Nokia’dan çift SIM kartlı iki model: Nokia X1-01 ve C2-00

 

Nokia iki yeni çift SIM kartlı akıllı telefon modelini daha ülkemizde piyasaya sundu.
Nokia X1-01 ve Nokia C2-00 çift SIM kart özelliğiyle kullanıcılara pek çok kolaylık sunuyor.
Nokia Türkiye’de çift SIM kartlı iki yeni telefon modelini daha piyasaya sundu. Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan Nokia’nın yeni modelleriyle ilgili, “Nokia X1-01 ve Nokia C2-00, kullandığı bir ya da daha fazla hattı olan, sağlam, fonksiyonel ve şık bir telefon isteyen kişileri hedefliyor” dedi. “Çift SIM kart özelliği, fiyat konusunda hassas olan tüketicilere bir ya da daha fazla servis sağlayıcıya ait hatlarını kullanma ve böylece GSM telefonu faturalarını düşürebilme özgürlüğünü veriyor. Aynı zamanda özel ve iş telefonlarının birbirinden ayrılmasına da imkan tanıyor. Ayrıca, kendi kişisel ayarlarınızı yükleyerek ailenizin diğer fertleriyle aynı telefonu kullanmanız da mümkün olabiliyor.”
Çift SIM kartlı Nokia X1-01, tüketicilerin çift SIM kart deneyimlerini tamamen kişiselleştirebilmelerine olanak tanıyor. Kullanıcılar, SIM kartlarına isim ve özel bir logo atayabiliyor, hatta SIM kartlarından her biri için ayrı bir melodi belirleyebiliyorlar. Nokia X1-01 ayrıca müzik çalar, FM radyo ve daha farklı müzik özellikleri de sunuyor.
Nokia C2-00, kullanıcılara “kolay geçiş” özelliğiyle telefonlarını kapatmadan SIM kart değiştirme imkanı da tanıyor. Beş farklı SIM kartı, kart ayarlarıyla birlikte tanıyabiliyor, böylece SIM kart her değiştirildiğinde ayarları baştan yapmaya gerek kalmıyor. Ayrıca SIM ayarlarını kolaylıkla kontrol etmeyi sağlayan özel SIM yöneticisi tuşuyla, kayıtlı kişileri bir SIM karttan diğerine ve telefon rehberine kopyalamak çok kolay.
Nokia C2-00 32 GB’a kadar bellek desteği ile İnternet ve e-posta erişimi de sağlıyor.
Tavsiye edilen satış fiyatları; Nokia X1-01 için 209 TL, Nokia C2-00 için ise 295TL olarak açıklandı.

Frankfurt ‘Otomobil Fuarı’nda otomobil telefon bütünleşmesi uygulamasını tanıttı             Nokia yeni uygulamasıyla, otomobilde GSM telefonu kullanımını hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. GSM telefonlarına indirilebilen Nokia Araç Konumu ile GSM telefonları otomobile tümleşik ediliyor. MirrorLink (eski adıyla Terminal Mode) teknolojisini temel alan uygulama ile kullanıcılar haritalara, müziklere ve telefonlarına araç sürerken bile kolay ve güvenli bir şekilde erişebiliyor, Bluetooth ahizesiz görüşme görüşme yapabiliyor.
Nokia, Frankfurt Otomobil Fuarında GSM telefonlarının araçta kullanımını kolaylaştıran Nokia Araç Konumu uygulamasını tanıttı. Nokia Araç Konumu uygulaması, geliştirilmiş arayüzüyle Nokia’nın haritalar temelli sesli araç yönleme uygulaması Nokia Drive’ın yanı sıra; trafik güncellemelerine, müziklere ve sesli aramalara erişimi ve kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Qt platformunda geliştirilen Nokia Araç Konumu 2011’in son çeyreğinde (yeni Nokia 600, Nokia 700, Nokia 701 ve Nokia N9 gibi) Symbian Belle işletim sistemli Nokia akıllı telefonlarına Nokia Mağaza’dan indirilebilecek.
Nokia Araç Konumu, daha önce Terminal Mode adıyla bilinen MirrorLink’i destekleyen ilk ticari uygulama. MirrorLink, Car Connectivity Consortium (CCC) içerisinde farklı sektörlerden 20 kadar küresel markanın desteklediği standart bir akıllı telefon-araç bağlantı platformu. MirrorLink ile akıllı telefonlar araç ekranlarına, kumanda ve ses sistemlerine bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılar akıllı telefonlarını ve uygulamalarını araca bütünleşik bir şekilde araçlarının kontrol paneli üzerinden kontrol edebiliyor.
MirrorLink kullanımı sektörde giderek ivme kazanıyor. Frankfurt Otomobil Fuarında Nokia Araç Modu’nun yanı sıra, Alpine Electronics’in uyumlu araçlarda MirrorLink uyarlamalarına ve Bluetooth ahizesiz kullanıma olanak tanıyan, kontrol paneline monte edilebilen yeni ICS-X8 ünitesi de tanıtıldı. Nokia akıllı telefonlarının bağlantısını Alpine ICS-X8 ile sağladıktan sonra kullanıcılar, ICS-X8’in 7 inçlik geniş ve yüksek çözünürlüklü ekranında akıllı telefon uygulamalarını rahatlıkla ve güvenle kullanabiliyor.
Car Connectivity Consortium kurucu üyesi olarak Nokia, otomobil endüstrisi için mobil inovasyonlar geliştirme çabalarını sürdürüyor. Akıllı telefonların otomobiller ile tümleşik hale gelmesi, Nokia’nın Bölge ve Ticaret iş stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Ekosistemin bu yönde genişlemesi kullanıcılar, otomobil firmaları, uygulama geliştiriciler ve reklam verenler için önemli yararlar sunuyor.
Nokia Bölge ve Ticaret iş biriminde Otomobil Servisleri Direktörü Floris van de Klashorst, “MirrorLink ve Nokia Araç Konumu sürücülerin en sevdikleri akıllı telefon uygulamalarına otomobillerinde ulaşmaları için büyük bir adım” şeklinde konuşuyor. “MirrorLink yoluyla kullanıcılar haritalara, müziklere ve telefonlarına araç sürerken bile kolay ve güvenli bir şekilde erişebiliyor. Gelecekte MirrorLink başka pek çok özellik daha sunacak. Akıllı telefonlarla otomobiller arasında bağlantı kurarak yapabileceklerimiz düşünülürse bu şimdilik yalnızca başlangıç. Geliştiricilerden otomobil içerisinde kullanıma yönelik yeni ve inovatif uygulamalar bekliyoruz.”
Alpine Electronics Avrupa Satış ve Pazarlama Müdürü Ingmar Heck, “Car Connectivity Consortium üyesi olarak, MirrorLink ile dünyanın ilk araç içi bilgi-eğlence temelli çözümü yeni ICS-X8 App Link Station’ı tanıtmaktan dolayı heyecanlıyız” şeklinde konuşuyor. “MirrorLink özellikli ICS-X8, kullanıcıların mobil uygulamalar ile otomobillerinin eğlence-bilişim sistemlerini bir araya getirerek sayısal bir ekosistem oluşturmalarını sağlıyor. Uyumlu bir Nokia akıllı telefonu olan kullanıcılar, ICS-X8 ile telefonlarının bağlantısını sağladıktan sonra, Nokia Drive ile yön bulma özelliğinden yararlanıp Nokia Music ile telefonlarındaki müzikleri dinleyebiliyorlar. Nokia Drive aracın GPS alıcısına bağlanarak sinyalin zayıf olduğu yerlerde bile doğru yön bulmaya olanak tanıyor.”
Teknoloji araştırmaları şirketi Gartner’da Başkan Yardımcısı ve Otomotiv Endüstrisi Analisti Thilo Koslowski, “Tümleşik bir akıllı telefonla Web uygulamalarına güvenli ve rahat erişim, bağlantı teknolojilerinin evrimi için kritik önem taşıyor,” şeklinde konuşuyor. “Akıllı telefon-otomobil uyumuna yönelik oluşan bir standart, otomobil firmalarının araç bağlantılı ürünlerini basitleştirmelerine ve kaynaklarını kullanıcıların uyum merkezli yaşam tarzlarını geliştirmeye aktarmalarına olanak tanıyacaktır.”
Alpine ICS-X8 Kasım ayından itibaren yetkili bayilerde satışa sunulacak. Ürünü sunan perakendecilerin listesine www.alpine-europe.com adresinden ulaşmak mümkün.
(http://www.youtube.com/watch?v=EdHBFsy930A)

Nokia
Nokia, insanları birbirine bağlamayı hedeflemektedir. İnsanların kendileri için önemli olan şeylere yakın olmalarını sağlayan kişiselleştirilmiş servisleri ileri teknolojiyle birleştirmekte. Her gün 1,3 milyardan fazla insan, mobil cihazlardan akıllı telefonlara ve yüksek performanslı mobil bilgisayarlara kadar zengin çeşitler içinden seçtiği bir Nokia cihazı aracılığıyla birbirine bağlanmakta. Günümüzde Nokia, cihazlarını (www.ovi.com) çatısı altındaki müzik, harita, uygulama, e-posta ve çok daha fazlasını içeren yenilikçi servisleriyle bütünleştirmekte. Nokia NAVTEQ kapsamlı sayısal harita ve yön bulma servislerinde liderliğini sürdürürken, Nokia Siemens Networks de tüm dünyada haberleşme ağlarına yönelik donanım, çözüm ve servisler sağlamakta. (www.nokia.com.tr)

Car Connectivity Consortium
Car Connectivity Consortium, akıllı telefonlar ve araç bağlantıları alanında sektörler arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik olarak kurulmuş. Car Connectivity Consortium üyeleri arasında Alpine, BT Software and Research, Clarion Co. Ltd., Daimler, Delphi, Denso, Garmin International, General Motors, Honda R&D Co, Ltd., HTC, Hyundai Motor Company, Ixonos, J & K Car Electronics Corp., jambit GmbH, KDDI Corporation, LG Electronics, Mitsubishi Electric Corporation, Motorola Mobility, Nokia, Panasonic, PSA Automotive, Samsung, Sony Corporation, Sony Ericsson AB, RealVNC Limited, Renesas Electronics Corporation, Toyota ve Volkswagen gibi dünyanın lider otomobil, mobil haberleşme ve tüketici elektroniği firmaları bulunmakta. Car Connectivity Consortium sektörün tüm mensuplarının katılımına açık bulunmakta. Daha fazla bilgi almak için, (www.carconnectivity.org) adresi ziyaret edilebilir. MirrorLink, bu tür araç bütünleşmesi özelliği, onay ve markalaşmasından sorumlu olan Car Connectivity Consortium’a ait daha önce Terminal Mode olarak bilinen teknolojinin ticari ismi durumunda.

Alpine Electronics
Alpine Electronics, 60 ülkede sürücüleri destekleyen ve lider otomobil üreticilerine ses, video, yönleme ve sürücü yardımı ürünleri sunan otomotiv elektroniği üreten şirket konumunda. Şirket, inovatif araç eğlence teknolojileri ile bilgi teknolojilerinin bütünleşmesine yönelik sistemler geliştirmek alanında uzmanlaşmış durumda. Alpine’in Japonya, Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki üretim tesisleri, tüm ürünlerin tüm piyasalardaki sürücülerin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmesini sağlamakta. Şirket otomotiv çevrelerine yönelik güvenli, kullanımı kolay ve çevreci ürünler üretmeyi ilke edinmiş bulunmakta. Alpine Electronics ile ilgili daha fazla bilgi almak için, (www.alpine.com) adresi ziyaret edilebilir. (www.alpine-europe.com)