Nokia 808 Pureview, Türkiye’de satışa sunuldu

Zeynep Kurtpınar

GSM telefonlarda gelmiş geçmiş en iyi kameraya sahip olan Nokia’nın yeni gözdesi Nokia 808 Pureview,12 Temmuz’da Türkiye’de satışa çıktı.
41 Milyon Piksellik kameraya sahip olan ürünün tanıtımı Kapadokya’da gerçekleştirildi. Usta fotoğrafçı Faruk Akbaş’ın da katıldığı etkinlikte Nokia 808 Puerview ile çekilen kareler katılımcılarla paylaşıldı. 5 yıl boyunca yaklaşık 400 kişinin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu ürün, fotoğraf tutkunlarının yanlarından ayırmayı istemeyeceği bir cihaz olacağa benziyor.

41 Milyon Piksellik algılayıcı
Akıllı telefonlardaki fotoğraf çekme özelliğinin 7 kat üzerinde bir çekim kalitesi sağlayabilen yeni Nokia 808 Pureview, çoklu piksel işleme özelliği ile telefon kameralarında devrimsel nitelikte bir değişim sağlıyor. Bir kamerada önemli olanın piksel sayısı değil, o piksellerin nasıl kullanıldığı olduğunu söyleyen Nokia Türkiye Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk, “Bizi diğer cihazlardan ayıran en önemli nokta cihazımızda kullandığımız oldukça yüksek çözünürlüklü algılayıcıdır. Algılayıcılar, 4 farklı çözünürlükte çekim yapabilme özelliğine sahip. Küçük piksel grupları, büyük pikselleri oluşturuyor ve fotoğrafı büyüttüğünüz zaman da bile görüntü kaybı yaşamıyorsunuz. Böylece yüksek çözünürlüklerde (En fazla 38 Milyon Piksel) görüntüleri yakalamak, yaklaştırmak, keserek yeniden boyutlandırmak ve görülmesini istediğiniz detaylara odaklanmak mümkün oluyor” diyerek ilerleyen zamanlardaki geliştirilen ürünlerinde de bu teknolojinin var olacağı müjdesini verdi.

Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan: “Telefonlarda görüntüleme alanında çıtayı yükseltiyoruz.”
Dünyada ses getirerek merakla beklenen telefon Nokia 808 Pureview, günümüz akıllı telefonlarındaki kamera özelliklerinin çok üzerinde bir çekim kalitesine sahip. Eskiden mobil telefonlarla mükemmel fotoğraflar çekemeyeceğimiz düşünülürken artık günümüz teknoloji imkânlarının bunu sağlayabildiğini savunan Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, “Bugün 41 Milyon Piksellik Pureview teknolojimiz ile akıllı telefonlarda ve kameralarda oyunun kurallarını baştan yazıyoruz diyebiliriz. Yeni kamera teknolojisi ile birlikte, kamera ara yüzümüz de yeniden tasarlandı. Beyaz dengesinden parlamaya, görüntü doygunluğundan geniş diyafram açıklığına kompakt kameralarda bulabileceğiniz tüm seçenekler Nokia 808 Pureview’da var. Nokia’da gelişmeye verdiğimiz öneme paralel olarak tüketicilere daha iyi ve daha farklı seçenekler sunmaya devam ediyoruz” dedi.

Nokia 808 Pureview teknik özellikleri
- Tam HD video kayıt
- NFC (Yakın Alan Haberleşmesi) desteği
- 41 Milyon Piksel çözünürlüklü kamera
- 1,3 GHz işlemci
- 16 GB dâhili bellek
- DLNA, HDMI, Wi-Fi, A-GPS
- (640x360) piksel ekran çözünürlüklü AMOLED ekran
- Nokia Belle FP1 işletim sistemi