Ekim 2010 Sayı: 181


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Mobil Şebeke İyileştirme Avrasya Zirvesi 2010
Etkinliğin tek Türk medya iş ortağı Telepati Dergisi, oturumları baştan sona siz değerli okuyucuları için izledi.

Baz istasyonları ve GSM telefonlar güvenli ellerde
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, 2010 yılının ilk 5 ayında Türkiye’ye yaklaşık 5,5 milyon telefonun giriş yaptığını söyledi.
Acarer, tüm modellerin numunelerinin Kurum’a bağlı Piyasa Gözetim ve Denetim laboratuarında denetlendiğini belirterek, “Yüzlerce marka ve model giriş yaptı ve bunların numunelerini teste tutuyoruz” dedi.

Şubesiz Bankacılık Dosyası
1996'nın ilk saatleri idi. Televizyonda Mithat Bereket'in hazırlayıp sunduğu Pusula programı yayınlanıyordu. Sunucu masanın üzerindeki bilgisayarı göstererek İnternet sayesinde yakın zamanda her şeyi yapabileceğimizi; faturalarımızı ödeyip, kredi alabileceğimizi ya da birkaç saniye içinde havale yapabileceğimizi anlatıyordu. O gün için biraz komik, biraz da ilginç gelen bu sözler, gelişen teknolojiyle biz farkında olmadan hayata geçti bile. Artık İnternet'e bağlı her cihaz bir banka şubesi haline geldi.

27.Türkiye Bilişim Kurultayı - Bilişim 2010
Ülkemizde düzenlenen en büyük ve kapsamlı bilişim etkinliği Bilişim 2010, 22 – 25 Eylül 2010 tarihinde Ankara Rixos Otel’de düzenlendi.

IDC BT-Bilişim Teknolojileri Müdürleri Forumu 2010
2008’den bu yana küresel olarak etkilerini gösteren kriz ortamında, yeni teknolojilerin nasıl kullanılması gerektiği ve firmalara ne tür yararlar sağlayacağı detaylı olarak tartışıldı.

EMC Forum 2010
‘Bulut Bilişime Yolculuk’ teması ile bu yıl dördüncü düzenlenen EMC Forum 2010, 22 Eylül’de İstanbul Swissotel’de gerçekleştirildi.

ENUM - Elektronik NUMaralandırma (Electronic NUMbering)
AENUM, Internet Engineering Task Force'un (IETF), Telefon Numaraları Eşleme Grubunun (Telephone Number Mapping Working Group) bir çalışmasıdır.

Phonsai, tüm şirketlere mobil dünyanın kapılarını açıyor
Geleceğin mobil yaşamında yer almak isteyen şirketler Phonsai ile tanışıyor
Artık, temel düzeyde bilgisayar kullanım bilgisine sahip herkes, sadece birkaç dakika içinde kendi mobil yazılımını geliştirebilecek. Phonsai adlı mobil yazılım geliştirme ortamı, kişi ve kurumların çok düşük bir maliyetle, iPhone ve Android’den en basit GSM telefonlarına kadar her platformda çalışabilen mobil uygulamalar geliştirmesine izin veriyor. Phonsai, 3.Nesil (3N) ve 4N teknolojileriyle ortaya çıkan mobil çağa ayak uydurmak isteyen şirketlerin göz bebeği olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Ev içi eğlence dosyası
Yakınsama, İnternet, yüksek çözünürlük, oyun konsolu, saran ses sistemleri kavramı artık evlerin vazgeçilmezi hale geldi. Türk tüketiciler yeni teknolojilere yakın ilgi gösteriyorlar. Panel televizyon, yüksek çözünürlüklü uydu sistemleri, Blu-ray oynatıcılar, yüksek çözünürlüklü oyun konsol ve ses sistemi satışlarındaki yükseliş ciddi anlamda dikkat çekici.

Huawei’den operatörlere 3.Nesil (3N) ağ iyileştirmesi ipuçları
Mobile Network Optimization Eurasia Summit’in Altın sponsoru olan Huawei, mobil operatörlerin yoğun rekabet ortamında 3N şebekelerini nasıl en verimli şekilde kullanabileceklerini aktardı.

Dünya ile aynı anda Türkiye’de de Internet Explorer 9 tanıtım sürümü duyuruldu
Microsoft’un yeni Web tarayıcısı Internet Explorer 9 tanıtım sürümü 15 Eylül 2010’da dünya ile eş zamanda Türkiye’de de tanıtıldı.

Türk Telekom dünya devleri ile birlikte enerji tasarrufu için çalışacak
Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak hedefiyle ürün ve hizmet geliştiren Türk Telekom, BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektöründe enerjinin verimli kullanılması için çalışan ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olan GeSI’ye (Global e-Sustainability Initiative) üye oldu.

Turkcell’den kıymet bilen kampanya
Yıllardır Turkcell kullanan faturalı hat sahipleri, abonelik yaşına göre değişen miktarlarda ücretsiz konuşma hakkı kazanıyor. Turkcell’in sadık müşterilerine düzenlediği “Teşekkürler Kampanyası”ndan faydalanmak için HEDIYE yazıp 2222’ye göndermek yeterli.

Avea’dan Türkiye’de bir ilk: Avea ile -1 kuruşa konuşun…
Tek seferde 30TL yükleyen Mobil Öğrenci tarifeliler, milyonlarca Mobil Öğrenci ile 1000 dakika ücretsiz konuşuyor. Üstelik konuştukları her dakika için 1krş kazanıyor.

Vodafone’dan memnun kalmazsanız paranız iade
En ileri mobil haberleşme teknolojilerini Türkiye'nin hizmetine sunan ve tüm ülkeye yayılan yenilenmiş şebeke altyapısı ile nüfusun % 99,2’sini kapsama alanı içine alan Vodafone, Türk mobil haberleşme sektörünün tarihine geçecek bir kampanyaya imza attı.

Bilgisayardan İnternet’e bağlanmanın ekonomik yolu
TTNET, bireysel müşterileri için hayata geçirdiği Akıllı 3.Nesil (3N) paketlerinin kapsamını genişleterek, bilgisayardan İnternet’e bağlanmayı ekonomik bir şekilde sunuyor.

Test Merkezi
iPhone 4
Apple 2007’de ilk iPhone’u piyasaya sunduğunda teknoloji ve haberleşme dünyası için yer yerinden oynamıştı fazlasıyla. Ülkemizde resmi olarak hiç satılamayan ilk iPhone’da mükemmel dokunmatik ekran deneyimi, 2.Nesil bağlantı ve Wi-Fi olması, insanların e-postalarına, Web’e ve sosyal ağlara kolayca erişebilmesi yepyeni bir kavramın başlaması için yeterliydi.

Philips, Avrupa'nın en çevreci televizyonu Econova LED TV’yi sunar
Gelişmiş LED aydınlatma teknolojisi ile göz alıcı minimalist tasarımı birarada sunan Philips, güneş enerjisiyle çalışan uzaktan kumandalı Avrupa'nın en çevreci LED TV'si Econova ile bir ilke daha imza atıyor.

TÜRKSAT-1C uzay çöplüğüne gönderildi
Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, TÜRKSAT-1C haberleşme uydusunun salınımlı yörüngeye gönderildiğini ve hizmet süresinin tamamlandığını bildirdi.

Türkiye’nin ilk gerçek mobil ve sabit WiMAX altyapısı için imzalar atıldı
3.Nesil erişime daha yeni alışıyorken, Türkiye’de 4.Nesil (4N) WiMAX teknolojisinin ilk adımı İHLAS.NET ile Eskişehir Emniyet’inde atıldı.

TTNET ve Motorola işbirliğiyle TV ve videoda sıra dışı deneyim
Motorola’nın yeni VIP1002E/F serisi set üstü cihazları ve en yeni uygulama platformu KreaTV; TTNET abonelerinin gelişmiş video hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacak.

Hesaplamanın sınırları
Bir Pers kralına çok güzel bir satranç takımı hediye eden bir ustaya, kral ödül olarak ne istediğini sorar. Usta satranç tahtasının karelerine; birincisine bir, ikincisine iki, üçüncüsüne dört ve bir sonrakine de bir öncesine konan buğday tanelerinin sayısının iki katının konarak artan sistemle gelinen son karedeki buğday miktarının kendisine verilmesini ödül olarak ister.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 

Finans

Akbank’tan bir kez daha netbook hediyeli ihtiyaç kredisi

Akbank’tan hazine faiz destekli yatırım kredisi

AKBANK WINGS Gezgin iPad Uygulaması ile dünyayı keşfedin
Fortis Bank Türkiye ve IBM’in işbirliği, veri depolamada yeni bir dönem başlattı
Kuveyt Türk Business kredi kartını farklılaştıracak fikirler arıyor
worldcard.com.t yenilendi

Kısa Haberler


38. ‘International Trophy for Quality New Millennium Ödülü’nü bu yıl Telepati Dergisi kazandı

Avea yurtdışına çıkanlara avantajlı paketler sunuyor

Callpex kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor

Bembeyaz Dell Mini 10v hem aksesuar hem de bilgisayar

D-smart’tan Discovery Channel’la yürek hoplatan maceralar

Uluslararası arenada Türk başarısı

Huawei’den fiyat/performans dengelerini sarsacak bir Android: IDEOS

Türk Philips, 80. Yılında Türk halkının “Sağlık ve İyi Yaşam Haritası”nı ortaya koyuyor

sahibinden.com Avrupa’nın ilk beşinde

Dünyanın en küçük Gigaset’i: Yeni Siemens Gigaset SL400

SYS yeni yüzü ile daha da güçlü duruyor

Wireless Broadband Alliance’ın yeni üyesi: TTNET

İşTcell’den kurumsal müşterilere özel iPhone 4 fırsatı

KrediTransfer kullanan gnçtrkcll’lilere hediye yağmuru

Turkcell’liler Facebook’tan tuşluyor, GSM’den konuşuyor

Vodafone'dan Türkiye'de bir ilk: ‘Twitter SMS’ hizmeti

Bir ‘Dünya Basketbol Şampiyonası’na daha VİTEL imzası


 GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar