Test Merkezi

Zeynep Kurtpınar

LG Optimus 4X HD
Akıllı telefonlar arasında devam eden yarışta önemli bir yer edinmeyi başaran LG Optimus 4X HD, dört çekirdekli yapısıyla kullanıcılarına farklı deneyimler sunuyor.
Üstün çalışma verimliliği ve ince tasarımı ile dikkat çeken cihazın dört çekirdekli mobil işlemcisi ise Tegra 3. Bu sebeple kullanımda yüksek hız sağlayan LG Optimus 4X HD, aynı zamanda batarya kullanımı konusunda da diğer akıllı telefonlara oranla oldukça uzun süreli bir pil ömrüne sahip.

Kutu içeriği
-LG Optimus 4X HD
-USB kablosu ve şarj adaptörü
-Mikrofonlu kulaklık seti
-NFC yapışkanları
-Arka kapak koruyucusu
-16 GB microSD kart
-Masa üstü şarjı
-Dokunmatik ekran kalemi
-Ek batarya
-Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi
Teknik özellikler
-İşletim sistemi: Android 4.0
-Dört çekirdekli 1,5 GHz Cortex-A9
-Hafıza: 16 GB dâhili hafıza, 64 GB’a kadar microSD hafıza kartı
-Ekran: True HD IPS ekran, 4,7 inç ve ekran çözünürlüğü (1280 x 720) piksel
-Kamera: 8 Milyon Piksel, otomatik odaklama, LED flaşlı arka kamera, 1,3 Milyon piksel ön kamera
-Bağlantılar: Wi-Fi, Wi-Fi hotspot, Wi-Fi Direct, Bluetooth
-Batarya: SiO teknoloji ve 2150mAh
-Boyutlar: (132,4 x 68,1 x 8,9)mm
-Ağırlık: 133 gr.

Tasarım ve kamera
Rakipleri arasına hızlı ve kesin bir giriş yapan LG Optimum 4X HD, diğer akıllı telefonlara oranla daha ince bir dış görünüş sergiliyor. İnç başına düşen 313 piksel ve 550 nit (ışıksal parlaklık ölçüsü) parlaklığa sahip olan cihaz, ekran yazılarını oldukça net ve keskin olarak okuyabilmenize imkân veriyor. Cihazın görüntüsü oldukça sade. Ön yüzünde 1,3 Milyon piksel kamera, sağ üst tarafında ses kademe tuşları bunuyor. Üst tarafında kulaklık yuvası girişiyle birlikte cihazı kapatma tuşu yer alıyor. Arka kısmında ise 8 milyon piksel bir kamerası var. 4,7 inç ekran oldukça büyük gibi görünse de aslında yeni nesil telefonlar için oldukça uygun. Cihazın ağırlığı, 133 gr ve bu da diğer akıllı telefonlarla kıyaslandığında normal düzeyde kalıyor.
LG Optimum 4X HD’nin kamerasına gelecek olursak cihazın arka kısmında 8 milyon piksel ile çekim yapabilen LED flaşlı bir kamera yer alıyor. Kameranın, Android işletim sistemine sahip farklı telefonlarla kıyaslandığında ise çok da iyi olmadığını düşünüyorum. Bunun sebebi ise çekilen fotoğraflardaki renklerin solukluğu ve detayların eksikliği. Ancak bu cihazda sevdiğim farklı bir özellik var ki, zaman yakalamalı çekim ayarları sayesinde seri olarak çektiğiniz 5 fotoğraf karesinden en beğendiğinizi seçebiliyorsunuz.

Verimlilik ve batarya
Android cihazların artmasıyla birlikte verimlilik üzerine farklılaşmaya giden cihazlardan biri de LG olmuş. Bu bağlamda 1,5 GHz gibi oldukça yüksek bir saat hızında çalışan dört çekirdekli işlemci haricinde, 12 çekirdekli ULP GeForce görüntü işlemcisi bu setin içine yerleştirilmiş. Bu nedenle cihazın hızı oldukça fazla. LG’nin bu telefonla farklılaştığı bir başka nokta ise batarya kullanım süresi olmuş. Telefonun 2150 mAh’lik pili, şarj etme süresini kısaltarak kullanıcılarına uzun bir kullanım süresi sunuyor.
Sonuç olarak; LG Optimum 4X HD, akıllı telefonlardaki pil ömrünün kısalığına rağmen daha uzun bir süre kullanım imkânı sağlayarak rakiplerine karşı önemli bir fark yaratacağa benziyor. Eğer ses kalitesi ve kamera çekim gücü de aynı oranda yüksek olsaydı kesinlikle mükemmel olurdu. Gerek dört çekirdekli işlemcinin vermiş olduğu hız gerekse bataryanın sunduğu uzun süre kullanım, bu cihazı almak için yeterli tercih sebebi olabilir.