Orta Doğu’da her gün 69 binin üzerinde yeni mobil bağlantı yapılıyor

 

Ericsson İkinci Trafik ve Pazar Raporu’nun sonuçlarına göre, 2012’nin ilk çeyreğinde Ortadoğu’daki mobil abone sayısında günde 69,230 artış gözlemlendi. 

 • Ericsson İkinci Trafik ve Pazar Raporu’na göre;
 • -Orta Doğu’da 2012 yılının ilk çeyreğindeki yeni aboneliklerin %96’sının mobil abonelik olduğu kaydedildi.
 • -Akıllı telefon sayısının 2017 yılında 3 milyara ulaşması bekleniyor.
 • -2012 yılının ilk çeyreğinde tüm dünyadaki mobil abone sayısı 6,2 milyara ulaştı ve çeyrek boyunca170 milyon yeni mobil abonelik yapıldı.
 • Ericsson İkinci Trafik ve Pazar Raporu’nun sonuçlarına göre, 2012’nin ilk çeyreğinde Orta Doğu’daki mobil abone sayısında günde 69,230 artış gözlemlendi. Raporda, 2012 yılında Ocak ayından Mart ayına kadar bölgede 6,3 milyon yeni bağlantı yapıldığı ve bölgedeki toplam abone sayısının 266,3 milyona ulaştığı belirtildi.
 • Rapora göre, mobil abone kullanım oranının Orta Doğu’da %96 iken, Çin’de %69, Kuzey Amerika’da ise %97. 2011 yılının sonunda 6 milyara ulaşan mobil abone sayısının 2017’de tüm dünyada dokuz milyara ulaşması bekleniyor. Raporda, 2017 yılında dünya nüfusunun %85’inin İnternet erişimini 3.Nesil (3N) üzerinden sağlayacağı ve mobil geniş bant bağlantı sayısının beş milyarı bulacağı ön görülüyor.

Ericsson Yöneticisi ve Orta Doğu Bölgesi Genel Müdürü Anders Lindblad rapor ile ilgili değerlendirmesinde, “Söz konusu rakamlar Orta Doğu’da gördüğümüz büyük potansiyelin açık göstergeleridir. Bu bölgedeki piyasanın belli bir olgunluğa ulaşmış olmasına rağmen, cep telefonu pazarı Kuzey Amerika ve Batı Avrupa pazarlarını geride bırakarak halen inanılmaz oranda büyümeye devam ediyor. Bu veriler, Orta Doğu’nun Ericsson’un tanımıyla Networked Society’ye doğru olan dönüşümünü işaret ediyor” dedi.

Ericsson ‘İkinci Trafik ve Pazar Raporu’na göre;
-2017 yılı itibariyle dünya nüfusunun yarısının LTE/4.Nesil (4N) ağı kapsamında olacağı öngörülüyor.
-Akıllı telefon kullanıcı sayısının 2011 yılında 700 milyon iken, 2017 yılında üç milyar civarında olacağı belirtiliyor.
-Çoğunluğunu videoların oluşturduğu mobil veri trafiğinin (ses ve veri) 2011 ile 2017 arasında 10-15 katına çıkması bekleniyor.
-Mobil geniş bandın daha cazip hale gelmesiyle birlikte gelecek dönemde Web trafiğinde mobil PC’lerin ve akıllı telefonların yaygın olacağı tahmin ediliyor.
-Gelişmiş akıllı telefonların yarattığı trafik hızla artıyor, 2017 yılında akıllı telefonların yaratacağı trafiğin mobil PC’lerin yaratacağı trafiğe yakın düzeylere gelmesi bekleniyor.
69,230 günlük abone sayısındaki günlük 69,230 artış oranı, 2012 yılının ilk çeyreğinde kaydedilen 6,3 milyon olan büyüme sayısını Ocak, Şubat ve Mart 2012’deki toplam gün sayısına (91’e) bölerek elde edilmiştir.

Ericsson ‘İkinci Trafik ve Pazar Raporu’
Ericsson, mobil geniş bandın ortaya çıktığı ilk günden itibaren, dünyadaki bütün bölgeleri kapsayan canlı ağ bazlarından ölçümler yapmakta. Hazırlanan bu raporun amaç; bugüne kadar elde edilen ölçümlere dayanan analizlerin, şirkete yönelik tahminlerin ve var olan trafik ve piyasa eğilimlerine ışık tutan diğer ilgili çalışmaların paylaşılması.

Ericsson, Mikroelektronik Tasarım Merkezi deneyimlerini üniversite öğrencileri ile paylaştı

 • Hem küresel hem de Türkiye’ye yönelik stratejileri doğrultusunda ARGE’ye büyük önem veren Ericsson, Ericsson Mikroelektronik Tasarım Merkezi (EMDC|Ericsson Microelectronics Design Center) tarafından hazırlanan seminerler ile deneyimlerini üniversite öğrencilerine aktarıyor. Yarı-iletken konusunda ARGE çalışmaları yürüten, tamamı deneyimli ve nitelikli Türk mühendislerden oluşan ekibi ile hizmet veren EMDC, “Kırmıküstü Sistem Tasarım Akışları” başlıklı seminer dizisiyle teknik şartnameden başlayarak tümdevrenin serimine kadar geçen sürecin farklı aşamaları hakkında güncel bilgileri öğrencilerle paylaştı.

Ericsson Mikroelektronik Tasarım Merkezi (EMDC|Ericsson Microelectronics Design Center), NFC, BT,WLAN ve GPS gibi kablosuz bağlantı teknolojilerinin uygulamasına yönelik tümdevre tasarımı yapan Türkiye’nin en büyük ve en tecrübeli uzmanlarıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Teknokent içinde çalışmalarını sürdürüyor. Yazılım ve donanımın bir arada çalıştığı “Kırmıküstü Sistem” (System on Chip, SoC) niteliğindeki bu tümdevrelerin tasarımında CMOS 40nm, CMOS 28nm gibi en yeni teknolojileri kullanan EMDC, yıllar boyunca gerçekleştirdiği projelerde edindiği bilgi birikimini aktarabilmek amacıyla üniversitelerde seminerler dizisi gerçekleştirdi.

 • EMDC, 2012 bahar dönemi boyunca her hafta devam eden etkinlik dizisinde tasarım akışında öne çıkan RTL seviyesi tasarım, sentez ve kapı seviyesi tasarım, en son doğrulama teknikleri, düşük güç tüketimine yönelik tasarım, gömülü mikroişlemcilerin bütünleştirilmesi, serim, analog tasarım, karışık işaret doğrulama teknikleri ve FPGA tabanlı örnekleme-prototipleme gibi konularda seminerler verdi. Ericsson’dan yapılan açıklamada, alanında uzman EMDC çalışanlarının katkılarıyla hazırlanan, öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca edindikleri bilgilerin iş hayatında nasıl kullanılacağını görme ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etme fırsatı buldukları seminerlerin önümüzdeki öğretim döneminde de devam edileceği belirtildi.

Ericsson, dünyanın önde gelen haberleşme teknoloji ve hizmetleri sağlayıcısı konumunda. Dünya çapında sürdürülebilir toplumlarda, daha özgürce eğitim almak, çalışmak ve hayatımızı yaşamak için hepimize verimli, gerçek zamanlı çözümler sunan ”Networked Society”ye olanak tanımakta.
Ericsson, telekom operatörleri ve diğer endüstriler için BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri kapsamında hizmetler, yazılım ve altyapı sunmakta. Bugün dünya mobil trafiğinin yüzde 40'ından fazlası Ericsson ağlarından geçmekte ve 2 milyardan fazla aboneye hizmet veren müşteri ağlarını desteklemekte.
100.000’den fazla çalışanıyla 180 ülkede faaliyet göstermekte. 1876 yılında kurulan Ericsson şirketinin merkezi, İsveç’in Stokholm şehrinde bulunmakta. 2011 yılında 226,9 milyar SEK (35.0 milyar ABD doları) gelir elde eden Ericsson, NASDAQ OMX, Stockholm ve NASDAQ, New York borsalarında işlem görmekte. (www.ericsson.com)  

 • Ericsson, yılın ikinci çeyreğinde satışlarını %9 arttırdı
 •  
 • Ericsson’un satışları yıllık bazda %1 artarken, önceki üç aylık döneme göre %9 artışla iyi bir performans gösterdi.
 • CDMA ekipman satışlarındaki beklentilere uygun düşüşün yanı sıra, Çin ve Rusya'daki satışların zayıflaması nedeniyle ağ satışları yıllık bazda azaldı.
 • Küresel Servis ve Destek Çözümleri geçen yılın aynı dönemine ve önceki çeyreğe göre güçlü bir performans sergiledi.
 • Bu üç aylık dönemde de, kapsama alanı projelerinin, kapasite projelerine göre daha fazla paya sahip olduğu temel iş bileşimi devam etti. Önümüzdeki kısa vadede de bu şekilde devam edilmesi beklenmektedir. Avrupa'daki ağ yenileme projelerinin kâr oranrına olumsuz etkisinin, 2012 sonunda kademeli olarak düşüşe geçmeye başlayacağı tahmin edilmekte.
 • Operasyon nakit akışı, özellikle işletme sermayesinin geç faturalamalar nedeniyle yüksek olmasının olumsuz etkisiyle, -1,4 milyar İsveç kronu olarak gerçekleşti.
 • Net kâr 1,2 milyar İsveç kronu ile geçen yılın aynı dönemindeki 3,2 milyar İsveç kronuna göre düşüş kaydederken, bu düşüşte ağ faaliyetlerindeki düşük kârlılık ve ST-Ericsson'da artan zarar etkili oldu.
 • Seyreltilmiş (diluted) hisse başına kazanç 0,34 İsveç kronu (0,96). IFRS dışı hesaplanan hisse başına kazanç 0,78 İsveç kronu (1,60).

 

Ericsson Başkanı Hans Vestberg'in Yorumları
Ericsson Başkanı Hans Vestberg’in ikinci çeyrek sonuçlarıyla ilgili yorumu: "Bu çeyrekte Küresel Hizmetler ve Destek Çözümlerine talep güçlüydü ancak ağ satışları geçen yılın aynı dönemine göre düştü ve bunun temel sebepleri CDMA ekipman satışlarında beklenen düşüşün gerçekleşmesinin yanı sıra, Çin'de azalan ekonomik faaliyetler ve bu kapsamda GSM satışlarının zayıflaması ve Rusya'da 3.Nesil (3N) satışlarının azalmasıydı".
Vestberg şunları ekledi: “Bu çeyrekte küresel hizmetlerde, operatörlerin operasyon verimliliği ve yüksek proje faaliyetlerine odaklanmaları nedeniyle, her alanda hızlı büyüme gösterdik. Destek Çözümlerindeki güçlü gelişmeye faturalandırma sistemleri ve TV çözümleri liderlik etti. Küresel Hizmetler ve Destek Çözümleri birlikte Grubun gelirlerinin yaklaşık yarısını oluşturdu. Küresel Hizmetlerdeki artan faaliyetler brüt marj üzerinde seyreltici bir etki gösterdi.
Bazı bölgelerdeki makroekonomik gelişmeler ve siyasi belirsizliklerin müşterilerimizin yatırımları üzerindeki etkilerini izlemek amacıyla müşterilerimizle yakın ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Müşterilerle konuşmalarımızdan çıkan sonuçlara göre artan veri trafiğinin temel sürükleyici etkenlerinin değişmediği görülüyor. Bugün 700 milyondan fazla akıllı telefon abonesi bulunuyor ve bizim tahminlerimize göre bu rakam 2017'de üç milyarın üstüne çıkacak. Bu etkenler dikkate alındığında müşterilerimizin şebeke performansı ve hizmet kalitesi alanına giderek daha fazla odaklanacaklarını tahmin ediyoruz. Bu da donanım, yazılım ve hizmetler alanında operatörlerin sürekli yatırım yapmalarını gerektirecektir.
Ortak girişimimiz ST-Ericsson, en büyük müşterilerimizden birine yapılan yeni ürün satışlarındaki önemli düşüş ve geleneksel ürünlerde devam eden gerileme nedeniyle hâlâ kritik durumda. Şirket, bir yandan NovaThor ModAp platformlarının ve Thor modemlerinin başarıyla üretilmesini ve müşterilere teslimini sağlamaya çalışırken, bir yandan da başabaş noktasını aşağı çekmek amacıyla şirketin dönüşümünü gerçekleştiriyor. 2010 yılında pazar payı kazanmak, teknoloji ve hizmetlerde liderlik konumunu güçlendirmek için bilinçli bir karar alırken, kısa vadeli karlılık baskısının da tam olarak farkındaydık. Şu anda dikkatimizi bu kazanımların, sürdürülebilir ve karlı büyümeye dönüşmesine odaklıyoruz".
Raporun tamamına ve tablolara,
( www.ericsson.com/res/investors/docs/q-reports/2012/6month12-en.pdf adresinden ulaşabilirsiniz)