Huawei Türkiye onuncu yılında, “stratejik işbirliği konferansı” ile güç tazeledi

 

Dünyanın lider BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sağlayıcılarından Huawei, Türkiye’de onuncu yılını kutluyor.
Huawei, 14 Kasım 2012 tarihinde 5. kez düzenlenen “Stratejik İşbirliği Konferansı”nda iş ortaklarıyla bir araya geldi. Huawei’nin Türkiye’nin yanı sıra bölge merkezinden üst düzey yöneticilerinin ve Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Zhang Qingyang’ın da katıldığı konferansta; Türkiye bilişim sektörünün geleceği, Huawei Türkiye’nin gerçekleştirdiği çalışmalar, satın alma süreçleri gibi konular değerlendirildi.

‘Türkiye ile birlikte büyüdük’
Dünyanın önde gelen bilişim ve haberleşme teknolojileri sağlayıcılarından biri olan Huawei’nin Türkiye’de faaliyette olduğu on yıllık süre içinde gelişmiş ürün ve servisleriyle müşterilerine BHT alanında hizmet verdiğini söyleyen Huawei Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, “Türkiye’nin tüm mobil ve sabit operatörlerinin başlıca iş ortağı olarak konumlanıyoruz. Tüm iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve kamu kuruluşlarına faaliyetlerimize destek verdikleri için teşekkür ederiz. Sizlerin desteği olmadan bugünkü başarılarımızı elde edemezdik” dedi. Geçen on yıllık süre içerisinde Türkiye ofisinin müşterilerine farklı çözüm ve hizmetler sunarak, önemli bir merkez haline geldiğine değinen Wu Congcheng, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de büyürken yatırımlarımız ve insan kaynaklarımızla çok daha yerel bir karakter kazandığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 40’ından fazlası Huawei’in ürün ve çözümleri ile haberleşiyor. Türkiye’de yüzde 85’i Türk 750 çalışanımız mevcut ayrıca yerel iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle geliştirdiğimiz işbirlikleri neticesinde 4000’den fazla kişiye istihdam olanağı sağladık. İnovatif karakterimize paralel olarak İstanbul’da son üç yılda toplam 50 milyon dolarlık yatırım yaptığımız bir ARGE merkezi açtık. Türk mühendisin görev yaptığı merkez Huawei’nin, Çin dışındaki en büyük ikinci ARGE merkezi olma özelliğini taşıyor. Telekom, sistem bütünleştirme, sivil çalışmalar, profesyonel hizmetler yönetim hizmetleri, lojistik hizmetler ve idari operasyonlar için 450 milyon doların üzerinde satın alma gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl da yerel operasyonlar için 100 milyon dolar satın alma harcaması ve 20 milyon dolarlık ARGE harcaması yapmayı hedefliyoruz. Küresel dönüşümümüze paralel olarak cihaz ve kurumsal çözümler gibi iş alanlarındaki operasyonlarımızı büyüttük. Türkiye’de, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere mobil geniş bant ve ev cihazları satışında 2,5 milyon adede ulaştık.”

‘İnovasyonda liderlik’
Congcheng, “Huawei geçen yıl küresel bir yeniden yapılanma süreci başlatarak geleceksel telekom odağını kurumsal müşterileri ve tüketicileri de kapsayacak şekilde genişletti. Bugün itibarı ile Huawei ‘lider bir telekom ekipman sağlayıcısı’ olmaktan ‘lider bir bilişim ve haberleşme çözümleri sağlayıcısı’ olma yönündeki değişimini tamamlamıştır. Huawei 150 binden fazla çalışanı ile 140 ülkede faaliyet göstermektedir ve çalışanlarının yüzde 46’sı ARGE alanında görev yapmaktadır. Yenilikçi bir şirket olarak tüm dünyada toplam 23 uluslararası ARGE merkezine, 23 inovasyon merkezine ve 45 eğitim merkezine sahibiz” dedi.

‘Bölgesel güç’
Türkiye’nin önemi ve gelişim potansiyeline en baştan bu yana inandıklarını belirten Huawei Ortaasya ve Kafkasya Bölge Başkanı Sun Ming, Huawei’nin, pazardaki yüksek performansının yanı sıra, insan kaynağı ve coğrafi konumundan gelen avantajlarını da kullanarak 2009’dan bu yana Orta Asya ve Kafkasya’daki 10 ülkenin yönetim merkezi olarak hizmet verdiğine dikkat çekti.
Türkiye Satınalma Direktörü Ömür Önhon Konferanstaki konuşmasında, 2012 yılında Telekom servis pazarındaki daralmaya dikkat çekerek, Huawei’nin bu ortamda dahi İş Ortaklarına verdiği siparişlerde 2011 yılına göre bir azalma olmadığını bunun da ürün ve servis yelpazesinde yaptıkları çeşitlendirmeler sayesinde olduğunu ifade etti. Önhon, 2013 yılının başından itibaren uygulamaya geçirecekleri Ana İş Ortaklığı Stratejisi ile İş Ortaklarına çok farklı fırsatlar tanıyacaklarını ve bunun karşılığında da kalite ve toplam sahip olma maliyetlerinde gelişme kaydetmeyi hedeflediklerini belirtti.

Konferansta ayrıca başarılı iş ortaklarına plaketleri takdim edildi. Plaket alan iş ortakları şöyle:
EBA:DSP IBS projeleri
Öz-Sistem: GSM projeleri
Güvenay Telekomünikasyon:Fiber Optik projeleri
Atakom Telekomünikasyon: Kule projeleri
Uluser Telekomünikasyon: Erişim ve Transmisyon projeleri
Master Teknik: GSM projeleri
Artıtel İletişim: GSM projeleri
Dönper Danışmanlık: İnsan Kaynakları
GETES: Avea Projeleri
 SAMM Teknoloji: Turkcell Superonline Projeleri

İş ortakları ne dedi?
Türkiye’de on yıldır faaliyet gösteren Huawei, yüzde 85’i Türk 750 çalışanı bulunuyor. Huawei ayrıca yerel iş ortakları ve tedarikçileriyle geliştirdiği işbirlikleri neticesinde 4000’den fazla kişiye istihdam olanağı sağlıyor. “Stratejik İşbirliği Konferansı”na katılan iş ortakları Huawei ile çalışmanın kurumları açısından ne ifade ettiğini şu şekilde dile getiriyor:

Emin Akdağ/EBA Genel Müdürü
“Türkiye’de ARGE yatırımı yaparak teknolojiyi dışarıdan değil ülke içerisinden pazara sunması ve yerinde çözüm üretebilmesi Huawei’nin diğer evrensel şirketlere göre en büyük artısı. Kendini sürekli kendinin geliştirmesi ve pazarı iyi tanıdığı için kolay ve hızlı çözümler sunması da Huawei’yi ayrıştıran özelliklerinden.”

Murat İğcioğlu/TMS Satış ve Pazarlama Direktörü
“Tüm operatörlerle çalışan tek sağlayıcı konu­mundaki Huawei’nin, Türkiye iş hayatına güçlü ve inovatif bir yaklaşım kazandırdığına inanıyoruz. TMS olarak rekabetçi, çalışkan, tüm sektörle­re ve müşterilerine aynı uzaklıkta davranan Huawei’nin sağladığı eğitim desteği firmamızın gelişimine çok büyük katkılar sunuyor.”

Murat Şahin/Özsistem İstanbul Bölge Müdürü
“Huawei kullandığı sistemler, yöntemler ve yazılımlarla ufkumuzu genişleterek gelişmemize katkı sağlıyor. Çalışmaya başladığımızda fiyat performansı ile rakiplerini geride bırakacağından emindik. Sistemler kuruldukça ve şebekenin kali­tesine katkısını gördükçe sadece fiyat değil tekno­loji olarak da çok ileride olduklarını anladık.”