Polycom sayesinde zamanınızı değerli kılın

Baykan Çallı

Dünya çapında video işbirliği kapsamında büyük bir pazar payına sahip olan Polycom, müşterilerine sunmuş olduğu kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı ile dikkat çekiyor.
Her yerden her zaman görüntülü görüşme sunarak kullanıcılarının işlerindeki verimliliklerini arttırmayı amaç edinen Polycom, kapsamlı yazılım altyapısı sayesinde sağlayıcı farkı gözetmeksizin hizmetlerini müşterilerine ulaştırıyor.
Telepati Dergisi olarak Polycom Türkiye Ülke Müdürü Haluk Şarman ile yapmış olduğumuz görüşme kapsamında; Polycom’un sunmuş olduğu yenilikçi çözümler hakkında bilgiler aldık.

Polycom video işbirliği kapsamında yapmış olduğunuz çalışmalardan bahsedebilir misiniz?
Polycom, 415.000’den fazla müşterisi ile, ses ve video işbirliği çözümlerinde açık standartlara dayalı tümleşik haberleşme ve işbirliği sunan bir dünya lideridir. Polycom çözümleri, kapsamlı yazılım altyapısı ve zengin ‘Uygulama Programlama Arayüzü’ne’ (API) sahip ve geniş yelpazedeki haberleşme, iş, mobil ve bulut uyumları ve cihazlarla birlikte her ortamdan yüzyüze verimli ve etkili ilişki kurabilen ‘Polycom RealPresence Platformu’ tarafından desteklenmektedir. Polycom, 7.000’den fazla iş ortağıyla oluşturduğu ekosistemle en iyi kullanıcı deneyimi, farklı sağlayıcılarla birlikte çalışılabilirlik ve en düşük TCO (Toplam Maliyet) vaat eden gerçek bir tümleşik haberleşme sunmaktadır.
Polycom, dünya çapında video işbirliğinde önemli ölçüde pazar payı elde etti. Çeşitli bağımsız araştırma şirketlerinin raporlarına göre müşteriler; kullanım kolaylığı, birlikte çalışılabilirlik ve en düşük TCO özellikleri nedeniyle Polycom’u tercih ediyor.
Bağımsız araştırma firması Forrester Research Inc. tarafından yapılan “The Forrester Wave” isimli rapor: Polycom’u, “video işbirliği mevcut hizmetler” ve “video işbirliği strateji” kategorilerinde lider seçti.
Polycom olarak video işbirliğinin gücüyle ‘orada olmanın’ zorluğunu çözüyoruz. Öngörümüz, her zaman her yerde video işbirliği yapabilmek. Herkesin görüntülü konuşmayı; şebekeye, taşıyıcıya, protokole, uygulamaya veya kullanmak istedikleri cihaza aldırış etmeden kolayca ve güvenli bir şekilde işbirlikteliklerinde tercih etmelerini mümkün kılmak istiyoruz.
Kullanımı kolay, ileri ve geri alınabilen video çözümleri ve fiyatları sunmak bizim için çok önemli. En esnek teslimat seçenekleri ile bütün video çözümleri sağlayabilmek için yüzde 100 kanal modeli kullanıyoruz.

Video kullanımı ile ilgili kullanıcılara sağlanan kullanım kolaylıkları nelerdir?
Bulut arayıcılığıyla teslim edilen video servisi, yatırım harcaması için önemli meblağlar ödemeden organizasyonların çalışanlarıyla bağlantıda kalabilmelerini sağladığı, ekip çalışmasını geliştirdiği, harcamaları azalttığı ve daha iyi karar vermeyi sağladığı için kolaylık sağlıyor. Şirketlerden okullara ve sağlık hizmetleri endüstrisine kadar birçok endüstri, servislerini yaygınlaştırmak, daha hızlı karar vermek, harcamaları kısmak, daha esnek çalışabilmek için video çözümlerini kullanıyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki karar vericilerinin katılımıyla yapılan anket çalışmamıza göre katılımcılarının üçte ikisi (% 66) esnek çalışmanın operasyon maliyetlerini düşürdüğüne inanıyor.
Polycom olarak çözümlerimizle kullanıcılara sunduğumuz faydaları; zaman ve mesafe engellerini kaldırmak, mesafe sınırı olmaksızın uzmanlara ihtiyaç duyulan her yerden bağlanabilmek, güvenli ve yüzyüze haberleşme imkanı sunmak olarak özetleyebiliriz.

Polycom RealPresence CloudAXIS Suite çözümünün yaratmış olduğu fark nedir?
Polycom olarak, kullanıcılarımızın diledikleri zaman, diledikleri yerden kolayca HD (Yüksek Çözünürlüklü) video işbirliği yapabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Video araması yaptıklarında karşı tarafın hangi cihaz ya da işletim sistemi kullandığı konusundaki endişelerini ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yıllardır tüketicilerin kullanımında olan pek çok video uygulaması mevcut ve bunlar çoğunlukla ücretsiz yazılım uygulamaları. Web tabanlı oldukları için güvenlikleri, kaliteleri ve dayanıklılıkları konusunda bazı kısıtlamalar olabiliyor. Ayrıca, bu tip uygulamalar kurumların tercih ettiği pek çok özelliğe de sahip değil.
Kurumsal ölçekli video işbirliğine dünya çapında erişim sağlamayı hedefleyen hareketimizle, müşterilerimizin kurumsal ölçekli video işbirliğini, bir tarayıcı aracılığıyla Skype, Facebook, Google Talk ve diğer kurumsal video uygulamalarına kadar genişletmelerine olanak sağlayan Polycom RealPresence CloudAXIS Suite’i geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduk. RealPresence CloudAXIS, özel kurumsal bulutlardaki veya genel bulut kullanımlarındaki Polycom RealPresence Platform’unda çalışan ve oldukça güvenli bir şekilde kurumsal ölçekli video ve içerik işbirliğini, bir tarayıcı aracılığıyla, güvenlik duvarının ötesinden diğer kurumlara ve tüketicilere en yüksek düzeyde kalite, güvenilirlik ve güvenlik ile gerçek kesintisiz video işbirliği sağlayan bir yazılım paketi. CloudAXIS’in ile, video işbirliğinin geniş kitlelerce benimsenmesinin ve tüm dünyadan milyonlarca çalışana bağlanabilme potansiyelinin artacağına inanıyoruz.
Polycom RealPresence CloudAXIS Suite, Polycom ortaklarının ve servis sağlayıcıların VaaS’tan (Bir hizmet olarak video), VCaaS’a (Bir hizmet olarak video işbirliği) geçebilmeleri için ideal bir çözüm.
Gelecek nesil video işbirliği çözümlerinin hem son kullanıcılar, hem de BT yöneticileri açısından en iyi kullanıcı deneyimi bağlamında, yeni endüstri standardını belirleyeceğine ve aynı zamanda da müşterilere kurumları için video işbirliğine uzanan sorunsuz ve genişletilebilir bir yol sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca, bu yeni çözümlerimizin pazar fırsatlarımızı önemli ölçüde büyüteceğine ve mevcut tabanımızda küçük ve orta ölçekli işletmeler alanındaki yeni pazar fırsatlarında ve yeni OEM (orijinal parça üreticisi – original equipment manufacturer) dağıtım modellerimiz aracılığıyla Polycom ve ortaklarımızın büyümesini hızlandıracağına da inanıyoruz.

Polycom KOBİ’lere kısa ve uzun vadede ne tür avantajlar sağlıyor?
Şirketler, video işbirliği hizmetlerini günlük iş akışlarının bir parçası haline getirdiklerinde, verimlilik artışı, azaltılan operasyon ve seyahat giderleri gibi pek çok yarar hızlıca fark edilir hale geliyor. Polycom işbirliği sayesinde kullanıcılar, satış giderinde ortalama yüzde 24 ve seyahat giderlerinde ortalama yüzde 30 civarında bir tasarruf sağlarken, pazara giriş sürecinde yüzde 24’lük bir gelir artışı sağlıyor. Bu ve bunun gibi yararlar sayesinde, bir yıl veya daha az bir süre içinde Polycom çözümleri için yapılan masraf karşılanabiliyor. Aynı zamanda, kullanıcılar, video iş birliğinin kendilerine zaman kazandırdığını, iş seyahatlerini azalttığını, efektif bir şekilde haberleşme kurmalarını ve bu sayede daha doğru kararlar verdiklerini ve en önemlisi de evden uzakta geçirdikleri vakti azaltarak, iş ve ev hayatlarını dengede tutabildiklerini keşfedebiliyorlar.
Orta ölçekli işletmeler için tasarlanmış, video işbirliğini erişimi, kurulumu kolay, yüksek kaliteli ve kurumsal ölçekli yönetilebilen yeni ürün gamımızı yakın bir zaman önce tanıttık. Orta ölçekli ürün gamımızda; çeşitli gelecek nesil RealPresence video son noktaları olan RealPresence Group 300 with SmartPairing Technology and Polycom EagleEye Acoustic Camera, Polycom RealPresence Desktop 2.0 ve Polycom RealPresence Mobile 2.0’nin yanı sıra Polycom RealPresence Collaboration Server 800s, Virtual Edition da yer alıyor.

Bulut bilişim çözümleri Polycom’un hizmetlerinde ne tür farklılaşma yaratmıştır?
Polycom RealPresence Cloud, gizlilik ve güvenli haberleşmeyi sağlamak amacıyla 2012 yılı başından itibaren RealPresence Platformu’ndan yararlanıyor. Polycom’un RealPresence Cloud çözümü, özellikle servis sağlayıcılarının taşıyıcı sınıfı altyapısı, uç noktaları ve video işbirliği için her ölçekte abonelik tabanlı çözümler sunan işletmeler ve hizmetleri ile donatmak için tasarlandı. Servis sağlayıcılar için sunulan bu çözüm, aynı zamanda Polycom video işbirliği çözümlerinin küçük, orta ölçekli işletmeler ve hem şirket içi video işbirliği çözümlerinin hem de isteğe bağlı videonun bütünleşik çözümlerini isteyen kurumlarda yaygınlığını arttırmak için tasarlandı. Müşteriye sunduğu faydalar arasında; sadece servis kullanımı için ödeme yapma, talebe göre ölçeklenebilirlik ve birden fazla kullanılma olanağını sayabiliriz. Böylece kullanıcıların altyapı ve yazılım güncellemeleri hakkında endişelenmelerine gerek kalmıyor. Polycom VaaS hizmeti, çoklu çözümler, tedarikçiler, ağlar ve bağlantı protokolleri de dahil olmak üzere, bir haberleşme ortamında tüm öğelerin birlikte çalışabilmesi için açık standartlar kullanıyor. Servis sağlayıcı için ana faydası ise; oda ve masa üstü sistemleri, diz üstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere daha fazla cihazla, daha fazla kullanıcıya ulaşma yeteneği taşıyor olması.

Türkiye’deki tümleşik haberleşme çözümlerinin gelişimini değerlendirir misiniz?
Polycom olarak Türkiye’yi stratejik bir pazar olarak görüyoruz. Türkiye’de büyüyen iş olanakları bulunuyor. Bu da Türkiye’yi dünyanın çeşitli bölgelerine açılan bir alan olarak görmemize neden oluyor. Yeni fikirlere ve teknolojilere hazır genç bir nüfusu olması da bizim için oldukça önem taşıyor ve bu özelliği hızlı büyüme potansiyeli, kurumsal mobilite ve bulut bilişim alanında bize büyük fırsatlar sunuyor.

Polycom RealPresence Platformu pazar payını ve fırsatlarını ne yönde etkileyecek?
Polycom, pazarda tek olan teknolojilere sahip. Şebeke bağlantılarına bağlı olarak paket kaybı yaşadığınızda bile video işbirliği deneyimi aldığınızda olumlu ve devamlı bir görüntü vermenizi sağlayan kayıp kurtarma teknolojisi paketine sahip olduğu gibi, HD audio sistemlerinde sektörün ileri gelen teknolojisine de sahip. Pek çok müşterimiz video deneyiminde yüksek kaliteli audio sebebiyle çözümlerimizi seçtiklerini söylüyor. İnsanlar çoğu zaman sesin, video deneyiminin büyük bir parçası olduğunu unutuyor, çünkü ses duyamadığınızda video oldukça can sıkıcı olabiliyor. Ayrıca, ‘H264 Hi Profile’ ürünümüz; yüksek çözünürlük için gerekli olan bant genişliği ihtiyacını karşılıyor. Bununla bir ölçek oluşturuyorsunuz ve kaliteli video işbirliğiyle daha fazla insana ulaşıp kullanmalarını sağlıyorsunuz. Kullanım arttıkça para kazanmak da kolaylaşıyor; eğer insanlar kullandıkları teknolojiden memnunsa, bunlar daha kolay gerçekleşiyor.

Gelecek nesil video işbirliği çözümleri dünya pazarını ne yönde şekillendirecektir?
Mobil çalışanların sayısı arttıkça, servis sağlayıcılar kolaylıkla ve uygun maliyetlerle farklı platformlar, ağlar ve cihazlar üzerinden güvenli ve eksiksiz video hizmetleri sağlayabildikçe bulut tabanlı video konferans daha da çok büyüyecek. Biz Polycom olarak, 2020 yılına gelindiğinde küresel uzaktan çalışanların sayısının bulut tabanlı video servislerinin desteğiyle yüzde 50 oranında artacağına inanıyoruz. Bugün herkesin düşündüğü şey, video konferansın değişim hızı. Bunun en önemli noktası ise güvenli ve yüksek kalitede video konferans gerçekleştirebilmek. Şu anda sektörde fark yaratabilmenin ve kalıcı olabilmenin formülü bu. Polycom olarak son zamanlarda yaptığımız tanıtımlarla, bu yolda hızla ilerliyoruz.