Nokia Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Lumia serisi Türkiye’de

Baykan Çallı

Nokia’nın Windows Phone 8 işletim sistemine sahip ürün ailesi Türkiye’de görücüye çıktı.
21 Kasım 2012 tarihinde Four Seasons Beşiktaş Otelinde gerçekleştirilen etkinlikte, Nokia’nın yeni nesil mobil cihazları görkemli bir törenle kamuoyuna tanıtıldı. Yenilikçi birçok özelliği bünyesinde bulunduran Nokia Lumia 920 ve Nokia Lumia 820, kullanıcıların beklentilerine en iyi şekilde cevap vermek adına tasarlanmış. Lumia serisi, en son PureView kamera teknolojisi, yepyeni yol bul deneyimi, artırılmış gerçeklik uygulaması ve kablosuz şarj özellikleriyle kullanıcıları pek çok yenilikle tanıştırıyor.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, “Türkiye pazarına sunmuş olduğumuz Lumia ürün ailemiz ile büyük bir adım attık. Yenilikçi teknolojiyi, kullanıcılar ile buluşturmaktan çok mutluyuz. Bu sektördeki herkes için yarınları değiştirecek bir gün. Türk kullanıcılarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak olan cihazlarımız ile gönüllerdeki değerimizi daha da arttırıyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre; son 5 yıldır Nokia Türkiye’nin en sevilen markası olarak seçildi. Ve biz bu günün haklı gururu içerisindeyiz. Bize karşı duyulan hoşgörü ve samimi duyguları en iyi şekilde karşılayabilmek için çaba sarf ediyoruz. En yenilikçi teknolojileri kullanıcılarımız ile buluşturmak için çalışıyoruz. Değişen dünyadaki gelişen ihtiyaçları karşılamak bizim adımıza çok önemli. Türkiye’nin çok önemli bir pazar olduğunu söylemem doğru olur. Türkiye, gerek teknoloji kullanımı gerekse içerisinde bulunduğu bölge içerisindeki konumu itibariyle büyük bir ülke. Bu bölgede değerlendirilecek ve geliştirilecek çok fazla ihtiyaç söz konusu. Türkiye’nin genç nüfusunun da bu noktada büyük etkisi olduğunu hepimiz görüyoruz. Yeni nesil, en yenilikçi teknolojilere hızlı bir şekilde uyum sağlıyor. Teknolojiler hızlı kullanılıp tüketiliyor ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Oluşan bu yeni tüketici ihtiyaçlarını karşılayabilmek her rekabetçi kurumun öncelikli hedefi olarak konumlandırılıyor. Bizde bu ihtiyaçları karşılarken, bize duyulan sempatinin hakkını vermeye çabalıyoruz. Sunduğumuz her türlü yeni ürün ve hizmetlerimiz ile kullanıcılarımızın gönüllerini fetetmeyi amaçlıyoruz. En iyi deneyimleri müşterilerimiz ile buluşturmak öncelikli hedefimiz” dedi.

Windows Phone ile daha akıllı cihazlar
18 ay önce Nokia’nın, kullanıcılara muhteşem mobil ürünler ulaştırmaya odaklı yeni stratejisini açıkladıklarını belirten Nokia Genel Müdürü Stephen Elop, konuşmasında şu konulara değindi: “Değişim içerisinde yerinizi almak için uyum ve verimliliğinizi artırmanız gerekiyor. Yenilikçi teknolojiler çok hızlı bir şekilde dönüşüm geçiriyor. Yaşanan dönüşümü yakalamak bütün kurumlar açısından çok büyük önem arz ediyor. İhtiyaçların da gelişen teknolojiler doğrultusunda geliştiğini ve değiştiğini biliyoruz. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek adına çalışmalar yapıp kullanıcılarımıza ulaşmak için çabalıyoruz. Microsoft ile paylaştığımız öngörü uyarınca yeni bir akıllı telefon deneyimi yaratmaya karar verdik ve stratejimizi Windows Phone ekosistemine kaydırdık. Sadece 6 ay içinde pazara 2 Nokia akıllı telefon sunduk ve bu telefonlar çok kısa zamanda sektörün en büyük ödüllerini birer birer toplamaya başladık. Nokia’nın Windows Phone ekosistemine katılımı geliştiricileri de hareketlendirdi ve uygulama ekosistemi Nokia’nın devreye girmesinden itibaren 7.000’den 125.000’e çıktı. Bugün Nokia Lumia 920 ve Nokia Lumia 820’yi tanıtmanın ve Türkiye’ye geldiğini duyurmanın heyecanı içindeyiz.”

Tüm ekranlarda tek ve kesintisiz kullanıcı deneyimi
Windows 8’in tanıtılmasıyla birlikte çok hareketli bir döneme girdiklerini söyleyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Windows 8’in dünyaya tanıtılması ile birlikte çok hızlı bir hareket etme oluşumu ortaya çıktı. Ekosistemi içerisinde bulunduğumuz her alanda hızlı bir değişim söz konusu. Windows 8 sayesinde tek ve kesintisiz kullanıcı deneyimi hayatımıza girerek bütün hayatımızı bir araya toplanmış oldu. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Windows platformumuz Windows Phone 8 ile birlikte akıllı telefonlara da geliyor. Windows Phone 8 kullanıcılara iş ve sosyal hayatı için en kolay, en hızlı, en verimli ve en eğlenceli çözümü sağlıyor. Dünyanın en inovatif iki markası Microsoft, Nokia'nın işbirliğinin ilk meyvelerinden olan Lumia 920 ve Lumia 820’yi Türkiye’de de kullanıcılar ile buluşturuyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. ARGE’ye büyük yatırımlar yapan Microsoft ve Nokia patent ve tasarım alanındaki güçlerini Windows Phone ile birleştirerek akıllı telefonlar dünyasına Lumia markası ile yepyeni bir çekim merkezi yarattı. Aynı zamanda Türkiye’nin gelişiminin yeni ürün ve hizmetler için çok büyük fırsatlar yaratacağına inanıyorum. Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfusu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Teknolojiyi doğru kullanarak ülkemize değer yaratabilmeliyiz. İstihdam alanlarını doğru teknoloji kullanımı ile avantaja çevirebilmemiz mümkün. Windows 8 ile kurumların büyük bir sıçrama yakalayacağını söylemem doğru olur. Windows 8, kurumlar için en akıllı mobilite çözümünü sunuyor. Değişen dünyadaki eğilimlerde Windows 8’i hayatınızın tam merkezinde buluyorsunuz. Aynı zamanda KOBİ’ler için çok büyük fırsat görüyorum. Bulut bilişim sistemleri ile KOBİ’ler için çok ciddi avantajlar doğuyor. KOBİ’ler bu avantajları büyük fırsatlara dönüştürmek için çalışmalılar. Sunmuş olduğumuz yenilikçi platformlar da KOBİ’lerin hayatlarını kolaylaştırmak için sürekli güncelleniyor. Microsoft’un Nokia ile olan küresel işbirliğini başarılı bir biçimde ülkemize de taşıyan Nokia Türkiye ekibine teşekkür ederim.”

Nokia Lumia 920
Yeni serinin amiral gemisi Nokia Lumia 920, Nokia’nın sektördeki görüntüleme standartlarını değiştiren PureView teknolojisinin en güncel sürümünü içeriyor. Gelişmiş değişken odaklı mercek teknolojisini kullanan kamerasıyla Nokia Lumia 920, rakibi akıllı telefonlara göre flaşsız 5 kat daha fazla ışık alabiliyor. Böylece hem geceleri hem de iç mekânlarda parlak fotoğraflar ve videolar çekmeyi mümkün kılıyor. Aynı zamanda fotoğraf ve video çekerken hareketin oluşturduğu titremelerin yarattığı etkiyi ortadan kaldırıyor.
Nokia Lumia 920, ayrıca Nokia’nın bölgesel temelli özelliklerine bir yenisini daha ekleyerek ‘Nokia Bilen Göz’ uygulamasıyla birlikte geliyor. Böylece şehrinizin bir sokağına ya da binasına kameranızı doğrultarak restoranlar, mağazalar ve oteller hakkında bilgilerin önünüzde açılmasını sağlayabiliyor, bulunduğunuz yeri farklı bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Nokia Bilen Göz, haritalar görünümü ve artırılmış gerçeklik görünümü arasında geçiş yapmayı kolaylaştırarak kullanıcıların yönlerini ve aradıklarını bulmalarını kolaylaştıran Nokia Haritalar özelliğini de geliştiriyor. Nokia Sürüş ve Nokia Toplu Taşıma uygulamalarına getirdiği yeniliklerle Nokia’nın bölgesel temelli servisleri, akıllı telefonlardaki en kapsamlı ve bütünleşik harita deneyimini sunuyor. Nokia Lumia 920 aynı zamanda Nokia’nın gelmiş geçmiş en güçlü bataryasıyla (2000mAh) birlikte geliyor ve kullanıcıları günlük hayatta kullanımı kolaylaştıran kablosuz şarj özelliğiyle ilk kez tanıştırıyor. Nokia Lumia 920’nin renk seçenekleri arasında sarı, kırmızı, beyaz ve siyah bulunuyor.

Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 820 yüksek verimlilik sağlayan ve stil sahibi bir akıllı telefon. Üst sürümü Lumia akıllı telefonlarla aynı tek parça görünüme ve en son teknolojiye sahip olan Nokia Lumia 820, değiştirilebilir kapak tasarımıyla birlikte geliyor. Değiştirilebilir kapaklar sadece pek çok renk arasından seçim yapmanızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda telefonun kablosuz şarj edilmesini de mümkün kılıyor. Kapağın altında micro SD hafıza kartı yerleştirebileceğiniz bir alan bulunuyor.

Teknik özellikler

 

Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 820

Ekran

4,5 inç Nokia PureMotion HD+ WXGA IPS LCD
Super Sensitive dokunmatik
Yüksek parlaklık konumu ve güneş ışığında okunabilirlik özellikli Nokia ClearBlack

4,3 inç ClearBlack OLED WVGA (800x480) piksel
Super Sensitive dokunmatik
Yüksek parlaklık konumu ve güneş ışığında okunabilirlik özellikli Nokia ClearBlack

Batarya

Entegre Qi kablosuz şarj ile 2000mAh

Qi kablosuz şarj destekli 1650mAh

İşlemci

1,5GHz Çift Çekirdekli Snapdragon S4

1,5GHz Çift Çekirdekli Snapdragon S4

Birinci kamera

8MP Nokia PureView gelişmiş optik görüntüleme sabitleme ve Carl Zeiss mercek
30fps’de tam HD 1080p video çekimi

8MP Otomatik Odak ve Carl Zeiss mercek
İkili LED flaş
30fps’de tam HD 1080p video çekimi

Ön kamera

1,2MP ve 720p HD video

VGA

Bellek

1GB RAM
Toplam 32GB yığın bellek ve 7GB kullanıma hazır SkyDrive depolama alanı

1GB RAM
8GB yığın bellek, microSD hafıza kartı desteği ve 7GB kullanıma hazır SkyDrive depolama alanı