Dr.Azmi KOÇAK
telepati@telepati.com.tr

Medyasör

Kuzey Kıbrıs’ta ilginç bir kolej

Hala Sultan İlahiyat Koleji.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 38.yıl dönümü kutlamaları nedeniyle katıldığım etkinliklerde bir ilahiyat kolejinin temeli atıldı. Hala Sultan İlahiyat Koleji isimli eğitim kuruluşunun temelini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük ile Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay birlikte attı.
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kıbrıs İlim Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (KİSAV)'ın iş birliğinde inşa edilecek olan "Hala Sultan İlahiyat Koleji"nin temel atma töreni Haspolat çemberi yanında bulunan arazide,
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayıp, konuşmalar, dua okunması ve temelin atılmasıyla tamamlandı.
Hala Sultan Koleji’nin açılışı Kıbrıs’ta büyük yankı uyandırdı ve tepkilere neden oldu:
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP - BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy yaptığı açıklamada: "İlahiyat Koleji"nin, Kıbrıslı Türkler tarafından tercih ve kabul edilmediğinin yapılan tüm anketlerde, tartışma programlarında, yazılı basın ve sosyal medyada tescillendiğini savundu.” Akansoy, bu adımın Kıbrıslı Türklerin sosyal ve kültürel kimliğine açık bir saldırı, sosyal değerlerine, dini inançlarına, geleneklerine ve modern yaşam anlayışına yönelik planlı bir tavır olduğunu öne sürdü."
Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, , İlahiyat Koleji’nin temelinin çok özel ve güzel bir günde atıldığını, bu mutlu günün, hem Cuma, hem 20 Temmuz, hem de Ramazan ayının ilk günü olduğunu anımsattı ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti.
Açılış töreninde konuşma yapan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İlahiyat Koleji’nin temelinin çok özel ve güzel bir günde atıldığını, bu mutlu günün, hem Cuma, hem 20 Temmuz, hem de Ramazan ayının ilk günü olduğunu anımsattı ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. Ayrıca, KKTC’ye yapılan yatırımların devam edeceğini de söyledi. Atalay'ın, inşaatın yapımını üstlenen Tüfekçi Grup sahibinden aldığı söze göre; kolej, ikinci eğitim dönemi başlamadan önce 31 Ocak'ta tamamlanacak ve bakanlığa teslim edilecek.

Hala Sultan kimdir?
Kabri Kıbrıs’ın Larnaka şehrindedir. Osmanlılar Kıbrıs adasını 1570 senesinde fethedince, Hala Sultan’ın kabri üzerine türbe, yanına cami yaptırdılar.
Hicretin 28. yılında, Hazret-i Osman döneminde İslam Orduları ilk deniz seferini gemilerle Kıbrıs a yaptılar. Bu ilk deniz savaşına, bazı sahabiler ve hanımları da iştirak etmiş ve "Hala Sultan" bu seferde şehit olmuştur.
Hz. Muhammed'e yakınlığı sebebiyle Müslümanlar ona hep hürmet etmiştir. Birinci dünya savaşına kadar buradan geçen Osmanlı gemileri onu top atışı ile selâmlanmıştır. Kıbrıslı Türkler için, "Hala Sultan Kabri ve Türbesi" önemli ziyaretgâhlardan biri olmuştur.
Türbe ve Camii, Güney Kıbrıs’ın liman şehri Larnaka’nın “Memleha” olarak bilinen “Tuz Gölü”nün kıyısındadır. Hala Sultan olarak bilinen Ümmü Haram gerçekte peygamberimizin halası değildir. Peygamberimize büyükannesi Selma tarafından akrabadır ve sütannesi Halime nin kız kardeşidir. Bu nedenle kendisine teyze anlamında "halti" denilirdi, ifade zamanla Türkler arasında "hala"ya çevrilmiştir... Hala adı buradan gelmektedir.
Hazreti Osman zamanında büyük bir İslam ordusu ve gönüllüleri Trablusşam’dan Kıbrıs’a hareket ettiklerinde, yaşının hayli ileri olmasına rağmen, kocası ile birlikte Hala Sultan da bu sefere katılır. Hala Sultan’ın görevi, yaralıları tedavi etmekti. İslam ordusu Larnaka bölgesinde ilerlerken Cenevizlilerin saldırısına uğrar, Hala Sultan attan düşer ve boynu kırılarak şehit olur ve oraya defnedilir.
Bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde bir İlahiyat Fakültesi vemilli Eğitim Bakanlığı bünyesinde de bir İlahiyat Meslek lisesi açılmıştı idi.
Hayırlara vesile olur inşallah…