Ekim 2002 Sayı: 85

Telepati

Konular

"CeBIT eurasia Bilişim" Fuarı'nın birincisi geçtiğimiz ay gerçekleşti
Katılımcıların, basın mensuplarının ve Zirve tarafındaki görevlilerin günde birden fazla giriş-çıkış yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda, gerçek ziyaretçi sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, otomatik giriş kapılarının 162 bin kez giriş tespit ettiği fuarda, 51 ülkeden bine yakın şirket ve resmi kurum temsilcisi katılımcı olarak yer aldı.

3. Kuşak iletişim için henüz erken, ancak dikkatli bir geçiş dönemi planlanmalı
Telekom Forumu'nda 3. Kuşak (3G) iletişim sistemlerine kısa vadede Türkiye'de henüz ihtiyaç olmadığı, orta ve uzun vadede 3G'nin arz konumundan çıkıp talep haline gelebileceği, ancak şimdiden gerekli hazırlıkların ve yatırımların yapılması gerektiği bildirildi.

Alptürk: "Sektör açısından Meclis'te daha verimli olacağım"
Üç yıla yakın süre Türk Telekom Genel Müdürlüğü yapan İbrahim Hakkı Alptürk, sektör açısından Meclis'te daha verimli olabileceğine inandığı için siyasete atıldığını söyledi.

"Ses tekeli keşke 2000'de kalksaydı"
Türk Telekom eski Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Telekom tekelinin tamamen kalkacağı 1 Ocak 2004 yılını milat olarak görmediğini ve asıl dönüşüm tarihinin 4502 sayılı yasanın çıkış tarihi olan 2000 yılı olduğunu söyledi.

Ülkeler arası iletişim ortamı; WCG
Bilgisayar oyunları olimpiyatı World Cyber Games 2002'de Türkiye'yi temsil edecek takım ve oyuncuların belirlendiği Türkiye Finali, 11-15 Eylül tarihlerinde Park Orman'da gerçekleşti. Türkiye şampiyonları, Samsung'un sponsorluğunda Kore'de gerçekleşecek toplam 300 bin Amerikan Doları ödüllü WCG 2002'ye katılacak.

Kore'den bilgi toplumu için işbirliği teklifi
Kore Enformasyon ve İletişim Bakan Yardımcısı Jae- II, Byun, Türkiye ve Kore'nin IT (Bilgi Teknolojileri) sektöründe birlikte çalışmaları için potansiyel bulunduğuna işaret ederken, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Savaş Yıldırım da Asya, Ortadoğu ve Hazar ülkelerine dönük projelerde işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Telekomünikasyon Kurumu Rekabet Kurumu işbirliği
Telekomünikasyon Kurumu ile Rekabet Kurumu telekomünikasyon sektöründe sağlıklı bir rekabet ortamının tesisi için 'İşbirliği Protokolü' imzalarlarken, her iki kurum, işletmecilerin, şikayet veya bildirimlerinde, ortak ve uygun yönde kararlar alınmasını sağlayacaklar ve ilgili mevzuat ve kavramların yorumlanmasında müşterekliğe ve karşılıklı işbirliğine gidecekler.

Türkiye e-devlete ne kadar yakın?
Birleşmiş Milletler ile ASPA (Amerikan Society for Public Administration) tarafından 2001 yılında ortaklaşa yapılan ve Birleşmiş Milletler'e üye 190 ülkeyi e-devletleşme bakımından sıralayan çalışmanın sonuçları Mayıs 2002 içinde yayınlanmıştı. Bu çalışmada ülkeler, değeri 0 ile 3,25 arasında değişen ve e-devlet indeksi olan bir değerlendirmeye göre sıralandılar.

GSM bağlantılı MİY Sunucusu
Ağ üzerinden ve GSM bağlantılı olarak da hizmet verecek şekilde programlanan Müşteri İlişkileri Yönetimi - MİY (Customer Relationship Management - CRM) Sunucusu Kasım ayından itibaren satışa sunulacak.

Ottoman: Sekiz el
E-dönüşüm projesine start veren Call 7/24, bu projeyle müşterilerine tarife seçenekleri sunmayı hedefliyor.

E-bebek.com'un temelindeki e-çözüm
Bugün Türkiye'nin en çok satış gerçekleştiren e-ticaret sitelerinden biri olan e-bebek.com, Digilane'in "shop2net mall" çözümüyle ve iş danışmanlığı hizmetleriyle bu başarıya ulaştı.

Üniversite-sanayi işbirliğinin örnek bir uygulaması
Nortel Networks / Netaş, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte Ekim ayında, dünyanın her yerinde geçerli, Net üzerinden sınava katılma imkanı sunan yeni bir eğitim programı başlatıyor.

Mynet.com'da bir yılda %60 büyüme
"Pazardaki büyüme ve Mynet.com'dan takip ettiğimiz rakamlar da gösteriyor ki; Internet gelişmeye açık bir pazar ve sürekli büyüyerek ilerliyor."

KOBİ'lere yıl sonu fırsatı
Kurumsal Internet servis sağlayıcı pazarının liderlerinden Bnet, Linux işletim sistemini Türkiye'ye tanıtan Gelecek A.Ş. ile kurumların, uygun maliyetle Internet'e taşınmasına imkan sağlayacak indirimli bir kampanyaya imza atıyor.

Kurumlar için uydu üzerinden çift yönlü Internet erişimi
Net İletişim, Hughes Networks ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda uydu üzerinden çift yönlü erişim sağlayan iki hizmet paketini piyasaya sundu: Star Duo ve Galaxy 2. Hughes'un Türkiye distribütörlüğünü yapan firma bu ürünlerle küçük, orta ve büyük çaplı şirketlere çift yönlü uydu Internet bağlantısını en ekonomik bedellerle sağlamayı hedefliyor.

SHDSL teknolojisi yakında Türkiye'de olacak
Geçtiğimiz senenin sonundan bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Hollandalı CPE (Müşteri odaklı ürünler) üreticisi Allied Data Technologies, dünyada yeni olarak yaygın kullanıma başlayan G.SHDSL, ya da yeni kısaltmasıyla SHDSL teknolojisi çözümlerini Türkiye'ye getiriyor.

VestelNet de altyapıdan çekildi
Türkiye'nin Internet servis sağlayıcılığı alanında önde gelen iki firması; VestelNet ile Superonline Türkiye'de Internet sektörünün geleceği için dönüm noktası olacak bir anlaşmaya imza attılar.

Seçim meydanları Net'e taşınıyor
Türkiye'nin siyasal iletişim danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış ilk kuruluşu ve 10 yıldır birçok seçim kampanyasına imza atmış olan SİTA Politik Danışmanlık ile reklam, halkla ilişkiler ve Internet sektörlerinde faaliyet gösteren bütünleşik pazarlama iletişimi grubu Mavi Communication Club'ın ortaklığıyla kurulan PolitikStrateji; Türkiye'nin ilk ve tek Net üzerinden hizmet veren politik tanıtım ajansı.

KOBİ'lere yönelik e-işbirliği
Turkticaret.Net ve Superonline'ın imzaladıkları iş geliştirme ortaklığı, KOBİ'lere yönelik katma değerli yeni hizmetlerin oluşması için uygun bir zemin sağlıyor.

Veripark büyüyor
Türkiye'nin önde gelen yazılım evlerinden VeriPark, yeni kurumsal kimlik çalışmaları çerçevesinde logosunu değiştirdi ve büyümesini hızlandırmak amacıyla yeni ofisine taşındı.

Turk Nokta Net'e yeni kadro
Turk Nokta Net'in üst yönetim kadrolarında kan değişikliğine gidildi.

Sanal üniversite: Yenibir Akademi
Yenibir.com ve Koç Bryce işbirliği ile gerçekleştirilen sanal akademi "Yenibir Akademi" Bilişim Zirvesi'nde tanıtıldı.

% 100 IBM oluşumu Seri iş başında
IBM Türk, işletmelerin dağınık yapılardaki uç kullanıcılarının fakstan sunucuya, kişisel bilgisayardan yazıcılara kadar marka bağımsız destek gereksinimlerini karşılamak ve çalışma verimliliklerini arttırmak amacıyla uç kullanıcı hizmetlerinde çözümler sunan, hizmet odaklı bir şirket olan Seri'yi kurdu.

35. yılında Nortel Networks/Netaş Aycell ile işbirliğini kutladı
Şirketin 35. yılı etkinlikleri içinde yer alan kutlama 17 Eylül 2002 tarihinde Ankara'da yapıldı.

Handspring Treo 90 Avrupa'dan önce ülkemizde
Handspring Treo ailesinin son üyesi yeni Treo 90 avuçiçi bilgisayarı, henüz Avrupa'da satışa sunulmadan, Bilişim'02 fuarında, Altera Bilgi Teknolojileri standında sergilendi.

Çalışmaya Engel Yok
Yurt çapında 67 şubesi, 117 bin üyesi ile sakatlarla ilgili aktif çalışmalar yapan Türkiye Sakatlar Derneği (TSD), şimdi de Telsim ile birlikte Çalışmaya Engel Yok Projesi'ni hayata geçirdi.

En değerli ürün; müşteriye ayrılan zaman
Türkiye çağrı merkezi pazarına girdiği Ekim 1999'dan beri iş ortaklarıyla yürüttüğü projelerle pazar payını sürekli büyüten Call 7/24, yüzde 51 olan pazar payını krize rağmen 2002 sonu itibariyle %60'a taşımayı hedefliyor.

İki büyük üreticiden mobil yazılım lisans anlaşması
Samsung ve Nokia geleceğin akıllı telefonlarına yönelik Series 60 platform lisansı konusunda anlaşma imzaladı.

Dizüstü bilgisayarlarınızla her yerden Net'e bağlantı
Sony Ericsson tarafından üretilen ve taşınabilir bilgisayarların başka hiç bir ek donanım gerektirmeden Internet'e bağlanmasını sağlayan GC75 GPRS PC modem kartı, CPG tarafından Türkiye pazarına sunuldu.

Başarı Ticaret'ten mobil Internet'e yatırım
Başarı Ticaret satış stratejisini değiştirerek, mobil telefonların yanında katma değeri daha yüksek olan aksesuar satışına ağırlık verecek.

Kurumsal çözüm paketi: Mobilİşim
Turkcell, iş dünyasına yönelik geliştirdiği mobil Internet uygulamalarını tek bir paket altında topladı. Mobilİşim olarak adlandırılan bu paket, mobil Internet'in iş dünyasına taşınması ve firmaların ortaklarıyla karşılıklı işbirliklerine adım atabilmesi için önemli bir proje olarak değerlendiriliyor.

Yeni vizyon: Tam bir enformasyon ve komünikasyon şirketi olmak
Gantek, BT sektöründe çalışan bir hizmet şirketi olarak kurulmuş ve çözüm ortağı olarak büyümüş bir isim.

Sony Ericsson T200 ile keyifli iletişim
Sony Ericsson'un yeni mesaj telefonu T200, piyasaya çıktı. T200, birçok kullanıcının bir telefondan beklediği kolay kullanım, mesajlaşma ve eğlence özelliklerini uygun fiyatla kullanıcılara sunuyor.

Minority Report'daki geleceğin tasarımları Nokia'dan
Azınlık Raporu (Minority Report) filminin Türkiye Galası 20 Eylül Cuma günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde, Nokia Mobile Phones'un ev sahipliğinde gerçekleşti.

Mobil mesajlaşma sistemi: Mobimass
Mobimass, bireylerin ya da kurumların mobil iletişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilmiş Web tabanlı bir uygulama.

Video konferans, artık telefonla iletişim kadar kolay
Polycom'un sunduğu isteğe bağlı çok noktalı arama olanakları video konferansın kapsama alanını genişletiyor.

Aycell ve Ericsson işbirliğinde ikinci adım
Ericsson, Aycell ile 20 Mart 2001 tarihinde imzaladığı anlaşma ile Aycell için yedi ilde 1.000 adedin üzerinde baz istasyonunun kurulumunu tamamlamış; böylece, Aycell ile Ericsson arasındaki işbirliğinin birinci ayağı sona ermişti.

Donanım ve kurulum dahil küresel bir ağ çözümü için…
Çok uluslu firmalara ağ ve entegrasyon hizmetleri ile yönetilebilir servisler sunan Equant'ın müşterileri arasında, dünyanın en büyük yüz şirketinin yetmişinin de içinde bulunduğu 3.700 küresel firma bulunuyor. Bu hizmet zincirinin altında güçlü bir altyapı ve yaygın bir organizasyon yapısı söz konusu..

Motorola T190'la şeffaf iletişim
Motorola'nın ürettiği ve Avrupa'da ilk kez Türkiye'de piyasaya çıkan T190, fiyat-performans oranı ile büyük ilgi göreceğe benziyor.

Thuraya ile üçü bir arada
Ülkemizde uydu üzerinden mobil terminallerle direk iletişimi sağlayan operatörler arasına Thuraya Uydu Mobil Telekomünikasyon Sistemleri de katıldı.


Köşe Yazıları


Finans
Sony ve Worldcard işbirliği güzel bir kampanya ile başladı
Kurumsal akıllı kart sistemlerinde toplam çözümler
Hayat sigortası işlemleriniz telefonun diğer ucunda
Sigortacılar artık iş kaçırmayacak
100 milyar Dolar'lık Bank of Atlanta da MİY dedi
Bonus Card programı, Amerika'da örnek oldu
Artık estore da Worldpuan dağıtıyor
Akıllı kartların yaygınlaşmasıyla POS pazarı büyüyecek
Bankacılık sektöründe eleman alımı hazırlıkları
Switch artık MasterCard'a emanet

Kısa Haberler

TV rehberiniz artık Net'te
Eğitim rezervasyon sitesi yayında
Türk Cumhuriyetleri Bilişim Forumu'nun ikincisi gerçekleştirilecek
Network Appliance'dan "Felaket Düzenleme Planı"
Formuna ve sağlığına özen gösterenler için…
2002'nin uzay bilimcisi Türk
Huawei'nin yönlendiricilerini Arena pazarlayacak
Orkun Dizdar Index'te
Bir teknoloji öyküsü: 'Her Erkek Bir Kaplandır'
Dizüstü bilgisayarlara "Lapinfo" desteği
Ne nerede ucuz?

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerindeki En İyi Servis Merkezi Ödülü Türkiye'ye

Siemens Mobile ve Aria'dan bayilere hediyeler
Türk Telekom'dan eğitime destek
NCR'ın 100. yıl coşkusu sürüyor
Yoğun ilgi gören sitelere hızlı erişim
İngiltere'nin ilk VoIP ağı, Tiscali UK ile Nortel Networks'ten
Sen-al market, müşterisini artık daha iyi tanıyor
E-posta trafiğindeki sakıncalı resimlere engel

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Telekomünikasyon Kurumu'na yeni organizasyon şeması Arasıl: "İdealim, telekomünikasyon sektörünün tam liberalizasyonu"
Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi'ne hazırlanıyoruz Telekomünikasyon Kurumu gelir yönetmeliği yayınlandı UMTS raporları yayınlanıyor Türk Telekom ADSL ihalesini iptal etti
Bulgar Telekom'a 185 milyon Euro'luk teklif
Türk Telekom'dan zam
Türk Telekom'un Internet zammına tepki
Say 2000i Projesi tamamlandı

Internet Konferansı ertelendi

Dış ticaret istatistikleri Internet'e aktarılacak
Merkez Bankası Web sitesi yenilendi
Ulusal Akademik Ağ (Ulak.Net) çökme tehlikesini atlatıyor
Akıllı kart, tasarrufu 100 milyon Dolar'a çıkaracak
TÜBİTAK İzmir Fuarı'nda projelerini tanıttı
KOBİ'lere devlet yardımları arttırılıyor
Milli Eğitim'den "e-ticaret" dersi
"Bilişim Şehri Projesi"ne engel
Sanal Bahis için bayilikler veriliyor

Internet'ten beyanname geliyor


GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar