Qualcomm teknolojinin kalbinde

Cenk Yapıcı

 

Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinlikte Qualcomm Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Paul Jacobs mobil teknolojinin günümüzün hakim bilişim platformu haline geldiğini söyledi.
Qualcomm’un her yıl Avrupa’da gerçekleştirdiği IQ etkinliği, mobil ekosistemle ilgilenen tüm katılımcıları mobil teknolojilere dair küresel politikaların gidişatına, mobil teknolojideki en son gelişmelere, ürünlere ve hizmetlere doğrudan erişime sahne olan bir platformda bir araya getirdi.
Qualcomm’un (NASDAQ: QCOM) her yıl Avrupa'da gerçekleştirdiği IQ etkinliği, mobil teknolojilerin en parlak zekalarını bilgi yüklü konuşmalara, teknik ve kurumsal konularda öngörüsü yüksek oturumlara ve Qualcomm'un en son mobil teknolojilerinin sergilenmesine sahne olan bir platformda buluşturdu.
13-14 Eylül tarihlerinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte Qualcomm’un mobil teknolojiler konusunda geliştirdiği en son teknolojiler sergilendi. İnovasyon ve uygulama süreçlerinin ana tema olarak belirlendiği IQ2011’de 2N’den 3N’ye geçiş süreci, mobil uygulamalar, hava arayüzü, yeni nesil mobil teknolojiler ve Snapdragon yonga yelpazesi, öne çıkan başlıklar arasında yer aldı.

“Mobil günümüzün hakim bilişim platformu”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Qualcomm Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Paul Jacobs, mobil platformun tarihin en büyük teknoloji platformu olduğunu söyledi. Mobilin artık geleceğin değil günümüzün hakim bilişim platformu olduğuna dikkat çeken Jacobs, mobil cihazların çok daha kişisel hale geldiğini ve bireylerin kendi kişisel bilgisayarları kadar güçlü hale gelen akıllı cihazlarıyla diledikleri yerden, diledikleri gibi iletişim kurma, eğlence servislerine bağlanma ve sosyal paylaşımda bulunma gibi işlemleri gerçekleştirebildiklerini vurguladı.

“Mobile olan talep tsunami gibi”
1,4 milyar 3.Nesil (3N) abonesine, 2015 yılına kadar 2 milyar yeni abonenin ekleneceğini ifade eden Dr. Paul Jacobs, mobil veri trafiğinin tsunami dalgası gibi büyüdüğünü ve mobil geniş bant bağlantının sabit hat bağlantısını geçen yıldan itibaren geride bıraktığına dikkat çekti. Tüm dünyada 1,7 milyar mobil bağlantının yapıldığını söyleyen Jacobs, bu bağlantıların büyük çoğunluğunun gelişmekte olan pazarlardan geldiğine dikkat çekti.

Temassız, hareket tabanlı teknoloji
IQ2011 etkinliği mobil ekosistemle ilgilenen katılımcılar için benzersiz fırsatlar sunarken, mobil teknolojideki en son gelişmelere, ürünlere ve hizmetlere doğrudan erişim sağladı. Sunumlar aracılığıyla en son mobil teknolojiler ve teknik detaylar hakkında bilgilerin yer aldığı etkinlikte Qualcomm’un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Paul Jacobs hareket tabanlı teknolojide gelinen en son noktayı basın mensuplarına bizzat sergiledi.

‘Türkiye’ye verilen önem büyük’
Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Mobil ekosistemin büyüklüğünü ve potansiyelini sergileyen böylesine büyük bir etkinliğin İstanbul’da yapılması bizi hem çok mutlu etti hem de çok gururlandırdı. Türkiye 3N aboneliği ve akıllı cihaz kullanımı konusunda son dönemde çok ciddi bir atılım içinde. Qualcomm gibi küresel teknoloji şirketleri de bu nedenle ülkemize yoğun bir ilgi gösteriyor. Şirketin üst düzey yöneticilerinin, tüm dünyadan analistlerin, basın mensuplarının ve mobil ekosistemde yer alan şirketlerin katıldığı IQ etkinliğinin İstanbul’da yapılması da Türkiye’ye verilen önemin somut bir göstergesi niteliğinde.”

Snapdragon gücü
Qualcomm teknik yöneticileri modem ve yeni yongalar konusunda bilgilendirmeler yaptılar. Mobil dünyada geniş bant kavramıyla beraber modemler konusunda yenilik ihtiyacının hâlâ yüksek olduğunu anlatan yöneticiler, bugün pil ile çalışma süresini makul düzeyde tutarak çift çekirdekli işlemcilerin ortaya konduğunu, bir sonraki adımın ise 4 çekirdekli işlemcilerde bunu başarmak olduğunu dile getirdiler.
Qualcomm etkinliğinde en dikkat çeken husus kuşkusuz Snapdragon yongalarıydı. Tam HD 3 Boyut (3B) , artırılmış gerçeklik, eCall ve AllJoyn gibi hareket temelli uygulamalar de yine öne çıkan konular arasındaydı.
Tek çekirdekten başlayıp, orta kategoride çift çekirdeğe ve üst kategoride de dört çekirdeğe ulaşacak işlemciler yine aynı sıra doğrultusunda, 65nm/45nm ve 28nm'lik üretim teknolojisi ile üretilecek. GPU ayağında Adreno'dan güç alacak olan modeller, Adreno 200'den başlayıp, Adreno 205/220 ve henüz detayları belli olmayan yeni nesil Adreno'ya kadar uzanacak. 1080p HD çözünürlüğü destekleyecek olan tepe seviye yonga setinde 3N/4N çoklu ayar desteği de mevcut kılınacak.

Windows 8’e destek geliyor
Yeni nesil Qualcomm S4 işlemciler, Windows 8 desteğiyle piyasaya sürülecek. Yeni Snapdragon işlemciler, Adreno grafikleri, 3B, 1080p HD ve 3N desteğine de sahip olacak.
Snapdragon işlemcileri sahip oldukları kabiliyetlere göre 1 ve 4 arasında modellere bölen Qualcomm, bunları S1-S4 arasında adlandırıyor. S4 işlemcilerin 2012 ortasında piyasa sürülmesi planlanıyor. Mobil cihazlar için ise, bu yonga setlerinin 2011 sonundan itibaren telefon üreticilerine sağlanmaya başlanacağı ve 2,5 GHz hızında işlemcilere sahip telefonların üretileceği kaydedildi.

Geleceğin teknolojisi eCall ile geliyor
eCall teknolojisi ile motorlu taşıtlar acil durum merkezlerine çevrimiçi veri göndermeye başlıyor. Acil bir kaza durumu anında, aracın konumu, emniyet kemerlerinin ve hava yastıklarının durumları gibi toparlanabilen tüm bilgiler bağlı olunan acil servis merkezine aktarılıyor ve gönderilen ekip, yaşanılan kaza halini tahmin ederek değil, orada ihtiyaç duyabilecekleri yeterli altyapı ile birlikte olay yerine ulaşabiliyor.
Avrupa Birliği Komisyonu 2015 yılında satılmaya başlanacak tüm araçlar için bu teknolojiyi şart koştu. Rusya ise bu tarihi 2013 olarak duyurdu.