Verizon Communications buluta katma değer yaratıyor

Cenk Yapıcı

Verizon Communications Inc. kurumsal bulut yapısına geçişi kolaylaştırarak bulut bilişim uyumunu hızlandıran çözümlere sahip yenilikçi bulut yazılım teknolojisi sağlayıcısı CloudSwitch’i satın aldığını duyurdu.
Satın almanın duyurusunun yapıldığı gün Verizon Uluslararası Küresel Toptan Satış Grup Başkan Yardımcısı Carl Roberts ile medya destekçisi olduğumuz Capacity Eurasia 2011 etkinliğinde bir söyleşi yapma şansı da bulduk.

‘Verizon bulut servislerimiz, veri merkezi servislerimiz ve Türkiye projelerimiz’
Verizon seneler önce geleceğin bulut tabanlı servislerde olduğunu öngördü ve bu sebeple bilinçli olarak yatırım stratejilerini bu yönde geliştirdi. Uzun senelerdir 220 veri merkezimiz dünya çapında geleneksel barındırma haberleşme servisleri, uygulama ve platform yönetimi gibi servis hizmetlerini geleneksel bir tarzda sunuyor. Fakat dünyanın ileriye doğru yol aldığını farketmeliyiz. Şimdi bu gelişimin adı, bulut bilişim. Seneler boyunca farklı şekilde adlandırıldığı da oldu… Bu piyasada lider konumuna gelebilmemiz ve yerimizi korumamız için anahtar rolü oynayan birkaç önemli kıstas var. Dikkatimizi öncelikle çeken, bireyler kadar kurumlar için de en önemli unsurlardan ilkinin gizlilik olduğudur. Bu sebeple çalışmalarımıza birçok güvenlik servisi firmasını dâhil ettik. Bunlardan bir tanesi oldukça tanınan Cybertrust şirketidir. Şimdi ise, Verizon’ın güvenlik servisi olarak çalışıyor. Ayrıca bu firmaları kendi tekliflerimizin içine bütünleştirebilmek için vakit harcadık ki, talep doğrultusunda (on-demand) şirket servislerini gönül rahatlığıyla satabilelim. Bu sayede müşterilerimize güvenlik garantisi verebiliyoruz. Kağıt işlemleri, yazılım sağlama, servis olarak bilgi işlem, depolama servisi gibi servislerin tümünü güvenli bir ortamda sunabiliyoruz. Bu gerçekten de oldukça dinamik bir ortam. Bugün bir veri merkezinin kapsamında bile birçok açık yer alıyor ki 220 azımsanmayacak kadar büyük bir rakam. Biz Terremark olarak veri merkezleri dâhilinde büyük bir şirket satın aldığımız için, oldukça büyük bir fırsat yakalamış olduk. WMware ile ilgili yapmış oldukları oldukça ilginç bir çalışma fikri mülkiyet konusunda oldu. Bu sayede, bizim hâlihazırda gelişmiş olan teklifimize daha büyük bir değer kattılar. Bence bulmacanın en son parçası bulut ortamına geçişi kolaylaştıran yazılımı sağlayan CloudSwitch oldu. Tüm bunların ışığında görebilirsiniz ki, biz bu oyuna hazırlıklı ve bilinçli olarak giriyoruz. Birçok sunum ve Powerpoint görebilirsiniz fakat bizim gösterecek gerçek bir mal varlığımız var ve tüm bu servisleri bütünleştirerek müşterilerimize kesintisiz teklifler sunabilmek için oldukça zaman harcıyoruz. Aynı zamanda ağlarımızın bu servisleri sunacak kadar güçlü olduğundan emin oluyoruz.

‘CloudSwitch’i aileye kattık’
Evet, CloudSwtich’i satın aldık. CloudSwitch, bulmacanın önemli ve ilginç bir parçasıydı. Bu sayede ağ üzerinden uygulama sunabilme imkanımızı da hızlandırmış olduk. CloudSwitch, Verizon ve Terremark’a bulut bilişim sektöründe çağ açacak bir yazılım getiriyor. Bu yazılımla birlikte firmalar, uygulamalarını veya iş yüklerini, şirket veri merkezi ve bulut arasında uygulama veya altyapı katmanını değiştirmeden kolayca ve güvenle taşıyabilecekler. Bu sayede bulut bilişimin yaygın olarak kullanılmasını engelleyen çok önemli bir sorunu da ortadan kalkmış oluyor.
Terremark özelliklerini, fiziksel ve mantıksal olarak küresel ağ içerisine tümleştirme sürecindeyiz. Bunu da oldukça hızlandırılmış bir şekilde yapıyoruz. Terremark markası bir Verizon şirketi olarak gözükse de kendine ait bir ayrı bir marka değerine sahip. Biz Terremark’ı katma değerli servisler söz konusu olduğunda birleşmiş bir marka olarak kullanıyoruz. Bu durumda evet! Verizon Terremark’ı satın aldı ama, bulut tabanlı katma değerli servisler Verizon içerisinde olsa da esasen Terremark şemsiyesi altında yer alıyor. Bu hatırlatılması önemli bir konu. Çünkü biz, Terremark’ın getirdiği insanların ve çözümlerin değerini biliyoruz. Bugün de konuşulanlardan çıkarabileceğiniz gibi biz bu konuda çok heyecanlıyız. Gelecek hedeflerimiz bu servisleri sunma konusunda en iyisi olmaktan ibaret. Sadece servisleri sunmaktan bahsetmiyoruz çok önemli değerlerimiz ve insanlarımız var. Türkiye’nin konumuna gelince; Avrupa, Asya, Rusya, BDT ve Orta Doğu’nun tam ortasında oldukça eşsiz bir konuma sahip. Hatta istatistiklere bakıldığında Türkiye’yi Asya’nın bir parçası olarak kabul ederseniz Asya’daki en büyük dördüncü İnternet merkezi oluyor. Orta Doğu ve Afrika’nın bir parçası olarak kabul ederseniz de birinci en büyük İnternet merkezi olarak gözüküyor. Bence bu Türkiye’yi oldukça çekici bir ortam haline getiriyor. Daha önce bahsettiğim bant genişliği fiyatlandırması, içerik getirme gibi engeller kolayca ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple Türkiye’nin büyük potansiyeli göz önünde bulundurulursa burada bu etkinlikte bulunmak ve destek olmak konusunda çok mutluyuz ve heyecanlıyız.

Verizon bulut bilişimde anahtar teslim projeler sunuyor
Verizon Communications Inc. kurumsal bulut yapısına geçişi kolaylaştırarak bulut bilişim uyumunu hızlandıran çözümlere sahip yenilikçi bulut yazılım teknolojisi sağlayıcısı CloudSwitch’i satın aldığını duyurdu. Anlaşmanın şartları ise kamuya açıklanmadı.
Verizon; merkezi Burlington, Mass’da bulunan özel şirket CloudSwitch ile yine bir Verizon şirketi olan Terremark’ı birleştirmeyi planlıyor. Bu sayede şirketin dünya çapındaki bulut servis stratejisi Verizon’un birleşik bulut ve buluttan buluta yetenekleri ile birlikte hızlanacak.
CloudSwitch, Verizon’a Bulut bilişim sektöründe çağ açacak bir yazılım getiriyor. Bu yazılımla birlikte firmalar, uygulamalarını veya iş yüklerini, şirket veri merkezi ve bulut arasında uygulama veya altyapı katmanını değiştirmeden kolayca ve güvenle taşıyabilecekler. Verizon bu sayede bulut bilişimin yaygınca kullanılmasını engelleyen çok önemli bir sorunu da ortadan kaldırmış oluyor.
CloudSwitch teknolojisi ile birlikte kurumlar, bulut yapısına geçişte veya bulut yapısından başka bir yapıya geçişte verileri ve uygulamalarını güvence altına alırken, aynı zamanda esnek ve kontrollü bir geçiş sürecine sahip oluyorlar. Ek olarak kurum uygulamaları bütünleşmesi olduğu şekilde sürdürülebiliyor ve uygulamalar yerel olarak çalıştırılıyormuşçasına bulut üzerinden kontrol edilebiliyor. Terremark’ın gelişmiş BT ve güvenlik çözümleri ile birleştiğinde, bu teknoloji, anahtar teslim kurumsal sınıf bulut bilişim çözümlerinin (özel-açık, açık-açık ve birleşik) dünya çapında daha yaygınlaşmasını sağlayacak.

‘Bulut Bilişim’ önemli bir fırsat
Verizon Küresel Başkanı Bob Toohey; “Bulut bilişim pazarı, hem kurumsal müşterilerimiz hem de onların hizmet ettiği tüketiciler açısından hızla büyüyen bir fırsat” dedi.  “CloudSwitch’in satın alınmasıyla birlikte Verizon, kurumsal bulut bilişimini tanımlama adına büyük bir adım daha atmış oldu.”
CloudSwitch İcra Kurulu Başkanı John McEleney ise; “Verizon ile birleşmek bize; yazılım çözümümüzü Bulut altyapısı konusunda pazar lideri olan bir oyuncuyla sunma şansı tanıdı. Bizim öngörümüz her zaman, kurum veri merkezleri ve küresel bulut servisleri arasında kusursuz ve güvenli bir bulut federasyon ortamı kurmak üzerine oldu. Birlikte, kurumlara, bulut bilişim kullanırken ‘seç ve tıkla’ basitliğindeki eşsiz seviyede esneklik, ölçeklenebilirlik ve kontrol imkanı sunabileceğiz. Bu ortaklık, bulut bilişimin geniş kitleler tarafından kabul görmesine yardımcı olacak. Özellikle de karmaşık iş yüklerini yönetme konusunda” dedi.
Verizon, bağlı şirketi Terremark üzerinden, gelişmiş üst sınıf Bilişim Teknolojileri, bulut ve güvenlik servislerini dünya çapında sunuyor. Terremark, müşterilerine, günümüzün karmaşık ve dinamik iş ortamında BT altyapılarını geliştirme ve uygulama performanslarını artırma olanağı tanıyor. Daha detaylı bilgi için, Verizon IT Solutions & Hosting Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CloudSwitch
CloudSwich, bulut dünyasına kurumsal çapta açılan bir geçit sunmakta. CloudSwitch’in yenilikçi yazılım aracı, kurumların uygulamalarını doğru bulut bilişim ortamında güvenle, kolayca ve değişikliklere uğramadan çalıştırmalarına olanak tanımakta. CloudSwitch ile uygulamalar, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda veri merkezi araçları ve ilkelerine sıkıca sadık kalarak kolaylıkla farklı bulut ortamları arasında taşınabilmekte. Daha fazla bilgi için (www.cloudswitch.com)) adresini ziyaret edebilir ve (ww.twitter.com/cloudswitchcom) Twitter adresini takip edebilirsiniz.

Terremark
Bir Verizon Şirketi olan Terremark, kurumsal sınıfta Bilişim Sistemlerinin dönüşümü ve güvenli bir hale getirilmesi alanında, küresel ölçekte lider konumda. Verizon Communications Inc.’in bir yan kuruluşu olan (NYSE, NASDAQ:VZ) Terremark, dünya çapında şirketler ve kamu kurumlarının talepkar gereksinimlerini karşılamak için ölçeklenebilir, güvenilir, ve güvenli , gelişmiş altyapı ve yönetimli hizmet seçenekleri ile Bilişim Sistemleri alanında standartları belirlemekte. Küresel çapta veri merkezi ağı ve güvenli çözümlerin yer aldığı geniş yelpazesi ile Terremark şirket ve kamu yöneticilerinin, bulut sisteminin günümüzdeki gücünü ve vaat ettiklerini farketmelerine yardımcı oluyor. Daha fazla bilgi için: (www.terremark.com)

Verizon
Merkezi NewYork’ta bulunan Verizon Communications Inc. müşterilerine, hükümetlere, iş dünyasına ve toptancılara geniş bant ve diğer kablosuz ve kablolu haberleşme servisleri sunan dünya çapında lider bir kuruluş durumunda. Verizon Wireless, ülke çapında 106 milyonun üzerinde bağlantının bulunduğu Amerika’nın en güvenilir kablosuz ağını yönetmekte. Verizon ayrıca, kapalı haberleşme, bilgi ve eğlence servislerini Amerika’nın en gelişmiş fiber optik ağı üzerinden sağlamakta ve150’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve Fortune 500 firmalarının tamamının içerisinde bulunduğu müşteri grubuna tümleşik iş çözümleri sunmakta. Bir Dow 30 şirketi olan Verizon, farklı iş kollarında yaklaşık 196,000 kişiye istihdam sağlamakta ve geçen sene konsolide geliri 106,6 milyar dolara ulaşmış bulunmakta. Daha detaylı bilgi için, (www.verizon.com)’u ziyaret edebilirsiniz.