidiyor.
Tata Communications, Turkcell Superonline ile birlikte, Tata Communications’ın en üst katman (Tier-1) küresel İnternet omurgasına Turkcell Superonline’ın sağlam yerel ve uluslararası altyapısı aracılığıyla erişimin açıldığını duyurdu.
Dünyanın en büyük deniz altı kablo şebekesini yöneten ve en üst katman (Tier-1) IP ağını işleten Tata Communications, 200’den fazla ülkeye 400 PoP üzerinden bağlanabilirlik sağlıyor. Turkcell Superonline, artık İstanbul’daki hem Türk hem de Avrupalı ve Orta Doğulu taşıyıcıların Tata Communications’ın Tier-1 İnternet omurgasına bağlanabilmesini sağlayacak. Bu bağlantı, Turkcell Superonline’a, 10 Gbit/sn’ye varan yuva hızlarıyla geniş bir erişim çözümleri yelpazesi sunacak.
İki şirket arasındaki bu yeni işbirliği; müşterilerin ve taşıyıcıların Tata Communications’ın küresel, yüksek performanslı omurgası üzerinden önemli küresel İnternet değişim noktalarına bağlanmalarına imkân tanıyacak. Aynı zamanda en iyi performans için çok sayıda yönlendirme seçeneği sunacak. Tüm bunlar, hizmetlerin en iyi şekilde sunulması için, dünya standartlarında 7 x 24 müşteri desteği ve sektöre öncülük eden bir hizmet düzeyi anlaşmasıyla desteklenecek.
Tata Communications’ın Yönetim Müdürü ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesel Başkanı Radwan Moussalli, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Tata Communications günümüzün en büyük ve en gelişmiş küresel deniz altı kablo şebekesine sahip. Bu şebeke, taşıyıcıların ve kurumların, dünyanın her yerine anında bağlanabilmelerini sağlıyor. Turkcell Superonline’ın İstanbul’dan sağladığı erişim sayesinde Tata Communications’ın uygun maliyetli hizmetlerden oluşan geniş yelpazesinden yararlanarak Türk, Avrupalı ve Orta Doğulu taşıyıcıların küresel, yüksek performanslı omurgamız üzerinden tüm büyük İnternet değişim noktalarına ulaşmalarını sağlayacak. Bu yatırım, bu bölgedeki müşterilere dünya standartlarında bağlanabilirlik getirecek.”
Esnekliğin yanı sıra, İstanbul’dan bant genişliği satın alan servis sağlayıcılar, yeni bağlantının sunduğu yüksek hızlardan ve direkt bölgesel bağlantılardan faydalanacak. Böylece, artık bir kablo şebekesi üzerinden Londra’ya veya başka bir şehre uluslararası fiber satın almaları gerekmeyecek.
Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “Turkcell Superonline olarak Tier-1 bir küresel IP ağına Türkiye’den kusursuz bağlantı sağlayan ilk direkt erişimi sunmak üzere Tata Communications ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinden çok memnunuz” dedi. “Tata Communications dünyanın en büyük uluslararası veri taşıyıcılarından biri ve ayrıca dünya çapında tamamen kendisine ait, eksiksiz bir kablo şebekesi kurabilen tek şirket. İstanbul’dan Tier-1 küresel IP ağına kurduğumuz bu kusursuz bağlantı, İstanbul’u bölgenin İnternet değişim merkezi hâline getirme stratejimizin belirgin bir adımıdır.”
Murat Erkan, Turkcell Superonline’ın Türkiye’yi küresel haberleşme ağında bir kesişme noktası olarak tanıtmak için, ülkede gerekli tüm altyapıları sağladıklarını ve hem komşu hem de daha uzak ülkelerle uluslararası bağlantılarını koruduklarını belirtti. “Türkiye’nin stratejik coğrafi konumu; onu Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa arasında önemli bir köprü kılıyor. Bu stratejik konumdan faydalanmak ve geleneksel İpek Yolu’nu bir ‘fiber yol’a dönüştürmek için, ülkemizde 30.000 kilometrelik fiber ağ yatırımı yaptık. Yatırımlarımızın, Tata Communications’a kusursuz şekilde bağlanan yeni İnternet erişimimizle birlikte, bölgemizin internet hizmetlerine büyük ölçüde katkıda bulunacağına inanıyoruz.”
Tata Communications ve Turkcell Superonline arasındaki bu yeni işbirliği, İstanbul’dan dünyanın her yerine Tata Communications’ın İnternet omurgası üzerinden adanmış uluslararası erişim sunacak.

Tata Communications
Tata Communications, haberleşmenin yeni dünyasında önde gelen bir küresel sağlayıcısı durumunda. Gelişen pazarlarda lider bir konuma sahip Tata Communications, küresel ağıyla birlikte sahip olduğu gelişmiş çözüm becerilerinden ve alan uzmanlığından yararlanarak çok uluslu şirketlere, servis sağlayıcılara ve müşterilere yönetilen çözümler sunuyor.
Tata Küresel Ağı, dünyanın en gelişmiş ve en büyük deniz altı kablo şebeklerinden birini içeriyor. Tier-1 IP ağı olan bu şebeke, 200’den fazla ülkeye 400 PoP üzerinden bağlanabilirlik sağlıyor ve dünya çapında yaklaşık 93.000 metrekarelik veri merkezlerine ve eşleşme alanlarına sahip bulunmakta.
Tata Communications’ın gelişen pazarlardaki erişim derinliği ve genişliği içinde Hindistan kurumsal veri servislerinde liderlik, küresel uluslararası seste liderlik ve Güney Afrika (Neotel), Sri Lanka (Tata Communications Lanka Limited) ve Nepal’deki (United Telecom Limited) stratejik yatırımları da dâhil durumda. Tata Communications Limited, Bombay Borsası ile Hindistan Ulusal Borsası’nda işlem görmekte ve Amerikan Depozitolu Sertifikaları New York Borsası’nda (NYSE: TCL) listelenmekte.
(www.tatacommunications.com)

Turkcell Superonline
Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, bir Turkcell Grup şirketi durumunda. Turkcell Superonline, kendi altyapısını kurmak üzere yeni nesil fiber optik altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam etmekte. Turkcell Superonline, ülke çapındaki kendi fiber ağı üzerinden bireysel ve kurumsal müşterilerine ultra geniş bant hizmetleri sunuyor. Şirketin; bulut bilişim, noktadan noktaya devreler, sanal özel ağlar, veri merkeziler, barındırma, güvenlik ve yedekleme hizmetlerinden oluşan kapsamlı bir toptan ve kurumsal hizmet yelpazesi de mevcut bulunmakta. Şirket, Türkiye’de evlere kadar 1.000 Mbps’ye varan hızlarda internet erişimi sağlayan ilk ve tek telekom operatörü durumunda. Turkcell Superonline, 30.000 km’lik fiber ağıyla komşu ülkelere ulaşmakta ve “İpek Yolu’nu Fiber Yol’a Dönüştürme” ülküsü kapsamında ilerleyişini sürdürmekte. (www.superonline.net)