HUMANIST’in sırrı: Bütünleşik İK yaklaşımı

 

1992 yılında Bilin Yazılım’ın kurucusu Dr. Zafer İnkaya tarafından ilk olarak Lafarge Türkiye için tasarlanan bütünleşik İnsan Kaynakları Yazılımı olan ‘HUMANIST’, geride bıraktığı 19 yıllık sürede kendi değerini katlamaya devam ediyor. İSO'nun bu yıl açıkladığı en büyük 500 şirketin ilk beşinin, dördünün (Ford, Tüpraş, Renault, Arçelik) kullandığı HUMANIST, sadece bu konuya odaklanmış 50 kişilik uzman ekibi ile dünya pazarında da iddialı olmayı hedefliyor.
Yazılım sektöründe Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı İK yazılımı olan HUMANIST sürekli güncellenen İnsan Kaynakları yönetimi modülleri ile Türkiye’nin dev şirketlerinin İnsan Kaynakları yönetimine yön veriyor.
Yıllık cirosu 5 milyon TL'ye ulaşan Bilin Yazılım’ın ürün markası olarak öne çıkan HUMANIST, 500.000 kullanıcıya hizmet veriyor. HUMANIST yazılımını geliştiren Dr. Zafer İnkaya, yazılımın başarısının ardındaki sırrın; Humanist’in; 300-400 çalışandan 25,000 çalışanı olan kurumsal yapılara kadar geniş bir yelpazede bile, tek bir veri tabanı üzerinden karmaşık kurumsal ihtiyaçlara cevap verebilecek bir altyapıya sahip olması olduğunu söyledi.
TÜBİTAK’ın verilerine göre, Türkiye’de yazılım üreten sadece 1600 şirket var. Bilin’i yazılım üreten diğer şirketlerden ayıran en temel özellik; 1990 yılından bugüne, BT-Bilişim Teknolojilerinden yararlanma açısından, tüm İnsan Kaynakları süreçlerini bütünleşik bir yaklaşımla ele alması ve sadece İnsan Kaynakları Yönetimi alanına odaklanarak uzmanlaşması. Son 2-3 yıldır İnsan Kaynakları konusunda sözü dinlenen bütün küresel araştırma şirketlerinin çalışma sonuçları, rakiplerine göre daha başarılı olan kurumların hepsinde bütünleşik İnsan Kaynakları Yönetim Bilgi Sistemleri’nin, farklı uygulamaların yan yana kullanıldığı alternatiflere göre daha çok tercih edildiğini ortaya koyuyor.
HUMANIST, bu ayırıcı özelliği ile, sektörler baz alındığında:

• Yıllık otomotiv üretiminin % 85’ini karşılayan otomotiv üreticileri,
• İlaç sektörü çalışanlarının % 30’unu istihdam eden ilaç şirketleri,
• Yabancı sermayeli banka çalışanlarının % 62’sini istihdam eden özel bankalar,
• Kamu sermayeli banka çalışanlarının % 77’sini oluşturan kamu bankaları,
• Yıllık yaşam / emeklilik sigorta prim hâsılatının % 40’ını üreten bireysel emeklilik şirketleri tarafından tercih edilme başarısını gösteren nadir yerli yazılım ürünlerinden biri olarak uluslararası rakiplerine karşı da çok önemli bir başarı elde etmiş bulunmakta.