Türk Barter’dan işletmelere risk yönetim hizmeti

Dünya’da ve Türkiye’de adını duyuran lider finansman ve takas şirketi Türk Barter, İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Eskişehir, Kayseri, Bursa, Antalya, Adana, Romanya şubeleriyle, Türkiye genelinde ki tüm işletmelere, risk yönetimi hizmeti sunuyor ve işletmelerin yönetimlerine destek veriyor. “Krizi, fırsata değil ticarete dönüştürüyoruz” sloganıyla yola çıkan Türk Barter, 7000’i aşkın üyesi olan Türk Barter sektörel, finansman, proje yaklaşımı ile üye şirketlere risk yönetim hizmeti sunuyor.
İlk defa 50 yıl önce ABD’de nakit tasarruf yöntemi olarak kullanılmaya başlanan ve sermaye ihtiyacının karşılanmasını, stokların eritilmesini, yeni pazarlara ulaşılmasını sağlayan barter sistemi, bugün tüm dünya tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan bir sistem haline geldi. Her sektörde kullanılabilen barter sistemi ile firmalar, bir araya geldikleri ve birbirleriyle alışveriş yapabildikleri barter ortak pazarında satın aldıkları mal ya da hizmetin bedelini para ile değil, üretilen mal veya hizmetle ödüyor. Bu sistem ile firmalar hem stoklarını eritme fırsatı yakalıyor, hem içinde bulundukları ekonomik çıkmazı kolaylıkla atlatıyor, hem de yatırımlarını tamamlayıp yeni yatırımlara başlayabiliyor. Benzersiz bir finans sistemi olan barterı kullanarak nakit ödeme yapmadan ürün ya da hizmet alan firma, enflasyondan ve likidite sıkışıklığından etkilenmeden, güvenli ve sürekli satış yapma olanağını elde ediyor.
Barter sistemi ve KOBİ’lere özel kredi paketi ile artık Türk iş dünyasının sırtındaki yükü azaltmayı hedeflediklerini söyleyen, Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek: “Türk Barter olarak, tüm dünyanın aktif olarak kullandığı ve büyük kriz dönemlerinde ülke ekonomilerine nefes aldıran barter sisteminin, ülkemizde de daha yaygın kullanılmasını, işletmelerin kriz dönemlerinde ayakta kalabilmelerini istiyoruz”. Ülkenin önünü tıkayan kriz fırsatçılarına engel olmak için tüm işletmeleri, ticari işlemlerinin %20’sini alternatif finans ve ticaret modeli olan barter sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz. İşletmeler çalışarak damarlarına kan pompalıyor ama bu kanı dönem dönem bazı başka yapılar, çalışmadan, üretmeden kendilerine çekiyor. İşte biz bunu azaltmayı hedefliyoruz. Daralan ve sıkışan karlılıklarını yüksek maliyetli finansmana feda etmiyor olacak. Ticarete ve üretmeye konsantre olabilecekler. Tüm KOBİ’lerimizi nefes almaya davet ediyoruz dedi.