Türkiye Vodafone Vakfı ilk adım projesi beşinci kez öğretmenleri bir araya getirdi

Türkiye Vodafone Vakfı’nın okul öncesi eğitime destek vermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliği ile yürüttüğü İlk Adım Projesi, 7 - 11 Eylül tarihleri arasında beşinci kez Eğitici Eğitimi Seminer Programı ile yeni eğitim dönemine başladı.
Türkiye Vodafone Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle, Türkiye’de okul öncesi eğitime erişimin artırılmasına katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirilen İlk Adım Projesi kapsamında, beşinci kez Eğitici Eğitimi Seminerleri düzenlendi. Sınıf donanımı, veli eğitimi, öğrenci eğitimi ve öğretmen eğitimi olmak üzere toplam dört fazdan oluşan İlk Adım Projesi’nin en önemli ayaklarından birini oluşturan eğitici seminerlerinin beşincisi, 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. 145 eğitimcinin katılımıyla düzenlenen seminer kapsamında, öğretmenlerin okul öncesi eğitim alanında kendilerini geliştirmeleri ve gerçek hayattaki eğitmenlik deneyimlerini en üst düzeye taşıyacak bilgi ve beceriler kazanmaları hedefleniyor.
Okul öncesi eğitimde kalitenin önemi, fiziksel koşullar, sınıf ortamının düzeni, eğitim materyalleri ve aile katılımı gibi pek çok farklı başlıkta eğitimlerin verildiği seminer kapsamında, aynı zamanda AÇEV’in geliştirdiği Anne Gelişim Programı ve Çocuk Gelişim Programı gibi projelerin içeriği ve uygulamaları da detaylı olarak katılımcılarla paylaşıldı.
Eğitim seminerinin açılışında bir konuşma yapan Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel, İlk Adım Projesi aracılığıyla hayata eşit fırsatla başlayamayan çocuklar için nitelikli bir okul öncesi eğitimi olanağı sağlıyor olduklarını belirtirken, “Okul öncesi eğitime yüzde 100 erişim hedefiyle hayata geçirdiğimiz İlk Adım Projesi, Vodafone Türkiye olarak toplumsal gelişimin sürekliliği ve yaşam kalitesinin artırılması yolundaki sosyal sorumluluk anlayışımızın son derece önemli bir parçası. Türkiye’de okul öncesi eğitim alanına sağlanacak katkıların; bu anlamda çocuklarımızı, ebeveynlerimizi ve öğretmenlerimizi destekliyor olmanın, geleceğe yönelik son derece olumlu bir çarpan etkisi olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bu proje kapsamındaki en değerli paydaşlarımızdan biri olan sınıf öğretmenlerine, bu eğitimler aracılığıyla destek sağlıyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.
AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Göksel ise şu sözleri sarf etti: “Türkiye Vodafone Vakfı ile işbirliğimizi 2007’den bu yana çeşitli projeler kapsamında sürdürmekteyiz. Nitelikli okul öncesi eğitime ilişkin tüm boyutları kapsamlı bir şekilde ele aldığımız İlk Adım Projesi ise bu işbirliğinin en değerli meyvelerinden biri. Proje kapsamında, bugüne kadar 29 ilde 420 anasınıfı ile 53 bin anne - çocuğa ulaştık. 2011 yılı içinde ise 53 ilde 545 anasınıfı ile 75.475 anne - çocuk eğitmene ulaşmayı hedefliyoruz. 2011 - 2012 yılında ayrıca yaygınlaşmanın nitelik anlamında yaratacağı risklerin önüne geçmek amacıyla projemize ”Bölgesel Saha Koordinasyon” sistemini dahil ettik. Proje faaliyetlerinin etkin şekilde yürütülmesine destek sağlayacak bölgesel koordinatörlerimiz ile İlk Adım Projesi artık çok daha verimli ve sağlıklı bir şekilde ilerliyor olacak. Öğretmenlerimizin, dört gün sürecek bu eğitim seminerinden okul öncesi eğitime ilişkin son derece zengin bir birikimle çıkacaklarına ve bu şekilde çocuklarımızın okul öncesi eğitim kalitesinin artacağına olan inancımız tam”.