Veri Merkezi Dosyası

Cenk Yapıcı

Artık sadece dokümanlardan okuyarak öğrenilenler haricinde, sanallaştırma çözümleri gerek kişisel gerekse de kurumsal olarak denenmiş ve hatta yoğun şekilde kullanılmakta.
Günümüzde konuşulan sadece sunucu birleşimi değil kaynakların esnek kullanımı, güç yönetimi, güvenlik, felaket kurtarma gibi konuları içermekte.
Sanallaştırma test ortamlarından çıkmış üretim ortamlarında kullanılmaya başlanmış ve felaket kurtarma çözümlerinin birincil parçası haline gelmiştir. Neredeyse firmaların başarı ile başarısızlıklarını etkileyen bir teknoloji haline gelmektedir. Belki bu benzetme abartılı gelecektir ama; sistemlerinizin yüksek verimlilikle kullanılması, esnek kullanım, kolay yönetim, güç tasarrufu, yüksek yer kullanılabilirliği gibi unsurlarını göz önüne aldığımızda sanallaştırmanın yatırımların korunmasa da ve yatırım geri dönüşüne kadar önemli olduğunu görebileceğiz. BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri yöneticilerinin daima en ciddi gündem konusu olmayı sürdüren Veri Merkezleri teknolojilerini sektörün öncü firmalarının değerleri yöneticileriyle mercek altına aldık.

Türk Telekom’dan profesyonel veri merkezi çözümleri
Türk Telekom, Ankara ve İstanbul olmak üzere iki farklı noktada kurulu veri merkezi sistemleri ile müşterilerine hizmet vermekte. Şirket yenilikçilik, tecrübe, donanımlı, yetişmiş teknik eleman ve gelişmiş altyapıyla müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru şekilde analiz etmekte. Bu ihtiyaçları tümüyle karşılayan veri merkezi hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom mevcut altyapısı, pazardaki en yüksek bant genişliğini sunarken uluslararası standartlara uygun mimarisine göre yedeklenmiş enerji sistemlerine de sahip. İstanbul’daki veri merkezi Tier3 sertifikasına sahip uluslararası standartlarda bir veri merkezidir.
Veri merkezi hizmetleri kapsamında, sunucu barındırma, sunucu kiralama, Web alanı barındırma, e-posta barındırma gibi temel hizmetlerin yanında sanallaştırma, depolama, yük dengeleme, sanal güvenlik duvarı gibi hizmetler de bulunmakta. Türk Telekom, gerek bu hizmetlerden yararlanan müşterilerine gerekse diğer müşterilerine kurumsal güvenlik hizmetleri de sunmakta.

Veri saklama konusunda tavsiyeler
Günümüzde veri saklama ve arşivleme, kurumlar için en önemli konulardan biri haline gelmiş durumda. Özellikle sanallaşma teknolojilerinin yaygınlaşması ile kullanıma bağlı olarak üretilen veri trafiği de artıyor. Dolayısıyla, artan bu verinin saklanması için kullanılan işletme maliyetleri oldukça yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Ayrıca bu verilerin olası kayıplara karşı yedeklenmesi de ayrı bir mali yük oluşturuyor.
Tüm bu sebeplerden dolayı; Türk Telekom, kurumların üretilen verileri saklamak, yedeklemek ve güvenliğini sağlamak için kaynak ayırmak yerine güvenilir depolama alanlarında verilerini saklamalarını önermekte.
Bu noktada şirket, sunduğu depolama hizmetiyle yüksek miktardaki verileri saklayabildiği gibi, yine bu bilgilerin belirli dönemlerde yedeklenmesiyle güvenliğini de sağlamakta. Aynı zamanda dışarıdan kaynaklanabilecek saldırılara karşı, sistem güvenliği de sağlanmaktadır.

KOBİ’ler için uygun çözümler
Türk Telekom, KOBİ’lere yönelik olarak sunucu kiralama hizmeti sunmakta. Özellikle, ilk yatırım maliyetlerine katlanmak istemeyen KOBİ’ler için sunulan bu hizmetle işletmeler uygun fiyatlara sunucu kiralayabilmekte. Sınırlı sayı ve model için verilen bu hizmet için çeşitli markalarda sunucular kullanılmaktadır. Enerji ve bant genişliğinin ayrıca ücretlendirildiği bir modelle sunulan hizmette sunucuların fiziksel kurulumu Türk Telekom Veri Merkezi’ne aittir.

BuluTT ile bulut ve sanallaştırma çözümleri
Türk Telekom bulut bilişim ve sanallaştırma teknolojileri üzerine çözümler sunmakta. Türk Telekom Veri Merkezi, BuluTT ürünü ile sanallaştırma hizmetini de sunabilmekte. Donanımsal bir sunucunun mantıksal olarak bölünmesi sonucunda, bir sunucu birden fazla sunucu gibi hizmet vermekte.
Ekonomik ve Profesyonel olmak üzere iki farklı pakette sunulan bu hizmet ile Türk Telekom müşterileri, ihtiyaçlarına göre esnek bir altyapıda kullandıkları sistem kaynaklarını ekonomik olarak genişletebilmektedirler.

Üst seviye güvenlik
Türk Telekom sistemlerinde saklanan verilere dışarıdan gelebilecek olası saldırılara karşı sanal güvenlik duvarı ve aktif savunma sistemi söz konusudur. Aynı zamanda kurumsal güvenlik hizmetleri ile de şirket, müşterilerine güvenlik sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda artan DDoS ataklarına karşı da geliştirilen bir güvenlik sistemi söz konusudur. Türk Telekom’un müşterilerine sunduğu felaket kurtarma hizmeti ile olası veri kayıplarının da önüne geçilmekte. Türk Telekom yedekleme hizmetiyle ise verilerin yedeklenerek korunması anlamında da farklı bir çözüm sunmakta.

Teknotel’den anahtar teslim projeler
Teknotel; 1984 yılında Telekomünikasyon sektöründe anahtar teslimi projeler geliştirmek ve uygulamak üzere kurulmuş. Kurulduğu günden itibaren; yenilikleri ve ileri teknolojileri takip ederek, Türkiye’nin teknolojik gelişiminde rol üstlenmeyi amaç edinen Teknotel, bugün Sistem Tamamlayıcı kimliği altında uydu ve İnternet, ağ ve geniş bant ve son kullanıcı elektroniği konularındaki faaliyetleri ile çeşitli ölçeklerdeki altyapı ve erişim ihtiyaçlarına yönelik en uygun çözümleri sunuyor. Teknotel Telekomünikasyon Genel Müdürü Alper Selçuk ile Veri Merkezi dosyamız için özel olarak görüştük.

Tümleşik çözümler
Türk haberleşme sektörünün en tecrübeli şirketlerinden biri olarak, dört kıtada kendi veri merkezlerini işleten Telehouse ile yaptığımız stratejik işbirliği kapsamında, İstanbul’da uluslararası standartlarda bir veri merkezi kurduk. İki bin sunucu kapasiteli veri merkezimiz, “Telehouse Istanbul” adı ile faaliyet gösteriyor. Anadolu yakasının iş merkezi kabul edilen Kozyatağı’nda faaliyet gösteren Telehouse Istanbul, metro istasyonu çıkışında olması dolayısıyla müşteriler için yakın gelecekte ek bir ulaşım kolaylığı da sunacak.
Veri merkezini, Telehouse’un dünyanın çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren 40 kadar veri merkezinde geçerli olan standartları doğrultusunda tasarladık ve bir “Exchange Point” kavramıyla hayata geçirdik. Telehouse Istanbul, Türkiye'nin ilk “carrier-neutral” yani “taşıyıcı bağımsız” veri merkezlerinden biri. Veri merkezinin öne çıkan bir başka özelliği de Telehouse adını taşımasına rağmen, işletmesinin yerel bir hizmet sağlayıcıya yani Teknotel’e emanet edilmiş olması. Bu anlamda Telehouse Istanbul, dünyada da bir ilk. Teknotel olarak, Telehouse Istanbul’u kısa vadede sadece Türkiye’nin değil, bölgenin de veri trafik merkezi konumuna getirmeyi hedefliyoruz. Telehouse Istanbul’da müşterilerimize sunduğumuz birçok hizmet var. Bunları başlıklar hâlinde özetlemek gerekirse sunucu barındırma, sanallaştırma, sunucu kiralama, SLA – Service Level Agreement, yedekleme, güvenli depolama alanı, yazılım kiralama - SPLA (Service Provider License Agreement), felaket kurtarma merkezi hizmetleri, Remote Hands – Uzaktan Destek, 7/24 teknik destek hizmeti, görüntüleme ve periyodik raporlama hizmeti, barındırma ve alan adı tescil olarak sıralayabiliriz.

‘Veri merkezi hizmeti lüks değil ihtiyaçtır’
2000’li yıllarda bilgi, kurumların en önemli varlığı konumunda ve bu bilgi hazinesi de elektronik ortamlarda, bilgisayarlar üzerinde depolanıyor. Bilginin miktarı artınca onu güvenlik içerisinde koruma ve bir yandan da her gerektiğinde kolayca ulaşabilme ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaca paralel olarak dünyada, “veri merkezi” kavramı gelişti. İleri teknoloji sayesinde uzaktan yönetilebilen hizmetler sunan veri merkezleri, hem işletmeci hem de hizmet alan kurumların maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor. Verileri, en önemli varlığı konumunda olan her şirket, bir veri merkezinden hizmet almayı bir lüks değil, asli bir ihtiyaç olarak görmeli.

KOBİ’lere özel mönü
KOBİ’ler için sunucu kiralama hizmeti veriyoruz. Telehouse Istanbul’dan sunucu kiralayan KOBİ’ler, yazılım ve donanım anlamında ilk yatırım maliyetine girmemiş olurlar. Yedek parça donanım desteği sayesinde arızalanan parça değişimleri hızlı bir şekilde yapılır. Hem donanımsal hem sistemsel problemler için 7/24 profesyonel teknik destek hizmeti sağlanır. Esnek trafik ihtiyacı bulunan firmalar için, gerektiği durumda trafik ve donanım bileşenleri kısa sürede yükseltilir. Projeye bağlı olarak donanım, işletim sistemi, uygulama kurulum, yönetim, bakım, yedekleme, Remote Hands, panel, lisans kiralama ve güvenlik duvarı hizmetleri seçime bağlı olarak sunulur.
Bizim gibi servis sağlayıcı firmalar, Bulut Bilişim servislerini ön plana çıkararak müşterilerine daha düşük maliyetli ve esnek çözümler sunabilecekler. Teknotel olarak Telehouse Istanbul’a bir buçuk milyon dolarlık yatırım yaptık. Geleceğini parlak gördüğümüz Bulut Bilişim altyapılarına da yatırımın yapıyoruz.
Sanallaştırma hizmetimize gelince, Telehouse Istanbul’un sanallaştırma hizmeti ile müşteriler, yazılım/donanım bağımsızlığı, hızlı sistem oluşturma, merkezi yönetim, lisanslama, maksimum ölçeklenebilme, servis çeşitliliği, görev kritik uygulamalar için gerekli kaynakların sağlanması ve problem sonrası kısa sürede güvenli iyileştirme olanaklarından yararlanabiliyorlar.

Verilere en yüksek koruma
Telehouse Istanbul, maksimum bilgi güvenliği önlemleri ile korunuyor. Müşterilerin verilerine yetkili personel bile ancak üç aşamalı giriş süreci ile ulaşabiliyor. Merkez, doğal afetlerin yanı sıra yangın, su baskını gibi risklere karşı fiziksel ve elektronik önlemler ile donatıldı. Algılayıcılar sayesinde gerekli alarmlar otomatik olarak üretiliyor ve sertifikalı personel tarafından 7/24 izleniyor. Kesintisiz bir operasyon için gereken kurulan yedekleme önlemleri ile merkezin işleyişinin durması neredeyse imkansız. Bir şirket, bu tür bir güvenliği kendi bünyesinde sağlamaya kalkarsa sadece ciddi bir ilk yatırım yapmak zorunda kalmaz, aynı zamanda o merkezin sürekliliğini sağlamak için de her sene büyük bir bütçe ayırmak zorunda kalır ki neredeyse kendi faaliyet alanında çalışamaz hâle gelir.

Terremark verinin merkezinde
Terremark, ABD, Avrupa ve Latin Amerika’da bulunan yüksek kapasiteli ağ bağlantılarına sahip veri merkezleri sayesinde, devletlere ve şirketlere operatör bağımsız model üzerinde sunucu kullandırma, barındırma, yönetme, İnternet veri değişimi, olağanüstü durumdan kurtarma, güvenlik, veri depolama ve bulut bilişim hizmetleri dahil olmak üzere yönetilen BT-Bilişim Tekonolojileri hizmetleri sunmakta. Terremark çok yakın bir zaman önce dünyanın en büyük Bilişim ve Telekom firmalarından biri olan Verizon tarafından satın alındı. Birleşmenin tamamlanması ve sinerjisi ile birlikte Terremark yelpazesi, türünün en iyi örneği bilişim ve bulut servislerine ek olarak, Verizon’ın yönetimli güvenlik, risk ve standartlara uyumluluk, kimlik ve erişim yönetimi, uygulama yönetimi, bilişim ve güvenlik alanında profesyonel hizmetlerini de içeriyor olacak. Terremark Satış Müdürü Hakan Kul gerçekleştirdiğimiz röportajda verdikleri hizmetler ve sağladıkları avantajlar üzerinde konuştuk.

Kaliteli Bulut Bilişim
Kurumlara veri saklama konusunda verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
Kurumlar artık kendi veri merkezlerini oluşturma yatırımı yapmaktansa ihtiyaç duydukları veri merkezi hizmetlerini dış kaynak kullanımı yoluyla veri merkezi hizmeti sağlayan profesyonel firmalardan karşılamayı tercih ediyorlar. Böylelikle firmalar hem daha profesyonel olarak yönetilen bir hizmet elde ediyorlar hem de BT çalışanları gerçek işlerine yoğunlaşabiliyorlar.
Veri merkezi çözümlerinde gündemde olan en önemli konulardan biri de şüphesiz Bulut Bilişim Hizmetleri. Veri merkezi profesyonelleri hem ilk yatırım maliyetlerini hem de operasyon maliyetlerini erteleyen, “ihtiyaç oldukça öde” modeli üzerine yoğunlaşmış durumda. Kuruluşlar BT altyapı teknolojilerine yatırım yapmaktansa bu hizmetleri Bulut Bilişim altyapısı üzerinde servis olarak satın almayı değerlendirmeye başladılar.
Bulut Bilişim alanında dünyada lider firmalardan bir tanesi olan ve” Infrastructure as a Service (IaaS)” hizmetleri sağlayan Terremark, özellikle sunmuş olduğu Enterprise Cloud (E-cloud) çözümü ile müşterilerine sanal veri merkezi deneyimi sunuyor. Örneğin; Terremark’ın müşterileri arasında bulunan Amerikan hükümeti, e-devlet uygulama hizmetlerinin önemli bir kısmını Terremark Enterprise Cloud altyapısı üzerinde sağlıyor.
Terremark olarak firmalara sunucu barındırma, sunucu kiralama, aynı zamanda yönetimli barındırma hizmeti sağlamaktayız. Müşterilerimiz dilerlerse kendi ekipmanlarını getirmek yolu ile barındırma hizmeti alabilirler, dilerlerse sunucu kiralama yapabilirler. Aynı zamanda müşterilerimizin yazılımlarını da (işletim sistemi, e-posta sunucusu, veri tabanı sunucusu, Web sunucusu vb.) müşterilerimiz adına Terremark olarak bizim yönettiğimiz yönetimli hizmetler de sağlamaktayız.
Bulut Bilişim Hizmetleri alanında dünyada lider firmalardan bir tanesi olarak bu hizmeti iki farklı ürün başlığı altında müşterilerimize sunmaktayız. KOBİ’lere yönelik sanal sunucu çözümleri sağlayan vCloud Express ürününe ek olarak kurumsal müşterilere yönelik geliştirilmiş Enterprise Cloud (eCloud) çözümü de sunuyoruz. eCloud ürünümüz güvenlik duvarı, yük dengeleyici, gelişmiş ağ ayarları seçenekleri gibi birçok özelliği ile müşterilere bir veri merkezinde yer alabilecek tüm bileşkenleri tek bir arayüz ile kolay yönetim olanağı sunan dünyanın en gelişmiş bulut bilişim ürünlerinden bir tanesi.
Tüm dünyada faaliyet gösteren 13 adet Terremark veri merkezi hem yerel operasyon ekipleri hem de Miami’de bulunan Security Operations Center (SOC) ve Global Network Operations Center (NOC) tarafından 7/24 gözlemlenmekte, altyapı ve bağlantılar ile ilgili bir sorun görüldüğü takdirde hem Miami merkezde bulunan ekipler hem de yerel ekipler tarafından gerekli müdahaleler hızlıca gerçekleştirilmektedir.
Fiziksel güvenlik tarafında bilgi vermek gerekirse; Terremark İstanbul veri merkezi tesis içi faaliyetlerinin tamamı belirli ve güvenliğin ön planda tutulduğu işlemler çerçevesinde yürütülmektedir. Veri merkezimizin bulunduğu bina 7/24 esasıyla güvenlik personeli tarafından korunmakta ve kameralarla izlenmektedir. Binaya ve donanımların bulunduğu alanlara giriş çıkışlar güvenlik kartlarıyla ve biyometrik geçişler ile sağlanmakta, giriş çıkışlar sürekli takip edilmektedir.

Operatör bağımsız tek veri merkezi
Terremark Worldwide Inc., İnternet bağlantısı, İnternet altyapısı ve yönetilen servisler alanında dünyanın lider kuruluşlarından bir tanesidir.
Terremark İstanbul veri merkezi, Türkiye’nin gerçek “operatör bağımsız” hizmet veren tek veri merkezidir. Terremark, diğer ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de de bu ülkenin İnternet trafiği değişim noktası olmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda birçok operatör ile ilişki halindedir ve tüm operatörlere eşit uzaklıktadır. Türkiye’deki veri merkezimizde, diğer firmaların veri merkezlerinden farklı olarak, pek çok Telekomünikasyon şirketinden kapasite satın alınmış olup, bu kapasite, veri merkezimizdeki firmalara yedekli olarak sunulmaktadır. Firmalara tahsis edilen kapasite otomatik olarak en uygun hattan yönlendirilmekte, böylelikle müşterilerimiz farklı operatörler üzerinden bağlantı sağlayan kullanıcılarına hızlı bağlantı sunabilmektedirler. Ayrıca birden fazla operatör üzerinden sağlanan bağlantı modeli ile bir sağlayıcıda meydana gelen arıza, müşterilerimizin bağlantısını kesintiye uğratmamakta, böylelikle müşterilerimiz yüksek bir bağlantı kesintisizliği garantisine sahip olmaktadır.
Terremark veri merkezleri dünyanın en güvenilir ve en kaliteli elektrik, çevresel faktörler ve bağlantı altyapıları sunan veri merkezlerindendir. Terremark veri merkezleri kritik uygulamaların ve sistemlerin güvenilir şekilde barındırılması için tasarlanmıştır ve müşterilerine en yüksek kalitede güvenilirlik ve erişilebilirlik garantileri sunmaktadır. İstanbul veri merkezimiz Terremark’ın diğer ülkelerde bulunan veri merkezlerinde olduğu gibi en üst kalitede ve güvenilirlikte altyapı imkanları sağlamaktadır. Trafolardan başlayarak UPS, jeneratör, PDU, soğutma sistemleri gibi tüm sistemler yedekli olarak tasarlanmış, çok önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bina ve müşteri kabinetlerinin güvenliğine çok önem verilmekte, Terremark güvenlik tarafında 4 seviyeli bir güvenlik protokolü uygulamaktadır (Tesis güvenliği, Terremark güvenlik sistemi, güvenli müşteri alanları, güvenli müşteri kabinetleri).
Terremark tüm dünyada 160 adet operatör ile işbirliği içindedir. Bu işbirlikleri sayesinde Terremark dünyanın en önemli Internet trafik değişimi noktalarından bir tanesidir. Birçok operatör ile sahip olduğu işbirliği sayesinde müşterilerine çok zengin bağlantı seçenekleri suınmaktadır. Ayrıca Terremark’ın dünyadaki tüm veri merkezleri birbirine bağlı bulunmakta, böylelikle Terremark, uluslararası şirketlerin farklı ülkelerde doğabilecek ihtiyaçlarına cevap verebilecek altyapıya sahip bulunmaktadır.

TurkNet ile veriye kesintisiz erişim
“TurkNet olarak 2001 yılından beri ISO27001 sertifikalı veri merkezi işletiyoruz ve İstanbul’un merkezinde konumlandırdığımız veri merkezimiz ile bu pazarın büyük oyuncularından biri konumundayız. Farklı büyüklükte ve farklı ihtiyaçları olan müşterilerimize modüler yapımız sayesinde en uygun çözümü en ekonomik şekilde sunabiliyoruz. Firmalara özel atanan kurumsal müşteri temsilcilerinin yanı sıra Cisco sertifikalı teknik destek ekibi müşterilerimizin çağrılarını alıp anında çözüm üretebilmek için 7X24 hazır bekliyor. Ayrıca müşteri bağlantıları sürekli olarak gözetim altında tutuluyor. Böylelikle sorunlar daha oluşmadan öngörülüyor ve büyümeden gideriliyor. Müşterilerimiz sunucularını güvenli, kesintisiz, uluslararası standartlardaki veri merkezimizde barındırırken, kendi elektronik arayüzlerinden de bu barındırma hizmetinin güncel SLA verilerine ulaşma imkanına da sahip oluyorlar. Bu da müşterilerimizin sadece sözde değil sözleşme seviyesinde de korunmaları anlamına geliyor” diye söze başlayan TurkNet Erişim, Veri Merkezi, Güvenlik Ürün Müdürü Erdem Eriş’ten TurkNet veri merkezi hizmetleri konusunda bilgiler aldık.
                                  
‘Firmaların zaman kaybetme lüksü yok’
Kurumlara veri saklama konusunda verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
Türkiye’de İnternet kullanımı her geçen gün büyüyor. İnternet üzerinden sunulan e-ticaret, Net kapısı tarzı hizmetler hızla büyürken, şirketlerin bu hizmetleri barındırmak için veri merkezlerine olan ilgisi ve ihtiyacı da devamlı olarak artıyor. Bu şirketler için altyapı hizmetlerinde süreklilik ve kesintisiz destek özellikle rekabet açısından belirleyici oluyor. Yüksek miktarda ziyaret alan, e-posta, e-ticaret, sanal barındırma ve içerik sağlama hizmetleri veren, sunucu üzerinde çeşitli internet uygulamaları çalıştıran, arabağlantı ihtiyaçları olan, operatör altyapı hizmetlerine ihtiyaç duyan kurumların enerji kesintileri, hat kesintileri, bant genişliği ve kapasite sorunları ile zamanlarını kaybetmemeleri gerekiyor. Firmaların halihazırda uluslararası standartlara sahip bir veri merkezi kurması büyük ölçekli bir maliyet gerektiriyor. Bu veri merkezini yönetmenin doğuracağı enerji, iklimlendirme ve insan kaynağı gibi gereksinimlerinde karşılanması gerekiyor. Firmalar altyapılarını güvenilir, hızlı, sürekli, verimli ve her daim ulaşabilecekleri bir veri merkezine aktararak, verilerini güvenli ve yedekli olarak saklayabilir, kendi kaynaklarını da yalnızca ürettikleri ürün ya da hizmete yansıtabilirler.

KOBİ’ler için sunucu kiralama ve diğer hizmetler
Veri merkezinde sunduğumuz hizmetleri “Co-location Alan Hizmetleri”, “Co-location Bant Genişliği Hizmetleri” ve “Yönetilen Hizmetler” olmak üzere 3 ana grup altında topluyoruz. 1U ile 42U (Tam Kabin) arası alan kiralamanın yanı sıra, 6/12 kabinlik kafes kiralama seçenekleri de sunuyoruz. Ayrıca müşterilerimize sunucu erişimi için 256 Kbps – 10 Gbps arasında limitli veya ihtiyaca göre anında aşımlı bant genişliği seçeneklerini sunuyoruz. Yönetilen hizmetler çerçevesinde de domain barındırma, UTM (güvenlik), yedekleme, ‘load balancing’, IP-KVM, kablolama, SDH port kiralama, ‘5651 loglama’ ve uzaktan yönetim gibi hizmetler sağlıyoruz. Bunun yanı sıra, küçük ve orta işletmelerin en yoğun ihtiyacı olan e-posta ve Web barındırma hizmetlerini de sunuyoruz.

Kurumlara da üst seviye hizmet
TurkNet Veri Merkezi’nde N+1 ağ seviyesindeki yedekleme sayesinde, %99,99 süreklilik garantisi sunabiliyoruz. Süreklilik için hem elektrik, soğutma ve iklimlendirme, hem kablolama, hem de ağ alanlarında tam yedekli çalışıyoruz.
Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı omurgalara kesintisiz bağlantı sağlamak için, çoklu fiber çıkış tesis etmiş durumdayız. TurkNet olarak, ‘Türkiye Network Altyapı Platformu’nun da kurucu üyesiyiz. Veri merkezimizde barındırılan sunuculara Türkiye içinden erişim süreleri en kısa olacak şekilde ulaşıyor. Veri Merkezi Güvenliği alanında uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanmış, ISO 27001 sertifikasına sahip olan veri merkezimiz fiziksel ve elektronik güvenlik sistemleri ile korunuyor ve 7/24 izleniyor.
Müşterilerimiz sunucularını güvenli, kesintisiz, uluslararası standartlardaki veri merkezimizde barındırırken, kendi elektronik arayüzlerinden de bu barındırma hizmetinin güncel SLA verilerine ulaşma imkanına da sahip oluyorlar. Bu da müşterilerimizin sadece sözde değil sözleşme seviyesinde de korunmaları anlamına geliyor. İstedikleri zaman 7/ 24 çalışan Teknik Operasyon Merkezimize ulaşıp, destek de talep edebiliyorlar. İhtiyaçlarına göre bizim veri merkezimizden sadece altyapı ve İnternet erişimi için yararlanabildikleri gibi, isterlerse güvenlik duvarı, ‘loglama’, yedekleme gibi katma değerli hizmetlerimizden de yararlanabiliyorlar.

Software AG, işi kolaylaştırıyor
“Software AG olarak ürün yelpazemizde sunduğumuz Entire Systems Management (ESM) ürünümüz ile, müşterilerimizin veri merkezlerinin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz. Bu tür performans artırıcı araçlar vasıtasıyla, kurumsal organizasyonlarda oldukça karışık bir şekilde işleyen süreçlerin tümünün otomatik olarak yönetilebilir hale gelmesini sağlıyoruz. Modern bir arayüz kullanımı ile de müşterilerimizin veri merkezi kaynaklarını ve hizmetlerini kontrol etmelerini, iş takvimi ve etkinlik yönetimi süreçlerini otomatikleştirmelerini ve ürün geliştirme sürecini organize etmelerini kolaylaştırıyoruz” şeklinde söyleşimize başlayan Software AG Türkiye Kurumsal Sistemler Müdürü Engin Bil en son Software AG veri teknolojilerini bizlerle paylaştı.

‘Çevreye duyarlı bir yapımız var’
Günümüzün giderek daha karışık bir hal alan veri merkezleri konusunda Software AG, hızlı ve modüler büyüyebilme, enerji verimliliği ve 7/24 kesintisizlik özelliklerine sahip çözümler sunuyor. Bu hedef doğrultusunda tasarladığımız Entire Output Management, Entire Operations ve Entire Event Management uygulamaları ile olağan iş programlamalarının otomasyonu, istisnai durumların gecikmeden saptanması, işletim sistemi olaylarına verilen otomatik cevaplar ile veri merkezi operasyonları daha etkin hale getiriliyor.
Bu çözümlerin yanında, Software AG’nin çevreye duyarlı veri merkezi kaygısı taşıyan bir kurum olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Amacımız; sadece müşterilerimizin kurumsal süreçlerinde sağlanacak performans artışını desteklemek değil, aynı zamanda cihaz başına tüketilen enerjinin en aza indirildiği veri merkezi çözümleri geliştirmek. Hepimizin bildiği üzere, enerji verimliliği için atılması gereken temel adım, nereye ne kadar enerji harcandığının izlenmesi sonucu tüketilen kaynağın ölçülebilir hale getirilmesi. Bunun için Software AG olarak, veri merkezi çözümlerimizde sıcak-soğuk koridorlar ile soğutma (free-cooling) işlemi özelliğine sahip modeller gibi son teknolojiye sahip uygulamaların kullanılmasına özen gösteriyoruz.

Bulut ve Software AG
Bulut bilişim sayesinde, kendi bilgi işlem altyapınızla gerçekleştirebileceğinizden çok daha hızlı bir şekilde gerekli iş süreçlerinizi oluşturarak yapılandırabiliyorsunuz. Bu altyapıyla desteklenen şirketlerin büyük çoğunluğu, sadece sundukları hizmetin kalitesini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda bulut bilişim uygulamalarının doğal bir sonucu olarak mevcut müşterilerinde uyandırdıkları bağlılık duygusunu güçlendirerek pazarlama süreçlerinde hız kazanıyor. Ölçeklenebilirlik kriterini önemli ölçüde destekleyen bulut bilişim teknolojisi, veri merkezinde ciddi anlamda bakım yapılmasına gerek kalmadan rahatlıkla genişletilip daraltılabiliyor.
Software AG’nin yeni çözümü Cloud Ready, modelleme, süreç yönetimi, Servis Odaklı Mimari (SOA) ve bulut bütünleşimi bileşenlerinden oluşuyor. Yeni çözüm, bulutta süreç tasarımı ve stratejisi, süreç yönetimi, tümleşme ve yönetişim yetenekleri sunuyor. webMethods BPMS, SOA ve tümleşme kullanıcıları, geliştirme, test ve üretim ortamlarını bulutta çalıştırma seçeneğine sahip oluyorlar. ARIS kullanıcıları, süreç dönüşümü projelerinin tasarım, benzetim ve izleme aşamalarında geniş kapsamlı işbirliği yapabiliyorlar.

NetApp’tan yenilikçi çözümler
NetApp, 1992 yılında Silikon Vadisinden 3 arkadaşın bir depoda geliştirdiği veri depolama çözümlerinden yola çıkılarak kuruldu. NetApp, kurumsal ölçekte tümleşik veri depolama sistemleri üreten, veri depolama alanında öncü bir firmadır. Sektör içinde her ne kadar donanım firması olarak algılansa da tam anlamıyla bir yazılım ve çözüm firması. Son 5-6 yılda her yıl yüzde 15-20 oranında oldukça hızlı bir büyüme kaydederek 5 milyar ciroya sahip bir firma haline gelen NetApp, lider teknoloji firmaları yanında yer almayı başardı. 2003 yılından beri Fortune dergisinin her yıl açıkladığı en çok çalışmak istenen firmalar listesinde hep ilk 20’de yer alıyor. 2009 yılında bu alanda birinci, 2010 yılında 8, 2011 yılında ise beşinci seçildi. NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı bizlere sundukları çözümleri, sağladıkları hizmetleri ve hedeflerini anlattı.

En yüksek performans, en uygun maliyetle
Türkiye pazarında 2005 yılından bu yana aktif olarak faaliyet göstermekteyiz. Finans, telekom, üretim sektörü başta olmak üzere devlet kurumlarından, otomotiv sektörüne ve İnternet altyapısı sunan bilişim firmalarına kadar çok geniş bir müşteri yelpazesine hizmet veriyoruz. NetApp, çok özel bir alanda çözüm sağlıyor. Odaklandığı tek faaliyet alanı, veri depolama çözümleri ve yönetimi. Tek bir alana odaklanarak yürütülen efektif ARGE çalışmaları ile geliştirdiği inovatif çözümleri sektöre kazandırıyor ve bu sayede rekabette büyük avantajlar kazanıyor.
NetApp, Türkiye’de veri merkezi hizmeti veren birçok sistem tamamlayıcı firma ile çözüm ortaklığı yapmaktadır. Bu firmaların veri merkezi altyapılarında ciddi kapasitede NetApp veri depolama sistemleri kullanılmaktadır. NetApp’ın sunmuş olduğu üstün teknolojilerle, veri merkezi hizmeti veren bu firmalar, dış müşterilerine esnek, yüksek performanslı ve uygun maliyetli hizmetler sunmaktadır. NetApp olarak firmaların, sahip oldukları verileri güvenli bir şekilde saklayabilmeleri için çözümler sunuyoruz. Bu çözümlerimiz ile verileri, meydana gelebilecek doğal felaketlere karşı koruyoruz; verilerin yedeklenmesini ve hızlı kullanılmasını sağlıyoruz. NetApp tarafından geliştirilen inovatif çözümler, firmalara yüksek performans, yönetim kolaylığı, düşük toplam sahip olma maliyeti gibi büyük avantajlar sunmaktadır. Çözümlerimizin bu avantajları ile şirketlerin kendi faaliyetlerine yatırım yapmalarına olanak veriyoruz; bu sayede daha yenilikçi ve geleceğe hazır olmalarına imkan tanıyoruz.

Akıllı veri depolama işlevleri
Eğer bir firma ilk defa altyapı yatırımı yapıyor, ya da altyapısını tamamen yenileme düşüncesi içerisinde ise; bugünün teknolojilerini değerlendirirken aynı zamanda eğilimlere de dikkat etmelidir. Yakın zamanda kullanılması planlanan teknolojileri de göz önünde bulundurarak, gelişimlere açık olan çözümleri değerlendirmelidir. Sadece bu tür esneklikleri sağlayan çözümler sayesinde yapılmış olan yatırımlar korunabilecektir. Çünkü bu şekilde yapılacak bir yatırım ile yeni teknolojilere minimum maliyetlerle hızlı bir şekilde geçilerek, firmaların rekabetçi avantajları korunabilecektir.
NetApp olarak amacımız, veri depolama çözümleri alanında en çok tercih edilen firma olabilmek. Sağlamış olduğumuz veri depolama tabanlı akıllı çözümlerimiz ile rakiplerimizden ciddi ölçüde farklılaşıyoruz. Firmalar için süreklilik; olmazsa olmaz unsurların başında geliyor. Ancak, özellikle kurumsal müşterilere hizmet sağlayan bir firma olarak inanıyoruz ki, bu alanda artık süreklilik çok da ayırt edici bir özellik değil.
Bunu performans takip ediyor. En yüksek performansları sağlamayı hedeflerken, bunu en düşük maliyetlerle gerçekleştirme hedeflerimizi de öne çıkarıyoruz.
Piyasaya ilk NetApp’ın sunduğu inovatif akıllı veri depolama işlevleri sayesinde, performans ve süreklilikten feragat etmeden, şirketin işletim giderlerini %50’lere varan ciddi boyutlarda aşağı çekebiliyoruz. Bunu yaparken, her zaman basitliği öne çıkarıyoruz. Tek bir tümleşik mimari sunarak yönetilebilirliği en üst seviyeye yükseltiyoruz. Özellikle sanal ortamlarla müşteri uygulamaları bütünleşmesini sağlayarak veri depolamanın sağladığı özelliklerin müşteri tarafından daha kolay ve verimli kullanılmasını sağlıyoruz.

NetApp komple çözümler sağlıyor
Aslında NetApp, 2004 yılından beri sağlamış olduğu tümleşik veri depolama altyapısı ve sunduğu diğer akıllı işlevlerle, veri depolama sanallaştırmasının içinde. Bugün NetApp olarak; sunucu, masa üstü, ağ ve veri depolama dahil olmak üzere sanallaştırmanın tüm alanlarında önemli bir oyuncu konumundayız. Sunduğumuz komple çözümler ile bulut bilişimin getirdiği avantajları müşterilerimize en üst seviyede yaşatmayı hedefliyoruz.
NetApp doğrudan bulut bilişim hizmetleri sunmasa da, veri merkezindeki diğer önemli oyuncuların sunduklarıyla tümleşik halde bir altyapı tedarik ederek bulut bilişime hazır bir teknoloji altyapısı sunuyor. NetApp’ın bulut bilişim çözüm mimarilerinde işbirliği yaptığı oyuncular arasında Cisco, VMware, SAP, Microsoft, Oracle ve Citrix sayılabilir.
Firmalar, bulut bilişim sistemini kurabilmek için şirketlerine özel sistemler, halka açık hizmet veren tedarikçiler ya da iki yöntemin avantajlarını birleştiren karma modeller üzerinde çalışıyorlar. Bu noktada NetApp, sağladığı veri depolama çözümleriyle kurumsal müşterilerin özel, açık ve karma bulut modellerine geçişini hızlandırıp kolaylaştırıyor. Diğer bir deyişle, olası her türlü fiziksel limitleri ortadan kaldırarak, son derece esnek, dolayısıyla da verimli ve gelecek teknolojilere açık altyapılar sağlamış oluyor.
Tümleşik Depolama Mimarisi ve Data ONTAP üzerinde geliştirilmiş kapsamlı depolama ve veri yönetimi olanaklarımızla, bulut bilişim için depolama kapasitesi sunuyoruz. Sunduğumuz esnek ve verimli ortak BT altyapısı, değişen talepleri karşılamak üzere dinamik olarak büyüyüp küçülebilen, güvenli, çok kullanıcılı bir çözüm oluşturuyor. Kurumsal müşteriler işleri büyüdükçe, BT altyapılarında ciddi değişikliklere gitmeden özel bulut ortamına geçişi tamamlayabiliyorlar.

KOMTAŞ bilgiye değer veriyor
Bir veri analizi şirketi olan KOMTAŞ Bilgi Yönetimi, 1989 yılında, Bilişim Teknolojileri alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuş. KOMTAŞ Bilgi Yönetimi, 2000’li yıllarda, kurumsal yönetim anlayışı çerçevesinde faaliyetlerini yeniden yapılandırırken bilgi teknolojilerinden faydalanmanın tercih değil bir zorunluluk olduğunu gözlemlemiş ve bunun gerekliliğini Türkiye’de ilk gören ve savunan şirket olmuş. KOMTAŞ Bilgi Yönetimi Genel Müdürü Yüksel Çomak bizlere bilgi yönetimi ve veri merkezi hizmetlerinden söz etti.

Bilginin yönetimine ve analizine dair her şey
Ana çalışma alanımız, veri ve istihbarat analizidir. Sunduğumuz teknoloji ve çözümler, verinin bilgiye dönüştürülmesine hizmet etmektedir. Bugün, bilgi toplumunun gereksinimleri doğrultusunda verinin içinde, bizim için değerli olan bilgiye ulaşmak önemlidir.
KOMTAŞ Bilgi Yönetimi, temsil ettiği teknolojileri ve projelere özel çözümlerini, Veri Yönetimi Platformu ve Analitik Uygulamalar Platformu adı altında, 2 ana başlıkta gruplandırmaktadır.
Veri Yönetimi Platformu; Veri Kalitesi, Veri Bütünleşmesi, Kimlik Çözümleme, Master Data Management, Information Lifecycle Managemet (Veri Arşivleme, Veri Maskeleme, Test Verisi Yönetimi)
Analitik Uygulamalar Platformu; Suç Parasının Aklanmasının Önlenmesi, Suiistimal ve Dolandırıcılıkla Mücadele, Bilgisayar Destekli Denetim, Kriminal Suç Analizi ve Yönetişim, Risk Uyum.
Organizasyonlarda diğer ifade ile veri merkezlerinde kullanılmakta olan ERP/CRM, kuruma özel geliştirmeler veya benzeri uygulamalar, kurumsal veri merkezlerindeki toplam veritabanı hacmini her yıl katlanarak arttırmaktadır. Aynı zamanda gelişmekte ve değişmekte olan iş süreçleri ile, yasal düzenlemeler her türlü kurumsal verilerin uzun süre muhafaza edilmesini zorunlu kılmaktadır. Artmakta olan verilerin veri merkezlerinde saklanması performans sorunlarına sebep olmakta, sonuç olarak donanım yatırımlarını artırarak, kullanılmakta olan yazılımların baştan düzenlenmesini gerektirmektedir.
Özellikle Bankacılık, Telekom, Perakende gibi sektörlerde artan veri hacmi ve buna bağlı performansı sorunları, eski iş uygulamalarının emekli edilmesi, bu sistemlerdeki kritik verilere hızlı erişim sağlanması, operasyon sistemleri dışına test, eğitim vb. amaçlarla taşınan verilerin güvenliğinin sağlanması çözüm bekleyen konular.
Bu ihtiyaçlara cevap aşamasında bilginin, yaşam döngüsü yönetimi olarak tanımlayabileceğimiz “Application Information Lifecycle Management (ILM)” kavramı, bu ihtiyaçlara cevap vermektedir.
Application Information Lifecycle Management (ILM) konusundaki çözümler kurumlardaki ilgili bölümlere verilerin çevrimiçi arşivlenmesi (veri tabanından veri tabanına), test verilerinin oluşturulması ile uygulamaların ve verilerin emekli edilmesi aşamasında katma değer sağlamakta, sonuçta yatırım, hizmet ve bakım maliyetlerini düşürerek verimliliği artırmaktadır.

ILM konusunu genel olarak;
•          Veri artışının yönetilmesi,
•          Test verilerinin oluşturulması ve kontrol edilmesi,
•          Veri güvenliği konusunda yasal uyum gerekliliklerinin yerine getirilmesi,
•          Kritik verinin korunması,
•          Verilerin ve uygulamaların güvenli bir şekilde emekli edilmesi şeklinde özetlemek mümkündür.
“Kurumsal Veri Bütünleşmesi ve Veri Kalitesi”, “Master Data Management” alanlarında dünyada lider konumda olan Informatica firması Application Information Lifecycle Management (ILM) konusunda; ‘Veri Arşivleme, ‘Test Veri Yönetimi’ ve ‘Veri Maskeleme ” konularında çözüm sağlamaktır.
Informatica Data Archive (Arşivleme) çözümü ile BT-Bilişim Teknolojileri organizasyonları etkin olmayan verilerin tanımlayabilir ve bunları başka bir çevrim içi veri tabanına ya da güvenli, yüksek oranda sıkıştırılmış bir dosyaya taşıyabilir. Uygulamaya özel işi kuralları BT ekiplerinin, veriler arşivlendikten sonra veri bütünleşmesi sağlamasına imkan sağlar.
Informatica Data Subset (Test Verisi) çözümü ile büyük ve karmaşık veri tabanlarından daha küçük ve hedeflenmiş veri tabanlarını otomatik olarak yaratan esnek bir işletme yazılımıdır. BT ekipleri Informatica Data Subset’i bir sistemin tamamını yaratmak ya da veri tabanını kopyalamak yerine sadece en uygun, gerçekçi, yüksek-kaliteli uygulama verileri ile hızla üretim verilerinin kopyasını almak ve güncellemek için kullanırlar. Informatica Data Subset, toplam sahip olma maliyetini düşürerek, geliştirme, deneme/test ve eğitim ortamlarının iyileştirilmesi için ideal bir çözümdür.
Informatica Data Masking (Veri Maskeleme), BT ekibinizi veri maskeleme uğraşlarını basitleştiren ve tüm organizasyonun en hassas verilerine erişimini yönetmeye yardımcı olan tek, ölçeklendirilebilir bir veri maskeleme çözümüdür. Kredi kartı numaralarından, adreslere ve telefon numaralarına kadar, veri maskeleme kullanımı ile gizli bilgileri amacına uygun olmayan kullanımlardan saklarken üretim dışı ortamlar için veri ihlalleri riskini ortadan kaldırır. Informatica firmasının Türkiye temsilcisi KOMTAŞ Bilgi Yönetimi ; ‘Veri Arşivleme ’, ‘Test Veri Yönetimi’ ve ‘Veri Maskeleme ” konularında kurumsal ihtiyaçları belirleme ve çözüm oluşturma konularında hizmet vermektedir.

KoçSistem’den uçtan uca çözümler
2000 yılında İstanbul’da kurulan KoçSistem Veri Merkezi, alan ve altyapı yatırımları ve 200 kişilik operasyon birimiyle bugün 170’den fazla kuruluşa hizmet vermekte. Ankara Olağanüstü Durum Merkezi ise, KoçSistem İstanbul Veri Merkezi’nin altyapı yetenekleri ile bire bir uyumlu olarak 2002 yılında hizmet vermeye başladı. KoçSistem veri merkezleri, 2002 yılında ISO 9001 sertifikasını, 2006 yılında ise veri merkezi hizmetleri alanında verilen ISO 20000 "IT Service Management - BT Hizmet Yönetimi (ITIL)" sertifikasını almaya hak kazandı. KoçSistem, ITIL sertifikasına sahip Türkiye’deki ilk BT Hizmet şirketi oldu. ITIL v3 metodolojilerine uygun olarak yönetilen KoçSistem veri merkezleri SAP uygulamalarına yönelik sunduğu işletim, yönetim, barındırma ve servis sağlayıcı hizmetleriyle Ocak 2007’de Türkiye’de ilk “SAP Barındırma Hizmetleri İş Ortağı” sertifikasını alan Yerel İş Ortağı oldu.
Bugün geldiği nokta itibariyle günlük 30 milyondan fazla kişinin sanal olarak geçtiği ve “200 terabyte”dan fazla veri akışının gerçekleştiği KoçSistem İstanbul Veri Merkezi’ne Türkiye’deki en faal veri merkezi diyebiliriz. Yılın her dönemi kesintisiz hizmetin, uzman bir kadro tarafından verildiği KoçSistem veri merkezlerinde, 3500’ün üzerinde döküm (sunucu, depolama, ağ, yedekleme) yönetilmektedir. Veri Merkezi dosyamız için görüştüğümüz KoçSistem Sistem Ent. ve Yön. Hiz. Satış Grup Yöneticisi Özlem Kestioğlu sorularımızı yanıtladı.

Kurumlara veri saklama konusunda verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
Hükümetler, askeri, finansal kurumlar, hastaneler ve özel işyerleri; çalışanları, müşterileri, ürünleri, araştırmaları ve finansal durumları hakkında pek çok önemli bilgiyi elektronik ortamda barındırırlar. Bu nedenle bilginin korunması ve bilgi güvenliğinin sağlanması şirketler için bir seçenek olmaktan çıkmış ve uluslararası standartlar, yönetmelikler ve 5651 sayılı kanun gereği bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle, bir şirket bilgi güvenliği konusunda gerek dış gerekse iç tehditlere karşı önlemleri almak durumundadır.

Bilgi güvenliği, firma ve kurumların:
• Rekabet gücünün korunması (ARGE, müşteri bilgileri, finansal bilgileri gibi)
• Firmanın ticari itibarının korunması,
• Yasal ve düzenleyici kural ve standartlara uyumluluklarının sağlanması ve muhafaza edilmesi için gereklidir.
KoçSistem olarak, şirketlere petabayt mertebesindeki paylaşımlı veri depolama alanımız ile hizmet vermekteyiz. Ayrıca bu yıl yaptığımız farklı yatırımlarla, müşterilerimize üç farklı ihtiyaç doğrultusunda üç farklı paylaşımlı veri depolama alanı sunmaktayız. Hizmetlerimizdeki bu çeşitlilik, müşterilerimize geniş ölçekte maliyet avantajı sağlamaktadır. Donanım yatırımları yapmak yerine paylaşımlı bir alandan ihtiyaç duyulan kadar kapasitenin hizmet olarak satın alındığı bu iş modellerinin önümüzdeki dönemde daha fazla şirket tarafından tercih edileceği görüşündeyiz. Veri merkezi yatırımını kendi bünyesinde yapmak isteyen müşterilerimize ise veri depolamayı hangi amaçla kullanacakları sorusundan yola çıkarak yatırım planları yapmalarını önermekteyiz. Şirketlerin büyüme oranları, organizasyon yapıları gibi gelecek stratejilerini önceden belirlemiş olması yapının sağlıklı kurulabilmesi açısından önemlidir.

KOBİ’ler için sunucu kiralama hizmetiniz var mı? Ayrıntıları alabilir miyiz?
Bilişim teknolojilerinde dış kaynak kullanımı, şirketlere kendi çekirdek uzmanlık alanlarına ve stratejik konulara odaklanmanın yan ısıra yaklaşık yüzde 30-40 civarında maliyet avantajı sağlarken işgücünün de etkin kullanımına olanak tanır. KoçSistem olarak KOBİ’lere ihtiyaçlarına özel hizmetler sunuyor, kendi bünyemizde bulunan en son teknolojileri kullanmalarına imkân sağlayarak onları ilk yatırım maliyetlerinden kurtarmış oluyoruz. Bu kapsamda; mevcut bilgi teknolojileri ihtiyaçlarına uygun donanım ve yazılım sağlamanın yanı sıra onlara işletim sistemi ve veri tabanı yönetimi gibi katma değerli hizmetler de sunuyoruz. Veri merkezi olarak; yedekleme, veri depolama yönetimi gibi alanlarda yaptığımız merkezi yatırımlarla da KOBİ’lere kurumsal seviyede teknoloji çözümlerinden faydalanabilme imkânı tanıyoruz.

Bulut ve sanallaştırma hizmetleriniz var mı?
KoçSistem olarak son yıllarda şirketler tarafından tercih edilmeye başlanan “Bulut Bilişim” iş modeli konusunda Türkiye’de sektöre öncülük edecek çalışmalara imza attık. KoçSistem bulut bilişim hizmetleri başlığı altında kurumlara hem sürekli kaynak artırımı gerektiren canlı sistemler hem de test amaçlı, dönemsel ihtiyaçları için ölçeklenebilir altyapılar sunuyor, fiziksel donanımlara bağlı kalmadan ve yatırımlarını bağlamadan kaynakları kullandıkça ödemelerine imkân tanıyoruz. KoçSistem olarak müşterilerimize kendi özel bulutlarını inşa etme imkânı sunuyor; kendi bulutunu kiralamak isteyenlere ise hayal ettikleri bulut servislerini KoçSistem altyapısı üzerinden oluşturuyoruz.
Bulut bilişim alanında hizmet veren uzman ekibimizle, bulut bilişim yapılarında çalışacak alt yapı bileşenleri, yönetim yazılımları ve ölçümleme gibi konularda hem araştırmalar yapıyor hem de mevcut teknolojilerin geliştirilmesine destek veriyoruz.

Veri merkezinizdeki verilerin güvenliğini nasıl temin ediyorsunuz? Güvenli mi?
Güvenlik konusu veri merkezlerimiz adına öncelik verdiğimiz konular arasındadır. Bu alanda, 2009 yılı başında başlattığımız yoğun ve titiz çalışmalar neticesinde BSI İngiltere tarafından yapılan denetimleri başarıyla tamamlayarak "ISO 27001- Information Security Management System" sertifikasını almaya hak kazandık.
Bunun dışında, aldığımız önlemlerden de size kısaca bahsetmek isteriz: KoçSistem Veri Merkezi, altı güvenlik çemberi ile korunuyor. Bu güvenlik çemberlerinde, güvenlik personeli, kartlı geçiş sistemleri ve tek kullanımlık şifre üreten kartlardan, kapı kilidinden biyometrik erişim sistemlerine kadar çeşitli erişim kontrol seviyeleri bulunuyor. Ayrıca Veri Merkezi’nin ana girişinde ve sistem odalarında biyometrik geçiş güvenlik sistemleri kullanılıyor. Bu sistem, kişinin irisinden alınan örnekleme ile sadece tanımlanan kişilere geçiş hakkı verir ki tüm geçiş kayıtları ayrıca arşivlenmektedir. Merkezin dış güvenliği ise 24 saat boyunca özel bir güvenlik ekibi tarafından sağlanır, kapalı devre video izleme sistemleri tarafından kaydedilen tüm görüntüler ise arşivlenir.

IBM ile Akıllı Dünya
“IBM olarak veri merkezlerinin hızlı ve modüler büyüyebilme, enerji verimliliği ve 7/24 kesintisizlik kıstasları göz önünde bulundurularak şekillendirileceğini öngörmekteyiz. IBM, çevreci veri merkezleri ve işlem odaları ile otomatikleştirilmiş fabrikalar gibi teknoloji ile sıkı bir şekilde bütünleştirilmiş özel tesisler inşa edilmesinde bir liderdir. 2008’de gündeme getirdiğimiz “Akıllı Dünya” öngörümüzle de bağlantılı olarak, örneğin geçen yılın ortalarında BT-Bilişim Teknolojileri birimlerinin ve veri merkezi yöneticilerinin günümüzde karşılaştığı temel sorunları çözmek amacıyla; dünyanın en hızlı, en güvenli, en yüksek düzeyde ölçeklenebilen ve enerji tasarrufu en yüksek anabilgisayar sistemi olan IBM zEnterprise Sistem’i kullanıma sunduk. Günümüzün çok mimarili veri merkezlerinin maliyetini, karmaşıklığını ve verimsizlik düzeyini azaltmak üzere tasarlanan IBM zEnterprise Sistem, akıllı veri merkezleri yaratarak, işletmelerin ve kurumların sorunlarla uğraşmak yerine, değer yaratan çözümlere odaklanmalarını hedefliyor” diyen IBM Türk, İş Sürekliliği ve Altyapı Hizmetleri Yöneticisi Ayça Tuba Konakoğlu bizlere IBM’in veri operasyonlarını anlattı.

İhtiyaca göre çözümler
Ayrıca yeşil veri merkezi kaygısı önceliklerimiz arasındadır. Yeni veri merkezlerindeki son teknolojik eğilimlerden biri cihaz başına tüketilen enerjinin izlenmesidir. Enerjinin izlenebilir olması ve nereye ne kadar enerji harcandığının belirlenebilmesi, enerji verimliliği için ilk ve temel adımdır. Daha verimli soğutma sağlanması için kabinlerin sıcak-soğuk koridorlar oluşturacak şekilde yerleştirilmesi ve soğuk koridorların kapatma işlemleri önemli kazançlar sağlar. İklimlendirme sistemlerinde kışın soğuktan faydalanarak soğutma (free-cooling) yapabilen modeller de faydalı bir teknolojik çözümdür.
Operasyon maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda ise, “Büyüdüğün kadar öde” prensibine dayalı yeni nesil veri merkezlerinin modüler çözümlerin birincil faydası ilk yatırım ve işletme maliyetlerinin klasik veri merkezi çözümlerine göre düşük olmasıdır. Yani, tüm yatırımların en başta değil, zamanla ve ihtiyaçlara göre yapılmasına olanak tanır. Yeni bir veri merkezi oluşturmak pahalıdır ve zaman alır. IBM olarak daha fazla sunucu eklemek yerine sunucu ve depolama sanallaştırmayı öneriyoruz.
IBM Türk olarak 1995 yılında İzmir’de hayata geçirdiğimiz ve 2009 yılında yeni yerine taşıdığımız iş sürekliliği ve olağanüstü durum merkezimizden ve de İstanbul Levent’teki merkez binamızdaki veri merkezimizden firmaların ihtiyaçlarına yönelik olarak sunucu kiralama hizmeti de vermekteyiz. Bu iki merkezden Türkiye’deki tüm sektörlerden, farklı büyüklükteki müşterilerimize, en basit barındırma ve kiralama hizmetinden başlayarak, tüm BT ortamlarının IBM tarafından yönetilmesine kadar anahtar teslimi her türlü hizmeti sağlıyoruz. Gerek İzmir, gerekse İstanbul’daki veri merkezlerimiz son teknoloji ile donatılmış ve çok farklı ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir.
IBM Türk, bu merkezlerden, müşterilerinin BT altyapılarını, endüstriyle ve hükümet kurallarıyla uyumlu bir şekilde kesintisiz yürütmelerini sağlamaktadır. IBM’in bu merkezlerden vermekte olduğu hizmet sayesinde, şirketler, işlerini olağanüstü durumlar da dahil olmak üzere her koşulda kesintisiz olarak yürütebilmektedir.

Uzmanından bulut bilişim hizmetleri
IBM 3 yıldır özel, genel ve birleşik bulut yapıları üzerine çözüm ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Kurumlara bulut stratejisini ve yol haritasını belirlemek amacıyla değerlendirme hizmetleri sunmakta ve bu sayede kurumlar, iş yüklerinin ne kadarının bulut bilişime uygun olduğunu görmektedirler. IBM bulut bilişimde, ihtiyaçlara göre uyarlanabilen ve uçtan uca çözüm modelleri sunar ve dünyada 13 bulut bilişim laboratuvarında kavram çalışması, bulut geliştirme ve pilot çalışmaları yapılmaktadır. Türkiye’de de, IBM İstanbul İnovasyon Merkezi’nde bulut bilişim çalışmaları çeşitli IBM uzmanları ve yazılımlarla gerçekleştirilmektedir. Bugün tüm dünyada 200’den fazla IBM araştırmacısı, bulut bilişim güvenliği ve gizliliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, dünyada 8 milyon m2’den fazla veri merkezi olan IBM 16 merkezinde uzmanlık/eğitim çözümleri ve bulut altyapılarını, uygulamalarını ve hizmet olanaklarını uygulamalı olarak sunmaktadır.
Bulut bilişim, şirketlerin kendi bilgi işlem altyapılarıyla olabileceğinden çok daha hızlı biçimde oluşturma, yapılandırma, sağlama imkanı sunar ve bu altyapıyla desteklenen şirketler; sundukları hizmetin kalitesini artırarak pazarlama sürecini hızlandırarak, müşteri bağlılığı yaratır ve pazarı geliştirir. Hizmet sağlama girişimlerini destekleyen SOA ile bilgi yönetimi ve hizmet yönetimi girişimlerini geliştirebilir. Bulut bilgi işlem, ölçeklenebilirliği büyük çapta desteklemektedir. Hizmetler, çekirdek veri merkezinde önemli düzeyde bakım gerektirmeden hızlı bir biçimde genişletilebilir veya daraltılabilir. Elbette bu sırada bulut bilgi işlem hizmetleri sunan şirketlerin gerek rekabet açısından, gerekse yasal düzenlemeler açısından iş sürekliliğini sağlama zorunlulukları, bulut bilgi işlemden yararlanan şirketlerin de iş sürekliliği ihtiyaçlarını çözmesi anlamına gelir. Ayrıca bulut bilişimin alt başlıkları olan sanallaştırma, güvenlik, genel ara yüzler, araçlar ve geliştirme ortamları, veri bütünleşmesi, platform, yönetişim, izleme, servis yaşam döngüsü ve haberleşme alanlarında standartların belirlenmesi alanında da hizmetlerimiz bulunmaktadır. IBM, sanallaştırmanın babasıdır ve IBM’i diğer sağlayıcılardan ayıran çok sayıda unsur vardır. Sanallaştırma teknolojilerini IBM bulmuştur. Ana bilgisayarlar üzerinde geliştirilen sanallaştırma işlevleri yıllar içinde büyük bir ivme kazanırken, tüm diğer şirketler için de ilham kaynağı olmuştur. IBM müşterilerinin “Virtual Machine” (VM) işletim sistemi başta olmak üzere birçok değişik platformda yaşama geçirdiği işlevler on yıllarca özenilerek izlendi. Sanallaştırmadaki tüm yeni işlevler öncelikle IBM tarafından geliştirilmiş, test edilmiş ve pazara sunulmuştur.
IBM’in sanallaştırma işlevleri zaman içerisinde Unix platformuna da eklendi ve IBM AIX işletim sistemi PowerVM bileşeni ile, Unix dünyasındaki en gelişkin sanallaştırma işlevlerini kullanıcılara taşıdı. IBM, bunların dışındaki platformlarda da sanallaştırma becerilerinin gelişebilmesine her dönemde destek oldu. Linux gelişim sürecinde ve X86 dünyasındaki sanallaştırma işlevlerinin gelişimi, ufuktaki bulut bilişim iş modeline gidilen yolda önemli avantajlar olarak algılandı ve desteklendi. Eskiden sadece sunucu sanallaştırması akla gelirken, şu anda gündemdeki bir diğer teknolojisi, depolama sistemleri sanallaştırmasıdır. IBM veri depolamanın sanallaştırılması alanındaki geliştirdiği üstün işlevlerle de tanınıyor. Bu aralar depolama altyapılarının sanallaştırılması üzerindeki çözümler oldukça popüler.
IBM, Smart Cloud Enterprise ile sunucu sahibi olmanın yeni yollarını sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde Web sunucusu, veritabanı sunucusu, ‘batch’ işlemlerini yapmak için dönemsel işlem gücü ihtiyaçlarını sağlama, yeni projeler için kaynak ihtiyacını en hızlı şekilde karşılama, tanıtım ortamı hazırlama, uygulama geliştirme için gerekli ortamların hazırlanması gibi işlemler ve daha birçok günlük BT operasyonunu IBM Bilgi İşlem Bulut’u ile gerçekleştirilebilmektedir. Smart Cloud Enterprise ile kullanılabilecek sunucu tipleri ise; Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux ve SUSE Linux Enterprise Server olarak sıralanmaktadır.
Yukarıda yer alan sunucu imajları ve buna ek olarak birçok IBM yazılım imajı ile hedeflenen ortama IBM veri merkezlerinin sağladığı %99,5 kullanılabilirlik avantajıyla dakikalar içinde sahip olunabilmektedir. IBM in kurumsal güvenliği ile işletilen IBM Smart Cloud Enterprise kurumlara kendi VLAN’ını oluşturma şansı da tanımaktadır. Böylece şirketler IBM Bulut’u üzerindeki sistemlerini kendi veri merkezindelermiş gibi işletebilmektedirler.

İş sürekliliğinin önemi
IBM olarak biz buna sadece verilerin güvenliği sorunu olarak değil, iş sürekliliğinin temelinin sağlanması olarak bakıyoruz. Kriz veya felaket anında bir işletmenin faaliyet konusunu sürdürebilmesi için gereken kritik iş süreçlerinin ve bu süreçler için gerekli olan kaynakların belirlenmesini gerektiriyor. Olası risklerin doğru olarak belirlenmesi ve bu risklerin yönlendirilmesi, etkilerinin hafifletilmesi veya kabul edilmesi sağlamaktadır.
Dolayısıyla işten kaynaklanan riskler, verilerden kaynaklanan riskler ve olaylardan kaynaklanan riskler dâhil her türlü riski öngörülebilir ve etkin biçimde yanıt veren bir strateji oluşturarak yola çıkılması gerekmektedir. İş kaynaklı riskler iş sürekliliğini ve stratejik iş operasyonlarını etkileyen uygulama kesintisi ya da talep yaratma kampanyalarından kaynaklanan aşırı yüklenme gibi sorunları içerir. Verilerden kaynaklanan riskler ise iş kaynaklı risklerle kesişmekte ve disk hatası, bozulma, virüs ya da aşırı veri büyümesi dahil çeşitli faktörlerden ileri gelmektedir. Bu faktörler iş operasyonları, uyumluluk denetimleri ve yasal zorunluluklar için kuruluşun veri ve bilgilerini erişilebilir durumda tutan altyapı, süreçler, çalışanlar ve sistemler üzerinde olumsuz etkiler oluşturarak iş sürekliliğini sekteye uğratır. Veri kaynaklı risklerden korunmak için ne zaman ve nerede gerekirse gereksin, verimli bir yedekleme ve önemli veri ve bilgilerin hızla geri alınmasını sağlayacak bir çözüm gerekir. Bunun yanı sıra verinin sürekli yönetilebilir olduğundan ve virüslerden, çalınmadan ve diğer tür kayıplardan korunmuş olduğuna da emin olmak gerekir. Olay kaynaklı riskler ise güç kesintileri, doğal afetler, salgın hastalıklar, yangın, hırsızlık ve satın alma ve birleşmeler gibi olaylar sonucunda BT kesintileri nedeniyle kuruluşun iş gücünün, süreçlerinin, uygulamalarının ya da altyapısının faaliyetini sürdürememesi riskini içerir. Bu riskleri hafifletmek üzere işletmelerin operasyonlarını anlık etkilere maruz kalacak alanın uzağına da dağıtabilmeleri, etkili bir olağanüstü durum kurtarma ve kriz yönetim planı uygulamaları gerekir. IBM tüm bu kapsamda kuruluşların uçtan uca iş sürekliliği stratejisi geliştirmeleri için ihtiyaç duydukları çözümleri sunmaktadır. IBM Türk Türkiye’de iş sürekliliği ve olağanüstü durum hizmetleri alanında 1995 yılından beri faaliyet göstermektedir ve bağlı bulunduğu bölgede lider konumda bulunmaktır.

Glasshouse tekilleştirme teknolojilerinde lider
Glasshouse Türkiye deneyimli ve başarılı bir ekiple finans-bankacılık, sigorta, telekom, lojistik, üretim, perakende gibi farklı sektörlerdeki şirketlere ve Türkiye’nin önde gelen büyük kuruluşlarına yedekleme, sanal teyp kütüphaneleri, tekilleştirme, arşivleme ve veri depolama konularında çözüm ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. EMC’nin Türkiye’deki BRS (Backup and Recovery Systems) çözümlerinin de ana iş ortağı olarak faaliyet gösteren Glasshouse Türkiye’nin Genel Müdürü Emre Pekar sağladıkları çözümleri ve verdikleri hizmetleri röportajımızda anlattı.

Süreç, maliyet ve yedekleme avantajları
Her türlü sektörde faaliyet gösteren şirketimiz, alanında lider birçok müşterisinde, bilgi teknolojileri yatırımlarının ana faaliyet alanlarına olan doğrudan katkısıyla yapılan yatırımlardan en yüksek geri dönüşlerin alınmasını sağlamakta. Son 2 senedir Tekilleştirme Teknolojileri ve bunların kurumlardaki uygulamaları konusunda yaptığımız çalışmalarla, bu alanın rakipsiz şirketi olarak fark yaratmaktayız.
Tekilleştirme, depolama alanlarını küçültmesi, sanal teyp kütüphanelerinde performans artışı sağlaması, risklerin yanı sıra yedekleme ve geri dönüş sürelerini azaltması gibi birçok avantajı sağladığı için bu alana hitap eden doğru ve pratik teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Tekilleştirme teknolojilerinin sağladığı temel avantajları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

  • Daha efektif kullanılan depolama kaynakları ile veri depolama maliyetlerinde ciddi düşüş
  • Düşen enerji ve soğutma maliyetleri sayesinde daha çevreci bir ortam
  • Net etkileri çok hızlı görüldüğü için hızlı bir yatırım geri dönüşü
  • Daha hızlı yedekleme ve geri dönüş ile yedek saklama sürelerinde artış

En değerli varlık veri
Şüphesiz ki şirketlerin en değerli varlıkları olan verilerinin korunması ve depolanması, son yıllarda en önemli konuların başında gelmekte. Gelişen teknolojiyle birlikte, verilerin artışı inanılmaz bir hızla gerçekleşirken; bunların korunması, depolanması, felaket durumunda tekrar geri dönüşünün sağlanması ve tabii ki depolanan verilerin doğru şekilde yönetilmesi büyük önem taşımakta. Veri depolama, kurumsal bilgiye kesintisiz ve etkin bir şekilde ulaşımı; sistemlerin çökmesi ya da felaket durumlarında dahi, iş sürekliliğinin sağlanmasını temel hedef olarak benimsemektedir. Veri depolama sistemleri veriye en etkin şekilde ulaşım ve yedeklemeyi sağlarken; kesintisiz geri dönüşü de sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır.
Veri depolamada, diske bağımlı bir sistemden performans beklentiniz var ise, bir adım geriden geliyorsunuz demektir. Özellikle “deduplication-tekilleştirme” algoritmasını kullanan sistemlerde, diske bağımlı yapıların performans üzerinde negatif etkilerine şahit oluyoruz. Oysaki bu algoritmayı işlemci merkezli çalıştıran sistemlerde, performansın beklenenin üzerine çıktığını görüyoruz. “Kontrol edilemeyen veri artışı” kavramını artık daha çok duyacağız. Peki, bu artışını kontrol edemediğimiz veriyi depolarken, elimizdeki diskleri verimli kullanabiliyor muyuz? Tekrar eden verilerin her seferinde depolanması/saklanması yolunu tercih eden bir sisteminiz varsa, yine bir adım geriden geliyorsunuz demektir.
Tekilleştirmeyi doğru yapan sistemleri tercih ettiğinizde, elinizdeki diskleri daha verimli kullanabilir hale geliyorsunuz. Kaynakları doğru kullanabilmek yani verimlilik, performansla birlikte veri depolama eğilimi olarak öne çıkıyor.
GlassHouse Türkiye olarak; bulut bilişimde hizmet verenle hizmet alan arasında, teknoloji sağlayıcılar ve geliştiriciler sınıfında yer alıyoruz.
Esasen, teknoloji üreticilerinin sunduğu imkanlara katma değer sağlayarak, bulut bilişimde bu teknolojiden firmalar nasıl fayda sağlar, nasıl hizmete dönüştürürler, gibi sorular üzerine çalışıyoruz. Bulut bilişimle ilgili hedefimiz; ihtisaslaştığımız “Data Protection-Veri Koruma” alanında, teknoloji üreticilerinin sunduğu imkanları hizmete dönüştürme döngüsünde müşterilerimize her türlü danışmanlığı sağlamaktır.

EMC veriyi avantaja dönüştürüyor
“EMC bilgi altyapıları konusuna odaklanan pazardaki tek firmadır. Her bir işletme ya da iş kolu normalde farklı türlerde verilere sahiptir. EMC’nin yaklaşımı verileri akıllıca, uygun hizmet seviyesinde ve uygun maliyetlerle doğru veri depolama çözümüne depolamaktır. “Tek beden-Tek boy hepsine uyar” yaklaşımı müşterilere hedeflerine ulaşmaları için gereken çözümü sunmaz. Sektörün en kapsamlı kademeli veri depolama platformlarını yarattık: Üst-Uç, Orta Kademe, Dosya-Tabanlı Veri Depolama, Arşivleme Platformları, Yedekleme Platformları. Her bir platform kendi kategorisinde lider konumdadır” diyerek söyleşimize başlayan EMC Türkiye, Mısır ve Libya Teknoloji Çözümleri Müdürü Walid Yehia şöyle devam etti: “İşle ilgili gereklilikleri yerine getirmek için veri depolama çözümlerini kullanırken ortaya çıkan maliyetleri en uygun seviyeye getirmek ve toplam sahip olma maliyetini en aza indirmek için müşterilerimizle yakın işbirliği içinde çalışırız.
Tüm bu çözümlerimizi de sektördeki en kapsamlı hizmet yelpazesi ile destekleriz:
- İşletmelerin veri varlıklarını etkin şekilde yönetmeleri için kurulum ve uygulama hizmetleri
- Veri koruma, veri yönetimi ve veri varlıklarına erişimin etkin hale getirilmesi konusunda danışmanlık hizmetleri.”

Veri yönetiminde tavsiyeler
İlk tavsiyem veri depolama çözümlerini mevcut verilerinin iş açısından değerine göre ayarlamaları. Dünyamızdaki birçok şey gibi verilerin değeri de zamanla değişir. Bu nedenle, verileri sınıflandırmak ve yaşam döngüsü boyunca değerini anlamak çok önemlidir.
Bunu gerçekleştirdikten sonra, verilerini yaşam döngüleri boyunca doğru hizmet seviyesinde, akıllı şekilde depolayacak ve koruyacak veri depolama çözümünü seçebilirler.
İkinci tavsiyem, bu patlama yapmış veri kapasitesini yönetmek ve kontrol altına almak için şirketlerin ve BT-Bilişim Teknolojileri bölümlerinin geleneksel teknikleri uygulamamaları. Zira bu teknikler maliyetleri azaltmada ve hizmet seviyelerini yükseltmede etkisiz kalacaktır.
Verileri yönetme şeklimizi iyileştirecek gelişmekte olan birkaç teknoloji var:
Tamamen Otomatikleştirilmiş Veri Depolama Kademelendirme (FAST), kullanıcıların veri depolama kademelendirmeyi Flash, Fiber Kanal ve SATA sürücüleri ile kullanmalarını mümkün kılarak veri depolama kapasitesindeki artışı yönetmelerine yardımcı olur. Kullanıcılar bu sayede performans ve maliyet arasında seçim yapmak durumunda kalmaz.
Otomatik Kademelendirme, performansı ve kapasiteyi uygulamaların gerçek gereksinimlerine dayanarak otomatik olarak optimize ederek, hem hizmet seviyelerini yükseltir, hem de maliyetleri düşürür.
Yaptığımız analizler veri miktarlarındaki artış oranının belirsiz olmasından dolayı kuruluşların ilk kaynak kullanımı sırasında veri depolama kaynaklarını gerektiğinden fazla kullandıklarını gösteriyor. Bütünleştirilmiş veri depolama ortamlarında asgari kaynak kullanımı (thin provisioning), BT bölümlerinin kaynak kullanımını iyileştirmelerine ve belirsizliğin olumsuz etkilerini “işinize devam ederken büyüyün” modeli ile ortadan kaldırmalarına olanak sağlar. Daha az enerji ve kapasite kullanımı ve daha küçük ayak izi ile daha çok veri depolamak için pasif verilere yönelik veri tekilleştirme, sıkıştırma ve indirme teknolojileri de sunuyoruz. Pasif veriler için otomatikleştirilmiş arşivleme de verilerin depolanma ve yönetilme maliyetlerini düşürmede yardımcıdır.
KOBİ’ler bulut hizmetleri için yeşil alanlardan biridir. Bu pazar kategorisi, genelde kendi BT altyapılarını kuracak maddi kaynağa sahip değildir. Bu da, bu kategoride hizmet ve ürün sağlayan şirketler için büyük fırsatlar anlamına gelir.
EMC, bu çalışma alanında hizmet sağlayıcılarla rekabet etmeme politikası güder. Görevimiz hizmet sağlayıcılara kendi müşterilerine bu hizmetleri sağlamaları için yardımcı olmaktır.

ARGE ve açık standartlar
Öncelikle şu konuda hem fikir olalım: bulut bilişim bir yolculuktur; bir ürün dizisi değildir. Bu anlayış ışığında, EMC müşterilerine bu yolculuklarında yardımcı olmak için oldukça kapsamlı bir ürün ve hizmet yelpazesi hazırladı. Bu ürün ve hizmet paketleri danışmanlık hizmetlerinden, donanım ürünlerine, yazılım ürünlerinden kurulum hizmetlerine kadar birçok alanı kapsar. Bu ürün ve hizmetleri sunarken, müşterilerimizin tek bir markaya bağımlı kalmamalarına da dikkat ederiz. Bulut bilişime yaklaşımımız bulut ortamını müşteriye sınıfının en iyisi çözüm ve ürünler arasından dilediğini seçme özgürlüğü sunarak kurmaktır.
Bulut teknolojilerine yönelik olarak, geçtiğimiz yıllarda sanallaştırma teknolojileri, otomasyon ve güvenlik çözümleri konusunda ARGE’ye büyük yatırımlar yaptık. Bu çözümler birbirleriyle sıkı bir bütünleşme içindedir ancak aynı zamanda da diğer marka/şirketlerin ürünleri ile de bütünleşecek şekilde açık standartlara sahiptir.

EMC güvenlikte lider
EMC’nin güvenlik iş birimi olan RSA, güvenlik teknolojilerine yönelik çözümler alanında pazar lideridir. Verilere erişim, bulut bilişim ortamlarının veri sızdırılmasına karşı korunması, şifreleme özellikli veri güvenliği alanlarında zengin çözüm yelpazesi sunuyoruz. Ayrıca, kimlik yönetimi ve fiziksel güvenlik alanlarında da kapsamlı çözümler sunuyoruz.

DorukNet ile veri yönetiminde zirveye
‘Bu yıl 18. yaşını kutlayan DorukNet olarak, 2.000 Mbps’i aşan İnternet erişim kapasitesi ile her ölçekteki firmanın veri merkezi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Müşterilerimize paylaşımlı Web/e-posta, paylaşımlı antivirüs/antispam, VPS, bulut sunucu, sunucu kiralama, sunucu barındırma, felaket kurtarma merkezi, sunucu yönetim, paylaşımlı güvenlik, farklı seviyelerde sunucu izleme, paylaşımlı ‘load balancing’, paylaşımlı IPS/IDS, yedekleme ve ‘security audit-güvenlik denetimi’ hizmetleri sunuyoruz’ şeklinde söze başlayan DorukNet Genel Müdürü Gökhan Erkman DorukNet’in veri merkezi ve bulut servis kalitesini ayrıntılı şekilde anlattı.

‘Kurumlar hizmet almadan önce ihtiyacının farkında olmalı’
Veri merkezi hizmetimizden yararlanmak isteyen müşterilerimizin hem sayısında hem de hizmet çeşitliliğinde çok büyük bir artış var. Şirketlerdeki telefon santralleri, tüm telefon konuşmaları için ses hizmetini veri merkezlerinden sağlayabiliyor. Felaket senaryoları gereğince telefon görüşmelerinden, e-posta, Web sitesine ve hatta çok önem taşıyan gizli şirket bilgilerine kadar tüm veriler artık veri merkezlerinde bulunduruluyor.
Veri merkezlerinin nasıl olması ve veri merkezlerine hangi yatırımların yapılması gerektiği, sürekliliği ve güvenlik önlemleri, uyulması gereken standartlar daha da önemli hale geldi. DorukNet olarak biz kurulduğumuz günden bu yana kurumlara yönelik hizmetler sunduk. Yatırımlarımızı, teknolojik gelişimimizi, insan kaynaklarımızı bu yönde geliştirdik. Deneyimlerimizi ve bilgi birikimimiz bu alanda çok fazla. Kurumların hizmet alırken bu özellikleri sorgulamalarını öneriyoruz.

‘Çözümlerimiz büyük oranda KOBİ’lere özel’
DorukNet’i diğer şirketlerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi, aslında sunduğu çözümlerin büyük oranda KOBİ’lere yönelik olması. Bu nedenle sunduğumuz çözümler aslına bakarsanız KOBİ’lerin ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirilmiş durumda. Bu konuda hem araştırma yapıyoruz hem de yapılan araştırmaları çok yakından takip ediyoruz. Bu araştırmaların sonuçlarına göre çözümler üretiyoruz. KOBİ’ler, İnternet erişimi ile beraber, Web/e-posta hizmetlerini, şehir içi, şehirlerarası, milletlerarası ve GSM görüşmelerini DorukNet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler.

DorukNet’ten sanallaştırma teknolojileri
Temel olarak farklı ihtiyaçları karşılamak için, donanım ve yazılım tabanlı olmak üzere iki tür sanallaştırma teknolojisi kullanıyoruz. DorukNet sunulacak servisin gerekliliklerine göre yazılım tabanlı sanallaştırma çözümü için Parallels Virtuozzo platformunu, donanım tabanlı sanallaştırma çözümü için Microsoft Hyper V platformunu kullanmaktadır. Yazılım tabanlı sanallaştırma, özellikle sanal sunucu için tahsis edilmiş bellek, işlemci, bant genişliği gibi sistem kaynaklarının sanal sunucu yeniden başlatılmadan, gerçek zamanlı olarak değiştirilmesine olanak verdiği için servis sağlayıcılar tarafından tercih edilmektedir. Donanım tabanlı çözümler, sanal sunucular birbirlerinden tamamen izole işletim sistemlerinde çalıştıkları için daha fazla kaynak kullanımı ve güvenlik gerektiren uygulamalarda tercih edilirler. Sanallaştırma teknolojilerindeki ilerleme bulut bilgi işlem gibi kavramlarında ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur.
DorukNet olarak bulut bilişime büyük yatırım yaptık. Microsoft’un güçlü desteğini de yanımıza alarak Türkiye’de bir ilke daha imza attık. Türkiye’de DorukCloud markasıyla Microsoft Hyper-V platformu üzerinde bulut bilişim hizmetini veren ilk firmayız.

Servis sürekliliği ve veri güvenliği

Veri Merkezi hizmetinde en çok tercih edilen kurumların başında gelmemizin nedenleri arasında servis sürekliliği ve veri güvenliği yer almaktadır. Müşterilerimizin bu en önemli taleplerini çok iyi anlıyor ve en iyi hizmet için çalışıyoruz. Veri güvenliğini sağlamak için güvenlik yazılımlarını/donanımlarını devreye almak artık yeterli değil. Verinin üzerinde bulunduğu sistemin/sunucunun da güvenlik açıklarına karşı düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. DorukNet olarak sunmuş olduğumuz güvenlik denetimi (security audit) hizmeti ile firmanın sunucuları üzerinde düzenli olarak denetim yapıyoruz. Ortaya çıkan “denetim raporunu” firma ile paylaşıp gerekli güncellemeleri gerçekleştiriyoruz. Merkezi saldırı tespit/önleme platformumuz ile müşterilerimizin sunucularını internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı koruyoruz. Antalya’daki Felaket Kurtarma Merkezimiz sayesinde yüksek servis sürekliliği gerektiren projeler sunuyoruz. İstanbul merkezimizde 2 Gbit’i aşan İnternet bağlantısını, İzmir ve Antalya’daki Ağ erişim merkezleri üzerinden yedekliyoruz. Bugün İzmir ve Antalya bağlantılarımız, fiber optik hatlar üzerinden İstanbul’daki merkezimize bağlı. Sunucularını DorukNet veri merkezinde barındıran müşterilerimizin verilerini, isterlerse, günlük, haftalık, aylık olarak yedekliyoruz. 3 ay boyunca saklıyoruz. Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi için gerekenleri tanımlayan uluslararası denetlenebilir bir standart olan ISO/IEC 27001 belgesini aldık. Bu standart bilgilerin güvenliğine ve bütünlüğüne karşı sanal veya fiziksel tehditlerin tanımlanmasına, riskin en aza indirilmesine dolayısıyla müşterilerimize ve iş ortaklarımıza bilgilerinin güven altında olduğunu göstermektedir. ISO 27001 gereksinimleri tanımlayan uluslararası denetlenebilir standart olduğu için bu konuya çok önem veriyoruz.