Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu: G3

Alper Uygun

Tüm dünyada girişimciliği desteklemek amacıyla 123 ülkede kutlanan ‘Küresel Girişimcilik Haftası’ içinde yer alan etkinliklerin en büyüğü olan G3 Forumu’na iş dünyasının önemli isimler katıldı.
15 Kasım 2012 Perşembe günü Lütfü Kırdar Kongre Sarayı’nda Vodafone’un desteğiyle gerçekleştirilen G3 Forumu’nda 850 girişimci adayı ve alanında uzman 109 girişimci bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular.
Forum’a katılanlar arasında; İktisat Bankası ve Show TV Kurucusu Erol Aksoy, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu gibi isimler yer aldı.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Dünyada artık iyi bir iş bulma değil iyi bir iş kurma hedefleniyor. Forum’un resmi açılışı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla yapıldı.
Girişimcilik ekosistemine katkı sağlayan en önemli etkinliklerden biri olan G3 Forumu’nun, girişimcilik bilincinin yerleşmesinde oynadığı önemli rolün altını çizen TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu konuşmasında şunları söyledi: Bizim zenginlik kaynağımız yeraltında değil, yerüstünde. Petrolümüz, doğalgazımız yok ama müthiş bir girişimci ruhumuz var. Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği temel direk cesur girişimcileridir. Girişimcilerimiz ülkemizin esas zenginliğidir. Bunun en iyi göstergesi bundan 30 yıl önce yeterli sermaye birikiminden yoksun, teknolojiden uzak olan ülkemizin, sadece çeyrek yüzyılda ekonomik alanda kat ettiği mesafedir.”
Türkiye’de kadın girişimcilerin azlığına değinen Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilerin oranının tüm girişimcilerin içinde yüzde 6 olduğunu ifade etti. Ülkemizdeki kadınların iyi eğitim aldıktan sonra evde oturmanın yanlışlığından bahseden Hisarcıklıoğlu, bunun büyük bir kaynağı israf etmek anlamına geldiğini ifade etti.
Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Hayallerinizi önemseyin. Hayallerinizde özgürsünüz. Einstein der ki: ‘Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Bilgi bugünü, hayal gücü yarını keşfetmeyi sağlar’. Eski köye yeni adet getirin. Eskiden büyüklerimiz, ‘Yeni icat çıkarma!’ derlerdi. Şimdi bunun tam tersi durumdayız. Nokia geçmişte kereste üreticisiydi. Telefon işine girdikten sonra her 3 telefondan biri Nokia oldu. 14 sene pazarda 1’inci sıradalardı. Bütün yaptıkları yeniliklere rağmen daha farklı bir adım atmadıkları için şimdi telefon piyasasında 7’inci sıradalar. Apple’a bakın son 3 aylık cirosu 35 milyon dolar. Goodyear firması lastiğiniz patladığında tekerin dönme hızından kendini şişirebilen bir lastik icat etmiş. Dolayısıyla ne iş yaparsanız yapın işinizi markalaştırmalısınız. Çok para kazanmanın yolu markalaşmaktan geçer. Başarı için bir istem oluşturmak şart. Akıllı insanlar sisteme odaklanır, diğerleri insanlarla uğraşır.”

Gülden Yılmaz: “Fırsatı görme ve değerlendirme becerisi girişimciliğin temel noktasıdır.”
TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ise konuşmasında; girişimcilerin toplumda fırsatları görebilen ve bunları hem kendileri hem de toplum için değerlendirebilen kimseler olduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: Girişim kabiliyeti bulunan insanların yeşerebilmesi için verimli topraklara ihtiyaç var. Bizim 3 yıl önce TOBB Genç Girişimciler Kurulu olarak fark ettiğimiz, girişimciliği besleyecek toprakların yeterince verimli olmadığı idi. Bunun için de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi ve sağlıklı işlemesi adına bazı çalışmalar yaptık. 81 ilde genç girişimci ve kadın girişimci kurulları ile beraber çok çeşitli çalışmalar yaptık. Girişimciliği gündeme taşıdık. Bu sene burada sizlerle birlikte olmaktan çok memnunuz. Üniversiteler girişimcilik kulüpleri ile toplantılar gerçekleştiriyoruz. Üniversitelerde gençlerimiz ile birlikte paylaşım toplantıları yaparak, başarılı rol modellerini kendileri ile bir araya getiriyoruz.”

Serpil Timuray: “…en önemli sorunun kadın ve genç girişimci sayısının yeterli seviyede olmaması olarak görülüyor.”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise şunları söyledi:
"Bugün Türkiye'nin 10 yıl içinde dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olabilmesinde girişimcilik ekosistemi şüphesiz en önemli odak noktalarından birini oluşturuyor. Girişim ve inovasyonda her yüzde 1’lik artış, o ülkenin GSMH’sına yüzde 0,8’lik bir büyüme getiriyor. Bu noktada da girişimciliği stratejik bir model olarak ele almamız gerekiyor. Bugün girişimciliğin küresel istatistiklerine baktığımızda en önemli sorunun kadın ve genç girişimci sayısının yeterli seviyede olmaması olarak görülüyor. Burada bütün potansiyellerden yararlanılması; gençlerin, kadınların ve engellilerin de bu sürece katılmasının önemine inanıyoruz. Günümüz mobil haberleşme teknolojilerinin sunduğu olanaklar girişimcilerin başarılı olmaları için yepyeni fırsatlar sunuyor. Gençleri yenilikçilik potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik eden bu önemli etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan başta TOBB olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere ve diğer program ortaklarına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Erol Aksoy: “Neyi göstermediğiniz hayatta çok önemlidir, medyada daha da önemlidir.”
“Yeni Sektörlere İlk Adım” adlı panelde İktisat Bankası ve Show TV Kurucusu Erol Aksoy, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas konuşmacı olarak yer aldılar.
İktisat Bankası ve Show TV Kurucusu Erol Aksoy, Türkiye’de araştırmaya yeterince para harcanmadığından bahsetti. “Show TV ile bilmediğim bir sektöre girerken bir Pazar araştırması yaptım.” diyen Aksoy konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Medya çok fazla insana ulaştığı için bir araştırma yapıp insanların neleri sevip neleri sevmediklerini, hangi saatlerde neleri izlediklerini gördük. Mutlaka hazırlattığınız anket sorularını kendiniz de okuyun. Birçok araştırma firması bir başka şirket için hazırladığı soruları kopyala yapıştır yapıp sizin önünüze getiriyor. Araştırmanın niteliğini sizin için en uygun olanın hazırlanması belirler.”
Medyada gösterilenler kadar göstermeyenlerin de önemli olduğundan bahseden Aksoy, “Diğerlerine göre neyi farklı yapıyorsun?” sorusuna yanıt verebilmek gerektiğini ifade etti.

Ali Sabancı:Aile şirketlerinden ayrılmak zor bir karar.”
TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, gerçekleştirilen araştırmaların en önemli amacının müşterileri tanımak olduğunu ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Sabancı’da mutfağa baktığım zamanlar hissedarlar, şimdi değişmiş olabilir; çok fazla yeni projelerle ilgilenmek istemiyorlardı. Bir atı proje olarak sunduğunuz zaman yatırım komitesine, en iyi ihtimalle zebra olarak geri dönüyordu. Biz GSM ihalesi peşinde koşarken 3’üncü GSM lisansı için o zamanki Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı’nın bir talimatı vardı bütün genel müdürlere: ‘GSM kullanmayın lükstür’ diye. O anda ne yapmak istemediğime karar verdim. Bugün bulunduğum noktada da zaman zaman Anadolu’dan bazı aile şirketleri içinde benim yaşlarımda olan fertleri ile telefon mülakatları yapıyorum. Sınırda olanları kendi tarafıma çekmeye çalışıyorum. Bu gibi kararlarda gri olmuyor ya ak oluyor ya da kara. Ben eski köye yeni adet getirme görüşünden sıkılmıştım ve o nedenle ayrıldım aile şirketinden.”

Alphan Manas: “Ben bildiğim iş diye onu yapmam öğrendiğim işi yaparım.”
Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, konuşmasında gerçekleştirdiği girişimleri katılımcılar ile paylaştı. Manas konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “En büyük hata odağınızı kaçırmak, odağınızı kaçırmamanız gerekiyor. Ben bir işi öğrenirim. Bildiğim iş diye bildiğim işi yapmam, öğrendiğim işi yaparım. Biz bu işe başlarken birçok alana dağıldık. Bir kâğıt parçası deniz taksi, bir mühendislik firması daha bir sürü bir sürü iş. Bir anda 50 kişilik askeri elektronik firması haline geldik. ASELSAN’dan dünyada 4 firmadan bir tanesi olan lazer güdümlü silahların algılanmasını sağlayan falan filan. Çok hızlı büyüyoruz ve çok hızlı para harcıyorsunuz. Kontrol dışına çıkmıştık. Bir yerde durup kontrolü ele almalısınız.”

Hüsnü Özyeğin: “İşinin başında olmayan insan onun sahibi olamaz.”
Türkiye’nin girişimcilik alanında en dikkat çeken isimlerinden biri olan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, “İşler belli bir seviyeye geldiğinde mutlaka profesyonel yöneticileri firmanıza ortak etmeniz gerekiyor. Bu kültüre Türkiye’nin alışması gerekiyor.” dedi ve konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Girişimci bir şirkette çalışmak size girişimcilik ruhunu aşılıyor. Bir görüş ediniyorsunuz burada. Finansbank’ı 8 milyon sermayeyle kurdum 2 evimi sattım, kiracı olarak eve çıktım. Her şeyimi bu bankaya yatırdım. Eğer 94 krizinde Finansbank başarılı olmasaydı toplu iğnem bile kalmayacaktı. Kriz zamanlarında patronların eğlenceli, umutlu görünmesi çalışanlar için çok önemli. Burada en önemli şey ekibinizin size güvenmesi. Biz Özyeğin Üniversitesi’nde girişimcilik konusunda lisans ve yüksek lisans programları açtık. Öğrencilerimize üniversite içinde iş sahibi yapıyor ve onları girişimci olarak yetiştiriyoruz.”
Finansbank’ın hisselerinin değerinin Eylül 2000’de 750 milyon dolara çıktığını Haziran 2001’de 84 milyon dolara düştüğünü ve 2006’da 5 milyar dolar ulaştığını söyleyen Özyeğin, “Borsada işler kolay gözükse de en fazla dayak yiyen şirketler de finans şirketleri oluyor.” dedi.
Günün sonunda Girişimcilik ve Liderlik Akademisi açılışı yapılarak Forum sonlandırıldı. Açılışa HABİTAT Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, BM Koordinatörü UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla gerçekleştirildi.