Huawei, kurumsal iş çözümleri ile Türkiye’nin hizmetinde


 

Telekom alanındaki deneyimleri ve ileri teknolojisiyle kurumsal iş çözümleri alanında da yatırım yapan Huawei, Türkiye’de de kurumsal iş çözümleri alanında büyüyor.
Dev projelere imza atacak olan Huawei Kurumsal İş Çözümleri ekibinin ilk projesi TCDD’nin Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattındaki güvenlik ve izleme sistemlerinin kurulması olacak.
Dünyanın lider BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri çözüm sağlayıcısı Huawei, telekom konusundaki deneyim ve uzmanlığını kurumsal iş çözümleri pazarına yönelterek, bu kapsamda kurduğu Huawei Enterprise-Kurumsal İş Çözümleri birimi ile Türkiye’deki yatırımını bu alanda da genişletti. Bu çerçevede Huawei, Türkiye’deki ilk büyük projesini hayata geçirmek üzere, Savronik ile TCDD’nin Ankara – Eskişehir arası Yüksek Hızlı Tren Hattı boyunca kurulacak yol boyu güvenlik ve izleme sistemleri konusunda anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında, Huawei Türkiye’de hızlı tren hatlarına yönelik ilk güvenlik ve izleme sistemleri tedarikçisi olacak.
29 Eylül 2011, Perşembe akşamı İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Huawei Kurumsal İş Çözümleri toplantısında konuşan Huawei Kurumsal İş Çözümleri Orta Asya ve Kafkasya Bölge Başkanı Philip Zhihui Liang, Türkiye’de her anlamda büyüyen iş hacminin kendilerini daha büyük projeler için motive ettiğini ve Türkiye’nin dünyanın parlayan ekonomisi olduğunu belirtti. Türkiye ekonomisinin daha da gelişmesine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Liang, Kurumsal İş Çözümleri konusunda yeni bir yapılanma gerçekleştirerek, alanında başarılarıyla kendisini ispatlamış deneyimli bir ekiple yola devam edeceklerini söyledi.
Huawei’nin ülküsü, yaşamı haberleşme yoluyla zenginleştirmek olduğunu belirten Liang, bulut bilişim teknolojisiyle hem daha geniş kitlelere daha hızlı hizmet götürüleceğini hem de gelişen teknolojiyle beraber artan geniş bantlı hizmetlere yönelik talebinin karşılanmasını sağlayacaklarını anlattı. Sahip oldukları teknolojiye ve dev ARGE yatırımında güvendiklerini söyleyen Liang, dünya çapındaki en büyük ikinci ARGE merkezini kurdukları Türkiye’den teknoloji geliştirme anlamında da beklentilerinin yüksek olduğunu vurguladı. Huawei teknolojisinin sürdürülebilir ekonomi, doğal kaynak kullanımı ve çevrenin korunmasına katkılarından da söz eden Liang, toplantıda Kurumsal İş Çözümleri ekibini de tanıttı.
Liang’ın liderliğindeki Huawei Kurumsal İş Çözümleri ekibi, İş Çözümleri Direktörü Özay Uyanık, Kanal Direktörü Altan Cengiztekin, Satış Direktörü Serdar Yokuş ve Servis Direktörü Eren Serçe ile Pazarlama Müdürü Gülşah Koçak’tan oluşuyor.
Huawei Kurumsal İş Çözümleri Direktörü, Özay Uyanık da toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin ve iş dünyasının gereksinimlerini iyi bilen bir ekip olduklarını vurgulayarak, dünyanın en yetkin kurumsal iş çözümü modellerini ve en ileri teknolojilerini Türkiye’ye taşıyacaklarını söyledi. Ürünün niteliği kadar satış sonrasında verilecek hizmetlerin de önemine değinen Uyanık, Huawei teknolojisinin bu anlamda her zaman en geçerli garanti olacağını söyledi ve “Şu anda temel odak noktamız; finans, eğitim, enerji ve ulaşım endüstrileri için bilişim ve haberleşme teknolojileri çözümleridir” diye konuştu.
Huawei’nin Kurumsal İş Çözümleri pazarı yelpazesinde de kurumsal ağ altyapısı, haberleşme teknolojileri, veri merkezi ve endüstri uygulamalarına yönelik yeni ürün ve çözümler yer alıyor. Buna ek olarak, Huawei, bulut bilişime dayalı teknoloji devriminin ve iş modeli yeniliğinin getirdiği fırsatları da değerlendirerek bulut bilişime bağlı, bulut bilişim veri merkezi çözümleri ve girişimcilik uygulamaları sunuyor. Ağ altyapı ürün ve çözümleri temel olarak; ethernet anahtarı, yönlendirici, WLAN, MSTP, WDM, erişim ve güvenlik ürünlerini içeriyor. Ayrıca geniş alan ara bağlantı, şubeler ve kampüs ağları için ağ altyapı yapım çözümleri sunulurken; kurum içi haberleşme çözümleri kapsamında temel olarak veri merkezi, bütünleşik iletişim ve video-konferans çözümleri yer alıyor.
Veri merkezi çözümleri temel olarak sunucuları, veri depolama, ethernet anahtarı, yönlendirici ve güvenlik duvarını kapsıyor. Bulut bilişim çözümleri ise, şu üç katman için bulut hizmetlerini içeriyor: Iaas, PaaS ve SaaS. Huawei ayrıca, farklı endüstriler için farklı çözümler de sunuyor: Bunların başlıcaları arasında; kamu hizmetleri için e-devlet, e-şehir, e-sağlık, e-eğitim ile hızlı trenlere yönelik GSM-R ve akıllı enerji gibi çözümler sıralanabilir.
6-9 Ekim 2011 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Beylikdüzü’nde gerçekleşecek olan CeBİT Bilişim Eurasia 2011 fuarında Huawei, bütünleşik haberleşme, video-konferans, ‘telepresence’ ve farklı endüstrilere yönelik çözümlerini tanıtacak. Huawei standı, CeBIT Bilişim Eurasia katılımcılarını 3. Salon’da ağırlayacak.