Bilgi hırsızlarının düşmanı: Mobil ödeme

İnternet’te yapılan aramalar, silinmeyen tarihçeler ve şifreler. Hayatımızın her anında yanımızda olan akıllı telefon ve bilgisayarlar bilgi hırsızlarının yakın markajında. Önemli bilgiler peşine düşen bilgi hırsızları, en zamansız anda tüm bilgileri ele geçiriyor. İşte tam bu noktada ne yapabiliriz sorusunun cevabı: Mobil Ödeme.
Teknolojik gelişmelerin hızına yetişilmiyor. Her geçen gün hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefon ve bilgisayarlar sayesinde işlerimizi hızla hallediyoruz. Peki, ne kadar güveniyor   
Kredi referans ajansı Equifax’ın yaptığı araştırmaya göre, İnternet’te arama yaptıktan sonra tarihçeyi silmeyenlerin oranı yüzde 42, şifresiz telefon kullananların oranı ise yüzde 45’i buluyor. Yine aynı araştırmaya göre beş kişiden biri şifrelerini, banka hesap bilgilerini ve kredi kartı numaralarını telefonlarına kaydediyor.
Bilgi hırsızlarının yakın markajında olan bu tür ihmalkarlıklar sonucunda bizi pek de iyi görünmeyen bir son bekliyor: Şifreler çalınıyor. Ödemelerde paylaşılan kredi kartı bilgileri ise alışveriş severlerin kabusu oluyor.
Mobil ödeme sistemi tam da bu noktada imdada yetişiyor. Alışveriş siteleri ve tüketici arasında kolay ve hızlı bir alışveriş sağlayan PayToGo Mobil Ödeme Sistemi Genel Müdür Onur Ergüney, tüm bu gelişmeler sonrasında şöyle konuşuyor: ‘Kredi kartı hayatın vazgeçilmezlerinden biri. Ama bu kimi zaman bizim için büyük bir risk oluşturuyor. Yurt dışına baktığımızda günden güne gelişen teknoloji insanları mobil ödeme konusuna daha da yaklaştırıyor. Dünyada 141,1 milyon kişinin kullandığı mobil ödeme sistemi, Türkiye’de de artık ihtiyaç haline geliyor. Alışveriş insanlar için bir keyif. Mobil ödeme sistemi ile birlikte biz de onlara sonrasını düşünmeden, ödeme konusunda risk almadan bu keyfi yaşatmak istiyoruz.’ Ergüney, temassız ödeme konusu içerisinde NFC’nin (Near Field Communication - Yakın Alan Haberleşmesi) teknolojisi giderek yaygınlaşmaya başlayacak diğer bir yenilik olduğunu dile getiriyor ve sözlerine ekliyor; ‘NFC ile veri aktarımlarının yapılabiliyor olması ve mobil cihazlarla uyumunu düşündüğümüzde mobil ödemenin geleceğini tanımladığını düşünüyorum’. Üniversitelerden, derneklerden, e-ticaret sitelerine kadar farklı alanlarda anlaşmalı kurumlarla mobil ödeme sistemini yaygınlaştıran PaytoGo, hayatı kolaylaştırmak için günden güne yelpazesini genişletiyor. (www.paytogo.com)