Ekim 2004 Sayı: 109

Konular

"Türk Basın Tarihi"nde yine bir ilk!
Telepati'den 10. yıl armağanı... Ekim ayı içinde abone olan ilk bin kişiye GSM telefon hediye ediyoruz!

Merkez Bankası, halkı Yeni Türk Lirası'na ısındırıyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren tedavüle çıkacak olan yeni para birimi Yeni Türk Lirası (YTL) ile alt birimi Yeni Kuruş'un (YKr) tanıtımını geniş kapsamlı bir kampanya ile gerçekleştiriliyor.

Türk Telekom özelleştirmesinde TÜPRAŞ örneği izleniyor
Ak Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe, Türk Telekom'un özelleştirilme sürecinde yaşanan gecikmenin birkaç nedenden kaynaklandığını dile getirerek, bunlardan TÜPRAŞ örneğinde ki hukuki gelişmelerin hangi istikamette gideceğini izlemek olduğunu söyledi.

TESİD Ankara toplantısında sorunlar konuşuldu
Türk Elektronik Sanayicileri Derneği'nin Ankara toplantısında sorunlar konuşuldu. Üst düzey siyasiler, bürokratlar ile TESİD üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda katılımcılar, hükümeti temsilen toplantıda bulunan Ankara Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç'e sorunlarını duyurdular.

CeBIT Bilişim Eurasia büyük katılımla gerçekleşti
Bilgi ve haberleşme teknolojileri fuarı CeBIT Eurasia Bilişim Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

TÜTED bir bilgilendirme toplantısına daha imza attı
Tüm Telekomünikasyon İşadamları Derneği (TÜTED) tarafından, telekomünikasyon sektörünün serbestleşmesinin ardından UMTH-Uzak Mesafe Telefon Hizmetlerinde kullanılacak ürün ve çözümlerin tanıtımının yapıldığı bir toplantı düzenlendi.

Telekomünikasyon Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliği
Ulaştırma Bakanlığı'nın 28 Mart 2001 tarihinde yayınlamış olduğu Telekomünikasyon Hizmetleri Yönetmeliği 26 Ağustos 2004 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile yürürlükten kaldırıldı.

Telsim'in “Abonelik ve faturalandırma platformu”nu KoçSistem yeniliyor
Telsim'in açtığı “abonelik işlemleri ve faturalandırma sistemini yenileme” ihalesini KoçSistem kazandı. Türkiye'nin en büyük hizmet bütünleştiricilerinden KoçSistem, Türkiye'nin en büyük ikinci GSM operatörü Telsim'in tüm abonelik ve faturalandırma platformunu, son teknoloji ürünü Sun sunucuları ile yeniliyor.

Pazarlamada Yeni Dönem: Mobil Pazarlama...
Her geçen gün rekabetin arttığı iş dünyasında şirketler, yeni markalar, artan ürün çeşitliliği ve daha birçok nedenden dolayı tüketici ile İletişim kurma ihtiyacı hissediyor. Bu durumda doğru hedef kitleye etkin biçimde ulaşmak oldukça önem kazanıyor. Pazarlama kampanyaları daha etkili, daha doğrudan ve geri dönüşü daha yüksek bir yapıda olmadığı zaman, elde edilmesi beklenen getiri de düşük kalıyor.

HP'den dev teknoloji gösterisi
İstanbul, 16 Eylül 2004-HP, Swissotel'de düzenlediği basın toplantısıyla, Görüntüleme ve Baskı Grubu ve Kişisel Sistemler Grubu portföyüne katılan yeni ürünlerini tanıttı.

Türk Telekom'da yeni fiber erişim sistemi
Türk Telekom'un veri altyapısını geliştirme yolunda önemli bir adım olarak gördüğü Fiber Erişim Sistemi (FES) ile “V.5.2” olarak adlandırılan yeni bir haberleşme protokolü kullanmaya başladı. Sistem ile Türk Telekom'un mevcut santral şebekesinde yeni donanım yatırımı yapma zorunluluğu da ortadan kalktı.

Dünya'da özel olimpiyatlar
1960'lı yıllarda eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin kız kardeşi Eunice Kennedy Shriver zihinsel engelli kardeşleri Rosemary'nin evin havuzunda oynarken daha mutlu ve hareketli olduğunu farketti. Bu ona zihinsel engelli kişilerin spor yoluyla hayata daha kolay katılabileceği fikrini verdi ve bir yaz kampı uygulaması başlattı.

İş ve özel hayatımızda haberleşmenin dönüşümü Yeni teknolojiler iletişim ağlarının bilgi iletme yöntemlerini temelden değiştirdikçe, şirketler ve tüketiciler her türlü iletişim cihazında ses, veri ya da çoğul ortam görüntü erişim fırsatlarından daha fazla yararlanıyorlar.

Sanal sergiden gerçek sergiye giden serüven...
Bu yıl kuruluşunun 25. yılını kutlamakta olanİstasyon Sanat Merkezi Resim Atölyesi sanatçılarıtarafından İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde 07-27 Ekim 2004 tarihleri arasında Hayal/et isimli bir sergi açılacaktır.

Bütçenizi yormayan görüntü kalitesi için BenQ projektörler
Geliştirilmiş Sayısal Işık İşleme teknolojisine sahip BenQ PB6200 ve PB6100 projektörleri, bütçelerine dikkat eden küçük ve orta boy işletmeler için tasarlanmış.

Bu ürünleri incelemeden telefonunuzu yenilemeyin
Sony Ericsson'un video destekli modelleri ile televizyon programları, canlı yayınlar, video klipler ve maçlar cepte.

2005 yılı Türkiye'de IP-İnternet telefonu yılı olacak
Avaya, 1 Ekim 2004'de sona erecek mali yılının önemli olaylarını ve 2005 yılı hedeflerini Swissotel'de düzenlediği toplantıda müşterileri ve medya mensuplarıyla paylaştı.

Mobil taşımacılık
2000-2002 arasında mobil teknolojinin nerelere varacağı konusunda çeşitli seneryolarla sizlerle beraber olmuştum. Geçen 2 senelik periyotta sizlerle paylaştığım mobil teknoloji seneryolarının gerçekleşmesinin mutluluğunu bir nebzede olsa yaşadım.

Moda düşkünlerine Samsung'dan E800
Samsung'un sürgülü kapaklı en yeni modeli E800 moda yaratmayı sevenlerin tercihi olacak.

Alternatif ses operatörleri, henüz GSM'e rakip değil
Son iki yılda, hızla üst sıralara tırmanan GSM sektörünün başarı temsilcilerinden Siemens Mobile'ın Funda Taboğlu ile boşalan Türkiye pazarlama bölüm yöneticiliği görevini geçtiğimiz ay üstlenen, Erem Karabey ile sektörümüzü tartıştık. Biz sorduk, Karabey yanıtladı.

Philips'ten kadınlara özel GSM telefon
Sıradışı tasarımı ve aynalı dış kapağı ile yeni Philips 639 telefonu, çantanızdan ayıramayacaksınız. Süper hafif ve stil sahibi olan Philips 639'un yüzeyini bir ayna olarak da kullanabileceksiniz.

Akıllı telefon kategorisinin yeni ve fark yaratan oyuncusu: Nokia 9300
Bütünleşik klavyesi ile yeni Nokia 9300, kullanım kolaylığı sunuyor. Nokia, güzellik ve zekayı biraraya getirdiği yeni ürünü Nokia 9300'ı kullanıcıların beğenisine sundu.

Telsim'in teknolojide öncü rolü ve geleceğe bakışı
Telsim, mobil cihazların ve GPRS-Genel Paket Kablosuz Servisler şebekesinin imkanlarını kullanarak IP-İnternet Protokolü tabanlı mobil servisler vermek, bu amaçla Net kapılarının oluşmasını sağlayarak GSM abonelerinin zamanında, yerinde ve doğru içeriklere yüksek servis kalitesiyle ve uygun ücretlendirmeyle erişimini sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye'nin En Çevik Şirketi
Management Center Türkiye ve Barem Research tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada Turkcell “Türkiye'nin En Çevik Şirketi” seçildi. Türkiye'nin önde gelen 90 üst düzey yöneticisinin, “Pazara uyum sağlama ve tepki verme”, “Değişken ve esnek maliyet yapısı”, “Modüler yapı, dış kaynak kullanımı ve ekosistemden faydalanma”, “Her kademeye yayılmış kurumsal akıl” ve “Karar verme” kriterlerine göre belirlediği Türkiye'nin çevik şirketleri sıralamasında Turkcell birinci sırada yer aldı.

Ericsson liderliğini güçlendiriyor
Ericsson Başkanı ve CEO'su Carl-Henric Svanberg 27 Eylül Pazartesi günü Ericsson Mobility World'de basın mensuplarıyla buluştu. Telekom sektörünün güvenini yeniden kazanmasıyla birlikte, Ericsson'un da lider konumunu güçlendirmeye başladığını söyleyen Svanberg, ayrıca Türkiye pazarının Ericsson için önemini de vurguladı.

LG en yenileriyle ITU Telecom Asia 2004'deydi
LG, Güney Kore'nin Busan kentinde düzenlenen Uzakdoğu'nun en büyük telekomünikasyon fuarı ITU Telecom Asia 2004'de gövde gösterisi yaptı. Fuarda en yeni ve en üstün modellerini sergileyen LG, ziyaretçilere “LG ile Güzel Bir Gün” adlı simülasyon ile farklı bir tecrübe yaşattı.

Anında gerçeklik ile sessizliği dağıtmak
Sessiz Ticaret, geleceğin iş ve teknoloji fırsatıdır. Şirketlerin bu fırsatı yakalamak için bugünden çözüm üretmeleri gerekir.


Köşe YazarlarıFinans
MasterCard, e-posta sahtekarlarına karşı

Türkiye ortak kartlarda Avrupa'nın en başarılı ülkesi

Dışbank'ın İnternet sitesine ödül

Bonus Card'lar şarkı söylüyor
Visa ile olimpiyatlarda 10 milyon Euro harcandı
Finansonline yenilenen yüzüyle yayında

Kısa Haberler

Koç Bryce-NIIT işbirliği ile bireylere kariyer fırsatı

Yasemin Utku Software AG'de

Borusan Telekom'dan şirketler için farklı “alo” çözümleri

Fakslarınız, e-posta kutunuza gelsin

Last Digital Türkiye ofisi açıldı

Net İletişim, Net2Phone bayileriyle buluştu

Nortel Networks Netaş'ın İşletmeler ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığına Ahmet Baykal getirildi

Samsung 'Danışma Hattı' hizmete girdi

Büyük ekranda rahat çekim

IPera'dan Ücretsiz “Tarife Yöneticisi”

Çeliknet'ten arkadaşlık servisi

Vestel ürün çeşitliliğini Motorola GSM telefonları ile genişletiyor

Dev mağaza Teknosa Taksim'de dev kampanyalar

Eutelsat, France Telecom'dan teleport satın aldı

Sistaş hızla büyüyor

Saha çalışmaları için yeni renkli bir el bilgisayarı

Alphan Manas 'Dünya Fütüristler Birliği'nin Türkiye Başkanı oldu

Dünyanın nakit sistemleri devi De La Rue Türkiye'de

Yeni mobil iş istasyonunuz: Pocket Loox 700
HP PhotoSmart R707'ye Altın Madalya
Birleşmiş Milletler'in sistemleri Dekare'ye emanet
Allied Telesyn International ile Index Grup şirketi Netex, distribütörlük anlaşması imzaladı
Turcas Petrol'ün Web sitesi yenilendi

ANKARA
Haberler

TÜBTYK 10'uncu toplantısı yapıldı
DTM Bilişim ve Yazılım İhracatı Çalışma Grubu oluşturuldu
TBD 21'inci Ulusal Bilişim Kurultayı: “Bilişimle Dönüşüm”
TDK “Alo Türkçe” hattı kurmak istiyor
Mevzuatlar AB'ye uygun olacak
Baku-Tiflis-Ceyhan'ın telekom altyapısı Meteksan'dan
Bilgi ve Haberleşme Teknolojisi Yatırım Projeleri Hazırlama Kılavuzu hazırlandı
İlsis Projesi tamamlandı
Ulusal Kalite Ödülleri'nde finale kalanlar
E-beyanname Ekim'de başlıyor
Güneş Sigorta, IBM ile teknoloji ortaklığına gitti
CA Day 2004 Ankara toplantısı yapıldı
Last Digital Türkiye Ofisi açıldıGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar