Dünya’da İlk Kez Düzenleniyor: Filateli’de Haberleşme sergisi


18-31 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul Taksim’deki Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde açılacak olan “Filateli’de İletişim” Sergisi, içerik olarak dünyada bu güne kadar yapılmamış bir sergi olarak izleyicilerle buluşuyor.
Pul, zarf, posta kartı gibi on bin civarında filatelik malzemeyle “haberleşme” konusunun işlendiği sergi Şerif Antepli’nin koleksiyonundan oluşuyor.
Günümüzde haberleşmenin insan yaşantısında çok önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan koleksiyoner Şerif Antepli, sergi ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor:
“İnsanın dünyada görülmeye başlamasıyla haberleşme kavramı da ortaya çıktı. Birbirleriyle işaretleşmelerinden, mağara resimlerinden, dumanla haberleşmeden günümüzdeki İnternet teknolojisine gelinceye kadar muhteşem bir serüven yaşandı. Yazı, dillerin ortaya çıkışları, pul ve posta hizmetleri, telgraf, radyo, sinema, matbaa, gazeteler, fotoğraf, bilgisayar, uydular, telefon gibi keşifler yüz yıllar boyu medeniyetin gelişmelerine katkıda bulundu. Bunları keşfedenlerle buldukları icatlar, haberleşme kavramı ve sistemleri onlarca konu başlığı altında filatelik malzemelerle sergileniyor. Dünyada ilk kez bu yöntemle ve çok geniş kapsamda haberleşme inceleniyor ve bir sergi açılıyor.”
Pul ve filatelik materyallerin yanı sıra; konu ile ilgili afişler, belge ve fotoğraflarla çeşitli objelerin de yer aldığı sergiye destek veren kurum ve kuruluşlar arasında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, PTT Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boyner Holding, Garanti Bankası Emeklilik, İndeks Grup ve Adel Kalemcilik bulunuyor.