Türkiye, EUREKA Temmuz 2012 – Haziran 2013 dönem başkanlığını başlattı

Zeynep Kurtpınar

Türkiye, kendisinin ve 42 ülkenin de üye olduğu EUREKA'ya 1 yıl başkanlık edecek.
Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA’nın dönem başkanlığı açılış konferansı, 13 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye, kendisinin ve 42 ülkenin de üye olduğu EUREKA'ya 1 yıl başkanlık edecek. Bu iş birliği platformu, hem Türkiye hem de TÜBİTAK açısından büyük önem taşıyor. 1985 yılında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 18 ülke ve Avrupa Birliği’nin katılımıyla kurulan EUREKA, o tarihten bu yana 4000’den fazla ARGE projesinin desteklenmesini ve 29 Milyar avro üzerinde ARGE hacmi yaratılmasını sağlamış. Platformun açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, ARGE desteğinin her zaman olması gerektiğini savundu.

Prof. Dr. Yücel Altunbaşak: “ Teknoloji, çetin bir yarış ve biz bu yolda emin adımlarla ilerlemeliyiz.”
Türkiye'de 10 sene öncesinde özel sektörün bilim ve teknoloji alanında ARGE harcamalarının çok az bir kısmını yaptığını, ancak şu anda özel sektörün, Türkiye’de ARGE’ye ayırdığı payın 3'te 1'den 2023 hedefleri kapsamında 3'te 2'ye taşınmasını istediklerini belirten Altunbaşak konuşmasına şöyle devam etti: “ARGE, iş birliği çerçevesinde ilerlemesi gereken bir alan ve bu alanda hem özel sektör hem de üniversiteler ortaklaşa çalışmalar yürüterek birbirlerinin açıklarını kapatabilmeliler. Ayrıca her yapılan EUREKA projesi KOBİ’lerimiz için de yeni atılımlar doğuruyor. Şu anda 120 firmamız, 42 projede yer alıyor. 50 milyon avroluk bir hacme ulaşmış durumdalar. Dönem başkanlığında TÜBİTAK olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. ARGE projeleri oluşturmak için Finlandiya, Güney Kore, İspanya ve İsviçre arasında ikili çağrı programları açacağız. Ülke sayısını artırıp, programları çeşitlendirmek istiyoruz. Teknoloji çetin bir yarış ve biz bu yolda emin adımlarla yürümek istiyoruz.”

İsmail Hakkı Sağır: “ 2023 hedefimiz kazanmış bir Türkiye olmaktır.”
Ürün ve üretimde sürdürülebilir teknoloji sunan Arçelik, sertifikalı tesisleriyle küresel rekabette yenilikçi ve ileriye dönük teknolojiler geliştiriyor. Arçelik olarak dünya çapında bir şirket olma yolunda kendi şirket becerileriyle ürünleri geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Sağır, konu ile ilgili “EUREKA, farklı tabanları bir araya getiren öncelikli bir programdır. Biz de gelecek amaçlarımız doğrultusunda ilk ARGE merkezimizi 21 yıl önce açtık. Beyaz eşya sektörü, ülke ekonomisi içerisinde her geçen gün önemini biraz daha artırmaktadır. Biz de bunu takiben 2011 yılında dünya çapında yaygınlığımızı oluşturabilmek için önemli adımlar attık. Satış ağımız içerisine Avustralya ve Yeni Zelanda’yı da ekledik. Romanya, Çin ve Rusya’daki üretim tesislerimize Güney Afrika’yı da dâhil ettik. Hedefimiz Afrika Kıtası’ndaki yeni pazarlara ulaşabilmek. Bunun için çalışarak Türkiye'de 20'den fazla araştırma enstitüsü ile aktif işbirliklerini sürdürmekteyiz. Hala devam eden 8 projemiz var. EUREKA’ya ilk katıldığımız zamanki projelerimizin başarı görmüş olması bizi daha da mutlu ediyor. Hem devlet hem özel sektör ile çıtayı yükseltiyoruz. 2023 hedefimiz kazanmış bir Türkiye olmaktır” dedi.

Semih İncedayı: “ Uluslararası ARGE, stratejik bir zorunluluktur.”
Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, Turkcell Teknoloji'nin bilişim alanındaki teknolojik gelişimi ile birlikte paydaşlarının katkısı sayesinde, yenilikçi birçok ürün ve servisi piyasaya sunduklarını belirterek; “İş birliği projelerimizin TÜBİTAK tarafından destekleniyor olması gelişmemizde büyük imkânlar sağlıyor. Türkiye patent başvuru istatistiklerine baktığımızda son iki yılda şirketimiz, ilk 5 içinde yer almaktadır. Turkcell Teknoloji'nin ürün ve hizmetleri, Türkiye hariç 16 ülkede 100 milyondan fazla aboneye ulaşıyor. EUREKA’nın sağladığı ve sağlayacağı iş birliklerinden KOBİ’lerimizin faydalanmasını bekliyoruz. Diğer firmaların da bu projeye katılımlarını artırmak için her tür desteğe varız. Unutmayalım ki EUREKA, Avrupa pazarlarına geçebilmek için önemli bir köprü görevindedir” dedi.

Metin Salt: “Dünya liderliğine oynuyoruz.”
ARGE yapılanması olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren Vestek, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği fonlarından yararlanarak 1000’e yakın araştırmacıyla çıtalarını yükseltmeye devam ediyor. Türkiye'de kamu girişimiyle yapılan tüm yardımlardan yararlanan bir şirket olduklarını dile getiren Vestel Genel Müdür Yardımcısı ve Vestek Genel Müdürü Metin Salt, “Tasarım ve patent alanında aldığımız başarı ödüllerimizi ortak paydada çalıştığımız iş birlikçilerimiz ile birlikte alıyoruz. Üniversitelerden, öğretim görevlilerinden ve öğrencilerden yararlanarak yeni projelerde farklı alanlardan destek sağlıyoruz. İlerleyen zamanlarda da ortak yapılacak güzel çalışmaların içerisinde bulunacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.

Nihat Ergün: “Hedefimiz EUREKA içerisinde ilk 10’da yer almak”
UREKA ağı başladığında Türkiye’nin ARGE için ayırmış olduğu maliyet şimdiye oranla çok daha düşük bir miktara sahipti. Günümüzde ARGE yatırımlarının oldukça arttığı bir dönemdeyiz. Dünyanın farklı ülkelerinden farklı firmalarla ortaklaşa çalışma ortamı sağlamak sadece ekonomik alanda değil sosyal ve siyaset alanında da Türkiye’ye fayda sağlayacak. EUREKA platformu kapsamında proje bazında hedeflerinin ilk 10 ülke içerisine girmek olduğunu söyleyen Nihat Ergün, “EUREKA başladığında proje sayısı açısından 28. Sırasındaydık ve 10 yıl önce ekonomide de 28. sıradaydık. Fakat şimdi EUREKA'da 11. sıraya geldik. Güzel bir performans yakaladığımızı düşünüyorum. Hedefimiz ise, başkanlığımız döneminde ilk 10 ülke arasına girebilmektir. Teknoloji üreten, ithalat yapan firmalarımız projeleri görerek pazara odaklı ve teknoloji çözümlerine dayalı bir platformda yer alma şansı buluyorlar. EUREKA, farklı ülkeleri buluşturan ve diğer ülkelerle birbirimize ne kadar ihtiyacımız olduğunu hatırlatan önemli bir platform. Bu bağlamda Türkiye’yi daha etkin göreceğime inanıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

EUREKA Faaliyetleri
EUREKA Üst Düzey Grup Başkanı Okan Kara, EUREKA'nın bilim ve teknoloji alanında Türkiye ile ortak çalışmalarından şöyle bahsetti: “Bugün Güney Kore ile iş birliğine başladık takiben Finlandiya ve diğer Kuzey ülkelerine çağrıda bulunacağız. İsviçre ile görüşmelerimiz oldu ve bu duruma sıcak baktılar bu yıl içerisinde tekrar çağrı göndereceğiz. İspanya da bu konuda önemli bir konumda bulunuyor. 1 Temmuz itibariyle dönem başkanlığını başlatmış bulunuyoruz. Dünya çapında daha fazla projede yer almak niyetindeyiz. EUREKA sistemi içindeki firmaları dünyadaki risk sermayesi fonlarıyla birleştirmek temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. 18-19 Ekim'de risk sermayesi şirketlerini İstanbul'da ağırlayacağız. Mayıs 2013'te Avrupa Parlamentosu'nda 40 ülkenin parlamenterlerini bir araya getirip, bilim ve yenilik konusunda tartışmalarını sağlama arzusundayız. Bu alanda KOBİ’lere büyük rol düşüyor. Daha fazla firmanın katılımını bekliyor ve destekliyoruz.''