NFC Teknolojisi SmartSoft ile DenizBank’ta

Kartlı ödeme sistemleri ve akıllı kart teknolojileri alanlarında güvenli, inovatif çözümler sunan SmartSoft; DenizBank( Dexia), Turkcell Teknoloji ve MasterCard işbirliği ile NFC tabanlı mobil ödeme projesine imza attı.
Kartlı ödeme sistemleri ve akıllı kart teknolojileri alanlarında güvenli, inovatif çözümler sunan SmartSoft’un Denizbank (Dexia), Turkcell Teknoloji ve MasterCard ile geliştirdiği mobil ödeme çözümünde, NFC (Near Field Communications - Yakın Alan Haberleşmesi) teknolojisiyle karta ihtiyaç duymadan direkt “SIM” üzerinden müşterilere hızlı ve güvenli alışveriş imkanı sağlanıyor ve GSM telefonu temassız kredi kartına dönüşüyor.
EMV ‘backoffice’ altyapısının SmartSoft tarafından geliştirildiği projede, güvenilir servis sağlayıcı olarak Turkcell’in sahip olduğu Avrupa’nın MasterCard onaylı ilk MNO TSM’i hizmet veriyor. Mobil ödeme uygulaması olarak ise MasterCard Mobile PayPass kullanılıyor.
SmartSoft OCEAN kart paketi geçişiyle müşterisine daha hızlı ve kaliteli hizmet altyapısını geliştiren DenizBank(Dexia), NFC geçişiyle müşterisine hızlı ve güvenli alışveriş imkanı sunuyor.
DenizBank NFC projesiyle ilgili olarak DenizBank (Dexia) Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, “Intertech, SmartSoft, Turkcell ve MasterCard ortak sinerjisiyle imkansız denilebilecek kadar az bir zamanda NFC geçişimizi tamamladık. Bankamız, NFC geçişiyle yeni bir kartlı ödeme teknolojisine kavuştu. Bu projenin en önemli özelliklerinden biri Türkiye’de NFC teknolojisine sahip offline işlem yapabilen ilk ön ödemeli kart sistemi olması. Proje kapsamında DenizBank müşterisinin NFC kart başvurusundan mobil uygulamanın telefona yüklenmesine kadar olan süreç, içerisinde insan unsuru dahil olmadan tanımlanabilir hale geldi. 4 büyük firmanın ortak sinerjisinin yarattığı bu güzel sonuçtan son derece mutluyuz” dedi.
Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yücel Karadeniz, NFC teknolojisi konusundaki çalışmalara 2008 yılında başladıklarını belirterek, “Geliştirdiğimiz teknoloji birden çok uygulamanın aynı SIM kart üzerinden güvenli bir şekilde sunulmasına olanak sağlıyor. Bu sayede cebimizdeki cüzdanımız artık SIM kart üzerinde bir mobil cüzdana dönüşmüştür. Bu dönüşüm, telefonların da giderek daha fazla akıllanıyor olmasıyla birlikte insanların hayatlarını önemli ölçüde zenginleştirecek” dedi.
MasterCard İş Geliştirme Direktörü Kemal Uyan, Prepaid özellikli MasterCard Mobile PayPass uygulaması ile NFC teknolojilerinin çok yakın bir sürede yerleşke, ulaşım, stadyum projelerinin de vazgeçilmez bir parçası olacağını söyledi. NFC teknolojilerinin sadece bankalar tarafından değil, aynı zamanda Telekom sektöründeki firmalardan da ilgi ve destek gördüğünü anlatan Uyan, müşterilerin bu hizmetlerden en faydalı şekilde yararlanabilecekleri altyapıyı oluşturduklarını sözlerine ekledi.