Aralık 2007 Sayı: 147Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Haberleşme teknolojilerinde “Ufkun Ötesi”ne bakıldı
Bilişim politika ve stratejilerine yön verebilmek amacıyla 1976 yılından bu yana “Bilişim” etkinliklerini düzenleyen Türkiye Bilişim Derneği (TBD), 14-16 Kasım 2007 tarihlerinde sektörün tüm bileşenlerini “Ufkun Ötesi”ni birlikte görmek üzere Ankara'da Bilişim'07 etkinliğinde bir araya getirdi.

3N için yeni bir yetkilendirme planı ve asgari bedel hazırlanacak
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 3N-3. Nesil için öncelikle yeni bir yetkilendirme planı ve yeni asgari bedel hazırlanacağına işaret ederek, bu iki hazırlığın Bakanlar Kurulu'nda onaylanmasının ardından ihale çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Havelsan Teknoloji Radar, ERP projesini IFS ile gerçekleştirecek
Havelsan Teknoloji Radar Sanayi ve Ticaret A.Ş., ERP projesinde IFS ile çalışma kararı aldı. Tasarım ve üretim alanında hızla büyüyen kuruluş, ERP yatırımlarıyla yükselen müşteri taleplerine daha iyi cevap verebilmeyi hedefliyor.

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri'nin finalistleri belli oldu
Telekomünikasyon teknolojileri alanında önemli yatırımlara imza atan Türk Telekom'un ana sponsoru olduğu Türk Elektronik Sanayiciler Derneği (TESİD) Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri'nin 2007 yılı finalistleri belirlendi. ‘Büyük Firma' alanında beş, ‘KOBİ' alanında dokuz firma olmak üzere toplam 14 firma finale kaldı.

Kurtarılacak veriniz var ise adres: Bimtes
“Veri kurtarma işinde bir sıkımlık barutunuz vardır, bunu doğru zamanda sıkabilirseniz başarılı olursunuz, yapamazsanız tüm bilgileri kaybedersiniz.”

“Sektör serbestleşemedi ve bugün bile bu durum devam ediyor”
Sektörümüz yani telekom sektörü, dünyanın en seçkin insan kaynaklarının kullanıldığı sektörlerin başında gelmekte. Birden fazla üniversiteden mezun ve birden fazla dil konuşabilen uzmanların oluşturduğu bir sektör.

Vmware ve NetApp birleşimi ile Datacore'un komple sanallaştırma çözümleri
Datacore, Vmware , NetApp ve Hayat Bilgisi yetkililerinin hazır bulunduğu, sunucu (ana bilgisayar) üzerindeki sanallaştırmanın storage (bellek), ile nasıl birleşeceği konusundaki bilgileri paylaştıkları etkinlik Conrad Otel'de gerçekleştirildi.

“Birleşik Haberleşme Çözümleri” ile telefon bağımlılığı tarihe gömülüyor
Microsoft, gerçekleştirdiği “Birleşik Haberleşme Çözümleri” ile gündelik yaşamın vazgeçilmez parçaları haline gelen telefon, e-posta, telesekreter, faks, mobil cihazlar, video konferans ve benzeri tüm haberleşme araçlarını bir yazılım altında birleştiriyor.

“Türkiye, çağrı merkezi konusunda Avrupa'nın arka bahçesi olabilir”
Çağrı merkezi sektörü Türkiye'de hızla gelişim gösteren bir iş kolu. Başta bankalar olmak üzere, şirketler kendi bünyesinde veya özel firmalar aracılığı ile müşterilerine çağrı merkezleri üzerinden 24 saat hizmet verebilmekte. Böylece şirket ile müşteri arasındaki bağlar güçlenerek hem daha kaliteli hizmet sağlanmakta, hem de müşteri memnuniyeti yaratılmakta.

Çevre dostu Siemens, geleceğin teknolojilerine ışık tutmayı sürdürüyor
Araştırma geliştirme çalışmalarına yılda 5,2 milyar Euro'luk kaynak sağlayarak yenilikçi çözümler geliştirme konusunda dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alan Siemens, geleceğin teknolojilerine ışık tutmayı sürdürüyor.
Siemens'in ARGE çalışmalarının sonucu olan yenilikçi çözümlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Smile ADSL bir yaşında…
Doğan Telekom'un kablosuz ve geniş bant erişim hizmeti sunan ve katma değer yaratan servislerini sağlayan Smile ADSL, birinci yaşını Hilton Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla kutladı.

Haberleşme dünyasının kalbi 3 gün boyunca HABTEKUS 07'de attı
Yıldız Teknik Üniversitesi ile Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından düzenlenen “HABTEKUS 07-Haberleşme Teknolojileri ve Uygulamaları Sempozyumu” 21–23 Kasım 2007 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi'nde gerçekleştirildi. Sempozyuma ilişkin sonuç bildirgesi ise 26 Kasım'da açıklandı.

Teknosa, yeni yılda bir kişinin evini teknoloji ürünleriyle donatıyor
Teknosa, yeni yılda bir talihlinin evini plazma TV'den diz üstü bilgisayara, MP3 çalardan video kameraya kadar her türlü teknoloji ürünüyle donatıyor, bir talihliye de içi elektronik ürünlerle donatılmış Toyota Corolla Verso 1.6 Class otomobil hediye ediyor.

TopTel, Avaya IP Office ile hedeflerine kitlendi
2007 yılında pazar payını geliştiren TopTel, Avaya IP Office ürünleriyle önemli bir noktaya gelerek bünyesine kattığı yeni iş ortakları ile hedefini büyüttü.

Ericsson'dan geleceği yakalayan “Kurumsal Haberleşme Çözümleri”
Ericsson, mobil ve geniş bant İnternet iletişiminin geleceğini şekillendiriyor. Şirketlerin kurumsal yapılarında esnekliği ve çalışanlarının verimliğini artırarak, süreçleri en etkin şekilde kullanmayı sağlayan “Kurumsal Haberleşme Çözümleri” Ericsson'un İstanbul Hyatt Regency Otel'de düzenlediği etkinlikte tanıtıldı.

Nokia'yla mutlu yıllar
Bu yıl herkesin gözü yeni Nokia'larda olacak. Nokia'da herkese göre bir yılbaşı hediyesi var. Yeni yılda yepyeni bir Nokia'yla, sevdiklerinizi mutlu edeceğiniz kesin.
Yeni bir yılın heyecanı yaklaşırken, sevdiklerimize hediye alma telaşı da başladı. Finlandiyalı mobil haberleşme devi Nokia, birbirinden çekici ürünleriyle en iyi yılbaşı hediyesi alternatiflerini sunuyor. Size de, sevdiklerinizin hayallerini süsleyen Nokia'nın hangisi olduğunu bulmak kalıyor.

“Uluslararası bir platformda başarılı olmanın dışında, bizim açımızdan asıl önem taşıyan şey bu başarılı büyümenin sürdürülebilir olması”
Uzman bir kadro ile 1996 yılında bilgisayar/telefon birleşimi konusunda hizmet vermeye başlayan Defne Bilgi İşlem, uzun süre Avrupa ülkelerine hizmet vererek, kurumsal çözümleriyle 200'ün üzerinde referans sağlamış ve 2000 yılından bu yana da Türkiye pazarına yönelik çalışmalara ağırlık vermiştir.

Leadcom, Türkiye'deki faaliyetlerini yoğunlaştırma kararı aldı
Ağ çözümleri konusunda deneyimli Leadcom; dünya çapındaki uzmanlığını Türkiye'ye taşıma kararı aldı. 20 Kasım'da Swissotel'de gerçekleştirilen basın toplantısına katılan davetlileri, Leadcom Türkiye Genel Müdürü Cüneyt Gezer ve Leadcom CEO'su Aric Alcalay ağırladı.

“SAS'ın yaptığı en önemli şey, firmanın bu endüstrinin geleceğine bakmasını sağlamak”
İş Zekâsı alanında dünya lideri SAS Institute, 1 Kasım 2007 tarihinde Türkiye'nin ilk ve en geniş kapsamlı İş Zekâsı Konferansı'nı gerçekleştirdi.

Turkcell'den TÜBİTAK'a deprem çalışmaları için teknolojik destek
GSM telefonunun farklı alanlardaki kullanımları konusunda önemli çalışmalara imza atan Turkcell, şimdi de TÜBİTAK'la işbirliğine giderek altyapısını deprem çalışmalarına açtı. Proje tamamlandığında, deprem istasyonlarından hızlı ve garanti li bilgi akışı sağlanacak, en kısa zamanda sağlıklı ve güvenilir bilgi üretilecek ve kamuoyuna aktarılması gerçekleştirilecek.

Avea, kamu sektörünü Blackberry ile buluşturdu
Kamu sektöründe mobil çalışanlar, Avea ve sağladığı Blackberry çözümü sayesinde ofis dışında da tüm bilgilerine daha verimli ve etkin bir şekilde erişebiliyor.

Gerçek video konferans deneyimi şimdi başlıyor
Video konferans sistemlerinin pazar lideri üreticisi Polycom, yeni nesil yüksek çözünürlüklü (High Definiton/HD) ürünleriyle, hızla gelişen sektöre çok önemli araçlar sunuyor: Yüksek çözünürlüklü video konferans sistemleri HDX 9000 ve HDX 4000 Serisi.

İNTA Spaceturk, uzay projelerinde küresel oyuncu olma yolunda
İNTA Spaceturk, gerek ulusal gerekse uluslararası uzay projelerinde küresel oyuncu olma yolunda ilerlerken, projelerin uzaktan algılama ürünlerinin ve katma değerli hizmetlerinin ticarileştirilmesi ayağında uzman kadro, etkin ticari ağ, bilgi birikimi ve yatırım gücüne sahip bulunuyor.

Bul Bul, dünyanın GPS sistemleri lideri Navteq ile birlikte Türkiye'nin veri bankasını üretiyor
Türkiye'nin en kapsamlı yön bulma (navigasyon) sistemlerini sunan Bul Bul dünyanın lider sayısal harita firması Navteq ile birlikte navigasyon bilgileri üreterek çözüm ortaklığı yapıyor.


Köşe Yazarları

 


Finans
Cisco, Merkezi ve Doğu Avrupa'da ‘Girişimcilik Sermayesi İnisiyatifi'ni başlatıyor
Finansbank'tan Türkiye'nin en küçük ve hafif mobil PoS terminali
HP ve Garanti Teknoloji işbirliği, Garanti şubelerini cebe taşıdı
Bozuk para artık tarihe karışıyor
Mobil imza ihracat imkanı sağlayacak
Bankalar yeni müşterilerle büyümeyi hedefliyor
MasterCard M/Chip 4 ve PayPass işlevselli kart üretim işlemini basitleştirdi

Kısa Haberler

Türk Telekom'da 16 Ekim 2007'de başlayan grev 29 Kasım 2007 itibariyle sona erdi

Yeni Avaya çift seçenek çözümü ile Nokia E Serisi cihaz kullanan mobil çalışanların verimliliği artıyor

AirTies VoIP Ürün Grubu Pazarlama Müdürü görevine Emre Gündoğan atandı

Alokontör'den kontör yükle, binlerce hediye kontör kazan

Arzugül Nalcıoğlu Borusan Telekom'un yeni insan kaynakları müdürü

Yıldız Holding'te bilişim grubu da Cahit Paksoy'a emanet

Samsung Electronics Çağrı Merkezi, CMC'ye emanet

estore.com.tr Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında

CA'dan “Felaketten Veri Kurtarma Yönetimi” etkinliği

Sun Microsystems'dan sanallaştırma semineri

”Bilişim'07 Değerlendirme Raporu” açıklandı

”Kendi kitabını kendin bastır”

Yılbaşı hediyeleri çok özel fiyatlarla HP'de

Karel başarısını yetkili satıcıları ile kutladı

Microsoft Türkiye'den Müşteri ve İş Ortaklarına Özel Genel Müdür Yardımcısı

Suavi Akar Novell Ülke Müdürü oldu

Emre Bardak, Oxygen Consultancy teknoloji sektör lideri

OYTEK ve Activ Networks işbirliğine gitti

Birincilik ödülü Orkun Uçar'ın

Teknolojix'ten bir ilk daha;: ‘ekstra 90 gün garanti si'

Bilgisayarsız ve İnternet'siz ev kalmayacak

2008 TÜBİTAK Ödülleri aday başvuru süreci başladı


ANKARA
Haberler
Telekom vergileri 2009 yılından itibaren tedrici olarak azaltılacak
Yıldırım: “Bilgi toplumuna dönüşümle her vatandaşa teknolojiden yararlanma fırsatı sağlanacak”
Acarer: “Vergilerde yapılacak iyileştirme sektöre büyük bir ivme kazandıracak”
Vergi indirimi bütün operatörlerin beklentisi
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu
Vodafone Hukuk Bölümü Başkanı Selçuk Karaçay da
Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ise
Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Emin Başer de
İnternet denetimi 23 Kasım 2007’de başladı
Türksat, uydular üzerinden katma değerli hizmetler sağlıyor
Turkcell’den deprem projesi
Ciliv: ”3N’i iyi anlatamadık”
Türk Telekom ve Avea’nın yatırım ihaleleri 2 milyar YTL’ye ulaştı
Altimo’nun Turkcell hisseleri üzerindeki rehin haklarını tanındı
RIM, Blackberry ile kamuya güç katıyor
ARGE yatırımlarına öncelik
Aydın: “Bilim ve teknoloji alanına daha fazla yatırım yapılacak”
Yetiş: “ARGE’ye dayalı kamu tedarik sistemini geliştirilmeliyiz”
12’inci İnternet Konferansı yapıldı
5’inci e-TR ödülleri sahiplerini buldu
İbrahim Şahin TRT Genel Müdürü oldu
Rekabet Kurumu Başkanlığı’na Prof. Nurettin Kaldırımcı atandı
Avrupa Patent Sözleşmesi değişti
e-Konsolosluk uygulaması yaygınlaştırılıyor
İnternet Kafelere girişe sınırlama
Aselsan’a Türkiye‘nin ilk sanal teyp kütüphanesi kuruluyor
Meteksan’ı Alper Köstem aldı
Aladdin, İnternet Güvenliği’ni anlattı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar