EYLÜL 2008 Sayı: 156

Televizyon bandrol bedelleri ne işe yarar?

Değerli köşe yazarı arkadaşım Abdullah Raşit Gülhan iki ay önceki yazısında, benim işsiz kalacağımı söylemişti.

Yıllardır bu satırlardan olsun, sohbetler esnasında olsun; hep çok güzel binalar inşa ettiğimizi ancak, temelin sağlam olmamasının beni çok endişelendirdiğini ve rahatsız ettiğini söyledim durdum. Teknolojinin ve yerli ARGE'nin önemini; bunu sadece özel sektörün değil, devletin de desteklemesi gerektiğini anlatmaya çalıştım. Devletimiz de birkaç ay önce harika bir ARGE yasasını devreye aldı. Devlet politikaları bu tip işlerde aşırı önem taşımakta. Devletin sadece soyut değil, somut desteğini de hisseden özel sektör; daha bir inançlı, daha bir sonuca gider çalışmalar gerçekleştiriyor. ARGE yasası için emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.
Ama ARGE tarafı, sadece bina kısmı. Binanın altyapı, yani temel bölümü ise hala sorunlu. Yapılacak bu ARGE faaliyetlerinde kullanılmakta olan teknoloji, terimleri ve Türkçe'miz kavram kargaşası yaratacak biçimde hala günlük dilimizde kullanılmakta. Gülhan'ın yazdığına göre; sektörümüz STK'leri biraraya gelmiş ve bir karar birliğine varmışlar ve teknolojik terimlerin olması gerektiği gibi kullanılmasına, kullanılırken de Türkçe'mize aşırı itina gösterilmesini istemişlerdi. Hazırlanan EHK-Elektronik Haberleşme Yasası'nın sözcüklerine bile dikkat edilmesini talep etmişlerdi. Yasa, tavsiyelere göre hazırlanmış ve Meclis'den geçmişti. Ama Cumhurbaşkanı'nın vetosu ile beklemeye alındı. Umarız ki, bir an önce aksaklık görülen konular düzeltilir ve Yasa devreye girer.
Bugünlerde aklıma takılan bir konu var. Televizyon alırken, ürün bedeli içinde bulunan çeşitli vergilere ilaveten bir de ‘Bandrol' bedeli mevcut. Bu bedel, TRT'ye aktarılıyor ve devlet televizyonumuz bu destek ile kendini geliştiriyor. Yeni teknolojiler ve hizmetler ile biz kullanıcıların en son olanaklardan faydalanmasını sağlıyor…
Telekom operatörlerinin faturalı abonelerine yollamakta olduğu faturalardaki ‘sabit hizmet' bedeli hep sorun oluyor. Bir sürü insan tüketici derneklerine baş vuruyor ve hatta mahkemelerde sürünüyor. Telekom operatörleri, çok hızlı gelişen ve bir o kadar da hızlı eskiyen teknolojiyi güncel tutmak ve en son gelişmeleri bizlere sunabilmek adına böyle bir uygulamayı sürdürmekteler.
İyi de, TRT ne yapıyor? İletişim teknolojilerindeki son gelişmeler nerede? HDTV-Yüksek Çözünürlüklü Televizyon Yayını neden hala yok? Hani nerede bunun hizmet platformu ve hatta oluşturma girişimi? Neden kablolu TV sorunu yaşıyoruz? Neden milli maç yayınları ve uluslararası turnuvalar özel sektör kanallarından şifreli olarak yayınlanıyor ve halk faydalanamıyor? TRT, ihalelere bile girmiyor, hizmetlerini geliştirmek için girişimde bile bulunmuyor. TRT'deki Türkçe dil de bozuldu. Düzgün Türkçe dinlemek isteyenler TRT izlerdi. Birçok sözcüğün yanlış okunduğu TRT'de, ‘k-ke', ‘h-he' gibi alfabemizin harflerini bile yanlış telaffuz ediliyor. Kendilerine devasa genel müdürlük tesisleri inşa etmelerine bir şey demiyoruz ama, hizmeti eksik verirlerse bandrol bedelimizi helal etmeyiz.
Saygılarımla.