TurkNet bulutta da liderliğe oynuyor

Gerek fiber optik altyapı yatırımları gerekse İnternet ve haberleşme hizmetlerinde yaptığı atılımlarla son yıllarda adından sıkça söz ettiren TurkNet, iletişim teknolojilerindeki liderliğini bulut teknolojisinde yaptığı çalışmalarla pekiştirdi. Bulut teknolojisine olan talebin giderek artması, ekosistemi oluşturan donanım-yazılım üreticileri ile servis sağlayıcı firmaların artmasına ve dolayısıyla ekonominin ve istihdam rakamlarının büyümesine vesile oluyor. Özellikle KOBİ’lerin büyük talebiyle Türkiye’de önemi her geçen gün artan bulut teknolojisi, kurduğu fiber optik internet altyapısıyla tartışmasız liderliğini pekiştirmiş olan TurkNet’in en önemli hizmetlerinden biri haline geldi. VPS yerine bulut sunucu ile yeni bir anlayış getiren TurkNet, bulut altyapısıyla da Türkiye’nin öncüsü olmayı hedefliyor.
Bulut bilişim teknolojisi sayesinde, eskiden sadece büyük kurumların ciddi yatırımlar sonucu sağladıkları servis seviyeleri ve yedeklemesi, artık güvenli ve sürekliliği olan veri merkezleri sayesinde KOBİ’ler de yakalayabiliyor. Bulut bilişim KOBİ’leri ciddi bir BT yatırımından (hem ilk yatırım hem sürekli maliyetler) kurtarırken, teknolojinin girdaplarında zaman kaybetmekdense kendi faaliyet alanlarına yoğunlaşmalarını ve rekabette geride kalmamalarını sağlıyor. Ayrıca bulut teknolojisine olan talebin giderek artması, ekosistemi oluşturan donanım-yazılım üreticileri ile servis sağlayıcı firmaların artmasına ve dolayısıyla ekonominin ve istihdam rakamlarının büyümesine vesile oluyor.
TurkNet, müşteri odaklı yaklaşımıyla bulut bilişim hizmetlerinden yararlanan müşterilerine şu ayrıcalıklı hizmetleri sunuyor:
 - CCO (Customer Care Online): TurkNet Kurumsal Hesap Yönetimi arayüzü üzerinden faturalara, destek kayıtlarına çevrimiçi olarak erişilebiliyor.
- Trouble Ticketing: Destek Kayıtları çevrimiçi olarak oluşturabiliyor ve aynı şekilde takip edilebiliyor.
 - Hizmet Kullanım Grafikleri: Müşteriler, hatlarının trafiğini istedikleri her an kontrol edebiliyorlar.
 - 7/24 Teknik Destek: Cisco Sertifikalı Teknik Destek ekibine her an ulaşılabiliyor.
 - Premonitoring: Teknik Destek ekibi hizmetleri sürekli kontrol altında tutuyor ve sorunları daha oluşmadan engelliyor.
TurkNet veri merkezlerinde kurulan güvenlik duvarlarının, bir bireyin ya da kurumun kendi çabasıyla oluşturabileceğinden daha üstün olduğunu vurgulayan TurkNet Erişim, Veri Merkezi ve Güvenlik Ürün Müdürü Erdem Eriş, bunun yanı sıra kurumların özel talebiyle farklı kademeler için farklı güvenlik sistemleri de kurabildiklerini belirterek, şunları ekledi:
“Bulut bilişim hizmetlerinde TurkNet’in farkı, bulut hizmetini sanallaştırmanın getirdiği standartların yanı sıra, VMware vSphere ESXi 5 platformu teknolojisi üzerinde sunmamızdır. TurkNet bulut altyapısında ağ, veri depolama ve donanım katmanlarında izolasyon ve yedekleme tam olarak sağlanmıştır. Bu sayede bulut sunucu, internet portları, katma değerli hizmetler (UTM, loglama) ve storage PRO gibi hizmetler yüksek performans ve yüzde 99,99 SLA ile sunulabilmektedir.
“VPS diye satılan ama bulut altyapısını gerçek anlamda kullanmayan pek çok yapı var. Biz TurkNet olarak, dünyadaki son teknolojileri yakından izleyip müşterilerimizin ihtiyaçlarını yüzde 100 karşılayacak sistemler oluşturuyoruz. Özellikle KOBİ’lerden gördüğümüz yoğun ilgi, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun kanıtı.”
Bulut teknolojisinin geleceğin teknolojisi olduğunu belirten Eriş, IDC’nin verilerine göre 2009 yılında bulutla ilgili teknoloji, donanım ve yazılıma yapılan harcama 17 milyar dolar civarındayken, 2013 yılında bu rakamın 45 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini de ifade etti.