Lenovo tablet bilgisayar pazarında

Cenk Yapıcı

Lenovo, bireysel kullanıcılar için IdeaPad tablet ve kurumsal müşteriler için ThinkPad tabletten oluşan ilk tablet bilgisayar ailesini piyasaya sürüyor.
Şirketin, Google Android 3.1 işletim sistemine sahip İnternet’li ilk mobil aygıtı olan yeni Lenovo IdeaPad Tablet K1 ve ThinkPad, Android tabletler, Android Market’te yer alan binlerce uygulamanın yanı sıra, Lenovo App Shop’ta yer alan, Lenovo cihazlara uygun uygulamalara da erişebiliyor.
Lenovo Mobil İnternet Sayısal Ev ve İş Grubu’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Liu Jun, “Tabletler son derece kişisel teknolojik aygıtlardır. Bu nedenle de eğlenceye yönelik özellikler ve bireysel kullanıcıyı hedefleyen içeriklerin yanı sıra profesyoneller için de verimliliği dikkate aldık. Ürünlerimiz aynı zamanda bilgi işlem müdürleri için güvenliği ve yönetilebilirliği güçlendiren iş dünyasına yönelik özellikleri de barındırıyor. Lenovo olarak herkesin aradığını bulabileceği bir tablet bilgisayar ailesi tasarladık” dedi.
Her türlü talep ve ihtiyaçları dikkate alarak Android tabletleri piyasaya sunduklarını belirten Liu Jun şunları söyledi: “Bu nedenle de ister eğlence için IdeaPad ister de iş için ThinkPad olsun, müşterilerimizin taleplerine kulak verdik. Kullanıcılarımızın belirli ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmış Android tabletleri piyasaya sürdük.”

NVIDIA ile tablette de grafiksel güç
Lenovo’nun yeni tabletleri, hızlandırılmış bir mobil deneyim sağlıyor. IdeaPad ve ThinkPad tabletler, üstün bir performansla çoklu-görev yapılmasını sağlayan NVIDIA Tegra 2 çift çekirdekli mobil işlemciler, dâhili Flash ile gözle görülür şekilde daha hızlı hale gelen web tarayıcı, konsol kalitesinde oyun oynama ve iyileştirilmiş pil ömrüyle düşük enerji tüketimi özelliklerine sahip.
“Çift çekirdekli Tegra 2, Lenovo tabletler için mükemmel bir işlemci” diyen NVIDIA’nın Mobil Birim Genel Müdürü Michael Rayfield şöyle konuştu: “Kullanıcılar artık, Flash desteğiyle İnternet’in tüm özelliklerini kullanabilir, konsol kalitesinde oyun oynayabilir. Yüksek çözünürlüklü video ile bazı ülkelerde Netflix yayınlarını izleyebilirler. Bunlar artık günümüzde tabletlerin olmazsa olmazları haline geldi.”

IdeaPad K1 Tablet: Kutuyu Aç ve Oyna
Yalnızca 740 gram ağırlığıyla yanınızda taşımak için ideal bir tablet olan IdeaPad K1, tümleşik Bluetooth ve 802.11 Wi-Fi bağlantı özelliklerini de içinde barındırıyor. IdeaPad Tablet, istediğiniz her yerde sayısal içeriğe erişebilmeniz için esneklik, güç ve güvenlik gibi bazı kritik özellik ve araçları standart olarak sunuyor.
Lenovo’nun Android 3.1 tabletinde, Amazon, Adobe, Electronic Arts, Rovio, Zinio ve Dataviz gibi ortaklarının geliştirdiği 40’tan fazla uygulama yüklü olarak geliyor (her birinin değeri 50 doların üzerinde). Bunlar arasında yer alan Angry Birds, Kindle E-book Reader ve Documents to Go gibi popüler uygulamalar, kullanıcıların her alanda daha fazlasını yapmalarına olanak veriyor:
Kullanıcılar, Flash 10.3> Plus sayesinde tüm Web sitelerini görüntüleyebilir ve İnternet’ten video izleyebilirler. Piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra ise kullanıcılar, Over-the-Air güncellemesi ile film de satın alabilir hale gelecek.
Tek noktadan sosyal alanlara bağlantı oluşturan Lenovo’nun özel SocialTouch uygulaması ile kullanıcılar, arkadaş çevrelerine ve sosyal sitelere tek bir yerden ulaşabilirler. Lenovo IdeaPad K1 tabletlerde önde 2, arkada da 5 megapiksellik kameralar mevcut.
Kullanıcılar, (1280x800) piksel çözünürlüğü olan ekrandan HD kalitesinde film ve video izleyebilirler. Mini HDMI bağlantısı, HDTV’ye ya da monitöre bağlandığında 1080p HD görüntü sunarak, güçlü bir görsel deneyim sağlıyor.
Kullanıcılar, daha bütünleşik bir bulut veri depolamayla dosya, müzik ve fotoğraflarını senkronize edebilir, depolayabilir ve paylaşabilirler. Böylece hard disklerde fazla yer kaplanmamış olur.
Kullanıcılar, Android Market’ta yer alan ve Lenovo App Shop’ta IdeaPad tablet için özel olarak geliştirilmiş olan binlerce uygulamaya erişebilirler.

Efsanevi ThinkPad tabletiyle Android’i iş hayatına taşıyor
Hareket halindeki profesyoneller için yanlarında rahatlıkla taşıyabilecekleri bir ürün olarak tasarlanan ThinkPad Tablet, seçime bağlı çizim kalemi, gerçek boyutlu USB portu, gerçek boyutlu SD kart girişi ve harici yansı cihazı ile ekranların bağlanmasını sağlayan mini-HDMI giriş noktasının yanı sıra optik TrackPoint ile birlikte seçime bağlı ThinkPad kaliteli klavye folyo kılıfına da sahip.
Bu aygıta kimlik hırsızlığına karşı yazılım ve tabletin çalınması ya da kaybolması durumunda devre dışı bırakılmasını sağlayan Computrace özelliği gibi iş ortağı çözümleri kiti sayesinde bilgi işlem görevlileri tarafından da kolaylıkla destek verilebiliyor. Bunlara ek olarak tablette mevcut olan güvenlik özellikleri arasında Citrix ile sanal uygulama desteği, LanDesk ile basit, Zero Touch Deployment ve Good Technology kapsamındaki güvenli e-posta desteği de yer alıyor.
10,1 inç WXGA (1280x800) piksel özellikli ekrana ve yalnızca 748 gram ağırlığa sahip olan, ThinkPad Tablet 178 derece görüş açısına sahip IPS ekran ve çizilmeye karşı dirençli Corning Gorilla Glass özelliğini de barındırıyor. Bu iş amaçlı kullanıma uygun aygıt, profesyonelleri ofis dışında ya da evde oldukları zamanlarda da eğlenceli bir şekilde işle bağlantılı ve verimli kılıyor.

Hareket özgürlüğü
Hareket halindeyken, işle ilgili yapılması gereken bir şey olduğunda ThinkPad Tablet, kullanıcıların, DataViz tarafından önceden yüklenmiş olan Documents to Go uygulaması sayesinde Microsoft Office belgelerini görmelerini ve üzerinde değişiklik yapmalarını sağlıyor. Daha hızlı bir şekilde çalışma ihtiyacı duyulduğunda ise klavye kılıfı aygıta takılarak, hızlı, rahat ve doğru bir yazım ve fare kontrolü sağlanabiliyor.
WiFi bağlantısı, 2GB’lık ücretsiz bulut veri depolama, standart boyutta USB yuvası ve SD kart okuyucu özellikleri ile Lenovo’nun benzersiz dosya kopyalama hizmeti sayesinde medya dosyalarını ve belgeleri, hem diğerleriyle hem de elektronik cihazlar arasında paylaşmak artık çok kolay. Sunumlar, cihaz üzerindeki mini HDMI yuvası ile dış bir monitöre bağlandığında artık çok daha iyi görüntülenebilir. Kullanıcılar, tabletlerini Windows 7 sürümüne sahip bilgisayarlarına her bağlandıklarında önemli dosyalarını ve klasörlerini kolaylıkla senkronize edebiliyor. ooVoo gibi uygulamalarla birlikte çift HD kamera, kristal gibi bir görüntü kalitesiyle video konferans yapılmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar, Lenovo’nun kullanımı kolay arayüzüyle tüm sosyal ağ, e-posta ve takvim uyarılarını birleştiren özel SocialTouch uygulamasını kullanarak hem arkadaşları hem de iş ortakları ile haberleşebiliyor.
ThinkPad Tablet, bilgi işlem görevlilerinin yardımı olmadan bir dizi aygıtı ve şebekeyi birbirine bağlamayı da mümkün kılıyor. Kullanıcılar, özellikle bu iş geliştirilen Good for Enterprise uygulaması ile aygıtlarına ve kurumsal e-posta hesaplarına ulaşmak için şirketin ağ şifresini kullanabiliyor. Bilgi işlem müdürleri, Lenovo Image Technology Center üzerinden şirket için önceden yüklenmiş programlara kolaylıkla erişebilecek ve şirketin satın aldığı ya da geliştirdiği uygulamaları kuruma özel ve kurum tarafından kontrol edilen uygulama mağazası üzerinden sayısız aygıta yükleyebilecek. Daha da önemlisi, kullanıcılar, SD kart şifrelemesi, kayıp cihaz devre dışı bırakma ve kimlik hırsızlığını önleyici yazılım gibi güçlü güvenlik özellikleri sayesinde gizli verilerini koruma yeteneğine de sahip olacak.

Lenovo App Shop
Android Market’ta yer alan binlerce uygulamaya ek olarak Lenovo tablet kullanıcıları, sadece Lenovo IdeaPad ve ThinkPad Tabletler için geliştirilen popüler uygulamalarını içinde barındıran benzersiz uygulama merkezi Lenovo App Shop’a da erişim imkânına sahip oluyor. Lenovo App Shop, müzik, film, kitap, üretim, sosyal ağ, hava, yazıcı gibi geniş bir yelpaze içerisinde uygulamalar sunuyor.
Lenovo App Shop aynı zamanda, şirketlerin tablet bilgisayarı günlük operasyonlarına daha kolay entegre edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla kurumsal uygulamaları destekliyor. Ayrıca özel kurumsal uygulama mağazasının açılmasına da olanak tanıyor. Buna ek olarak, Lenovo ülke, para birimi ve dil bazında da uygulamalar sunuyor.