HAZİRAN 1998 Sayı: 33

ARAÇ TELEFONU’NDAN (NMT) ARAYAN ARKADAŞIM, "CEP"CİLERİN (GSM) LİSANS ALDIĞINI, "İNTERNET" (INTERNET) ARACILIĞI İLE "ÜÇÜNCÜ ŞEBEKE" (DCS) TALEPLERİNE DUYURDU ! HAYIRLI OLSUN...

Acaip bir mantığımız var. İnanılmaz. Taklitçilikte ustayız. Kelimeleri lastik gibi oraya buraya çekmekte üstümüze yok. Yabancı hayranlığı had safhada. O da ne ? Milliyetçilikte Almanları bile geçiyoruz.
Elbette milliyetçi bir ırkız, elbette ananelerimize ve kültürümüze bağlı olmalıyız. Ama bunları yaparken komik olmamalıyız. Marka deliliğinin inanılmaz boyutlara ulaştığı, şarkılara bile konu olduğu bu günlerde teknoloji ve elektronikte ters bir akım başladı. Marlboro, Camel sigarasını Zippo, Dunhill çakmakla yakıp, Lewi's, Calvin Clein "Jean" giyip, ismi yabancı olmayan "Cafe" ve eğlence yerlerinden çıkmayanlar teknolojik isimlere taktı. Internet Türkçe'leşmiş büyük İ harfi ile yazılmalıymış. Türk Dil Kurumu boşuna kurulmuş. Bütün dünyanın "El" veya "Mobil" telefon olarak adlandırdığı ve hiç bir ülkede başka örneği olmayan "Cep" telefonları ülkemizde "Cep'ciler lisans aldı", "Türk Telekom özelleşti", "Cep'te vurgun", "Cep'ciler...". Gün geçmiyor ki "Cep"li bir haber günlük gazete ve dergilerde yer almasın. Bunu yazanlar, Türk Dil Kurumu Türkçe sözlüğüne hiç mi bakmıyorlar ? "Cepci" ne demek ? GSM (900 MHz Global Sistem For Mobile Communication) Sektörümüz adına utanıyorum. Bir de ülkemizde, yine dünyanın hiç bir ülkesinde geçerli olmayan "Araç Telefonu" piyasası var. Ne demek "Araç Telefonu" ? Araçlar için hazırlanan özel bir telefon mu ? Yoksa araç içinde kullanılabilen herhangi bir telefon mu ? Ülkemizde NMT (450 MHz Nordic Mobile Telecommunication) sistemi ile çalışan telefonların adı da, "Araç telefonu". Yani araçta başka bir sistem kullanan telefon ile konuşulmaz mı ? Görüntüsü mü farklı ? "Araç Telefonu" araç dışında "cep" telefonu gibi kullanılmaz mı ? Yoksa, Türkiye'de "Çokbilmiş" sayısı mı fazla ? Teknoloji ve komünikasyon terimlerinden nasibini almamışlar "Internet"e İnternet, "GSM"e cep, "NMT"ye araç telefonu adını takanlar bakalım, "üçüncü şebeke" dedikleri DCS (1800 MHz Digital Communication System)'e ne isim uyduracaklar ? GSM Şebeke Kuruluşlarına Lisans verilmesine Türk Telekom Özelleşti diyenler, Türk Telekom gerçekten özelleşince ne diyecekler ? Merak ve sabırla bekliyoruz.

Saygılarımla,
Merih IŞIN