AĞUSTOS 2003 Sayı: 95

Ben, okuduğumu anlamak isterim…

“ÇIKMAZ ayın son Çarşamba günü, Darion Systems EMEA müdürü ve CEO’su tarafından yapılan lansman ile, beta testleri geçen çeyrekte yapılan konsept ürünün demosu herkesin beğenisini kazandı.
Dizaynı İtalyan Meucci tarafından yapılan bu konsept ürün, globalleşen dünyamızın trendlerini yansıtıyor. Bağımsız Xriatworld tarafından yapılan benchmark testlerde de en yüksek notu alan dijital yardımcınız Trimo, embedded firewall, 64MB buffer ve GPRS ve internetteki yüksek performansı ile göz kamaştırıyor.
PDA’ler arasında hak ettiği yere çok kısa sürede geleceğine inandığımız bu cihazın en önemli özelliği; TDMA, CDMA ve GSM gibi sistemleri aynı anda kullanarak online real time WAN ve LAN bağlantısına girebilmesi ve wireless teknolojilerini optimum kullanabilmesi. Backlight ve touchscreen özellikli geniş ekranı, Bluetooth, IrDA, T9 klavyesi ve memory stick kullanabilmesi diğer özellikleri arasında.
Sizi bilmem ama, ben hemen bir tane edineceğim. Ne muhteşem bir cihaz bu böyle. Tüm corner ve shoplara dağıtılan teknoloji harikası, zaten sadece yedi milyar Lira.
‘Bilişimciler’ diyor ki, anlamadığınız konuda ‘bilgisayarcı’nıza danışın. Bir de başımıza, ‘bilişimci’ ve ‘bilgisayarcı’lar çıktı. Gerçi ben pek anlamadım, bu ‘adamlar’ bilgisayarı ve bilişimi ne yapıyorlar ama, herhalde, manavcının ve bakkalcının yaptığı gibi birşeyler yapıyorlar. Neyse, vardır Guru’larımızın bir bildiği diyor, şimdilik yastık altına koyuyorum.”

Niçin bilgisayar satışları düşük? İnternet neden gelişmiyor? Altyapı mı eksik, üstyapı mı? Toplantılar yapılıyor, seminerler düzenleniyor. O bunu suçluyor, bu da şunu. Ama hiç kimse ana konuya temas etmiyor. Dil sorununa yani. Tabii ki, herhangi olumlu bir sonuç da çıkmıyor. Temelsiz evin duvarlarının kaymasına kimse engel olamıyor.
Ülkemiz zengin değil. Dolayısıyla, ülkemizin her vatandaşının teknolojiye yeterli para ayırabilmesi de olanaksız. Ancak, kaynak ayırabilecek birey ve şirket sayısı da, şu anki durumun en az üç beş kat üzerinde. Maddi sorunları aşabilenler, bu kez de korku duvarına çarpıyorlar. İnsanın doğasında vardır: Bilmediğinden, anlamadığından uzak durmaya çalışır. “Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp!” dediğinizi duyar gibiyim. İyi de, öğretmemek veya anlaşılmaması için ısrarla inat etmek ne sizce? Sektöre ve ülkenin gelişimine ihanetten başka bir şey değil.
Zararın neresinden dönülse kardır. İşi bildiğini iddia edenler! En büyük görev sizlere düşüyor. İlgilenenlere, açık seçik ve onların anlayabileceği biçimde yaklaşın. Korkularına engel olun. Olabilecek en az yabancı terimle ve onların konuştuğu dilde hitap etmeye çalışın. Satışların nasıl arttığına ve müşterilerin ne kadar kolay ikna edilebildiklerine sizler de şaşıracaksınız. Kurulmasını arzu ettiğiniz yapının temelini sağlam tutarsanız, yaşanılabilecek sorunların çok büyük bir bölümünün ortadan kalktığını zevkle izleyeceksiniz. Karşınızdaki müstakbel kullanıcı, o soruları size, cevabını öğrenebilmek amacıyla soruyor. Kullanılan yabancı terimlerin bolluğu; sizin hava atmanızı sağlamıyor, tam tersine, anlayamamanın hayal kırıklığı ile insanların sizden uzaklaşmalarına ve sıkıntınızın büyümesine neden oluyor.

Giriş paragrafımı ülkemizde kaç kişi anlar, kaç kişi ilk iki cümleden sonra okumaz bile? Kullandığım yabancı terimlerin hangisinin kullanılan Türkçe’mizde karşılığı yok? ‘Dijital’ kelimesinin, neden bu kadar zor söylendiğini hiç düşündünüz mü? Lütfen, kendi kendinize ‘dijital’ der misiniz. Peki, hiç TDK’nın Türkçe sözlüğündeki karşılığına baktınız mı? Bulamadınız mı? Çok normal, çünkü yok! Yani, Türkçe’de böyle bir kelime yok. Siz hiç ‘sayısal’ diye bir kelime duydunuz mu? O zaman harika, hiç durmayın çekinmeden kullanın. Ayrıca ‘sayısal’, çok da havalı bir sözcük.

Sadece sektörün ve ülkenin gelişimine değil, Türkçe’mizin bozulmasına ve yozlaşmasına karşı, ufak da olsa bir katkınız olacak. Baksanıza, bir taşla kaç kuş? Hep birlikte önce kendimiz ve sektörümüz, sonra da ülkemiz ve Türkçe’miz için, dilimizde karşılığı olan yabancı terimleri en azından yazı dilinde kullanmayalım.

Saygılarımla.