Cenk YAPICI
cenk.yapici@turktelekom.com.tr
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

Engeller aşılıyor

Türkiye’nin öncü haberleşme ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, kurumsal sorumluluğunun gereği olarak sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe yönelik yatırımlarla Türkiye için değer yaratma hedefiyle çalışıyor.
Türk Telekom, Telefon Kütüphanesi, Türk Telekom Okulları, Türk Telekom İnternet Evleri, Türk Telekom Amatör Spor Kulüpleri ve e-Fatura Ormanları gibi “Türkiye’ye Değer” çatısı altında ülke çapında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, Türk Telekom il müdürlüklerinin gerçekleştirdiği 100’den fazla yerel sosyal sorumluluk faaliyeti ile de yaşadığı toplumun hayatına değer katmaya devam ediyor.
Engelleri ortadan kaldıran o değerlerden biri olan, Türk Telekom’un, GETEM işbirliğiyle geliştirdiği ve görme engellilerin ücretsiz kitap dinleyebildiği Telefon Kütüphanesi, Dünya Engelliler Günü’nde birinci yılını doldurdu. Dile kolay; 1 yıl içerisinde tam 220 binden fazla arama alan ve 2 milyon dakikaya yakın dinlenen Telefon Kütüphanesi’ndeki kitap sayısı yaklaşık 350’ye yükseldi.
Telefon Kütüphanesi uygulaması, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden ücretsiz hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyorlar. Kullanıcılar aldıkları şifreyle 300’den fazla sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyorlar. Sadece ev telefonu üzerinden faydalanılabilen Telefon Kütüphanesi’nde kullanıcılar, dilediği kitabı seçme, kitap içinde ileri geri gidebilme ve kaldığı yerden devam edebilme gibi özelliklerden yararlanabiliyorlar.
Türk Telekom’un “Türkiye’ye Değer” çatısı altında yürüttüğü ve Türkiye’de ev telefonu sahibi tüm görme engellilerin ücretsiz olarak hizmet alabileceği Telefon Kütüphanesi’ne yıl boyunca en çok arama İstanbul, Ankara ve Erzurum’dan yapıldı. Türk Telekom, her ev telefonu üzerinden erişilebilen bu ücretsiz hizmetle Türkiye’nin en ücra köşesindeki görme engellilere kadar ulaşmayı hedefliyor.
Türk Telekom, görme engelli müşterilerine Telefon Kütüphanesi dışında çeşitli hizmetler de sunuyor. Görme engelliler için fatura uygulamasını Türkiye’de uygulayan ilk telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, başvuruda bulunan müşterilerine Braille alfabesi ile basılmış özel fatura gönderiyor. Dileyen görme engelli kullanıcılarına sesli fatura hizmeti de veren Türk Telekom, ayrıca görme engelli müşterilerini abonelik başvurusu sırasında vekil getirme zorunluluğu bulundurmadan, müşterilerine Braille alfabesi ile hazırlanmış abonelik sözleşmesi ile iletişim hizmetlerinden yararlandırıyor.
Türk Telekom ayrıca fiziksel engelli müşterilerinin de hayatını kolaylaştırmak için Türkiye’de 61 ilde 623 adet tekerlekli sandalyeye uygun ankesörlü telefon makineleri ile hizmet veriyor.
Engelli müşterileri için indirimli tarife sunan Türk Telekom, engelli çocuklar için de eğitim alanında yatırım yapıyor. Türkiye’de eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirilen en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Türk Telekom Okulları projesi kapsamında eğitime kazandırılan 76 eğitim binasından biri olan Siirt Türk Telekom İlköğretim ve İş Okulu’nda engelli öğrenciler temel yaşam becerilerini geliştirerek, topluma uyum sağlıyorlar. Siirt Türk Telekom İlköğretim ve İş Okulu’nda, okul öncesi eğitim birimi, otistiklere, işitme engellilere, görme engellilere, eğitilebilir ve öğretilebilir zihinsel engellilere eğitim hizmeti sunan 40 derslik, spor salonu ve çok amaçlı salonlar bulunuyor.
Yukarıda bahsetmiş olduğum tüm projeler, insanların hayatlarını biraz daha kolaylaştırmak, onları daha da değerli hissettirebilmek için, “Türkiye’ye Değer” katma hedefiyle başlatılmış ve sürdürülen çalışmalar; tüm amaç engelleri aşmak aslında.
İnanıyorum ki 2013, hayatın ve yaşamanın daha da kolaylaştığı, engellerin daha kolay aşıldığı bir yıl olacak. Yeni yılın sağlık, huzur ve başarı getirmesini diler, saygılar sunarım.