Türkiye, fiberde en hızlı büyüyen 3 ülkeden biri


 

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği Düzenleyiciler Konferansı, 26-28 Kasım tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti.
Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği (ECTA)’nın her yıl düzenlediği, geniş bant yatırım ortamını iyileştirmeyi hedefleyen ve bu amaçla yapılan düzenlemelerin tartışıldığı ECTA Düzenleyiciler Konferansı, 26-28 Kasım tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti.
Telekomünikasyon sektöründe düzenleme ve denetleme alanında söz sahibi kuruluşları ve sektör liderlerini bir araya getiren konferansta, farklı düzenleme yaklaşımları ve iş modellerinin Avrupa telekomünikasyon pazarını nasıl şekillendirdiği konuşuldu. Konferansta en yoğun ilgi gören katılımcılardan biri, fiberde büyüme hızı ve saniyede 1000 Mb İnternet hizmeti ile dünyanın radarına giren Turkcell Superonline oldu. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Avrupa’da 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye’nin, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında yer aldığını söyledi.

Murat Erkan: “3 yıldır İspanya ile birlikte en yüksek büyüme gösteren ülkelerden birisiyiz”
200 binin üstünde abonesi olan ülkeler arasında son 3 yıldır İspanya ile birlikte en yüksek büyüme gösteren ülke olarak Türkiye’nin karşımıza çıktığını söyleyen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fiber İnternet konusunda Türkiye, dünyada en hızlı büyüme gösteren ülkelerden biri konumunda. Avrupa FTTH Konseyi’nin son raporuna göre Türkiye, yayılım oranı açısından Güney Kore, Hong Kong ve Japonya’nın başı çektiği dünya sıralamasında Fransa, İspanya, Kanada, İtalya gibi gelişmiş ülkelerin üzerinde yer alıyor. Avrupa genelinde durumun daha da iyi olduğunu görüyoruz. Avrupa’da yeni abone sayısı bakımından ilk 5 sıralamasında Türkiye; Fransa ve Hollanda’yı geride bırakarak, Ukrayna ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Yine aynı raporda 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında bulunuyor. Avrupa’da bu yılın ilk yarısı itibariyle toplam 260 civarında fiber projesi mevcut. Turkcell Superonline tüm bu projeler arasında 1 milyonun üstünde hane erişimine sahip 11 proje arasında yer alıyor. Eve kadar sunduğumuz saniyede 1000 Mb fiber İnternet’le Türkiye’yi dünyada bu hizmeti sunan birkaç ülkeden biri haline getirdik. 2012 yılını yaklaşık 400 milyon TL’lik yatırımla kapatmayı ve hane sayısında da 1 milyon 300 bini aşmayı hedefliyoruz. Turkcell Superonline, bu yılın ilk 9 ayında gelirde yüzde 54’lük büyüme yakaladı. Yatırımlarımızla Türkiye, dünya fiber liginde söz sahibi ülkelerden biri oldu ve uluslararası yarışta en güçlü rakiplerini bile geride bırakarak teknolojide liderliğe oynar konuma yükseldi. Dünya, Türkiye’yi ve firmamızı gözlem altına aldı. Geçen ay ilk kez uluslararası bir fiber konferansı ülkemizde düzenlendi. Turkcell Teknoloji Zirvesi’ne katılan ünlü teknoloji ve pazarlama gurusu Guy Kawasaki, Turkcell Superonline’ın sunduğu saniyede 1000 Mb hızı duyunca, California’daki evinde ancak 25 Mbps gördüğünü, bu hızda İnternet için Türkiye’ye taşınabileceğini söyledi. Uluslararası otoritelerin işlerimizle ilgili yorumları, dünyaya liderlik eden operatör olma yolunda doğru adımlar attığımızın en güzel göstergesi.”

Erkan: “Bu yıl belediyelerle önemli işbirliklerine imza attık”
Fiber yatırımları için kamu ve özel sektörün temsilcilerinin el ele vermeleri gerektiğini belirten Murat Erkan, “Bu yıl belediyelerle önemli işbirliklerine imza attık. Kadıköy Belediyesi de bunlardan biri. Bu işbirliği sayesinde artık ben de evimde ışık hızında İnternet’in tadını çıkarıyorum. Bu ayrıcalığı daha fazla kişiye sunabilmemiz için belediyeler ile güçlü iş birlikleri geliştirmemiz gerekiyor. Fiber İnternet yayılımında özel sektör ve kamu öngörüsünün paralel olmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Dünyada da emsal örnekleri görmekteyiz. Bizim sık sık dile getirdiğimiz Google’ın Kansas City’deki projesi bunun en güzel örneklerinden. Belediyenin, Google’ın ve Kansas City halkının uyumlu çalışmasıyla şehirde altyapı kısa sürede oluşturuldu ve şu anda saniyede 1000 Mb İnternet’e kavuşmak için gün sayıyorlar. Geçiş hakları, izinler konusunda operatörlerin önü açılmalı. Biz elimizi taşın altına koyuyoruz ama sahada destek görmemiz lazım. Her yıl çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Yatırımların yüzde 84’ü de yerli, ülke kaynaklarını kullanıp ülkeye katkı sağlıyoruz. Elektronik Haberleşme Kanunu kamunun tüm şirketlere eşit olunması gerektiğini söylüyor. Biz bu eşitliği görmek istiyoruz. Bugün hangi kamu kuruluşuna gidersek farklı uygulamalar, farklı tarifeler var. Biz burada koşulların eşit olduğu bir yarış istiyoruz. Konu sadece para da değil. Avrupa’da yatırımcılara teşvik veriliyor. Biz onu da istemiyoruz, sadece eşitlik istiyoruz. Yeni düzenlemenin adaletli olmasını diliyoruz. Çıkacak olan ‘Geçiş Hakları Yönetmeliği’ çok kritik önem taşıyor. Çözüm muafiyette değil altyapının belirli ilke ve modeller çerçevesinde paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz 12 şehirde kendi altyapımızı paylaşmaya hazırız. Aksi takdirde Türkiye geneline yayılamayız. Ülke olarak kaynaklarımız sonsuz değil. Geniş bandı geniş kitlelere yaymak için sadece yerel operatörün veya Superonline’ın yatırım yapmasını beklemek doğru değil” dedi.

4 yılda 1,6 milyar dolarlık yatırım
4 yıl gibi kısa bir sürede 1,6 milyar TL yatırım yaparak, 75 ile değen son teknoloji bir omurga inşa ettik ve şimdi yeni eklenen Trabzon ve Kayseri illerimizle birlikte 1 milyon 200 binden fazla haneye dünya standartlarında fiber İnternet hizmeti verdiklerine dikkat çeken Erkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yılsonuna kadar 1 milyon 200 binlik rakamımızı 1 milyon 300 bine taşımayı hedefliyoruz. Son 5 çeyrektir EBIT pozitifteyiz. Yılsonunda net karlılığın yakalanması için de çalışmalarımız devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bireysel alanda yüzde 96, kurumsal alanda yüzde 61 büyürken, toptan işimizde de yüzde 38 büyüme gerçekleştirdik. Bu yılın ilk 9 ayında gelirde yüzde 54’lük büyüme yakaladık. Yılı yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırımla kapatacağız. Bir başka yeniliğe de doğrudan erişim alanında adım attık. Daha önce trafiğimizin yoğun olduğu Yahoo, Google, Youtube ve Facebook ile doğrudan erişim anlaşmaları yaparak trafiği doğrudan almaya başlamıştık. Son olarak Twitter ile de vizeleri kaldırdık ve doğrudan erişim bağlantısı kurduk. Böylece Twitter ile de aramızda hiçbir İnternet operatörü olmadan doğrudan erişim sağlamış olduk. Başta Almanya Frankfurt PoP (Point of Presence) noktamız olmak üzere Avrupa’daki en önemli İnternet trafiği değişim noktaları olan Sofya, Londra ve Amsterdam ile bağlantılar yaptık. Ayrıca bu noktalardaki önemli içerik ve servis sağlayıcılarıyla yapmış olduğumuz doğrudan erişim (peering) bağlantıları ile bireysel, kurumsal ve toptan müşterilerimizin İnternet erişim hızlarını ve kalitelerini artırdık, ‘vizesiz İnternet’ dönemini başlattık. Çok yakında Türkiye’de sabit telefonda ilk kez HD ses servisini başlatıyoruz. Bilindiği üzere; Turkcell Superonline sabit telefon hizmetini de kendi şebekesi üzerinde fiber kalitesiyle veriyor. Sesin iletildiği frekans bandının genişlemesi yani tek bir kanala daha çok ses dalgasının sığdırılabilmesi anlamına gelen HD Ses ile kullanıcılar telefon görüşmelerinde karşı tarafın sesini daha “gerçeğe yakın” duyabiliyor. Böylece, sesleri daha kolay tanıyabiliyor, telefonda anlaşılması zor olabilen "Z, S ve F" gibi harfler daha anlaşılabilir bir hale geliyor ve hatta arka plan sesleri bastırıldığı için daha net bir telefon görüşmesi yapılabiliyor.”

12 ilde fiber İnternet
2012’de belediyelerle önemli iş birliklerine imza atan Turkcell Superonline, Trabzon ve Kayseri’nin de eklenmesiyle fiber şehirlerin sayısını 12’ye çıkardı. Çalışmalar tamamlandığında Trabzon’da 25 bin, Kayseri’de ise 80 bin haneye 1000 Mbps fiber İnternet altyapısı ulaştırmış olacaklar. İstanbul Kadıköy’de de Mayıs ayında çalışmalara başlayan Turkcell Superonline, 2012 sonunda 20 bin eve kadar fiber İnternet hizmeti götürmeyi planlıyor. Çalışmalar önümüzdeki yıl da sürecek ve tamamlandığında Kadıköy ilçesi genelinde 100 bine yakın haneye saniyede 1000 Mb İnternet sunulabilecek. Başakşehir Belediyesi, teknoloji kullanımı ve yaratıcılıkta dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği projesi Living Lab (Yaşam Laboratuvarı) için Turkcell Superonline ile iş birliği yapıyor. Proje kapsamında Başakşehir Belediyesi, her eve saniyede 1000 Mb İnternet erişimi sağlamayı hedefliyor. Türkiye’de şu anda bu hızı sunabilen tek operatör Turkcell Superonline, proje kapsamında Başakşehir’e tam 30 km fiber kablo döşedi, 2000 haneye altyapıyı ulaştırdı.