Sanal medyayla birlikte dönüşen eğitim dünyası

Alper Uygun

İstanbul’da ki “Adobe Sayısal Medya Eğitim Zirvesi” Avrupa’nın tasarım ve medya eğitimcilerini buluşturdu.
Yurtiçinden ve yurtdışından 100 kişinin katıldığı zirvede, katılımcılar sayısal medyayla birlikte dönüşen eğitim dünyasına dair son eğilimleri dinlerken, eğitim dünyasının ve sayısal medyanın geleceği hakkında da bilgi alıp, fikir alışverişinde bulundular.
Adobe Sayısal Medya Eğitim Zirvesi (Adobe Digital Media Education Summit) 10-12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Ortaköy’de bulunan Feriye Lokantası’nda düzenlendi. 10 Temmuz Salı Günü Bahçeşehir Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen kabulün ardından, iki gün boyunca Feriye'de süren zirvede, Adobe’nin Eğitimden Sorumlu Pazarlama Başkan Yardımcısı Jon Perera ve Adobe’nin EMEA Bölgesi Eğitim Direktörü David Heath’in yanı sıra, konusunda uzman birçok eğitimci de katılımcılarla bir araya geldi. Gerçekleştirilen Zirve, İstanbul’da eğitimcilerle sayısal medya ve tasarım dünyasını bir araya getirdi. Sayısal medyayla birlikte, dönüşen eğitim dünyasının masaya yatırıldığı zirveye 100 kişi katıldı. Zirve boyunca Adobe eğitim ekibi, sayısal medya ve Adobe teknolojilerinin eğitimdeki rolü hakkında detaylı sunumlar yaparken; bu zirvede katılımcılar Adobe eğitim ekibinin yanı sıra, dünyanın lider tasarım okullarının eğitimcileriyle tanışma ve ilişki geliştirme fırsatı da yakaladılar. Adobe’nin EMEA Bölgesi Eğitim Direktörü David Heath yaptığı açılış konuşmasında misafirlere “hoş geldiniz” derken, 2 gün sürecek etkinliğin programı hakkında bilgiler verdi. Bunun İstanbul’a ilk gelişinin olmadığını, daha önce bir arkadaşı ile kahvaltı ettiklerini sonrasında arkadaşının önerisi üzerine bu toplantının İstanbul’da gerçekleştirildiğini belirten David Heath, kürsüyü, bu öneriyi getiren arkadaşını yani ikinci konuşmacı olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Yalçın Karayağız’a bıraktı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız: “Adobe ürünleri sanat üretiminin vazgeçilmez araçları haline gelmiştir.”
Zirvede David Heath’dan sonra söz alan Rektör Prof. Dr. Yalçın Karayağız, zirvede yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederken, konuşmasında sanat üretiminde teknolojinin artan rolüne dikkat çekti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Türkiye’nin ilk ve en eski sanat eğitimi veren kurumu olduğunu hatırlatan Yalçın Karayağız, şunları söyledi: “Son yıllarda 70 civarında sanat eğitimi veren kurum var; ama özellikle önceliği sanata veren kurum olarak sadece biz varız. Diğer kurumlarda sanat yan iş, bizim ise merkezimizde sanat bulunuyor. Avrupa’da pek çok Akademilerle ortaklıklarımız var. Bu üniversitelerle ortak çalışmalar yapıyoruz. Bizim üniversitemiz için vazgeçilmez bir teknolojiyi legal bir şekilde kullanıyor olmanın gururu ile her yerde göğsümüzü gere gere kullanıyoruz. Zannediyorum ölene kadar Adobe ürünlerini kullanmaya devam edeceğim, çünkü sanat eseri üretmekten hiç vazgeçmeyeceğim”. Fotoğraf makinelerinin, Adobe gibi yazılımların hızla geliştiğini ve artık bilgisayar teknolojisinin bu hıza ayak uydurması gerektiğini belirten Karayağız, bilgisayarların kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ifade etti. Konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Adobe ürünleri, özellikle de Photoshop, sanat üretiminin vazgeçilmez araçlarıdır. Bundan sonra da, yine olmazsa olmazlar arasında olacağını düşünüyorum. Hızla gelişen ve değişen sanat dünyası teknolojiyle birlikte hareket etmelidir. Biz de üniversite olarak teknolojik gelişmeleri gün be gün takip ediyoruz, bu noktada Adobe hep yanımızda oluyor. Türkiye’nin akademik düzeyde ilk sayısal baskı atölyesini kuracağız, bu yeni oluşumda da yine büyük ölçüde Adobe'nin teknolojisinden yararlanacağız.”

“Öğrenci, eğitim içeriğinin oluşturulmasına da artık aktif olarak katılacak” (Jon Perera)
Zirve için İstanbul’a gelen Adobe’nin Eğitimden Sorumlu Pazarlama Başkan Yardımcısı Jon Perera, bu zirveyi düzenlemek için genç bir nüfusa sahip olan ve eğitimde teknoloji kullanımı için yapılan yatırımlarının gittikçe arttığı Türkiye’yi özellikle seçtiklerini belirtti. Konuşmasında eğitim dünyası en önemli üç teknoloji eğilimini; bulut, sosyal medya ve dokunmatik çoklu ekran teknolojileri olarak sıralayan Perera, şöyle konuştu: “Dokunmak eğitimin ve yaratımın yeni bir yoludur. Dokunmanın sihirli gücü ve etkisi yaratıcılığa eşlik ederken, eğitimde de katılımcılığın ve yaratıcılık odaklı eğitimin kapılarını açıyor. Bulut teknolojileri sayesinde her yerde-her zaman öğrenim (anywhere-anytime learning) artık bir standart haline geliyor. Hem bulut hem de sosyal medya, eğitim içeriğinin paylaşımı noktasında da çok kritik ve birçok yeni olanaklar yaratıyor.”
Çocukların eğitime ve öğrenmeye dair heyecanlarını her daim canlı tutmanın önemine dikkat çeken Perera, bunun yolunun teknolojiden geçtiğini vurgularken; “Bu teknoloji eğilimleri sayesinde artık öğrenciler sadece bir uygulayıcı olmayacaklar, eğitim içeriğinin oluşturulmasına da aktif olarak katılıp bu süreçte söz sahibi olacaklar. Eğitim, Adobe içinde en büyük dikey sektörel alandır. Adobe olarak pazara sunduğumuz ürünlerle, dönüşüm yaşayan eğitim dünyasının ihtiyaç duyduğu teknolojileri sektöre sağlıyoruz” dedi.
Zirvede konuşan Jon Perera; bulut, sosyal medya ve dokunmatik teknolojilerin eğitim dünyasını dönüştürdüğüne dikkat çekerken, bu teknolojiler sayesinde öğrencilerin artık eğitim içeriğinin oluşturulmasında da söz sahibi olacaklarını söyledi. 5 ülkeden 5 bin kişi ile görüştüklerini ve bunun sonucunda yaratıcılığın çok kritik öneme sahip olduğunu gördüklerini belirten Perera, Adobe CS6’daki bir takım yeniliklerden bahsetti. Adobe CS6 da yer alan yeni bir uygulama olan Adobe Edge programından bahseden Perera, bu program ile fotoğraf, video, animasyon gibi pek çok eserin internet siteleri için çok hızlı tasarlanabileceğini ifade etti. IPad ile dokunmatik uygulamaları gösteren Perera, bunun grafik, fotoğraf, resim gibi pek çok alanda nasıl kolaylıklar sağladığını, bunun özellikle sanat öğrencileri için çok önemli ve eğlenceli olduğunu ifade etti.

Dünyaca ünlü tasarım okullarının eğitimcileri de zirvede yer aldı
Zirvede dünyanın lider tasarım okullarının eğitimcileri de ufuk açıcı konuşmalar yaparken, katılımcılardan büyük ilgi gördüler. Türkiye'nin yanı sıra; Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Rusya gibi ülkelerden gelen uzman eğitimciler yaptıkları sunumlarda sanal medyada yenilik, yaratıcılık, bilişim, yüksek eğitimde sayısal pazarlama ve sanal medya devriminin eğitime etkisi gibi birçok konu hakkında katılımcıları bilgilendirirken, gelen sorular ışığında karşılıklı haberleşme imkânı kurup fikir alışverişi yapma şansını da yakaladılar. Gerçekleştirilen etkinlikte özellikle Paris’teki Gobelins Görsel İletişim Okulu öğrencileri tarafından yapılan video, fotoğraf gibi projelerin gösterimi büyük ilgi ve beğeni topladı.