MART 2000 Sayı: 54

İŞTE ŞİMDİ "CEPÇİ" OLDUNUZ !

Yıllardır söylemekten dilimizde tüy bitti. Kaç kere yazdık ilgilenen olmadı. Hızla gelişen teknoloji, her yıl dilimize onlarca yeni kavram ve teknolojik terim ithal ediyor. Akıl almaz yabancı hayranlığımız burada tersine çalışıyor, herşeye yabancı isim takanların bu sefer milliyetçik duyguları kabarıyor; her yeni terim derhal Türkçe’leştiriliyor, Türkçe’leştirilmezse uyduruk bir isimle anılıyor. Neden? Cevap tek: "Öyle gerekiyordu. Biz yaptık oldu."
Türkçe’mizde "cep" de vardı, "cepçi" de. NMT, GSM veya mobil diyemediler, "cep"i tercih ettiler. Niye mi? Gazete başlıkları ilgi çekici olsun diye. Düşünsenize; "Cepçiler lisans aldı" ya da "Cepte devrim" gibi başlıklar mı çekici yoksa, "mobil-GSM operatörleri lisans aldı" veya "GSM devrimi" gibi başlıklar mı? Sonra, GSM kuruluşları bu terimlere öyle alıştılar ki, aynı terimleri kendi reklamlarında da kullanmaya başladılar.
Yoldan geçene "salak" diyorsun, adam seni mahkemeye verip tazminat alıyor. Sen gazeteden sektörümüzün bu saygın kuruluşlarına "Cepçi" diyorsun, tık yok, hatta memnunlar.
Alın işte, 18 Şubat 2000 tarihli gazetenin 23. sayfasındaki köşesinden saygın bir köşe yazarımız verdiği kararı açıklıyor: Artık Telsim ve Turkcell’e "Cepçiler" diyeceğim.
Zaten öyle diyorlardı. Yoksa bu sefer manasında bir değişiklik mi ifade ediyor? Siz teknolojiye sahip çıkmazsanız, siz Türkçe’mize sahip çıkmazsanız daha neler olacak neler. Bu sadece bir başlangıç. Çözümünü de daha önce hepinize tek tek, yüzyüze söylemiştim. Başarılı çözümler, radikal kararlarla gelir.
Ayrıca, "sabit ücret" kavramı GSM lisans sözleşmesinde yer almakta ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından altı ayda bir güncelleştirilmektedir. Dünyadaki tüm GSM operatörleri (sadece beş’i hariç) tarafından sabit ücret uygulanmakta ve alınan bedel, altyapı tesisinde kullanılmaktadır. Yani, GSM operatörlerimizin uygulamakta olduğu "sabit ücret" sözleşme ve yasalara uygun olarak devlet denetiminde yapılmaktadır.

Saygılarımla,
Merih IŞIN