Pazara yepyeni bir marka giriyor: Lumigon

 

Evet, doğru duydunuz. Türkiye mobil telefon pazarına yeni bir oyuncu katılıyor. Hem de bir İskandinav markası: Lumigon.
Markanın ilginç de bir hikayesi var: Belki de akıllı telefon kavramının ilk örneği diyebileceğimiz zamanının üstün ürünü Nokia 9000 serisinin yaratıcılarından, aynı zamanda bilişim ve mobil yazılım alanında girişimci Lars Gravesen tarafından 2009 yılında kurulan firma, Kopenhag merkezli. Misyonları, son ve en iyi teknolojiyi sunmanın yanında, son kullanıcının günlük hayatına değer katacak yenilikçi özellikleri mobil telefona katabilmek üzerine kurulu. Bunu yaparken de fark yaratabilmek. Lumigon kelimesi "lumiere" ve "polygon" kelimelerinden türetilmiş. Işık ve şekil firmanın kuruluşunun temel ilkelerini oluşturuyor. "Işık"la kastedilen; ürünün kızılötesi bir uzaktan kumanda gibi davranarak, kullanıcıların TV, müzik seti, oyun konsolu ve bunun gibi tüm ürünlerini telefonları üzerinden yönetebilmesine olanak sağlamak. "Şekil" konusuna gelince ise; ürünlerin yapımında en iyi materyalleri kullanarak, aynı zamanda çekici ve farklı bir tasarıma sahip olmak anlamına geliyor. Lumigon telefonların tasarımı ödül sahibi tasarımcıları tarafından Danimarka'da yapılırken, pek tabi üretim bantları Çin'de yer alıyor.
Şubat 2010'da T1 adlı ilk modelini duyuran Lumigon, 2012 Şubat ayında da Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde T2 modelinin ilk tanıtımını yapmış. An itibariyle de Türkiye pazarına bu modeliyle girmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili ilk kez Telepati'ye açıklama yapan Lumigon Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Pekka Kotiranta, öncelikli hedef pazarlarının arasında Türkiye, Almanya, Doğu Avrupa ve Ortadoğu'nun yer aldığını belirterek, fark yaratan özellikleri ve ürünün tasarımı ile öne çıkacağını kaydetti. Lumigon olarak amaçlarının pazarın büyük oyuncularına rakip olmak olmadığını söyleyen Kotiranta, kaliteli ancak farklı ve üst bir ürüne sahip olmak isteyen belirli bir kitleyi hedeflediklerini belirtti. Yaptığımız görüşmede Pekka Kotiranta, ürünün fark yaratan özelliklerini ise şöyle sıraladı: Paslanmaz çelik ve sertleştirilmiş camdan oluşan İskandinav tasarımı, Bang&Olufsen temelli ses sistemi, varolan tüm uzaktan kumandalarınızın işlevlerini öğrenme özelliğine sahip uzaktan kumanda fonksiyonu, telefonunuzda yüksek güvenlikli bir birimde bilgi saklama özelliği.

Lumigon T2'nin teknik özellikleri
3,8 inç yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip ürünün işlemcisi Qualcomm Snapdragon S2-1,4 GHz. 1GB RAM'i, 8GB dahili belleği (olası olması halinde, MicroSDXC kart ile 2TB'a kadar genişletilebilecek) olan Lumigon T2'de Bang&Olufsen ICEpower ses sistemi bulunuyor. Android 4.0'la gelecek olan T2, NFC destekliyor ve 8MP flaşlı bir kameraya sahip.
Henüz resmi duyurusu yapılmamış olsa da, sektörde tanıdığımız en büyük telefon distribütörlerinden biri üzerinden önümüzdeki günlerde pazara sunulacak olan Lumigon T2 ile pazara farklı bir yüz ve dinamizm geleceği şüphesiz. Her ne kadar bize de ilk gördüğümüzde kalınlığıyla ilgili kafamızda Nokia Lumia serisinde olduğu gibi soru işareti oluşmuş olsa da, ürünün sağlamlık konusunda öne çıkacağı kesin. İskandinav tasarımlarını sevenlere duyurulur.