On binler Vodafone İstanbul Avrasya maratonu coşkusunda buluştu

Bu yıl ilk kez altın kategoride koşulan Vodafone İstanbul Maratonu’nda erkeklerde ilk 3, Kenyalı atletlerin oldu. Erkeklerde birinciliği Stephan Chebogut, kadınlarda ise Etiyopyalı Koren Jelila Yal göğüsledi. Birinciler 50’şer bin dolar para ödülünün sahibi olurken, toplamda 1 milyon dolar ödül dağıtıldı.
Spora küresel çapta önemli yatırımlar yapan Vodafone, kıtaları birbirine bağlayan ve Türkiye’nin en büyük katılımlı kitlesel organizasyonu olan Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nu dünyanın en büyük 7. maratonunu yapmayı hedefliyor.
Dünya kalitesinde mobil teknolojiyi kolay ve anlaşılır şekilde ulaşılabilir hale getiren Vodafone Türkiye’nin adını verdiği 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu, on binlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Bu yıl ilk kez “Altın” kategoride koşulan ve 88 ülkeden 13 bin sporcunun 3 farklı parkurda yarıştığı Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nu erkeklerde Kenyalı atlet Stephan Chebogut 2.11.08’lik dereceyle, kadınlarda ise Etiyopyalı Koren Jelila Yal 2.28.09’luk dereceyle kazandı. Kadınlarda 2 Türk atlet maratonu ilk 5’te tamamladı.
Türkiye’nin en geniş katılımlı kitlesel organizasyonu Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu bu yıl 34. kez İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla gerçekleşti. 3 bin 838 atletin yarıştığı 42,195 metrelik maratonda erkeklerde ilk 3 sırayı Kenyalı atletler oluşturdu. Kadınlarda ise 3 Etiyopyalı ve 2 Türk atlet ilk 5’i oluşturdu. Milli atlet, olimpiyat ikincisi Elvan Abeylegesse’nin 15 km’de ikinci olduğu Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda 8 km’yi Furkan Aksuoğlu isimli Türk atlet birinci tamamladı.
Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda 5 bin 469 kişinin katıldığı 15 km koşusunu erkeklerde Etiyopyalı Biruk Demiye, kadınlarda ise yine Etiyopya’dan Seboka Seyfu; 3 bin 699 atletin koştuğu 8 km’lik koşuyu erkeklerde Furkan Aksuoğlu, kadınlarda Bulgaristan’dan Veneta Cholakova birinci tamamladı. Türk kadın atletler Sultan Haydar ve Ümmü Kiraz, 42,195 metrelik maratonu üçüncü ve beşinci sırada tamamladı.

Timuray: “Dünyanın ilk ve tek kıtalararası maratonu olan 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu'na destek vermekten memnuniyet duyuyoruz”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Şehir maratonları her yıl düzenlendikleri şehrin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkılarda bulunuyor. New York, Londra, Berlin, Boston, Tokyo ve Chicago’da düzenlenen maratonlar, milyonlarca seyirci, on binlerce atlet ve turisti maraton döneminde bu kentlere çekiyor ve ekonomiye yüz milyonlarca dolar katkı sağlıyor. 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu sayesinde de atletlerin yakınlarıyla birlikte yaklaşık 40 bin kişi bu hafta sonu yurtdışından İstanbul’a geldi. Bu rakamın her geçen yıl daha da artacağına inanıyoruz. Dünyanın en büyük mobil haberleşme şirketlerinden biri olarak, sahip olduğumuz küresel haberleşme ağımızı Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu için seferber edeceğiz. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nu dünyanın en büyük 7. maratonu yapmayı hedefliyoruz. Bugün, 34.Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda 88 farklı ülkeden 13 bin atlet koşarken 100 bini aşkın sporsever de büyük bir coşku içinde sağlıklı bir yaşam için yürüdü.”
Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda, bu yıl 88 ülkeden 13 bin atlet yarıştı. 42,195 metrelik maraton koşusunda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50’şer, ikincilere 25’er, üçüncülere 15’er, dördüncülere 10’ar, beşincilere ise 8’er bin dolar para ödülü verildi. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda farklı kategorilerde toplam 1 milyon dolar para ödülü dağıtıldı. Dolmabahçe’de sona eren halk yürüyüşüne ise yüz bini aşkın kişi katıldı.
Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu koşu ve yürüyüşün yanı sıra, İstanbullulara unutulmaz bir gün yaşattı. Vodafone’un maratona özel geliştirdiği “VMaraton” uygulaması ile İstanbullular Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’yla ilgili ihtiyaç duydukları tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaştılar. Başlangıç ve bitiş noktalarında yer alan Vodafone “Eğlenceye Bi’ Koşu” alanlarında DJ eşliğinde müzik yayını, maraton özel programları, fotoğraf çekim etkinlikleriyle hem profesyonel koşucuların hem de halk yürüyüşüne katılanların yaşadığı deneyim daha renkli ve eğlenceli bir hale geldi. Tüm operatörlerden faturalı aboneler 3747’ye bir boş kısa mesaj göndererek AÇEV’e 7 TL bağışta bulundular. Katılımcıların maratonda yaşadıkları deneyimleri, çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak birbirleriyle iletişime geçmesine ve aynı zamanda çeşitli ödüller kazanmasına olanak sağlayan farklı etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler, Twitter üzerinden #hergünbirmaraton “hashtag”iyle paylaşıldı.

  • 42,195 metrelik maratonda 3 bin 838, 15 km’de 5 bin 469, 8 km’de ise 3 bin 699 atlet yarıştı.
  • Halk yürüyüşüne yüz bini aşkın kişi katıldı.
  • Tüm koşular ve halk yürüyüşü için yurtdışından yaklaşık 20 bin kişi kayıt yaptırdı. Katılımcıların yakınlarıyla birlikte yaklaşık 40 bin kişi İstanbul’a geldi. Ortalama kalma süresi 2,5 gece hesaplandığında bu 100 bin geceye denk geliyor.
  • Sandy Kasırgası nedeniyle iptal edilen New York Maratonu’na kayıt yaptırmış 54 sporcu da Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’na katıldı.
Maraton katılımcıları arasında, tüm dünyada tanınan Amerikalı atlet “Çıplak Ayak Ted” de vardı.