En ince ve NFC teknolojisine sahip ilk BlackBerry akıllı telefon

 

Research In Motion (RIM) bugün BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonlarının önümüzdeki günlerde Türkiye’de piyasaya çıkacağını duyurdu.
BlackBerry Bold 9900 çok yakında Türkiye’de. BlackBerry Bold 9900 şu ana kadar üretilmiş en ince BlackBerry akıllı telefon (sadece 10,5 mm) olmakla birlikte yüksek performanslı klavyesi ve dokunmatik ekranı BlackBerry Bold’un sevilen tasarımına tümleşik ilk cihaz olma özelliğini de taşıyor. Yeni BlackBerry Bold 9900 aynı zamanda NFC (Near Field Communications) teknolojisinin gömülü olduğu ilk BlackBerry markalı akıllı telefon. NFC teknolojisi, donatıları eşleştirme veya tek bir dokunuşla SmartPoster etiketlerini okuyabilme gibi birçok heyecan verici yeni özellik sunuyor. Muhteşem tasarımı, inanılmaz kullanışlı klavyesi ve çarpıcı dokunmatik ekranıyla BlackBerry Bold 9900, çelik çerçevesi de dahil olmak üzere birinci sınıf malzemeler kullanılarak geliştirilen müthiş özelliklere sahip bir telefon.

Çok iyi bir mobil haberleşme deneyimi
RIM Türkiye Yönetici Direktörü Alexandra Zagury konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Merakla beklenen BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonlarını Türkiye’deki kullanıcılara sunuyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. BlackBerry Bold akıllı telefon serisi, Türkiye’de şimdiye kadar çok popüler oldu. Orijinal BlackBerry Bold serisinin popüler tasarımına dayanan ve sınıfının en iyi mobil haberleşme deneyimini sunan BlackBery Bold 9900’ın da Türkiye’deki kullanıcılarımız tarafından çok beğenileceğini düşünüyoruz. Yeni BlackBerry 7 serisinin bir parçası olan BlackBerry Bold 9900, daha hızlı ve akıcı bir Web taraması deneyimi ve daha zengin çoklu ortam özelliğiyle kullanıcılara sunuluyor.”
Yeni BlackBerry Bold 9900’ın desteklediği işletim sistemi BlackBerry 7, daha hızlı ve daha akıcı bir Web taraması deneyimi sağlayan yeni nesil bir BlackBerry tarayıcısı sunuyor ve bu özelliğiyle sektörün en iyileri arasında yer alıyor. Gelişmiş WebKit tarayıcı motorunun üstün performansının BlackBerry 7’li akıllı telefonlar ile gelen güçlü donanımla bir araya gelişi, tarayıcı performansını bir önceki işletim sistemlerine göre önemli ölçüde geliştiriyor. Bu sonuçlara göre, BlackBerry 7 ile çalışan telefonların tarayıcı performansları BlackBerry 6 ile çalışan akıllı telefonlara oranla % 40, BlackBerry 5 ile çalışan akıllı telefonlara oranla ise % 100 daha hızlı bir performans sergiliyor.* Yeni nesil BlackBerry tarayıcısının geliştirilmiş özellikleri arasında, daha akıcı bir Web gezinme deneyimi için geliştirilmiş yaklaştırma özelliği ve olağan üstü oyun ve video deneyimi için geliştirilmiş HTML5 performansı bulunuyor.
BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonları zengin ve heyecan verici birçok deneyim sağlayacak olan NFC (Near Field Communications) desteği de sağlıyor. NFC sayesinde kullanıcılar, örneğin, BlackBerry Bold’larını bir akesuvar ile eşleştirebilecek veya bir NFC tag’ini (örneğin SmartPoster) BlackBerry Bold’larında tıklayarak bir Web link’e doğrudan ulaşabilecek. BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonları bölge bazlı hizmetleri desteklemek ve artırılmış gerçeklik sunmak için içinde bir pusulaya (manyetometre) da sahip. API’ler sayesinde üçüncü parti geliştiriciler de uygulamalarında bu özelliği kullanabilecek.
Yeni BlackBerry Bold 9900 akıllı telefonları 720p’ye varan HD video kayıt ve ‘playback’ desteği de sunuyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarıyla videoları kolaylıkla ve doğrudan paylaşabilir veya bilgisayarlarındaki BlackBerry Desktop yazılımında yer alan Media Sync özelliği ile video, müzik ve fotoğrafları senkronize edebilirler.

Yeni bir performans odaklı platform
RIM’in yeni nesil BlackBerry akıllı telefonları en yeni BlackBerry donanım ve yazılımları ile güçlendirilmiş yeni performans odaklı platforma sahip. BlackBerry 7 işletim sistemini desteklemesinin yanı sıra; her bir akıllı telefon, 1,2 GHz işlemci, HD video kayıt ve 24-bit yüksek çözünürlüklü grafik özelliğinin yanı sıra BBM 6 ile kolayca tümleşik edilebilen ve Wikitude gibi yeni zenginleştirilmiş gerçeklik uygulamaları sağlayan gelişmiş algılayıcılar gibi güçlü donanım özelliklerine sahip. Tüm bu özellikler, dünya genelindeki kullanıcılara en gelişmiş iletişim, çoklu ortam ve verimlilik deneyimi sunuyor. (www.rim.com/newsroom/blackberry7)

* BlackBerry 7 İşletim sistemi gerektiriyor. RIM tarafından Temmuz 2011’de yapılan test ortalama sayfa yükleme hızı ölçü alınarak ve BlackBerry 7’nin ön sürümü kullanılarak yapıldı.