Test Merkezi


Zeynep Kurtpınar

Devrimsel nitelikte bir değişim sağlayan Nokia 808 PureView, 41 Milyon Piksel’lik kamera algılayıcısı ile üst düzey görüntü deneyimine yeni bir yaklaşım getirdi.
5 yıl boyunca yaklaşık 400 kişinin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan PureView, standart (2/3, 5 ve 8 Megapiksel) çözünürlüklerde yedi piksellik bilgiyi bir piksele sıkıştırarak olabilecek en net görüntüyü elde etmenizi sağlıyor. Böylece yüksek çözünürlüklerdeki (maksimum 38 Milyon piksel) görüntüleri yakalamak, netlikten ödün vermeden yakınlaştırmak, keserek yeniden boyutlandırmak ve görmek istediğiniz detaylara odaklanmak mümkün oluyor.

Kutu içeriği
-Nokia 808 PureView
-USB kablosu ve şarj adaptörü
-Mikrofonlu kulaklık seti
-Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi

Teknik özellikler
-3. Nesil
-Boyut: (123,9 x 60,2 x 13,9) mm
-İncelik: 13,9 mm
-Ağırlık: 169 gr
-Ekran tipi: AMOLED
-Dokunmatik ekran: Kapasitif
-Çizilmez cam ekran: Gorilla Glass
-Ekran çözünürlüğü: (360 x 640) piksel
-Ekran renk sayısı: 16 Milyon renk
-Ekran boyutu: 4 inç
-Disk kapasitesi: 16 GB, genişleme kapasitesi 32 GB’a kadar
-RAM: 512 MB
-Veri transferi hızı: HSDPA (14.4 Mbps)
-Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (150 Mbps)
-Kamera algılayıcısı: 41 Milyon Piksel
-Video kayıt çözünürlüğü: 1080p, (1920 x 1080) piksel
-İşletim sistemi: Symbian Bell OS
-İşlemci: 1300MHz ARM11
-Pil: 1400 mAh
-SIM yuvası: Micro SIM
-HDMI çıkışı

Tasarım
Güçlü çekim özelliğine sahip olan Nokia 808 PureView ile düşlediğiniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Fakat cihazı elinize aldığınız zaman, kameranın yaratmış olduğu ağırlığı hissediyorsunuz. PureView teknolojisi için daha büyük bir mercek kullanılan cihazın boyutları da aynı oranda büyütülmüş. PureView’in boyutları (123,9 x 60,2 x 13,9) mm kalınlığında ve 169 gr ağırlığa sahip. Cihazın arka kısmında yer alan kameradan dolayı bir eğim söz konusu. Bu eğimin, telefonun tuşlarına dokunurken, işaret parmağına destek vererek daha kolay bir kullanım sağladığını söyleyebiliriz. Fakat estetik açıdan olumsuz bir görüntü sergiliyor. Nokia PureView’in ekranı 4 inç ve cihazın üzerinde arkadan aydınlatma ile kolaylıkla görülebilen üç adet tuş yer alıyor. Yeşil ve kırmızı tuşlar çağrı kabul etme ve reddetme gibi işlevleri gerçekleştirirken ortada bulunan tuş ise uygulama menüsüne girmeyi ve başka bir uygulamadan giriş ekranına dönmeyi sağlıyor. Ekranın ön yüzünde VGA çözünürlük destekli aynı zamanda video aramalar için kullanılan bir kamera bulunuyor. PureView’in solunda herhangi bir tuş yer almazken, sağında kamerayı kolaylıkla açarak çekim sağlayan kamera tuşu, ekran kilidi sürgüsü ve ses kademe tuşları yer alıyor. Cihazın üstünde 3,5 mm kulaklık girişi, micro USB ve micro HDMI çıkışı bulunmakta. Cihaza klasik bir fotoğraf makinası görüntüsü kazandıran Xenon flaş ve 41 Milyon Piksel’lik Carl Zeiss algılayıcıya sahip olan kamera, cihazın arkasındaki bölümde yer alıyor.

Kamera
Nokia 808 PureView’i öne çıkaran en önemli özelliği şüphesiz ki üzerinde bulunan kamera. PureView piyasaya sunulduğu günden bu güne 41 Milyon Piksel’lik kameralı telefon olarak anıldı fakat bu noktada bilmemiz gereken şu ki telefon en yüksek 41 Milyon Piksel kalitede fotoğraf çekmiyor. Tam çözünürlük ayarında 4:3 formatında 38 Milyon Piksel, 16:9 formatında ise 34 Milyon Piksel çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Fotoğraflarda daha fazla detayın yakalanmasını sağlayan ve Nokia tarafından geliştirilen Carl Zeiss algılayıcı ile 2, 3, 5 ve ya 8 Milyon Piksel’lik görüntüler elde edilebiliyor. Örnek verecek olursak 3 Milyon Piksel’lik bir görüntüde 41 Milyon Piksel’lik sabit bir görüntü ele alınarak birbirine komşu yedi pikselin görüntü bilgileri tek bir pikselin rengini belirlemek için kullanılıyor. Böylelikle görüntü detayı daha fazla olmuş oluyor. Bu detayları inceleyebilmek için çekilen fotoğraflara yakınlaşma yapmalısınız. PureView’i diğer akıllı telefonlardan ayıran en önemli fark burada ortaya çıkıyor. Diğer telefonlarda yakınlaşma yaptığınız zaman kaybolan görüntü detayı, Nokia PureView’da yok denecek kadar az.

Yazılım ve donanım
Nokia 808 PureView, geliştirilmiş üstün teknolojisi ile kullanıcılarına fotoğraf anlamında güzel deneyimler yaşatarak detaylı fotoğraflar çekilmesine olanak sağlıyor fakat bu detayları bir yere kadar gösterebiliyor. Bunun sebebi ise barındırmış olduğu 4 inç’lik kapasitif dokunmatik ekranın sadece 360 x 640 piksel çözünürlüğe sahip olması. Bu da demek oluyor ki günümüzdeki akıllı telefonların ekranlarıyla PureView kıyaslandığında geride kalıyor. Ekranın güneş ışığı altında bile kolaylıkla görülebilmesini sağlayan ve bu sayede kolay çekim yapabilen cihaz Clear Black teknolojisi ile birlikte AMOLED ekrandan oluşuyor. Ek olarak ekranın üstünü kaplayan Corning Gorilla cam da telefon ekranının darbe ve çizilmelere karşı korunmasını sağlıyor. Nokia Symbian teknolojisi ile üretilmiş en iyi cihazlardan biri olan PureView, 1.3 GHz’lik bir işlemciye sahip. Nokia’nın işletim sistemi olan Symbian, PureView kamerası ile uyum içerisinde çalışıyor olsa da bu yönüyle kullanıcıları tarafından eleştiri almıştı fakat Nokia 808 PureView, kendinden önceki Symbian cihazlarında olduğu gibi bir kullanım sunarak alıştığımız deneyimi yaşatmaya devam ediyor.

Batarya
1400’lük batarya ile ortalama 500 saat bekleme ve 11 saate kadar yakın konuşma süresi sunan Nokia 808 PureView, günümüz akıllı telefonlarıyla kıyaslandığı zaman daha sağlıklı bir kullanım imkânı veriyor. Eğer Nokia 808 PureView bir kamera olsaydı, bir gün boyunca fotoğraf çekebileceğiniz kadar pil ömrüne sahip bir kamera olurdu. Ancak normalde çekebileceğinizden daha fazlasını çekmek istiyorsanız, Nokia 808 PureView’ın bir fotoğraf makinası değil de mobil telefon olduğunu hatırlatarak yanınıza yedek batarya almanızı öneririm.
Sonuç olarak; Nokia 808 PureView gerçekten amaçlandığı gibi fotoğraf tutkunlarının hedefi olacağa benziyor. Gerek sunduğu çekim özellikleri gerekse batarya ömrü diğer akıllı telefonlara oranla bir tercih sebebi olabilir. Her şey bir yana geleneksel kullanımdan yana olanlar için de bir alternatif oluşturabilir. Çünkü kullanılan Symbian işletim sistemi Nokia’nın PureView’dan önceki telefonlarıyla aynı kullanım özelliklerini barındırıyor.