KASIM 2008 Sayı: 158

İLTEK, HABTEKUS ve BiTİK…

Diğer üniversitelerimizde de olduğu, her yıl İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan iki tanesi direkt olarak sektörümüzü ilgilendiriyor. Yani haberleşme sektörünü. Bir tanesi ‘İLTEK', diğeri ise ‘HABTEKUS'.
İLTEK, öğrenci komiteleri tarafından düzenleniyor ve bir hafta sürüyor. Genelde etkinliğin destekçileri sektörün önde gelen kurum ve kuruluşları oluyor. HABTEKUS ise, öğretim üyelerinin ve okulun resmi etkinliği gibi görünüyor ve özellikle Telekomünikasyon Kurumu tarafından destekleniyor. Kısacası İLTEK; içerik olarak daha kapsamlı, geleceğe de yönelik ve pazarı oluşturanların öğrencilerle birlikte hazırladığı bir etkinlik. HABTEKUS ise, pazarı denetleyenlerin özel bir konu üzerine hazırladığı bir organizasyon. Ve elbette ki, daha politik.
İLTEK neyin kısaltılmışı? İletişim Teknolojilerinin. Peki HABTEKUS neyin kısaltılmışı? Haberleşme Teknolojilerinin. Hangisi doğru? İçeriklerine bakacak olursanız, ikisi de haberleşme teknolojileri ile ilgili. Bu durumda, HABTEKUS daha doğru gibi geliyor. Yıllardır sizlere bu satırlardan, İletişim sözcüğünün haberleşme sözcüğünü de içeren daha kapsamlı bir sözcük olduğunu ancak telekom ya da haberleşme sektörü için kullanılmaması gerektiğine inandığımız yazdık. Telekom ya da haberleşme sektörünün genellikle üniversitelerimizin Elektronik Haberleşme bölümü mezunlarından oluştuğunu söyledik. Haberleşmede, illa ki iki taraf gerekiyor ve tarafların cihaz kullanması şart oluyor. İletişim ise, tek taraflı olabiliyor. Üniversitelerimizde İletişim bölümü var ve mezunları, basın yayın veya halkla ilişkiler bölümlerinde iş yapıyorlar. İletişim teknolojileri neler o zaman? HDTV denilen yüksek çözünürlüklü televizyon yayını veya digital publishing system denilen sayısal baskı teknolojileri mesela. Peki haberleşme teknolojileri neler? GSM, 3N, WiMAX gibi teknolojiler. Hiç alakası var mı bunların birbiriyle? Öyleyse demek ki bunlar, ayrı sektörleri ifade eden sözcükler. Yani ülkemizde, iletişim ve haberleşme farklı sektörleri ifade etmekte.
Dönelim yeni EHK-Elektronik Haberleşme Kanunu'na. Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen yasadaki bazı maddelerle birlikte birçok sözcüğün de değiştirildiğini duyduk. Peki nerede duyduk? Geçtiğimiz ay düzenlenen HABTEKUS'08 etkinliğinde. Ne duyduk? Telekomünikasyon Kurumu'nun adının ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu' olarak değiştirileceğini duyduk. Kimden duyduk? Kurum'un başkanı sayın Acarer'den duyduk.
Hani sektörümüzün saygın STK'leri görüş birliğine varmış ve veto edilen yasanın terim ve sözcüklerinin olması gerektiği gibi yazılmasına ön ayak olmuştu… Ülkemiz geleceği olan gençlerin kavram kargaşası yaşamaması ve doğruları bilmeleri adına çok ciddi bir girişimde bulunulmuştu… Hani, ‘Bence' köşemizin yazarı Abdullah Raşit Gülhan bunların aşıldığını ve iki sayı önceki köşe yazısında beni işsiz bırakacağını iddia etmişti…
Kim, nasıl açıklayacak bu değişikliği? STK'lerin dikkate alınmadığını, ‘bilgi' gibi kavram olan sözcüklerin teknolojisinin olamayacağını, ‘iletişim' sektörü varken yeni bir iletişim sektörünün ne demek olacağını? Yaratılacak olan bu kaosun hangi amaçlara hizmet edeceğini kim ve nasıl açıklayacak?
Telekomünikasyon Kurumu'nun genellikle kullanılan kısa adı neydi? TK (Te-Ke okunur). Peki sizce şimdi ne olacak? ‘BiTİK'!
İT (İletişim Teknolojileri) ve BİT (Bilgi İletişim Teknolojileri) gibi sektörlerimizin olduğu iddia edilen ülkemize, elbette üst denetim kurumu olarak da BiTİK çok yakışır. İT ve BİT sektörlerini tabi ki BiTİK düzenlemeli ve denetlemeli.

Nice 85 yıllara Türkiye'm!
Saygılarımla.